powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 43-2000, 20 listopada 2000
43-2000 Computerworld nr 43-2000
Prezentacje firmowe

IFS Applications - rozwiązania dla elastycznych przedsiębiorstw

IFSSystem IFS Applications to jeden, zintegrowany produkt wspierający zarządzanie czterema głównymi procesami biznesowymi: majątkiem i usługami, produkcją, łańcuchem dostaw i projektami. W połączeniu z oprogramowaniem wspierającym kluczowe procesy biznesowe, takie jak zarządzanie finansami i zasobami ludzkimi, IFS Applications jest kompleksowym rozwiązaniem...

Wiadomości

ICANN wprowadzi nowe nazwy domen internetowych

Czytaj więcej »

ITI holdings kupi akcje Optimus SA

Czytaj więcej »

Java: polityka i technika

Hewlett-Packard i Microsoft planują szeroką współpracę przy tworzeniu i promocji rozwiązań programistycznych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nowy Poltax nowej ery

Resort finansów z opóźnieniem uruchamia kolejne moduły systemu Poltax. Trwają prace nad jego nową wersją. Czytaj więcej »

Przede wszystkim liczy się determinacja

Apus tworzy oprogramowanie CRM i wspierające podejmowanie decyzji. Czytaj więcej »

Przeglądarka po 32 miesiącach oczekiwania

Netscape udostępnił najnowszą, szóstą wersję przeglądarki. Powstała ona przy współudziale kilku tysięcy ochotników. Czytaj więcej »

W kierunku internetu

Zespół Efektywnych Technik Obliczeniowych wzbogaci ofertę w zakresie usług internetowych i handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Większe obroty, szybsze zlecenia

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła nowy system informatyczny WARSET. Czytaj więcej »

Wyścig z własnym rozwojem

Narastające zainteresowanie informatyką wśród średniej wielkości przedsiębiorstw jest wynikiem zarówno wysiłków marketingowych firm informatycznych, jak i pojawienia się realnego zapotrzebowania na informacje. Czytaj więcej »

Złoto dla najszybszych

Czytaj więcej »

Centrast rozpocznie działalność pod koniec 2001 r.

Centrum Zaufania i Certyfikacji Centrast SA ma oferować usługi tzw. trzeciej zaufanej strony. Będzie także certyfikować tzw. urzędy operacyjne (np. tworzone przez Telbank i Krajową Izbę Rozliczeniową) w strukturze klucza publicznego dla sektora bankowo-finansowego. Czytaj więcej »

Dane bezpośrednio z kasy

Społem Zabrze wdrożyło hurtownię danych zasilaną danymi z 38 sklepów i 3 zakładów firmy. Czytaj więcej »

Technologie

Aplikacje z papierami

Programiści mają do dyspozycji bogaty wybór narzędzi ułatwiających tworzenie dokumentacji technicznej aplikacji. Czytaj więcej »

Baza aktywnych zapytań

Polyhedra to obiektowo-relacyjna baza rezydująca w pamięci serwera. Czytaj więcej »

Bezpiecznie jak w Volvo

W fabryce Volvo Poland zrealizowano wdrożenie rozwiązania archiwizacyjnego, opartego na oprogramowaniu Tivoli Storage Manager. Czytaj więcej »

Bufory bliżej standardu

Przejęcie firmy Entera przez CacheFlow, warte 400 mln USD może przyspieszyć standaryzację rozwiązań buforujących. Czytaj więcej »

Coca-Cola buduje wielki WAN

Czytaj więcej »

Compaq dla domu

Czytaj więcej »

Dos i Windows Me

Jedną z istotnych różnic między Windows 98 a Windows Me jest możliwość uruchomienia w pierwszym z tych systemów linii poleceń MS DOS. Czytaj więcej »

Duże zmiany na poczcie

Program pocztowy Outlook 10 nie będzie uzależniony od architektury MAPI. Czytaj więcej »

Ecora dokumentuje Oracle i Domino

Czytaj więcej »

Gwiazdy biura w parlamencie

Bezpłatny pakiet aplikacji biurowych Sun StarOffice pracuje na stu terminalach w Kancelarii Sejmu RP. Czytaj więcej »

