powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 45-2000, 4 grudnia 2000
45-2000 Computerworld nr 45-2000
Prezentacje firmowe

HP ProLiant DL165 G7

HPSzybkie wdrożenie, prosta obsługa, optymalna moc - to krótka charakterystyka serwerów ProLiant linii DL 100. Poznaj je bliżej. >>

Wiadomości

Dowolność w interpretacji

Brak wytycznych o opodatkowaniu bezpłatnego oprogramowania. Czytaj więcej »

Gala Lider Informatyki 2000 - fotoreportaż

Gala Lider Informatyki 2000 - fotoreportaż Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolejne polskie portale stosują wyszukiwarkę Google

Czytaj więcej »

Lider Informatyki 2000

Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych ''Polmos'' w Zielonej Górze SA w kategorii przemysł, Schenker-BTL sp. z o.o. z Poznania w kategorii handel i usługi, Narodowy Bank Polski w kategorii finanse i bankowość, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Warszawie w kategorii organizacji użyteczności publicznej i Urząd Miejski w Gdańsku w... Czytaj więcej »

Numer 0-20 nie zawsze jest numerem lokalnym

Czytaj więcej »

Odżyła dyskusja na temat prywatności w sieci

Czytaj więcej »

Pierwsze karty wirtualne

Invest-Bank SA, jako pierwszy bank w Polsce, wydaje klientom tzw. wirtualne karty płatnicze. Czytaj więcej »

Potrzeba swobody rozwoju

Wrocławska firma Internet Designers zamierza w przyszłym roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Toruńskie narzędzia

MGA tworzy system wspierający zarządzanie MGA Tools, rozwiązanie przeznaczone dla średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Udostępniono projekt ustawy o podpisie elektronicznym

Czytaj więcej »

Technologie

Adax i Optimus z Pentium 4

Czytaj więcej »

Aktywna zawartość WWW

Rozwiązanie Active Content firmy e-Point wykorzystuje darmowe produkty Apache Foundation. Czytaj więcej »

Aplikacje czułe na głos

Microsoft opublikował kolejną wersję pakietu programistycznego Speech API, służącego do konstruowania aplikacji sterowanych głosem. Czytaj więcej »

Cenzurowanie w modelu a ASP

IDS, jako pierwsza w Polsce, oferuje usługę filtrowania treści internetowych. Czytaj więcej »

Diody świecą równo

Oki zapewnia, że udało się rozwiązać problem jakości druku kolorowego. Czytaj więcej »

Gniazdko z gwarancją

Jednym z najważniejszych elementów uruchomionego przed kilkoma tygodniami Warsaw Data Center (WDC) firmy Web Corporation jest infrastruktura energetyczna, gwarantująca stałą dostawę zasilania dla urządzeń pracujących w centrum. Czytaj więcej »

Kuloodporny GroupWise w wersjach dla wielu systemów

Czytaj więcej »

Niewidzialny pośrednik

Hurtownia internetowa GigaHurt łączy producentów i importerów towarów bezpośrednio z kupującymi. Czytaj więcej »

Nowa generacja wyświetlaczy LCD

Czytaj więcej »

Palm rozmawia z telefonem

3Com rozwija centrale telekomunikacyjne NBX. Czytaj więcej »

Pięciominutowa przerwa w roku

Serwery Compaq Wildfire w konfiguracji klastrowej gwarantują dostępność 99,999%. Czytaj więcej »

Problemy testowania

Znaczny przyrost wydajności procesorów utrudnia testowanie poprawności ich pracy. Czytaj więcej »

Rejestr zmian w programie

CodeRover Browser jest tanim programem do zarządzania zmianami w kodzie aplikacji. Czytaj więcej »

Rozciąganie Pingwina

Zainteresowanie Linuxem w korporacjach rodzi pytania o skalowalność systemu. Czytaj więcej »

Snap Server jest tańszy od tradycyjnych serwerów

Czytaj więcej »

Tabletpc zamiast kartki papieru

Czytaj więcej »

Telefon dla administratora

Telefon komórkowy Nokia 9210 Communicator będzie umożliwiał uruchamianie aplikacji Javy. Czytaj więcej »

Wzrasta popularność baz danych open source

Czytaj więcej »

