powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 40-2000, 30 października 2000
40-2000 Computerworld nr 40-2000
Prezentacje firmowe

IFS dla elastycznych przedsiębiorstw

IFSIFS Applications to kompletny zestaw aplikacji biznesowych zawierający funkcjonalności branżowe w wersji standardowej. System IFS Applications jest zbudowany w architekturze komponentowej i rozwijany na podstawie otwartych standardów.

Wiadomości

Adaptacja do MRP II

Adapta wzbogaci własny system klasy MRP II o funkcje CRM. Czytaj więcej »

Badania podstawowe w cenie

Globema uczestniczy w projekcie EDITH, realizowanym w ramach 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Cięcia finansowe w Xeroxie

Kłopoty Xeroxa prawdopodobnie doprowadzą do sprzedaży laboratorium Xerox PARC. Czytaj więcej »

Coraz większe spory o przetarg na telefonię UMTS

Prezesi trzech polskich operatorów telefonii komórkowej grożą bojkotem przetargu na UMTS. Ich zdaniem, Ministerstwo Łączności musi zmienić przedstawione w dokumentacji warunki. Może to spowodować, że przetarg nie zostanie rozstrzygnięty w tym roku. Czytaj więcej »

General Electric przejmie Honeywella za 45 mld USD

Honeywell International, dostawca rozwiązań dla sektorów: lotniczego, budowlanego, energetycznego i chemicznego zostanie przejęty przez General Electric (GE). Wartość kontraktu wyniesie ok. 48 mld USD. Czytaj więcej »

Lucent zakończył pierwszy etap restrukturyzacji

Symbolem zachodzących w Lucent Technologies zmian jest odejście Richarda McGinna, dotychczasowego prezesa zarządu. Zastąpił go Henry Schacht. W ramach przeprowadzonej restrukturyzacji firma wydzieliła dwa działy: Enterprise Networks Group i Microelectronics. Czytaj więcej »

Największy kontrakt outsourcingowy

Electronic Data Systems (EDS) wygrał przetarg na obsługę, na zasadzie outsourcingu, wszystkich systemów informatycznych Marynarki Wojennej USA. Wartość pięcioletniego kontraktu wynosi 6,9 mld USD (1,2 mld USD rocznie). Dzisiaj marynarka wojenna USA wydaje na informatykę ok. 1,6 mld USD. Czytaj więcej »

Nowa prawda o nowej gospodarce

Amerykańskie firmy internetowe powstały na fali entuzjazmu inwestorów dla nowych technologii, a nie z czystego wyrachowania. Dzisiaj firmy te, ucząc się biznesowej opłacalności, zwracają honor żelaznym prawom ekonomii. Czytaj więcej »

Nowy dyrektor w 2Si

Jerzy Szymura, prezes i zało- życiel Sieciowe Systemy Informacyjne 2Si SA powołał na stanowisko dyrektora zarządzającego Wiesława Krygowskiego, dotychczasowego wiceprezesa zarządu firmy. Czytaj więcej »

Oracle będzie sprzedawał preinstalowane bazy

Oracle ogłosił program, w ramach którego bazy danych firmy będą preinstalowane na markowych serwerach (server appliance). Oferta dotyczy bazy Oracle 8i w wersji Standard i Enterprise Edition. Według firmy, zakup wersji preinstalowanej oszczędzi klientom kłopotów z poprawną jej instalacją i konfiguracją. Czytaj więcej »

Podpis elektroniczny zagrożony

Jeśli ustawa o podpisie elektronicznym nie trafi wkrótce do Sejmu, to jej uchwalenie nie będzie możliwe nawet w 2001 r. Czytaj więcej »

W stronę holdingu

Krakowski Intertel powstał w 1997 r. "Był to w Polsce pionierski okres dla wykorzystania sieci Internet w celach komercyjnych. Przez długi czas jednak realizowane przez nas zlecenia obejmowały wyłącznie tworzenie prostych serwisów, wynajmowanie serwerów wirtualnych i zapewnianie dostępu do Internetu" - wspomina Wojciech Szostak, jeden z założycieli firmy. Obecnie jej przedstawiciele... Czytaj więcej »

Współpraca procentuje

Polmos Zielona Góra jeszcze w tym roku udostępni partnerom handlowym system, umożliwiający składanie zamówień przez Internet. Czytaj więcej »

Technologie

Całkiem spora kolorowa kostka

Cobalt Qube 3 to dedykowany serwer obsługujący pocztę elektroniczną, WWW oraz cache. Czytaj więcej »

Cisco Systems wprowadza koncentratory VPN

Koncentratory VPN są nowością w ofercie Cisco. Czytaj więcej »

Fotografia bez wywoływacza i utrwalacza

Hewlett-Packard rozszerza ofertę cyfrowych aparatów i współpracujących z nimi drukarek PhotoSmart. Czytaj więcej »

IBM oferuje zestaw programistyczny Visualage 3.5

Standaryzacja narzędzi programistycznych w obrębie firmy jest ważna nie tylko ze względu na wygodę zespołu programistycznego, ale również dla zapewnienia odpowiedniej wydajności pracy. Czytaj więcej »

Instalacja Windows Me

Jak uniknąć kłopotów przy instalacji najnowszego systemu Windows? Czytaj więcej »

Jazda bez trzymanki

W Extreme Programming najistotniejszym elementem jest komunikacja między informatykami. Czytaj więcej »

Którędy do danych?