ISP - serwer zgodny w 100%

Najważniejsze zalety serwerów ISP to niska cena i pełna zgodność ze specyfikacjami Intela. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kombajn do obsługi WWW

DynaXML to opracowane w Polsce narzędzie do tworzenia zaawansowanych aplikacji WWW. Czytaj więcej »

Niepewnie jak w Redmond

Odmiany ''konia trojańskiego'' QAZ wykrytego w Microsofcie mogą atakować sieci innych firm. Czytaj więcej »

Nowy kiosk z gazetami

Serwis gazety.pl zaoferuje częściowo odpłatny dostęp do aktualnych wydań czasopism w Internecie. Czytaj więcej »

Partnerzy Cognosa

Czytaj więcej »

Perl Builder - wizualne programowanie w języku Perl

Czytaj więcej »

Piąta wersja pakietu pocztowego Eudora na piątkę

Czytaj więcej »

Polisa z rękawa

Po półtora roku prac rozwojowych ComArch wprowadza do oferty system dla towarzystw ubezpieczeniowych - Subrea. Czytaj więcej »

Premiera DirectX 8.0

Czytaj więcej »

Serwery poniżej 1000 USD

Czytaj więcej »

Za duże komputery, za małe potrzeby

Amdahl i Hitachi, producenci mainframe, wycofują się z rynku, na którym dominującą pozycję osiągnął IBM. Czytaj więcej »

Zapłacić za spróbowanie

System operacyjny Mac OS X integruje najlepsze cechy Unixa i rozwiązań, które sprawdziły się w Windows. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyk na zasiłku

Nie ma dnia, by w którejś z gazet nie można było przeczytać o ogromnym zapotrzebowaniu na informatyków. Tymczasem w wielu regionach kraju nie ma pracy nawet dla doświadczonych specjalistów. Czytaj więcej »

Kadry

Czytaj więcej »

Od zwykłej reklamy do wielkiego e-biznesu

Planując sprzedaż przez Internet, trzeba dokładnie sprecyzować co i komu będzie się oferować tą drogą i dopiero na tej podstawie planować działalność czy technologię jej wykonania. Biznesplan takiego przedsięwzięcia należy opierać na bazie dotychczasowej sprzedaży, a nie na podstawie hurraoptymistycznych prognoz o szalonym wzroście sprzedaży po uruchomieniu sklepu... Czytaj więcej »

Pracować z ludźmi

Zarządzanie podwładnymi polega w dużej mierze na wymuszaniu na nich posłuchu i budowaniu wśród nich swojego autorytetu. Odwiedzając różne fabryki, rozmawiając z mistrzami, kierownikami niższych szczebli niejednokrotnie mam wrażenie, że zarządzanie swoimi pracownikami opanowali oni w stopniu nieporównywalnie lepszym niż menedżerowie najwyższego szczebla. Również nieodparcie... Czytaj więcej »

Samochód jak malowany

Producenci samochodów marzą o wytwarzaniu samochodów dokładnie na życzenie klientów, co więcej, na życzenie wyrażone przez Internet. Czytaj więcej »

Uczmy się

Szefowie skarżą się, że informatycy ciągle chcą uczestniczyć w różnych kursach. Szefowie skarżą się, bo ceny kursów są spore i, co gorsza, w czasie szkoleń nie ma pracownika w firmie, a użytkownicy pozostawieni są bez należytej opieki. Czytaj więcej »

Konteksty

Chaos pod kontrolą

W książce Harnessing Complexity: Organizational Implications of Scientific Frontier (The Free Press, 1999) Robert Axelrod i Michael D. Cohen wprowadzają pojęcie złożonego systemu adaptacyjnego (complex adaptive system). To taki system, w którym pojedyncze działanie - np. uruchomienie strony internetowej - może prowadzić do nieprzewidzianych, a nawet nieprzewidywalnych konsekwencji. Czytaj więcej »

Coś za nic

Wykorzystywanie bezpłatnego i łatwo dostępnego oprogramowania open source może być przydatne w stymulowaniu innowacyjności w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

To tylko firma informatyczna...

