powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 38-2000, 16 października 2000
38-2000 Computerworld nr 38-2000
Wiadomości

Doradcy o GSM

Z raportu przygotowanego przez firmę konsultingową Arthur Andersen i bank inwestycyjny J.P. Morgan wynika, że wartość rynku telefonii komórkowej w Europie Zachodniej w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie do 156 mld USD. Od lipca 1999 r. do lipca 2000 r. zachodnioeuropejski rynek telefonii komórkowej wzrósł o 68%, a przychody operatorów wyniosły 84 mld USD. Czytaj więcej »

Fuzja na bank

Jednym z priorytetów powstającego Banku Zachodniego WBK jest rozwijanie bankowości elektronicznej. Powstanie niezależny departament odpowiedzialny za rozwój tego kanału usług Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Łączność ze światem

Na początku 2001 r. Optimus uruchomi wielobranżową giełdę elektroniczną. Firma przeznaczy na ten cel 10 mln USD. Czytaj więcej »

Następca Płatnika

Prokom Software SA udostępnił wybranej grupie użytkowników wersję beta programu Płatnik II. Czytaj więcej »

Nowy dostawca

Pixelpark AG, niemiecka firma specjalizująca się w usługach internetowych, otworzy oddział w Polsce. O planach tych jej przedstawiciele poinformowali podczas inauguracji działalności Pixelpark Hungary. Firma zamierza jeszcze w tym roku otworzyć kilka oddziałów w Europie Środkowej. Czytaj więcej »

Pieniądze z podglądania

Geant Polska udostępni dostawcom dane na temat stanów magazynowych i zamówień składanych przez sklepy w centrum logistycznym. Do tego celu firma wykorzysta system EDI. Czytaj więcej »

Pierwsze efekty

Pracownicy katowickiego ICL Microsoft Solution Center stworzyli pierwsze aplikacje. Będą współpracować przy realizacji projektów w ramach strategii .NET Microsoftu. Czytaj więcej »

Pionier do zrobienia

Projekt budowy szybkiej sieci Pionier stał się oficjalnym dokumentem Komitetu Badań Naukowych. Szacunkowe wydatki na ten cel w ciągu pięciu lat wyniosą ok. 700 mln zł. Czytaj więcej »

Pół wieku outsourcingu

COIG SA, katowicka firma informatyczna związana z przemysłem górniczym, przygotowuje ofertę adresowaną do jednostek administracji samorządowej i placówek służby zdrowia. Czytaj więcej »

Polski rynek ERP

IDC opublikowała raport na temat polskiego rynku systemów MRP II/ERP. Przychody oferentów tego rodzaju rozwiązań w 1999 r. wyniosły ok. 213 mln zł. Czytaj więcej »

Procesor doceniony

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2000 otrzymali twórcy układu scalonego i heterostruktur półprzewodnikowych, podstaw dzisiejszej elektroniki i telekomunikacji. Czytaj więcej »

Produkcja łańcuchowa

Lipro Polska, przedstawicielstwo niemieckiej firmy programistycznej, oferuje spolonizowaną wersję pakietu LS Lipro Systems, służącą do zarządzania łańcuchem dostaw. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Brać czy nie brać? Czytaj więcej »

Strzał w informatykę

Pierwsze dwie polskie firmy teleinformatyczne podpisały umowę ramową z agencją NATO - NC3A. Prawdopodobnie w najbliższym czasie podpisze ją kolejne 5 firm. Czytaj więcej »

UMTS dla pięciu

Ministerstwo Łączności zadecydowało, że przydzieli pięć koncesji na telefonię UMTS. Czytaj więcej »

W cudze rachunki

Fundusze inwestycyjne bmp i Central & Eastern Europe Venture kupiły 24% udziałów w warszawskiej firmie BillNet. Czytaj więcej »

Wsparcie na lata

Compaq Computer wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego OpenVMS 7.3. Czytaj więcej »

Zasiali górale owies...

... i będą się martwić, żeby sprzedać zboże po korzystnej cenie. Za kilka lat, jeśli staniemy się członkami Unii Europejskiej, gdy rolnik zasieje żyto, to jednocześnie będzie mógł złożyć wniosek o dopłatę do produkcji roślinnej zgodnie z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej. W tym celu w UE działa Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (Integrated Administration and... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Miękkie podbrzusze handlu elektronicznego

Koszty dostawy towarów zamówionych online są istotną barierą w rozwoju biznesu internetowego. Czytaj więcej »

Procesy kluczowe - nie wykorzystane możliwości

Wdrożenie systemu informatycznego mogłoby odgrywać rolę integrującą poziome związki w przedsiębiorstwach, gdyby nie to, że menedżerowie potrafią sprawnie rozwiązać niewielkie problemy funkcjonalne, nie umieją zaś łączyć działań w procesy. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Wałeczki Czytaj więcej »

Zagadkowy banał

Wielokrotnie przekonałam się, że poziom informatyzacji przedsiębiorstwa jest wprost proporcjonalny do kultury organizacyjnej firmy i kultury osobistej jej pracowników. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Człowiek z Interpolu

Nazywa się Nevitt, Peter Nevitt. Jest jednym z największych wrogów wszystkich przestępców świata. Jego bronią jest informatyka. Czytaj więcej »

Internet

Domena z telefonem

Specyfikacja Enum to rozwiązanie, które ma ułatwić pełną integrację Internetu z sieciami telefonicznymi. Czytaj więcej »

Domowa apteka

Serwis apte.pl zamierza działać jako pośrednik między aptekami a ich klientami. Leki będą dostarczane na terenie całej Polski. Czytaj więcej »

Giełda dla budowlańców

Budaukcja.pl to pierwsza polska elektroniczna giełda budowlana. Wkrótce jej twórcy zamierzają uruchomić serwis aukcji odwrotnych. Czytaj więcej »

