powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 39-2000, 23 października 2000
39-2000 Computerworld nr 39-2000
Wiadomości

Agent z Polski

Firma Bot.Net zamierza zainwestować w Polsce 8-10 mln USD. Polski oddział zajmie się rozwojem oprogramowania. Czytaj więcej »

Biegnące projekty

Po roku dobiegł końca projekt informatyzacji 16 kas chorych finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kasy przygotowują się teraz do wprowadzenia jednolitej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zdecydowano jeszcze, czy będzie to karta elektroniczna. Czytaj więcej »

Dwa miesiące pewności

W październiku br. powinno zostać opublikowane rozporządzenie ministra łączności uznające legalność transmisji rozmów telefonicznych przez sieci IP. Niestety, tylko na dwa miesiące. Czytaj więcej »

Grzech zaniedbania

Historia Priceline.com świadczy o tym, że w Nowej Gospodarce poprzestanie na jednym modelu biznesu oznacza upadek. Czytaj więcej »

Inwestycje sieciowe

Europejski fundusz venture capital - Innova Capital - zainwestował 2 mln USD w firmę AMG.net z Łodzi. Zajmuje się ona marketingiem internetowym i tworzeniem rozwiązań handlu elektronicznego. Obroty AMG.net w 2000 r. szacowane są na 1,5 mln USD, w 2001 r. mają wzrosnąć trzykrotnie Czytaj więcej »

Jesienne porządki

Pomorska Fabryka Okien wdroży zintegrowany system ERP, co umożliwi współpracę z jej partnerami przez Internet. Czytaj więcej »

Na dobre i na złe

Unicorn Poznań planuje w najbliższym czasie wynajmować aplikacje własne i produkty Lotus Development w modelu ASP. Czytaj więcej »

Nadzieja dla szpitali

Przed ponad 2 miesiącami rozstrzygnięto - ciągnący się od wielu lat - przetarg na dostawę oprogramowania dla dużych polskich szpitali. Ostatecznie na wybór systemów dofinansowanych z funduszy Banku Światowego zdecydowało się 295 jednostek, połowa z wyznaczonych do zinformatyzowania. Wdrożenia systemów w szpitalach powinny zakończyć się w styczniu 2002 r. Czytaj więcej »

Nie ma zamka

Hakerzy rozpracowali standardy zabezpieczania nagrań cyfrowych opracowane przez organizację SDMI. Czytaj więcej »

Odkopany topór

Dell Computer zapoczątkował być może kolejną wojnę cenową na rynku komputerów PC. Firma obniżyła o ok. 15% ceny komputerów, notebooków i serwerów intelowskich. Czytaj więcej »

Pod nową banderą

Wydzielona z Lucent Technologies firma Avaya rozpoczęła działalność w Polsce. Będzie oferować rozwiązania call center. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Poszukiwanie alternatywnej rzeczywistości Czytaj więcej »

Strefy bez przewodów

W najbliższych tygodniach Telekomunikacja Polska SA uruchomi w centrum Warszawy dostęp do Internetu z wykorzystaniem bezprzewodowej technologii LMDS. Czytaj więcej »

Świat bez granic

Netinfo z Bytomia - oferująca rozwiązania handlu elektronicznego - planuje zdobyć klientów w Niemczech i USA. Czytaj więcej »

Ułatwione płatności

eCard uruchomił usługi autoryzacji płatności w Internecie. Mogą z nich skorzystać posiadacze kart wydawanych w systemach Visa i MasterCard. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bez poklepywania po plecach

Kilka lat temu IBM wyszedł z głębokiego kryzysu finansowego i organizacyjnego dzięki temu, że jego nowy szef Lou Gerstner po mistrzowsku potrafił dozować radykalne, rewolucyjne posunięcia na przemian z mozolną pracą u podstaw swojej nowej firmy. Czytaj więcej »

Koncepcje mocno przesadzone

Futurysta Alvin Toffler zapowiadał, że w Nowej Gospodarce znikną miasta, które jako formy organizacyjne właściwe dla gospodarki przemysłowej przeminą wraz z tą epoką. Czy coś wskazuje na to, że spełnia się jego wizja? Czytaj więcej »

Nie spiesz się wreszcie!

Prędkość jest naszym sprzymierzeńcem, gdy pozwala szybciej dotrzeć do celu, ale staje się największym wrogiem, gdy obierzemy błędny kierunek poruszania się. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Podział ról Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Rewolucja albo śmierć

Konkurowanie w dobie Internetu wymaga szybkiego myślenia i jeszcze szybszego działania - mówi amerykański konsultant Gary Hamel. Czytaj więcej »

Internet

Efka w przeglądarce

Spółka ifirma.pl uruchomi, na zasadzie wynajmu oprogramowania, serwis internetowy oferujący obsługę księgowości małych firm. Czytaj więcej »

Narzędzia dla portali

Plumtree Corporate Portal ułatwia integrację danych pochodzących z różnych systemów. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kamera w skanerze

Philips wprowadził na polski rynek zestawy Vesta Pro Scan, umożliwiające skanowanie dokumentów z wykorzystaniem kamery wideo. Czytaj więcej »

Konsola i kojarzenie plików

Konfigurując odpowiednio Win 2000 można uruchomić niektóre programy zestawu Microsoft Power Toys. Czytaj więcej »

Notebooki z Crusoe

Pierwszym komputerem na rynku z procesorem Transmeta będzie prawdopodobnie model Sony. Czytaj więcej »

