powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 42-2000, 13 listopada 2000
42-2000 Computerworld nr 42-2000
Wiadomości

Czarny jesienny list

Nikt nie kwestionuje potrzeby przeciwdziałania piractwu komputerowemu, brak jednak zgody co do wyboru środków. Microsoft jest zwolennikiem doraźnych działań śledczych. Inni stawiają na edukację i promocję. Czytaj więcej »

Dla turystów i smakoszy

HS Partner Pro-Test prowadzi rozmowy dotyczące utworzenia internetowego portalu turystycznego. Czytaj więcej »

Enginunity.pl rozpoczęła działalność w Polsce

Firma jest spółką córką amerykańskiej EnginUnity.com, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania do budowy portali internetowych. EnginUnity.com objęła 49% udziałów w spółce Engin-Unity.PL, pozostałe 51% należy do Piotra Melucha i Tomasza Orlika.

Test popularności Czytaj więcej »

Globalstar w Polsce

TP SA podpisała list intencyjny z firmą TE.S.A.M. Dotyczy on świadczenia w Polsce usług indywidualnej łączności satelitarnej w ramach sieci Globalstar. Zgodnie z umową, TP SA będzie pełnić rolę operatora telekomunikacyjnego dla usług systemu Globalstar. Czytaj więcej »

Jakość w niszy

Prim rozwija oprogramowanie wspierające wdrożenie norm jakości. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Koniec pierwszego węzła

Po przeszło 10 latach funkcjonowania węzeł PLEARN został zamknięty. Czytaj więcej »

Pod rękę z dotychczasowym rywalem

Czy Napster uniknie bankructwa dzięki umowie z Bertelsmannem? Czytaj więcej »

Policzyć niepoliczalne

Tylko przeprowadzenie profesjonalnego audytu daje pewność co do legalności wykorzystywanego w firmie oprogramowania. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Czytaj więcej »

Przed premierą Pentium 4 Intel obniża ceny

Intel znacząco obniżył ceny Pentium III i Celeron. Obniżka ma miejsce na kilka tygodni przed zapowiadaną na 20 listopada br. premierą Pentium 4. Ceny procesorów spadają średnio co 3 miesiące, jednak obecna obniżka jest znacznie większa. Na niektóre modele sięga nawet 36%. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Tygodnik Industry Standard jest najpopularniejszym w USA pismem dla osób zafascynowanych potencjałem Nowej Gospodarki. 14 listopada br. ukaże się pierwszy numer Internet Standard, polskiego odpowiednika pisma. Jego wydawcą jest IDG Poland SA, wydawca m.in. tygodnika Computerworld. Nowy miesięcznik ma być skierowany do inwestorów i kierowników projektów internetowych. Czytaj więcej »

Serwery na długie godziny

Powstało kolejne centrum komputerowe, oferujące w outsourcingu infrastrukturę teleinformatyczną. Czytaj więcej »

Spodziewana słabsza koniunktura

Firmy teleinformatyczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych zapowiadają słabsze wyniki finansowe. Czytaj więcej »

Sprzedaż części

Hewlett-Packard Polska i Dacpol z Piaseczna podpisały pierwszą w Polsce umowę dotyczącą dystrybucji i sprzedaży części zamiennych do urządzeń HP. Dotychczas amerykański producent oferował tego typu usługi we własnym zakresie. Czytaj więcej »

Ubezpieczenia prawie od podstaw

Systemy informatyczne Towarzystwa Ubezpieczeniowego Nationwide w Polsce zbudowano na podstawie standardów przyjętych w centrali w USA. Czytaj więcej »

Technologie

Audyt w stajni Augiasza

Administratorzy odpowiedzialni za legalizację oprogramowania wykorzystywanego w przedsiębiorstwach mogą skorzystać ze specjalnych narzędzi przeznaczonych do inwentaryzacji. Czytaj więcej »

Co się zmieni w bazie Oracle9i

Nowa baza danych Oracle będzie zawierać usprawnienia obsługi aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Digital wraca na rynek urządzeń sieciowych

Digital Networks, powstała z działu sieciowego nie istniejącej już firmy Digital Equipment, ponownie pojawiła się na rynku, wprowadzając 2 nowe produkty: 24-portowy przełącznik Fast Ethernet i koncentrator zdalnego dostępu Access Concentrator 248. Czytaj więcej »