Yamaha 16x nagra CD-R

Czytaj więcej »

Zapewnić kod wysokiej jakości

Pakiet CodeRover Caliper umożliwia testowanie zgodności kodu aplikacji ze standardami. Czytaj więcej »

Zwodnicze .rtf i TWEAKUI

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Benzyna po nowemu

Nowa Gospodarka zaczyna łamać żelazne reguły paliwowego łańcucha dostaw. Czytaj więcej »

Budzik

Szef jest bardzo przejęty zdobyczami techniki. Od czasu, gdy wyposażył swe gospodarstwo domowe w komputer, jego wymagania piramidalnie rosną. Chce wykorzystywać to urządzenie do wszelkich celów - pisania, oglądania obrazków, nauczania dzieci, zdobywania informacji, zarządzania gospodarstwem domowym, pilnowania żony i tak dalej. Czytaj więcej »

Dobry jak szef

Stworzenie przyjaznego i stabilnego miejsca pracy jest jednym z istotnych zadań kierownika działu informatyki. Czytaj więcej »

Kadry

Czytaj więcej »

Półmetek pełen niewiadomych

Projekt wdrożenia systemu ERP w Odlewni Żeliwa w Śremie - część IV Największa zaleta systemu MRP II, czyli jego integralność, jest jednocześnie cechą najtrudniejszą do wdrożenia. Czytaj więcej »

Praca z absolwentami

Rekrutacja pracowników wśród studentów i absolwentów szkół wyższych to zadanie niełatwe i obarczone dużym ryzykiem. Aby osiągnąć zadowalający rezultat, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku reguł. Czytaj więcej »

Profesjonalizm kontra spontaniczność

Im niższemu szczeblowi w hierarchii kierownictwa organizacji się przyglądamy, tym trudniej dostrzec przejawy świadomej aktywności nakierowanej na osiąganie celów. Im dalej dany dział znajduje się od centrali, tym jego działanie jest bardziej spontaniczne. A czasami wręcz można odnieść wrażenie, że sprawy dzieją się same. Czytaj więcej »

W atmosferze tworzenia

Zmienne nastroje wśród załogi przedsiębiorstwa lub organizacji podczas realizacji dużego projektu informatycznego nie muszą być czynnikiem destabilizującym wdrożenie, pod warunkiem że kierownictwo potrafi właściwie je odczytywać. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników z zakresu systemów MRP II/ERP odpowiada Ludwik Maciejec. Pierwszą część odpowiedzi zamieściliśmy przed tygodniem. Czytaj więcej »

Konteksty

Internauta w szkolnej ławie

Czytaj więcej »

Nauczyciel schodzi ze sceny

Z Pawłem Poszytkiem, doradcą metodycznym języka angielskiego, członkiem zespołu ''Nowej Matury'' i koordynatorem programu ''Socrates-Lingua'' w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, rozmawia Czytaj więcej »

Wracają duże maszyny

Po okresie fascynacji ''superliczydłami'' i fazie rozkwitu konfiguracji wieloprocesorowych, wielkie maszyny cyfrowe znowu zyskują na znaczeniu. Ich komercyjne wykorzystanie nabiera nowego blasku w kontekście potrzeb bioinformatyki i eksplozji danych. Czy są zadania, których algorytmiczne rozwiązanie przekracza możliwości najpotężniejszych komputerów? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czarne nieszczęście, czyli Jonasz

Myślę, że takie dni zdarzają się każdemu. Nic nam nie wychodzi, wszystko wypada z rąk, dostajemy same złe wiadomości. Krótko mówiąc - czarne nieszczęście. Czytaj więcej »

H@cker Collection

Telewizja wyświetliła film pt. Hakerzy, którego tematyka krąży wokół grupki bardzo młodych ludzi włamujących się do różnych systemów. W telewizyjnym dodatku do Gazety Wyborczej napisano z tej okazji: jest to film o narodzinach subkultury, która, co prawdopodobne, wkrótce zdominuje całą kulturę młodzieżową. Jej wyznacznikiem jest kult komputera i cyberprzestrzeni (...) oraz... Czytaj więcej »

