powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 47-2000, 18 grudnia 2000
47-2000 Computerworld nr 47-2000
Prezentacje firmowe

HP ProLiant DL385 G7

HPServer stworzony z myślą o wirtualizacji. Wykorzystuje 12- lub 8-rdzeniowe procesory AMD Opteron serii 6100. Platforma o bardzo szerokim zastosowaniu - od średniego biznesu do środowiska korporacyjnego. Pobierz broszurę informacyjną.

Wiadomości

Diabeł tkwi w szczegółach

Usługodawcy internetowi tradycyjnie już wiele pretensji kierują pod adresem Telekomunikacji Polskiej SA. Mają również pretensje do urzędników Ministerstwa Łączności o bezczynność w nierównych zmaganiach usługodawców z monopolistą. Czytaj więcej »

Dostęp wybranym

Rynek usług dostępowych do Internetu nadal nie jest polem rzeczywistej walki o klienta. Pierwsze, poważne zmiany mają nastąpić w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Dystrybucja w pilnej potrzebie

Z Tomaszem Chlebowskim, prezesem TCH Components, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kłopoty z połączeniem

Czytaj więcej »

Walka o podpis elektroniczny

Rządowy projekt ustawy wzbudza kontrowersje. Czytaj więcej »

Łaciaty inwestor w Optimusie

Gateway ma zostać inwestorem strategicznym dla działu Optimusa produkującego komputery. Czytaj więcej »

NASK usprawnił procedurę rejestracji domen

Czytaj więcej »

Oracle odpowiada na strategię Microsoft .net

Czytaj więcej »

Rząd planuje e-społeczeństwo

Rada Ministrów przyjęła dokument określający strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Technologie

100 GB danych bez kompresji

HP wprowadził już napędy LTO Ultrium. Czytaj więcej »

Diskeeper 6.0 pięć razy szybciej defragmentuje pliki

Executive Software, firma słynąca z oprogramowania Diskeeper umożliwiającego defragmentację dysków w systemach Windows, wprowadziła na rynek kolejną, szóstą wersję. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

RED HAT likwiduje trzy biura - w USA, Anglii i we Francji; to element reorganizacji wymuszonej licznymi przejęciami... Czytaj więcej »

Linux, Windows dwa bratanki

Graficzne środowisko KDE ma wreszcie długo oczekiwaną drugą wersję. Czytaj więcej »

Narzędzia Novella do budowy usług internetowych

Novell wprowadził nowe produkty przeznaczone dla operatorów i firm tworzących rozwiązania internetowe, a także nowe rozwiązania zwiększające funkcjonalność platformy NetWare. Czytaj więcej »

Nowe procesory Cyrix są tanie, ale mało wydajne

Czytaj więcej »

Oracle i Compaq: wspólny serwer

Czytaj więcej »

Płatności od kuchni

Od kilku miesięcy możliwa jest autoryzacja płatności internetowych online. Korzysta z niej już kilka sklepów internetowych. Które z oferowanych rozwiązań wybrać? Jakie są ich wady i zalety? Czytaj więcej »

Polimerowe procesory

Brytyjska firma Plastic Logic opracowała technologię produkcji mikroprocesorów, wykorzystującą polimerowe materiały plastyczne zamiast standardowo stosowanego krzemu. Pierwszy procesor wykonany w tej technologii ma być zaprezentowany w połowie przyszłego roku. Czytaj więcej »

Serwery Intela tylko u partnerów

Intel modyfikuje sposób sprzedaży NetStructure. Czytaj więcej »

Z okazji dnia programisty...

Warszawska konferencja Developers Days 2000 posłużyła Microsoftowi do prezentacji strategii .NET. Czytaj więcej »

W grupie raźniej

Z wielomiesięcznym opóźnieniem Sun Microsystems wprowadził Cluster 3.0. Czytaj więcej »

Wszystko na jednej półce

Intel NetStructure 1010 Hosting Appliance integruje funkcje serwera WWW, FTP i e-mail. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dystrybucja na ławce rezerwowych

Najlepsze przedsiębiorstwa muszą już szukać oszczędności i możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej nie tylko we własnych procesach, ale przede wszystkim w stosunkach ze swoimi partnerami: zaopatrzeniowcami, kooperantami i dystrybutorami. Czytaj więcej »

Dywagacje

Szkoda, że nie mamy tylu pracowitych, ilu narzekających - Lokalny Informatyk dumał nad marnością tego świata. Doskwierała mu zadra wyalienowania ze środowiska w firmie, gdzie w pojedynkę - jako przedstawiciel profesji informatycznej - zmagał się na co dzień z masą użytkowników, często niezbyt taktownie wobec niego postępujących. Żeby tylko nietaktownie. Nieraz wręcz dało się... Czytaj więcej »