DNS z podpisem elektronicznym

Standard DNSSEC umożliwi bezpieczną wymianę informacji o konfiguracji domen internetowych. Czytaj więcej »

Gigabit na miedzi

Standard 1000Base-T pozwala wykorzystać zwykłe okablowanie kategorii piątej do transmisji 1 Gb/s. Czytaj więcej »

Hp OfficeJet K80 to skaner, drukarka, faks i kopiarka

Hewlett-Packard wprowadził do sprzedaży atramentowe urządzenia wielofunkcyjne HP OfficeJet K80 o funkcjach drukarki, skanera, faksu i kopiarki. Są one przeznaczone dla małych firm lub biur domowych, które nie wymagają drukowania lub kopiowania dużej liczby dokumentów, a mała powierzchnia zajmowana przez urządzenie i pełen zestaw zintegrowanych funkcji niezbędnych w biurze to ich... Czytaj więcej »

HTML2EXE tworzy prezentacje ze stron WWW

Przygotowanie prezentacji z wykorzystaniem stron WWW wymaga ich wcześniejszego skopiowania (wraz z grafiką) na lokalny dysk twardy i późniejszego uruchamiania z wykorzystaniem przeglądarki. Czytaj więcej »

Humansoft wprowadził pakiet Hermes 2000

Osoby, które są bardziej przyzwyczajone do pracy bez myszki, mogą ukryć pasek narzędziowy (zawierający ikony, pozwalające uzyskać szybki dostęp do funkcji programu) i pracować wyłącznie z wykorzystaniem klawiatury. Producent postarał się nawet, by Hermes 2000 obsługiwał dokładnie te same skróty klawiszowe, co starsza wersja dla DOS. Czytaj więcej »

Insert udostępnił wersję beta programu Gratyfikant 2

Gratyfikant 2 to następca popularnego programu kadrowo-płacowego, przeznaczonego dla małych i średnich firm. Podobnie jak jego poprzednik, aplikacja umożliwia obsługę wielu podmiotów gospodarczych, sporządzanie rozbudowanych ewidencji, przygotowywanie wypłat oraz rozliczanie pracowników z urzędami skarbowymi i ZUS. Gratyfikant 2 ma trafić na rynek do końca tego roku. Czytaj więcej »

Kolorowy wydruk na dwa sposoby

Xerox i Hewlett-Packard zastosowały dwie różne technologie druku kolorowego - LED i laserową. Czytaj więcej »

Komfort pisania w Javie

JBuilder 4.0 firmy Borland/Inprise znacznie usprawnia tworzenie aplikacji w języku Java. Czytaj więcej »

LDPS umożliwia standaryzację aplikacji dla Linuxa

Free Standards Group, organizacja, mająca na celu promocję standardów w rozwoju aplikacji open source, opublikowała pierwszą wersję specyfikacji LDPS (Linux Development Platform Specification), określającej wymagania dla aplikacji tworzonych dla Linuxa. Określa ona warunki, jakie powinni spełnić producenci, aby ich aplikacje działały bez rekompilacji w najpopularniejszych... Czytaj więcej »

Łowienie bezcennych danych

Potrzeba szybkiego podejmowania decyzji na podstawie ogromnej ilości danych spowodowała rozwój produktów klasy Business Intelligence. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkaset tego typu programów. Prezentujemy trzy, należące do najpopularniejszych na polskim rynku. Czytaj więcej »

Na zamku nie straszy

Zamek Królewski w Warszawie ma nową aplikację do obsługi ruchu zwiedzających i zarządzania rezerwacjami. Czytaj więcej »

Orientacja w terenie

Pilot.pl, udostępniający mapy Europy, Polski i polskich miast, będzie ewoluował w kierunku portalu informacji terytorialnej. Czytaj więcej »

W sekundę dookoła Europy

Level 3 Communications zbudowała w Europie sieć szkieletową IP o przepustowości 10 Gb/s. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Droga bez skrótów

Kierownik projektu musi zdawać sobie sprawę, że wszelkie nieetyczne zachowania są na dłuższą metę nieopłacalne. Każdy z popełnionych w złej wierze błędów może zagrozić pozycji menedżera. Czytaj więcej »

Informacja - produkt jeszcze bezwartościowy?