Quantum bez talerzy

Po przejęciu części firmy Quantum, Maxtor stanie się największym na świecie producentem dysków. Quantum pozostanie producentem napędów i bibliotek taśmowych oraz systemów pamięci masowych. Czytaj więcej »

Telefon z Bluetooth

Motorola zaprezentowała nowe modele telefonów komórkowych: V100 i Accompli 009, przystosowane do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych, oraz Timeport 270 - telefon z interfejsem Bluetooth, wykorzystywany głównie jako bezprzewodowy modem współpracujący z notebookami. Czytaj więcej »

Więcej już nie można

Notebooki Acer TravelMate 350 wyposażono w kilkanaście interfejsów starego i nowego typu. Pod tym względem należą do najbardziej uniwersalnych komputerów na rynku. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Grzegorz Zieleniec (45 l.), dotychczasowy dyrektor finansowy i członek zarządu Comp SA, został wiceprezesem zarządu tej spółki Czytaj więcej »

Zalety dobrej kooperacji

Polska branża informatyczna dojrzewa. Pojawiają się godni zaufania dostawcy technologii, a także myślący strategicznie prezesi firm - końcowych użytkowników IT. Wraz z nimi zmieniają się oczekiwania wobec menedżerów działów informatyki. Czytaj więcej »

Zbiór pułapek konferencyjnych

Wybierając zaproszenia na konferencje i seminaria, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania względem organizujących je firm. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bezpłatne indeksy

Lucene to zestaw narzędziowy do przeszukiwania plików tekstowych. Jest dostępny bezpłatnie. Czytaj więcej »

Mainframe na nowe czasy

Komputery zSeries stanowią kontynuację rodziny S/390. Zastosowano w nich jednak zupełnie nowe rozwiązania sprzętowe. Mają mniejszą moc zasilania i znacznie większą moc obliczeniową. Czytaj więcej »

Walka o komunikaty

Komunikacja asynchroniczna w Javie pozwala na tworzenie systemów luźno powiązanych współpracujących z sobą w sieci o niskiej niezawodności, takiej jak Internet. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Myślę, że Iwona D. Bartczak w felietonie "Jak uśpić rozum" (CW nr 37/2000) próbuje połączyś dwie rzeczy. Po pierwsze, doświadczenia z udziału w konferencjach, seminariach i spotkaniach biznesowych, w których - jak rozumiem - uczestniczyli źle przygotowani prelegenci. Po drugie, wewnętrzne rozwiązania firmy, w której szef nie pozwolił na korzystanie z rzutnika. Czytaj więcej »

Maupa

Nie wiem, skąd się wzięło, że na znak "at", czyli popularny @, wszyscy w naszym kraju mówią małpa. Czytaj więcej »

Muzeum listu

"Jeśli napiszemy do kogoś list, włożymy w kopertę, zalepimy i zaadresujemy, a potem schowamy na stałe do szafy albo spalimy, to spłodzone przez nas dzieło nie będzie w gruncie rzeczy listem, ale utworem w formie listu. Czytaj więcej »

Rzut ukośny

Nazwisko Alfreda Charlesa Kinseya jest powszechnie znane, choć niewiele osób przeczytało w całości jego dwa podstawowe dzieła: Seksualne zachowania mężczyzn (1948) oraz Seksualne zachowania kobiet (1953). Czytaj więcej »

Stan permamętny

Sztaby ludzi łamią sobie głowy, jak to możliwe, że system informatyczny budowany dla ZUS od dwóch lat nie może osiągnąć podstawowej choćby sprawności. Nie mówię o sprawności technicznej, ale o czymś, co poczułyby miliony płatników składek. Sprawności, która zaowocowałaby poprawieniem obsługi, lepszą informacją albo oszczędnościami w budżecie. Różne osoby sugerują... Czytaj więcej »

Sztuka handlowania

Do ciekawych osobliwości handlowania przez Internet należy rezerwacja hotelu w Kathmandu. Na każdej stronie takiego hotelu znajdziesz oficjalny cennik pokoi. Zgodnie z regułami e-handlowania dla tych, którzy dokonają e-rezerwacji, jest zapewniana specjalna zniżka 10-15%. Jeśli podejmiesz się trudu negocjowania poprzez e-mail, możesz uzyskać upust 20-25%. Tak więc korzystając z... Czytaj więcej »

Sieci

Moc na zbyciu

Nowe rozwiązanie Sun Microsystems umożliwi zagospodarowanie nadmiarowej mocy stacji roboczych. Czytaj więcej »

Oko na usługi

HP wprowadza nowe wersje aplikacji służące do analizy serwisów internetowych. Czytaj więcej »

Szybki serwis

W wyniku porozumienia zawartego z Akamai Technologies, Novell wykorzysta w Internet Caching System (ICS) technologię Akamaizer. Czytaj więcej »

Trzy w jednym

Z Davidem McCrabbem, prezesem działu Server Software Division firmy Santa Cruz Operation (SCO), rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Wytrych nie pomoże

Algorytm Rijndael został zatwierdzony jako standard szyfrujący AES - następca DES. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Nadesłał mi przez Internet kolega takie zadanie: "Dobry programista wiesza się razem ze swoim programem". Ponieważ sądzę, że pisząc o dobrym programiście, miał mnie na myśli, jedyne co pozostawało mi odpisać, to uprzedzić go, że być może w przyszłym tygodniu już się nie spotkamy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...