powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 44-2000, 27 listopada 2000
44-2000 Computerworld nr 44-2000
Wiadomości

AIB zainwestował 4,3 mln euro w Logotec Engineering

Czytaj więcej »

Bank bez marmurowych oddziałów

BRE Bank SA uruchomił bank internetowy. Liczy na pozyskanie co najmniej 100 tys. klientów. Czytaj więcej »

Computron Software zmienia nazwę na AXS-One

Czytaj więcej »

ICANN wprowadza siedem nowych domen internetowych

Czytaj więcej »

Internetowy pasaż handlowy

Agora i ComputerLand zaoferują w styczniu 2001 r. usługi handlu elektronicznego dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Na papierze czy w Internecie?

Z Krzysztofem Nurkowskim, przewodniczącym Wydziału Zastawów Sądu Rejonowego w Warszawie i pełnomocnikiem prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie ds. Krajowego Rejestru Sądowego, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

NIK opublikowała raport o informatyzacji ZUS-u

Czytaj więcej »

Obronić markę

Czytaj więcej »

Ponad trzykrotnie więcej partnerów w sieci

Polsystem2 pracuje nad nową wersją systemu wspierającego zarządzanie. Czytaj więcej »

Rejestry Temidy

Trudno sobie wyobrazić realizację konstytucyjnych zapisów o państwie prawa i wolności gospodarczej bez istnienia rejestrów sądowych. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie, aby życie gospodarcze kraju zależało od manualnej sprawności sędziów i referendarzy w kartkowaniu niezliczonych dokumentów, wielotygodniowego wyczekiwania na rejestrację spółek i korupcji urzędników zajmujących... Czytaj więcej »

Sieć na miarę nowego stulecia

Renault Polska zbuduje sieć wymiany danych dla partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Zaplanowana identyfikacja

Vemco z Sopotu opracowuje systemy automatycznej identyfikacji, wykorzystując technologię I-CODE Philipsa. Czytaj więcej »

Technologie

Bezpośrednio bez serwera

Ray Ozzie, twórca Lotus Notes, postawił na technologię peer-to-peer - sieci bez serwerów. Czytaj więcej »

Do wyboru, do koloru

Nowe modele komputerów naręcznych Visor będą wyposażone w polski system operacyjny. Czytaj więcej »

Dynamika stron na każde żądanie

Język PHP służy do tworzenia dynamicznych stron WWW po stronie serwera. Rozwija się jako projekt open source. Czytaj więcej »

Dziur w oknach łatanie

Czytaj więcej »

Finereader 5.0 rozpoznaje teksty w 170 językach

Czytaj więcej »

Gadu-Gadu ma już 300 tys. użytkowników

Czytaj więcej »

Koegzystencja architektur

Nowa generacja procesorów Pentium 4 rozpoczyna się od poziomu 1,4 GHz. Intel zapowiada kontynuację Pentium III. Czytaj więcej »

Koniec szarej klasyki

Czytaj więcej »

Odmłodzona rodzina 3Com

Po raz pierwszy od kwietniowej restrukturyzacji firma odświeżyła ofertę produktów sieciowych. Czytaj więcej »

Polski Novell SBS 5.1 zawiera pakiet StarOffice 5.2 PL

Czytaj więcej »

Portal, portal, pokaż logi

W Wirtualnej Polsce do analizy plików log zaczęto stosować rozwiązania hurtowni danych. Czytaj więcej »

Sam na bezludnej wyspie

Znani producenci komputerów rezygnują z wykorzystania procesorów Crusoe. Czytaj więcej »

Silna reprezentacja Linuxa na targach Comdex Fall

Czytaj więcej »

Ślady wizyt na stronach

Prowadzenie analizy plików log to jedno z podstawowych zadań administratora WWW. Czytaj więcej »

Spór o znaki narodowe w DNS

Czytaj więcej »

Szampan na koniec projektu

''System jeszcze działa'' - tak jeden z maklerów skomentował półmetek pierwszej sesji, obsługiwanej przez nowy system informatyczny Giełdy Papierów Wartościowych, wychodząc na pierwszego w tym dniu papierosa. Przedstawiciele giełdy odetchnęli już o dziewiątej rano, gdy poprawnie zaczęto przyjmować zlecenia na kontrakty terminowe. Czytaj więcej »

Transakcyjny XML

Czołowe firmy informatyczne prowadzą prace nad standardem XAML. Czytaj więcej »

Wsparcie dla czerwonych szelek

Giełda Papierów Wartościowych stworzyła na potrzeby użytkowników systemu WARSET dział help desk. Udostępniono im także listę dyskusyjną. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznesowi na przekór

Przedsiębiorcy płaszczą się przed swoimi klientami, zabiegają poświęceniem o sympatię pracowników, a i tak opinia publiczna widzi w nich obrzydliwych egoistów. Już widzę to wzruszenie ramion szanownych Czytelników, że to przecież oczywiste, że przecież ci nasi kapitaliści, pożal się Boże itd... Czytaj więcej »

Kadry

Czytaj więcej »

Na szczycie fali

Internet przypomina ślizgacz, który bardziej mknie w powietrzu niż płynie po wodzie, zaś w miejscach jego zetknięcia z wodą tworzą się fale, które stanowią źródło inspiracji dla firm starej gospodarki, pragnących wejść w świat e-biznesu. Czytaj więcej »

