powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 37-2000, 9 października 2000
37-2000 Computerworld nr 37-2000
Wiadomości

Bezpieczeństwo bezprzewodowe

Na konferencji NetWorld+Interop najwięcej uwagi poświęcono rozwiązaniom wykorzystującym Linuxa, bezpieczeństwu sieciowemu i platformom usług internetowych. Czytaj więcej »

Brzytwa na ratunek

Microsoft zainwestował w Corela 135 mln USD. Producent aplikacji graficznych, przeżywający problemy finansowe, będzie współpracować z Microsoftem nad rozwijaniem produktów serii .NET. Czytaj więcej »

Dostęp w szczerym polu

Najnowsza wersja BPSC Impuls umożliwia dostęp do danych za pomocą przeglądarki WWW. Firma rozwija system w kierunku zarządzania sprzedażą w sklepach internetowych. Czytaj więcej »

Dyskusje o sieci

Podczas tegorocznego Forum Teleinformatyki wicemarszałek Sejmu Marek Borowski zapowiedział, że ustawa o podpisie elektronicznym zostanie skierowana na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną. Czytaj więcej »

Dziewiątka przed premierą

Oracle przygotował kolejną - i jak twierdzą przedstawiciele firmy - ostatnią już edycję bazy danych 8i. W połowie przyszłego roku pojawi się na rynku nowa Oracle 9i. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Na mniejszy rynek

AlfaTechnis z Warszawy opracowuje urządzenia telekomunikacyjne, w tym transmisji danych, przeznaczone na rynek edukacyjny oraz małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Nie model, lecz marka

IBM będzie sprzedawał wszystkie linie serwerów pod jedną nazwą - eServer. Na jej promocję firma w najbliższych latach przeznaczy ponad ćwierć miliarda dolarów. Czytaj więcej »

Pierwszy e-podpis

W USA, od początku października br., podpis elektroniczny jest wg prawa równoważny odręcznemu. Czytaj więcej »

Początek wyścigu

Nadal nie wiadomo, czy w Polsce będzie czterech czy pięciu operatorów telefonii komórkowej III generacji (UMTS). Czytaj więcej »

Portale giełdowe

Interia.pl jest pierwszym polskim portalem, który złożył prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Czytaj więcej »

Serwer w pełnej krasie

Wprowadzony na rynek system operacyjny Windows 2000 Datacenter Server obsługuje 32 procesory, 64 GB RAM i czteroserwerowe konfiguracje klastrowe. Czytaj więcej »

Skok na zaplecze

Windows 2000 Datacenter to pierwszy system Microsoftu, który może rywalizować z Unixem w dużych przedsiębiorstwach. Nowa wersja Windows będzie oferowana wyłącznie w ramach pakietu, na który składają się: wieloprocesorowy serwer, system operacyjny i pakiet usług. Czytaj więcej »

Spółka handlowa

Optimus podpisał umowę licencyjną z amerykańską firmą Commerce One, która zostanie także udziałowcem w nowej spółce internetowej nowosądeckiego producenta. Czytaj więcej »

Stworzyć lidera

Zarządy JTT Computer SA i TCH Components SA podjęły decyzję o połączeniu firm. Czytaj więcej »

System na zdrowie

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna promuje outsourcing jako optymalny model wykorzystania systemów informatycznych przez szpitale. Czytaj więcej »

Szybkie żabie skoki

Zarządzanie powstającą ogólnopolską siecią sklepów Żabka ma ułatwić system mySAP.com. Czytaj więcej »

Walka z czasem

Z Januszem Zawiłą-Niedźwieckim, członkiem zarządu PZU SA odpowiedzialnym za pion informatyki i organizacji, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Zmiana koncepcji

PZU SA zamierza przeprowadzić reorganizację grupy kapitałowej. Powstaną podmioty świadczące usługi na potrzeby każdej z firm grupy, w tym spółka informatyczna. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Całkiem inny handel

Zabieganie o względy klienta odwiedzającego sklep internetowy zasadniczo się różni od umizgów stosowanych w sklepach tradycyjnych. Czytaj więcej »

Przemysł górą

Podczas gdy firmy internetowe ciągle nie mogą dopracować się zyskownego modelu biznesu, wiele przedsiębiorstw tradycyjnej gospodarki z powodzeniem wykorzystało Internet do wypracowywania zwiększonego zysku. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Nadruk Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czy dziś baron Kempelen też musiałby oszukiwać, czyli sieci neuronowe i sztuczna inteligencja