Ochrona sprzętowa

Urządzenia firmy Netscreen Technologies pozwalają na zabezpieczanie sieci podłączonych do Internetu oraz tworzenie wirtualnych sieci prywatnych. Czytaj więcej »

Różni klienci

Healey & Baker przeprowadziła globalne badania Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Atrament w separacji

Nowa seria drukarek HP została wyposażona w system oddzielnych pojemników na atramenty. Czytaj więcej »

Corel dotarł do wersji 10

Grafika i animacje do publikacji w Internecie dominują wśród nowych funkcji pakietu Corela. Czytaj więcej »

Grafika po polsku

Adobe wprowadza do sprzedaży na polskim rynku pełen zestaw najnowszych produktów do edycji grafiki i przygotowywania publikacji. Czytaj więcej »

Nie będzie Timny

Intel zaprzecza pogłoskom, jakoby premiera Pentium 4 miała być opóźniona. Wiadomo że wstrzymano prace nad układem Timna. Czytaj więcej »

Poczta w wielu oknach

Co zrobić, aby programy pocztowe otwierały wiele okien Internet Explorera z dokumentami, do których odwołują się odnośniki zawarte w listach elektronicznych? Czytaj więcej »

Wiązka z kolorem

Epson po raz pierwszy proponuje polskim użytkownikom pełną ofertę drukarek laserowych. Wśród wprowadzonych na rynek nowości znalazła się kolorowa drukarka laserowa. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie ma cudów

O sukcesie rekrutacji decydują na równi kwalifikacje doradców personalnych i postawa zleceniodawców, szukających nowych pracowników. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Do zabudowy

Microsoft rozpoczyna promocję systemów operacyjnych dla urządzeń o zamkniętej architekturze, np. telefonów komórkowych, komputerów naręcznych. Czytaj więcej »

Egzamin dla bazy

Program ERWin firmy Computer Associates służy do modelowania relacyjnych baz danych. Czytaj więcej »

Sieć w kropce

Microsoft .NET to propozycja środowiska do tworzenia rozproszonych aplikacji. Jego podstawowymi elementami są tzw. Web Services komunikujące się z wykorzystaniem standardów internetowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Nie będę ukrywał, że temat artykułu Iwony D. Bartczak "Dwa oblicza konsultingu" (CW nr 36/2000) powinien byś powtarzany przynajmniej raz w miesiącu. Autorka pokazuje możliwe pułapki, w które może wpaśś klient wynajmujący usługę konsultacyjną. Jest bardzo trudno po pierwszym spotkaniu zorientowaś się o wartości konsultanta, a firma go zatrudniająca, nawet jeśli byłaby... Czytaj więcej »

Napster i koledzy

Amerykańskie sądy a to zabraniają, a to znowu zezwalają Napsterowi działać. Internauci przejmują się tym mniej lub bardziej, bo serwisów oferujących "wymianę" plików MP3, jak zwykło się szumnie nazywać ściąganie ich z komputerów rozproszonych po świecie, jest już bardzo dużo. Czytaj więcej »

Prolog: świat z bitów i marzeń

Mieszkam w Gdyni - jednym z symboli Polski międzywojennej. Kiedy czasami pomyślę, czym była wtedy dla kraju inwestycja w ten port i w to miasto, to nachodzi mnie żal, że nie ma dzisiaj drugiego takiego Eugeniusza Kwiatkowskiego. Czytaj więcej »

Przyzwoity adres

Jak zapewne Czytelnicy zauważyli, zmieniłem adres poczty elektronicznej. Samo w sobie wydarzenie to jest dużym stresem, bo nagle okazuje się, że przez cztery lata używania poprzedniego adresu wiele osób przyzwyczaiło się do niego. Czytaj więcej »

Subtelne związki

Dzionek w pracy był urozmaicony, gdyż instalacja elektryczna zaczęła dokazywać. Spośród trzynastu komputerów w jednym pomieszczeniu jedynie trzy stacje miały zasilanie, reszta była całkiem zimna. Czytaj więcej »

Świat zza kuchennych okien

Kuchennych okien z balkonu mieszkania na trzecim piętrze, z balkonu mieszkania, w którym mieszkam, z okien kuchennych widzę dokładnie trzy piony. W dwóch pionach okien kuchennych widzę cztery kuchenne okna, w jednym pięć okien kuchennych widzę. Czytaj więcej »

Sieci

Linux ze wsparciem

Red Hat Software udostępnił kolejną, siódmą wersję Linuxa i oferuje płatną pomoc techniczną w Internecie. Czytaj więcej »

Od operatora do korporacji

Juniper Networks wprowadziła na rynek routery korporacyjne, konkurujące z rozwiązaniami Cisco. Czytaj więcej »

Poczta w telefonie

Microsoft wprowadzi na rynek serwer komunikacyjny, umożliwiający dostęp do zasobów sieci za pośrednictwem telefonów komórkowych obsługujących technologię WAP. Czytaj więcej »

Sprawny bufor

Novell wprowadził na rynek kolejną wersję oprogramowania buforującego Novell Internet Caching System 1.3. Rozwiązanie to dostępne jest wyłącznie dla producentów dedykowanych serwerów, którzy wyposażają w ten system swoje urządzenia. Czytaj więcej »

Sztuka przełączania

Cisco zaimplementuje w urządzeniach Catalyst 6000 mechanizm szybkiego przełączania pakietów. Czytaj więcej »

Tłumacz w katalogach

Novell Polska promuje DirXML - technologię wymiany danych między różnymi systemami, bazującą na XML i NDS. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Dla mnie komputeryzacja posiądzie ludzkie oblicze dopiero wtedy, gdy będę mógł bankomatowi wręczyć napiwek. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...