Informacje o włamaniach do sieci komputerowych dawno przestały być sensacją. I nie może być inaczej, skoro np. Departament Obrony USA twierdzi, że próby ataków na jego sieć zdarzają się co chwila. Przypadek jednak, o którym agencje poinformowały 26 i 27 października br., był pod kilkoma względami wyjątkowy: zaatakowano, i to skutecznie, nie ministerstwo czy bank, lecz firmę... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Heinrich von pierer, pramod mahajan i pasquale pistorio

Nie zamierzam popisywać się rzekomą erudycją - do niedawna znałem tylko pierwsze z tytułowych nazwisk. Wszystkie one jednak łączą się z czwartym - Tima Sebastiana, jednego z najlepszych dziennikarzy radiowych i telewizyjnych. Czytaj więcej »

Inny wymiar motoryzacji

Przejażdżka samochodem jest tutaj bez wątpienia istotnym doświadczeniem. Zbliżamy się do zakrętu. Słychać klakson - to ostrzeżenie dla tych, którzy kryją się za rogiem. Będziemy wyprzedzać. Słychać klakson - wyprzedzany musi zjechać na bok, żeby obok siebie zmieściły się dwa pojazdy. Z naprzeciwka coś pędzi prosto na nas, będziemy się mijać. Czytaj więcej »

Kleks, czyli internauci z .pl

Podobno w Polsce jest już kilka milionów internautów. Piszę "podobno", bo szacunki bardzo się różnią, a liczba ta rośnie lawinowo z dnia na dzień. Najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o trzech milionach osób aktywnie uczestniczących w cyberprzestrzeni. Ponadto statystyki dość jednoznacznie wskazują, że większość z nich to mieszkańcy miast. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

W artykule Szybkie żabie skoki (CW nr 37/2000) pojawiła się informacja dotycząca rzekomego zerwania umowy między firmą Żabka a Scala Polska sp. z o.o. Informację tę implikuje jeden ze śródtytułów artykułu - Końcówka Scali. Czytaj więcej »

Spacerek po małpim gaju

Publikując swoje przemyślenia w felietonie "Maupa" (CW nr 39/2000), nie myślałem, że problem nazewnictwa bardzo popularnego znaku @ może kogokolwiek poruszyć. Sądząc po ilości korespondencji, jaka napłynęła na mój adres, utrafiłem w tzw. zapotrzebowanie społeczne. Czytaj więcej »

Widzieć świat

Profesor mieszkał za miastem z dwóch powodów: nie lubił hałasu i cenił samotność. Najbliżsi sąsiedzi widywali go wyłącznie idącego w stronę podmiejskiej kolejki w dni powszednie i do kościoła w niedziele. Czytaj więcej »

XX, czyli dywergencja

Za kilka tygodni zacznie się nowy wiek. Myślę, że warto podsumować mijający wiek dwudziesty. Warto, bo był to wiek wyjątkowo ciekawy, dla nas w CW szczególnie, bo powstała nowa cywilizacja - komputerowa. Zaczęła się dokładnie sto lat temu, gdy Max Planck odkrył kwanty. Nikomu, oczywiście, nie przyszło wtedy do głowy, że to abstrakcyjne pojęcie pozwoli zrozumieć strukturę... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Aplikacje w rozproszeniu

Serwery aplikacyjne są siłą napędową Internetu. Mają wiele do zaoferowania zarówno powstającym firmom korzystającym z najnowszych technologii, jak i przedsiębiorstwom, które muszą integrować stare i nowe aplikacje. Czytaj więcej »

Aż serwer padnie

WAST służy do symulacji obciążenia aplikacji w środowisku WWW. Czytaj więcej »

Cenzor

Czytaj więcej »

Czytanie w myślach

Słowo ''personalizacja'' budzi emocje wśród internautów. Dla programistów dostosowanie zawartości stron WWW do indywidualnych upodobań użytkowników stanowi nie lada wyzwanie. Specjaliści od marketingu natomiast muszą uważać, by personalizacja ułatwiła przeglądanie serwisów, a nie zniechęciła użytkowników. Czytaj więcej »

Dane w formacie XML

Tamino to pierwsza baza, w której wykorzystano XML jako wewnętrzny format przechowywania danych. Czytaj więcej »

Dyspozytor ruchu w sieci

Cisco LocalDirector umożliwia dystrybucję zapytań internautów do najmniej obciążonych serwerów WWW. Czytaj więcej »