Kwestia interfejsu

Małżeństwo w Indiach jest wciąż bardziej przedmiotem negocjacji między zainteresowanymi połączeniem się rodzinami niż wynikiem uczucia między przyszłymi małżonkami. Wykształcenie i urok osobisty pana młodego oraz pozycja społeczna jego rodziny decydują o liczbie kandydatek oferujących mu swoje wdzięki. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Po publikacji artykułu Komfort pisania w Javie (CW 42/2000), zawierającego opis nowego pakietu JBuilder 4.0, Czytelnicy zwrócili nam uwagę na brak informacji o udostępnieniu przez Borlanda bezpłatnej wersji pakietu programistycznego. Czytaj więcej »

Myśleć o...

Za oknem deszcz, a przed dwoma kwadransami wróciłem z łyżew. Sezon łyżwiarski w Warszawie rozpoczął się już przed miesiącem. Na odkrytym lodowisku oczywiście, na halowym znacznie wcześniej. Czytaj więcej »

Śmietnik

Zauważać zaczynam wreszcie problemy ekologiczne. Lepiej późno niż wcale. Spojrzałem na świat, oderwawszy wzrok od monitora, i zdumienie mnie ogarnęło. Inaczej jest teraz, inaczej pod różnymi względami. Czytaj więcej »

Zdenek

Było to gdzieś na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Uczestniczyliśmy - kolega i ja - w konferencji informatycznej, odbywającej się w czeskich Karkonoszach. Chłód późnej jesieni nakazywał spędzanie wieczorów w barze. W pewnym momencie przysiadł się do nas facet nieźle mówiący po polsku. Po chwili rozmowy okazało się, że to wyjątkowy erudyta, z równą... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Alkohol online

Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos SA w Zielonej Górze była jedną z pierwszych firm w Polsce, która zdecydowała się na wdrożenie systemu klasy MRP II. Dziś firma inwestuje w system handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Myślenie w kategoriach usług

Z Wiktorem Wysockim, kierownikiem działu informatyki w Schenker-BTL sp. z o.o., rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Pigwowcówka malinówka, silp

Z Jerzym Zielińskim, naczelnikiem Wydziału Zarządzania Bazą Danych Lasów Państwowych, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Pionier w regionie

Polska była pierwszym państwem wśród dawnych krajów demokracji ludowej (istniał taki dziwny twór), w którym zastosowano komputery do obliczeń na potrzeby administracji rządowej. Do realizacji tego celu powołano Centrum Obliczeniowe Narodowego Banku Polskiego. Takie były początki drogi do tytułu Lidera Informatyki 2000. Czytaj więcej »

Przed 100 laty i za 100 lat

... był las i będzie las. Jednak sto lat temu leśniczemu wystarczał ołówek i notes, by doglądać przyrody, dzisiaj nie może doczekać się chwili, kiedy będzie zdalnie przekazywał dane o stanie lasu ze swojego komputerowego rejestratora do serwera w nadleśnictwie, a co będzie jutro? Tego nikt nie wie, dlatego lepiej mówić o teraźniejszości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy... Czytaj więcej »

Są laury, nie ma spoczynku

O sukcesie informatyzacji świadczy stopień, w jakim udało się pobudzić ludzką odpowiedzialność i przedsiębiorczość. Czytaj więcej »

Silna ręka dyrektora

Z Markiem Klocem, koordynatorem ds. informatyki w Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos SA w Zielonej Górze, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

System pisany na miarę

Z Lechem Szuksztą, dyrektorem Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Szczupak po gdańsku

Z Wiesławem Patrzkiem, pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdańska ds. informatyki, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Urząd tu i wszędzie

''Chcemy, żeby mieszkaniec był obsługiwany w urzędzie tak jak w dobrym banku, najlepiej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu'' - mówi Jerzy Gwizdała, wiceprezydent miasta Gdańska. Czytaj więcej »

W sieci standardów

Historia polskiego oddziału firmy Schenker-BTL jest doskonałym przykładem na to, że nawet będąc niewielką częścią międzynarodowego koncernu można mieć stosunkowo szeroki zakres autonomii, przynajmniej jeśli chodzi o systemy informatyczne. A samodzielne poszukiwanie rozwiązań podstawowych problemów może być docenione przez centralę firmy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...