ADO+ jest próbą dostosowania interfejsu dostępu do danych do architektury zgodnej z koncepcją Microsoft .NET. Czytaj więcej »

Lepsze podglądanie pakietów w sieci

Dzięki przejęciu rozwiązań NetMetrix firma Fluke Networks zaproponuje systemy diagnozowania pracy sieci. Czytaj więcej »

Nortel i HP pracują nad Ethernetem 10 Gb/s

Nortel Networks i Hewlett-Packard wspólnie pracują nad rozwiązaniami, które umożliwią podłączanie serwerów HP 9000 do wysoko wydajnych routerów optycznych z wykorzystaniem kolejnej generacji technologii Ethernet o przepustowości 10 Gb/s. Czytaj więcej »

Pogromcy rachunków

BillNet.com buduje system elektronicznej płatności rachunków. Czytaj więcej »

Portal korporacyjny nie dla każdego

Najważniejszym celem istnienia portali korporacyjnych jest zapewnienie dostępu do informacji z jednego miejsca. Czytaj więcej »

Simple umożliwi klientom dostęp do Internetu

Simple SA zaoferuje użytkownikom swoich systemów wspomagania zarządzania dostęp do Internetu. Wspólnie z SM-Media SA tworzone są węzły dostępowe we wszystkich 12 oddziałach firmy. Czytaj więcej »

Zdarzenia pod kontrolą

Microsoft zaoferuje system zarządzania zdarzeniami Operations Manager opracowany przez firmę NetIQ. Czytaj więcej »

Zarządzanie

ERP i co dalej

Planowanie długookresowe jest piętą achillesową większości menedżerów informatyki. Czytaj więcej »

Kto się boi Virginii Woolf?

Pewnie wielu z nas pamięta ten stary film. Jest to historia małżeństwa, z pozoru zgodnego i przyjacielskiego, w którym tli się zarzewie konfliktu. Jego wybuch i gwałtowność zaskakują wszystkich. Film zapada w pamięć nie tylko dzięki doskonałym kreacjom Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Czy częstokroć nie doświadczamy swoistego d?ja` vu, gdy śledzimy w firmach rozgrywki między... Czytaj więcej »

Ryk

Podobno inteligencję wysysamy z mlekiem matki. Zastanawiające jest, skąd wysysane jest chamstwo i gruboskórność. Lokalnego Informatyka szczególnie denerwują szefowie - oględnie mówiąc - chropowatej powierzchowności i płaskiej wewnętrzności. Czytaj więcej »

Trudna sprawa twórczości

Innowacyjność jest cechą ludzi wykształconych i aktywnych, ale niekoniecznie przejętych wielką ideą. Często się zastanawiałam, dlaczego o nas, o naszym społeczeństwie mówi się, że jest mało innowacyjne? Czy rzeczywiście jesteśmy tak ospałym umysłowo społeczeństwem? Czytaj więcej »

Widmo Wielkiej klapy

Wiele przedsiębiorstw staje dzisiaj przed fundamentalnym problemem: czy podwyższyć wynagrodzenia dla pracowników i liczyć na to, że wypracują większy zysk, czy raczej je obniżyć, czyli zmniejszyć koszty pracy i w ten sposób uzyskać lepszy wynik finansowy. Czytaj więcej »

Konteksty

Dowódca bierze wszystko

W informacjach dostarczanych strażakom na miejsce akcji liczy się przede wszystkim rzetelność. Na ich podstawie bowiem podejmowane są działania mogące decydować o życiu i zdrowiu zarówno poszkodowanych, jak i ratowników. Czytaj więcej »

Pali się, Pali się!

Gdy wybucha pożar w rafinerii lub zakładzie chemicznym, liczą się sekundy, aby wystarczająco wcześnie informacje o toksyczności palących się substancji trafiły do strażaków. Ci muszą mieć odpowiednie bazy danych i system łączności, które wspomogą akcję ratowniczą. Jeśli jednak np. powódź wymaga współpracy wszystkich służb ratowniczych, to kto powinien kierować akcją i... Czytaj więcej »

Płonie stodoła, aż strach

Żaden strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie pod Warszawą nie może wyjechać do akcji bez małej, zafoliowanej karteczki, pokrytej rzędami drobniutkich liter i cyfr. To zakodowane informacje o niebezpiecznych substancjach i podstawowych sposobach postępowania. Pochodzą ze znajdującej się w Powiatowym Stanowisku Kierowania bazy danych. Kiedy jednak na podjęcie decyzji są... Czytaj więcej »