Fuzja na zimno

Polskie wdrożenia ColdFusion można policzyć na palcach jednej ręki, jednakże produkt ten z pewnością zasługuje na większą popularność. Czytaj więcej »

Korekta aplikacji

Testowanie aplikacji internetowych jest dużym wyzwaniem dla zespołu programistów pracujących przy serwisach WWW. Czytaj więcej »

Na swoim

Onet.pl powstał wcześniej niż rynek oprogramowania dla portali. Od początku firma musiała więc korzystać z własnych rozwiązań. W dużej mierze tak zostało do dzisiaj. Czytaj więcej »

Nie ma niezastąpionych

Portal Arena.pl projektowano tak, by każdy element systemu mógł być w dowolnym momencie wymieniony. Czytaj więcej »

Ogień za ścianą

Firewall to często pierwszy i ostatni sposób zabezpieczania sieci. Czytaj więcej »

Oko na trendy

Rozwiązania firmy WebTrends stały się w Polsce standardem w zakresie analizy wykorzystania serwisów internetowych. Czytaj więcej »

Popkultura od zaplecza

Tworząc rozwiązania internetowe, informatycy firmy Eastbridge, prowadzącej m.in. serwis Empik.com, nie myśleli o jednolitości systemów operacyjnych czy baz danych. Czytaj więcej »

Rozpoznany użytkownik

Usługi katalogowe umożliwiają identyfikację użytkownika odwiedzającego serwis internetowy. Czytaj więcej »

Sieć pod nadzorem

Ciągła kontrola pracy sieci ma na celu weryfikację, czy wszystkie stosowane zabezpieczenia są wystarczająco skuteczne. Czytaj więcej »

Sieć zmienia bazy

Lepsze bezpieczeństwo, skalowalność i wsparcie dla XML to najważniejsze elementy baz danych dla Internetu. Czytaj więcej »

Sięgnąć do konsoli

Do niedawna podstawowym sposobem zdalnego zarządzania serwerami internetowymi było łączenie się z nimi za pośrednictwem sesji komunikacyjnych Telnet. Rozwiązanie to przestało się sprawdzać w przypadku serwerów Windows NT. Popularność zaczęły zdobywać narzędzia umożliwiające zdalną pracę z wykorzystaniem interfejsu graficznego. Czytaj więcej »

Skrypty pod kontrolą

Interpretery języków skryptowych są niezbędne, by serwery pełniły więcej funkcji niż tylko udostępnianie statycznych stron. Czytaj więcej »

Święty spokój

Z Leszkiem Bogdanowiczem, wiceprezesem Arena.pl, odpowiedzialnym za technologie, wcześniej założycielem portalu Wirtualna Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Szybki serwis

Hub internetowy, jak nazywają swój serwis przedstawiciele Poland.com, powstał błyskawicznie. Czas budowy platformy informatycznej trwał półtora miesiąca. Czytaj więcej »

Trzy warstwy Sieci

Wraz z Internetem pojawiły się nowe technologie, narzędzia i kanały wymiany informacji. Wielość dostępnych rozwiązań utrwala pluralistyczny charakter sieci. Nie ma jednego sposobu tworzenia aplikacji dla Internetu. Trudno nawet wymienić jedną technologię, która wyraźnie dominuje nad pozostałymi. Czytaj więcej »

Tysiące stron w pamięci

Wykorzystanie serwerów w trybie reverse proxy to coraz częściej stosowana metoda skalowania wydajności. Czytaj więcej »

Według potrzeb

Net Perceptions oferuje systemy do personalizacji serwisów. Czytaj więcej »

Wirtualny weteran

5 lat to w przypadku Internetu wieczność. Wirtualna Polska ''przeżyła'' już kilka generacji sprzętu i oprogramowania. I nadal ma się dobrze. Czytaj więcej »

XML Jest OK

Technologia XML zyskała już uznanie w świecie informatyki. Wpłynęło na to kilka powodów, wśród których najważniejszy to ten, że XML po prostu podoba się programistom. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika Informatyka

Szanowny Urzędzie Skarbowy! Przyznaję się, że mam Linuxa. Ja go nie kupiłem, nie dostałem, tylko znalazłem gdzieś w sieci. O ile się orientuję, przysługuje mi umowne 10% znaleźnego. Kiedy mógłbym zgłosić się po nagrodę? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...