Kadry

Czytaj więcej »

Nowe nieuchronne

Czasem bywa tak, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że coś się zdarzy - coś co zmieni nasze życie, choćby zawodowe - a my siedzimy znieruchomieli jak przysłowiowa mysz pod miotłą, mając nadzieję, że zmiana przejdzie mimo i właściwie nic się nie zmieni. To ciekawy fenomen, bowiem spodziewając się wydarzeń, spodziewając się zmian, mając świadomość ich... Czytaj więcej »

Stare metody na nowy wiek

Kontakty osobiste są wciąż najpopularniejszą metodą poszukiwania nowych pracowników. Przyzwyczajenie do samodzielnego prowadzenia rekrutacji idzie w parze z nieufnością do innych sposobów rekrutacji. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników dotyczące zarządzania dystrybucją odpowiada Edward Zarosa, konsultant PricewaterhouseCoopers. Czytaj więcej »

Potencjał czystej gry

Co to znaczy firma fair play? Kiedy przedsiębiorstwo jest ''w porządku'' wobec pracowników, a pracownicy wobec przedsiębiorstwa? Czytaj więcej »

Konteksty

Okienko z Internetem, czyli Poczta 2.0

Poczta, jedna z fundamentalnych instytucji nowoczesnego państwa, staje w obliczu najpoważniejszego w swojej długiej historii kryzysu. Wobec rozpowszechnienia elektronicznych form komunikacji dalsze istnienie poczty w obecnej postaci staje pod znakiem zapytania. Czytaj więcej »

Wspólna sprawa

Z profesorem Wiesławem Godzicem, polonistą i filmoznawcą, kierownikiem Katedry Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kanał

Pełniąc funkcję jakiegoś tam informatyka w jakiejś tam niepublicznej uczelni wyższej, jestem odpowiedzialny między innymi za zakupy i rozwój oprogramowania. Licencje na systemy operacyjne, oprogramowanie biurowe i wszelkie inne staram się uzupełniać w miarę potrzeb, aczkolwiek zawsze jestem "do tyłu" w stosunku do lawinowo przybywającego sprzętu. Czytaj więcej »

Odstawa dostawy

Wszelkie rozwody są przykre. Jak to jest, że najpierw człowiek sam, z własnej woli wybiera, a potem rezygnuje? Na ogół "potem" wcale nie następuje bezpośrednio po konsumpcji, tylko znacznie później. Zwykle powodem jest jakiś drobiazg, detal właściwie bez sensu, który przelewa kielich goryczy. Czytaj więcej »

Przeklęte komputery

A niech to wieloryb połknie! Do stu beczek zjełczałego tranu!" - klął bosman Nowicki, jeden z bohaterów książek Alfreda Szklarskiego, którymi zaczytywałem się w stosownym wieku. Przekazywał w ten sposób dwie istotne informacje: pierwszą, że jest zły, drugą, że jest marynarzem. Czytaj więcej »

Roku 2000 jeszcze nie było!

Opinię, że przyczyną problemu roku 2000 była oszczędność kosztownej kiedyś pamięci dyskowej, zawsze uważałem za pozbawioną podstaw. Rzeczywiste przyczyny były bardziej złożone i wielorakie. Czytaj więcej »

Wolność i komercja

Nieopodal fortu Aguada, który zamyka od południa plaże północnego Goa, nad brzegiem morza leży wspaniała rezydencja. Należąca do jednego z bombajskich biznesmenów, otoczona murem i chroniona przez prywatną straż, stanowi doskonalą scenerię dla hollywoodzkich filmów, których ekipy są tutaj częstszymi gośćmi niż jej właściciel. Czytaj więcej »

Zasiadając za suto zastawionym stołem

Kiedy przed niespełna miesiącem zasiedliśmy ze znajomym małżeństwem przy stoliku jednej z najelegantszych, a w tym wypadku również najlepszych restauracji w Warszawie, wspominając stare, dobre czasy, przy stoliku obok toczyła się żywa dyskusja, która zmuszała nas do pytającego wpatrywania się w siebie w oczekiwaniu, co się jeszcze może wydarzyć. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Gdzie pracować najlepiej

Na ryku pracy nie ma zbyt wielu atrakcyjnych ofert dla informatyków z kilkuletnim doświadczeniem. Wyjątek stanowi kilka dużych miast. Czytaj więcej »