Tetra w akcji

Powodzenie akcji ratowniczej zależy od spójnego systemu łączności wszystkich służb. W Europie standardem staje się system TETRA. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Beautiful practice

Z czasów szkoły podstawowej pamiętam, jak koleżanki umawiały się na sobotnie przedpołudnia na czesanie. Umawiały się, aby nawzajem się czesać. Mogłem sobie to tylko wyobrażać, jak rozpuszczają włosy opadające do bioder i długie godziny zaplatają warkocze. Czytaj więcej »

Jubileusz, czyli po co piszę

Ani się obejrzałem, a tu kolejny jubileusz - 250 felietonów w sześć lat. Martwiłem się nieco, że znowu będę musiał pisać właściwie bez tematu, ale i tym razem Czytelnicy CW nie zawiedli. A w każdym razie jeden z nich. Oto co do mnie napisał (pisownia oryginalna): Czytaj więcej »

Pieniądze turysty

Będąc w Kathmandu prędzej czy później trafia się do Thamelu, dzielnicy turystów. Kawa kosztuje tu ok. 25 rupii, co mniej więcej wynosi 35 centów. Wystarczy odejść trochę w bok i zajrzeć do którejś z czysto nepalskich dzielnic i już mamy kawę w cenie 5 rupii. Jednak mało który turysta odważy się na taki krok. Obawa przed zatruciem skutecznie trzyma większość z nich w ich... Czytaj więcej »

Pstryk i już

Przechadzając się ulicami mojego miasta, mijam domy stare i jeszcze starsze. Wystarczy się na chwilę zatrzymać, spróbować wyłączyć się z ulicznego gwaru, wytężyć słuch, a słychać historie, które dom opowiada. Historie o ludziach, którzy dom wybudowali, o tych, którzy tu się urodzili, mieszkali, kochali, nienawidzili, umierali. I zanim przejeżdżający tramwaj swoim piskiem i... Czytaj więcej »

Sezon grzewczy, czyli nowy nurt

Pisałem w przedostatnim felietonie (Subtelne związki) o problemach z zasilaniem komputerów. Zresztą przypadek ten z życia wzięty posłużył mi jedynie jako zawiązek do snucia ogólniejszych dywagacji. Czytaj więcej »

Wirtualne PKP

Pewną miarą jakości systemów informatycznych jest ich zdolność do uwzględniania graniczących z fanaberią wymogów ze strony tych, których systemy te mają obsługiwać. W praktyce bardzo różnie z tym bywało i bywa. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Akcje aukcji

W Polsce istnieje już ponad 20 internetowych serwisów aukcyjnych, choć liczących się graczy jest na razie niewielu. Wszyscy skupili się na aukcjach prowadzonych na rynku konsumenckim. Czytaj więcej »

Aukcje, czyli handel inaczej

Elektroniczne aukcje prowadzone na dużą skalę mogą zmienić sposób, w jaki firmy dokonują zakupów i sprzedają swoje produkty. Czytaj więcej »

Badania nie bez bólu

Polski Internet doczekał się poważnych badań. Obserwatorzy tego rynku w naszym kraju nie uważają jednak, by były to już badania w pełni profesjonalne. Czytaj więcej »

Kuj żelazo, póki gorące

W epoce przemysłowej stal odgrywała podstawową rolę. Odgrywa ją także w epoce Nowej Gospodarki. Jednak dzisiaj technologie informatyczne i internetowe prowadzą do rewolucyjnych zmian w przemyśle stalowym. Ponad 40 konsorcjów na świecie zamierza stworzyć internetowe giełdy towarowe, zajmujące się handlem metalami i produktami hutniczymi. Trzy z nich powstają w Polsce. Czytaj więcej »

Polski dotcom

Polscy przedsiębiorcy internetowi narzekają na niewielką możliwość wyboru źródeł finansowania swoich projektów. Jednak sytuacja ta się zmienia wraz z wkraczaniem do Polski zachodnich funduszy typu venture capital. Czytaj więcej »

Praca w firmie z kropką

Mimo atrakcyjnych warunków pracy, trudno mówić o wyjątkowej popularności spółek internetowych wśród informatyków. Na pewno nie można porównać sytuacji polskiej z amerykańską modą na pracę w firmach z kropką w nazwie. Czytaj więcej »

Tam, gdzie się spotyka biznes

W rozwoju elektronicznej gospodarki naczelne miejsce zaczynają zajmować elektroniczne giełdy towarowe. Czytaj więcej »

Więcej pomysłów i wyobraźni

Biznes internetowy jest obszarem, który w stopniu nieporównywalnym do innych dziedzin wyzwala ogromne pokłady ludzkiej inicjatywy i przedsiębiorczości. Czytaj więcej »

Zmiany bez odwrotu

Wśród zwycięzców Nowej Gospodarki znajdzie się również stara gospodarka. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...