Nie widzę żadnej szczególnej zmiany w roli informacji: zawsze warto było wiedzieć to, czego inni nie wiedzą. Myślę, że w obwieszczeniach cywilizacji informacyjnej jest bardzo dużo przesady. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Stefan Bratkowski Podróż do nowej przeszłości, Wydawnictwo VEDA, Warszawa, 2000. Czytaj więcej »

Motywacja w projekcie

Realizacja projektów informatycznych wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem członków zespołu zaangażowanego w jego realizację. Wysiłkiem, który często trudno jest wynagrodzić za pomocą środków materialnych. Czytaj więcej »

Nietwórcze zagęszczenie

Na wirtualnych rynkach komponentów elektronicznych panuje tłok, ale nie dlatego że spodobały się jako platforma do transakcji, ale dlatego że zbyt wiele firm wpadło na pomysł ich stworzenia. Czytaj więcej »

Wirtuozeria

Nowe technologie, nowe terminy - jak dać sobie z tym radę? Informatycy starają się nadążać za galopującym rozwojem, uczą się stale, czy to z musu, czy wskutek własnych zainteresowań. Niemniej czasu na naukę mają coraz mniej, bo oprócz nauki trzeba przecież pracować i materię komputerową obrabiać. Czasu na naukę mało, a przydałoby się coraz więcej, bo tak świat nowych... Czytaj więcej »

Wytwarzanie w duchu nowych czasów

Warunkiem gwarantującym powodzenie handlu internetowego jest zastosowanie nowoczesnych form organizacyjnych i komunikacyjnych również w sferze wytwarzania. Czytaj więcej »

Zyskowny socjal

Z prezesem SAS Institute, Jamesem Goodnightem, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Konteksty

Koczowanie wsród obrazów

Z profesorem Andrzejem Gwoździem, kierownikiem Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Holmes for Windows

Zdarza nam się używać system Windows, prawda? No, może nie zawsze do tego się przyznajemy, na zewnątrz prezentując postawę zdecydowanie antyokienkową, bojąc się ujawnienia naszych ukrytych skłonności, ale ukradkiem, gdy nikt nie widzi, robimy instalkę naszego ulubionego systemu na stacji roboczej i hajda buszować po folderach, rejestrach, edytorach i całej otoczce w postaci... Czytaj więcej »

Książę w ZUS

Tworząc skróty, często odwraca się porządek i najpierw wymyśla nazwę budzącą odpowiednie skojarzenia, a dopiero potem, do poszczególnych jej liter dorabia się sensowne (nie zawsze!) znaczenie. Tak powstała w latach 60. nazwa języka programowania BASIC (Beginners All-purpose Simple Interchange Code). Podobnie, tyle że wiele lat później, powstała metodyka zarządzani projektami... Czytaj więcej »

Kurę do rosołu

Kurę można potraktować dwojako. Można czekać na każde kolejne jajko - nieduże, ale smaczne i dostarczane regularnie. Wymaga to cierpliwości i myślenia w dalszej perspektywie, ale generalnie się opłaca. Można też z kury zrobić rosół - smaczny, pożywny i obfity, ale gdy już się go ugotuje, to nie można potem liczyć na jajka. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Jazda bez trzymanki Czytaj więcej »

O rozumowaniu (też w informatyce)

Oto wykład o rozumowaniu. Wszystko w nim jest zmyślone, uprzedzam, uprzedzając mogące wystąpić u czytającego przekonanie, że wszystko jest prawdziwe. Prawdziwe w wykładzie jest co innego, a mianowicie to jest prawdziwe, że słusznie twierdzimy, iż zawsze mamy rację. Przedstawiam tę humoreskę tutaj, bo odnosi się ona do każdego świata, świata kobiet i świata mężczyzn, świata... Czytaj więcej »

(Omni)potencja

Internet stał się instytucją samą w sobie. Ma własne oblicze. Po prostu wydoroślał. Doszło do tego tak szybko, że przedstawiciele tradycyjnych mediów zaspali. Ale i sytuacja jest inna niż w trakcie konsolidacji poprzednich lokomotyw informacyjnych. Czytaj więcej »

Trzeci biegun

Tutaj wszyscy noszą wszystko na plecach. Dźwigają dzieci, kobiety, staruszkowie i mężczyźni. Muła można obciążyć 40 kilogramami. Jak pójdzie pod górę, mając nawet i 60-kilogramowy ciężar. Dobry porter niesie na plecach grubo powyżej 60 kilogramów. Przepaska na czole podtrzymuje ciężar spoczywający na plecach, a w nim, w ratanowych koszach można zobaczyć wszystko. Drewno,... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...