Informatyk na urzędzie

Czy w dobie firm internetowych urząd może być interesującym miejscem pracy dla informatyka? Praca w urzędzie kojarzy się większości informatyków z archaicznym sprzętem, marnymi płacami i kiepskimi perspektywami rozwoju. Czy informatycy Kancelarii Sejmu RP mają powody, by uważać się za "przegranych''? Czytaj więcej »

Komfort skali

Informatycy zatrudnieni w polskich zakładach Philipsa zyskują możliwość pracy w międzynarodowej korporacji, dla której nasz kraj stanowi jeden z najważniejszych kierunków ekspansji w Europie. Czytaj więcej »

Koniec świata szczebli

Już wkrótce dotychczasowy ''wertykalny'' model rozwoju zawodowego zostanie zastąpiony modelem przypominającym raczej karierę pracowników wolnych zawodów. Grupą zawodową, która jako pierwsza dokona wyłomu w tej konstrukcji, będą właśnie informatycy. Czytaj więcej »

Na pierwszym froncie technologii

Bydgoskie zakłady Lucent Technologies Poland to prawdziwa wieża Babel. Pracują tu Polacy, Amerykanie, Rosjanie, Azjaci. Czytaj więcej »

Nie masz cwaniaka nad warszawiaka

Jednym z najważniejszych problemów menedżerów informatyki stołecznych firm są coraz wyższe wymagania płacowe kandydatów do pracy. Jednak i menedżerowie myśląc o zmianie miejsca zatrudnienia, mają równie duże oczekiwania finansowe. Czytaj więcej »

Nowe oblicze

Atrakcyjne zarobki, akcje jednej z najbardziej dochodowych amerykańskich firm, a przy tym rodzinna atmosfera - oto czynniki, które przyciągają informatyków do pracy w gdańskim Intel Technology Poland. Czytaj więcej »

Pod wysokim napięciem

Na obszarze byłych województw toruńskiego i włocławskiego Zakład Energetyczny Toruń SA jest prawdziwą oazą technologiczną. Realizowane tam projekty mogą stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej ambitnych informatyków. Czytaj więcej »

Pracownik na ścieżce

Krakowski ComArch SA ma na lokalnym rynku pracy opinię szkoły dla informatyków. I zapewne zyskał ją nie bez powodu. Czytaj więcej »

Śmiało do przodu

Mijający rok nie przyniósł znaczących zmian sytuacji materialnej informatyków. Podobnie jak w latach ubiegłych ich zarobki wzrosły średnio o kilkanaście procent, czyli mniej więcej tyle ile wyniosła inflacja w roku 1999. Zostały także utrzymane dotychczasowe dysproporcje w wynagrodzeniach między poszczególnymi regionami kraju. Czytaj więcej »

Tylko dla orłów

Do pracy w PKN Orlen przyciąga informatyków przede wszystkim warsztat informatyczny. Wiele z realizowanych w ówczesnej Petrochemii Płock SA projektów miało pionierski charakter w skali kraju. Czytaj więcej »

W centrum uwagi

Komfort pracy informatyków Fortis Banku polega na tym, że nie muszą codziennie udowadniać znaczenia ich pracy dla biznesu, którym zajmuje się ich instytucja. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu stabilizacji

Problemy kadrowe i organizacyjne nie absorbują szefów działów informatyki w równym stopniu. Im dalej od Warszawy firma się mieści, tym spokojniejszy mają sen. Sen ten jest jednak bardziej niespokojny niż kilka lat temu. Czytaj więcej »

We własnym tempie

Firmy informatyczne postrzegane są jako miejsca, w których praca nigdy się nie kończy. Branża rośnie przecież szybko - zawsze jest coś do zrobienia. Na szczęście, zdarzają się wyjątki. Czytaj więcej »

Wszystko w normie

W poznańskiej firmie Projekty Bankowe Polsoft od kilku lat funkcjonuje system kontroli jakości ISO 9001. Procedury składające się na ten system określają również większość zagadnień związanych z regulaminem pracy. Czytaj więcej »

Zarobki miesięczne oferowane na poszczególnych stanowiskach w firmach i jednostkach administracji w poszczególnych regionach Polski (w zł brutto)

Czytaj więcej »

Zarobki miesięczne (w zł brutto) oferowane w firmach branży informatycznej w wybranych miastach Polski

Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika Informatyka

Moja prognoza na trzecie tysiąclecie: w wirtualnym banku na wirtualnym koncie będziemy gromadzić wirtualne pieniądze. Będziemy nimi płacić w wirtualnych sklepach za wirtualne towary. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...