Ryzykowna gra w kropki

Polski rynek spółek internetowych jest pod wyraźnym wpływem sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Tam jednak wszystko zaczyna się od pomysłu, produktu, znalezienia odpowiednich ludzi i dokładnego określenia grupy klientów. Tymczasem u nas nowe przedsięwzięcia rozpoczynają swój żywot od poziomu technologii. Niestety, konsekwencje tego faktu ponoszą przede wszystkim pracownicy spółek... Czytaj więcej »

Telekomunikacyjne strategie

Globalny rynek będzie należał do korporacji łączących usługi telekomunikacyjne, medialne i internetowe. Czytaj więcej »

Wstęp do myślenia strategicznego

Myślenie strategiczne wydaje się domeną najwyższego kierownictwa, ale wówczas menedżerowie muszą się liczyć z tym, że sami będą realizować swoje pomysły, a szeregowi pracownicy pozostaną obojętni. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Do redakcji Computerworld przychodzi wiele listów od menedżerów z pytaniami z różnych dziedzin, np. zarządzania strategicznego, zarządzania kadrami, wdrażania i wykorzystywania systemów zintegrowanych, tworzenia zintegrowanych łańcuchów dostaw, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z klientami. Poprosiliśmy ekspertów z tych dziedzin, aby odpowiedzieli na wybrane pytania. W... Czytaj więcej »

Zostać kimś

W naszym kraju kradzież oprogramowania jest na porządku dziennym. Nie sposób inaczej nazwać procederu jego nielegalnego użytkowania. Co gorsza, użytkownicy rozgrzeszają się sami z nieuczciwych postępków, twierdząc, iż nie stać ich na zakup drogich licencji na użytek domowy. Prawda, że jest drogo, ale to wcale nie zwalnia od odpowiedzialności. Czytaj więcej »

Konteksty

Mózg w sieci

Pokolenie dziś przychodzące na świat rozpocznie dorosłe życie w rzeczywistości, w której - jak prognozuje prezydent Laboratoriów Bella Arun Netravali - inteligentne sieci otoczą planetę niczym skóra. Czujniki rozmieszczone wszędzie będą przekazywać wszelkie informacje wprost do sieci, jak nerwy transmitujące informacje do mózgu. Czytaj więcej »

Walka o wirtualne centra

Rozwój Internetu będzie zmieniał sposoby funkcjonowania tradycyjnych mediów. Dla jednych sieć może być szansą na sukces, dla innych - powodem do zaniepokojenia albo końca istnienia. Wszystko może zależeć od właściwej oceny sytuacji i przyjęcia odpowiedniej strategii rozwoju. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Drewniany interes

Varanasi, najświętsze z hinduskich miast, jest tak stare, że - jak mawiają sami Hindusi - kiedy zakładano Rzym, ono już było żywą historią świata. Dziś milionowa aglomeracja, w nietypowy sposób dla miast leżących nad rzeką, rozłożyła się tylko na lewym brzegu Gangesu. Prawy, obłożony mułem naniesionym przez wody i porośnięty drzewami, stanowi idealną scenerię dla... Czytaj więcej »

Kłamstwa, wierutne kłamstwa i...

Co zajrzę na jakąś stronę internetową, znajduję tam ankietę. O sporcie, o polityce, o komputerach, o piwie... jest nawet specjalny serwis (Sonda.pl), który pozwala własne sondy stworzyć i umieścić na swojej stronie. Czytaj więcej »

Kura, która wskóra

Nie wiem jak Państwo, ale ja jestem wzrokowcem. To znaczy lubię coś zobaczyć nim skomentuję. W szczególności zawsze miałem kłopoty z pytaniami o pisownię, jeśli nie widziałem tekstu. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Felieton Iwony D. Bartczak Jak uśpić rozum (CW nr 37/2000) ujął mnie i kolegów z firmy. Czytaj więcej »

Tablica ogłoszeń

Przeglądam nieraz gazety. Zwyczajne codzienne gazety, czyli dzienniki. Znaczną część ich powierzchni zajmują ogłoszenia, w tym mnogość cała drobnych. Czytaj więcej »

Wystarczyłby jeden telefon

Janusz Wojciechowski jest kolejnym prezesem Najwyższej Izby Kontroli, który do mnie nie zatelefonował. Efekty tego widzi dzisiaj cała Polska. Czytaj więcej »

Z galerii do klatki

Na początku lat siedemdzie-siątych przyzwoity ośrodek obliczeniowy nie mógł obyć się bez galerii widokowej. Chodziło o to, aby można było pochwalić się posiadanym komputerem, nie stwarzając dlań zagrożenia. To ostatnie nie oznaczało bynajmniej sabotażu czy wejścia w posiadanie danych, lecz możliwość zanieczyszczenia środowiska komputera kurzem z obuwia. W podręcznikach... Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika Informatyka

Ciekawe, kiedy w trosce o bezpieczeństwo transmisji danych na ścianach kawiarenek internetowych pojawią się napisy informujące: "Klucz szyfrujący tylko dla gości znajduje się u szatniarza"? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...