Choć od dawna potrafimy konstruować potężne dźwigi podnoszące wielotonowe ciężary, to podnoszenie ciężarów, jako dyscyplina sportowa, ma się dobrze. I nikomu nie przeszkadza, że dźwig jest ''silniejszy''. Dlaczego więc miałoby szachistom przeszkadzać, że komputer jest "mądrzejszy"? Czytaj więcej »

Internet

Bufor w portalu

Portal Interia.pl stosuje akcelerator internetowy amerykańskiej firmy Cache Flow określający na podstawie informacji o wykorzystaniu serwisu internetowego, które strony są najczęściej odwiedzane przez użytkowników. Czytaj więcej »

Medycyna elektroniczna

Polska Grupa Farmaceutyczna i ComputerLand zainwestują 23 mln zł w spółkę internetową, działającą na rynku medyczno-farmaceutycznym. Czytaj więcej »

Serwis prywatności

Firmy prowadzące serwisy internetowe powinny zrobić wszystko, żeby przekonać użytkowników, iż będą dobrze chronić przekazywane przez nich dane. Czytaj więcej »

Sklep z częściami

Firma dystrybucyjna TCH Componets uruchomiła internetowy sklep zintegrowany z systemem wspomagającym zarządzanie Baan IV. Planuje również wprowadzenie sprzedaży aukcyjnej. Czytaj więcej »

Sklepy na platformie

W ZETO Koszalin rozpoczęto pierwsze w Polsce wdrożenie rozwiązania i.Sell Informixa. Czytaj więcej »

Więcej przestrzeni na stronie

Program iSpace pozwala na wzbogacanie stron serwisu WWW o trójwymiarowe obiekty. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Błąd w poprawce

Windows 2000 zawiera użyteczną funkcję ''Uruchom jako''. Niestety, instalacja pierwszego zestawu poprawek (SP1) utrudnia jej wykorzystanie. Czytaj więcej »

Dyski w szeregu

Seagate Technology zaprezentowała działający system PC z interfejsem szeregowym nowej generacji. Czytaj więcej »

Mały laser IBM

IBM wprowadził do sprzedaży Infoprint 12 - małą drukarkę laserową, drukującą z szybkością 12 str./min, przeznaczoną do zastosowań biurowych. Czytaj więcej »

Ukryte koszty systemu

Przejście na nowe wersje systemów operacyjnych Windows wymaga od użytkowników wymiany sterowników niektórych urządzeń i aplikacji. Czytaj więcej »

W 5 minut

Nagrywarka Yamahy oferuje 16-krotną prędkość zapisu CD-R. Czytaj więcej »

Wielki format

Hewlett-Packard modyfikuje serię DesignJet, wprowadzając trzy nowe linie drukarek wielkoformatowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czas to pieniądz

Implementacje rozwiązań eHR w międzynarodowych korporacjach przynoszą oszczędności rzędu milionów dolarów. Jednak redukcja kosztów działów personalnych nie jest jedyną korzyścią płynącą z realizacji takich projektów. Czytaj więcej »

Czy szkoła musi być nudna

Według opinii osób korzystających z usług ośrodków szkoleniowych, w ciągu ostatnich lat na tym rynku niewiele się zmieniło. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Ryszard Łada, dotychczasowy prezes zarządu i dyrektor generalny Motorola Polska, został dyrektorem Motoroli na region Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Diagramy aplikacji

VisualUML 2.5a jest najnowszą wersją pakietu do modelowania aplikacji i w pełni implementuje standard UML 1.3. Czytaj więcej »

Hurtownia tekstowa

Technologia pozwala na rozszerzenie możliwości narzędzi do informacji zarządczej o dokumenty tekstowe. Czytaj więcej »

Rodzący się standard

Wydaje się, że programiści tworzący duże aplikacje nie powinni zastanawiać się, czy już zacząć korzystać z technologii Java 2 Enterprise Edition, ale kiedy i w jaki sposób tego dokonać. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Byle nie przeoczyć

Słyszałem ostatnio kawał. Biskup i adwokat idą do nieba. Gdy zbliżają się do bram, śpiewają chóry anielskie, a sam święty Piotr wychodzi im naprzeciw. Bierze prawnika pod rękę i prowadzi do pięknego pałacu położonego w malowniczej dolinie, a duchownemu pokazuje jego miejsce w klasztornej celi. Zdziwiony biskup pyta: "Ależ święty Piotrze, ja jestem biskupem, a to zwykły... Czytaj więcej »

Dobrze, lepiej, najlepiej. Koniec

Miałem kota. Incydent trwał zaledwie dwie doby, ale wystarczyło, aby odcisnął się w mej głowie. Nie miałem nawet czasu, aby zapytać, czy może ktoś inny byłby zainteresowany opieką nad kotem, a już stałem w drzwiach wyjściowych z kotem w klatce. W progu zdążyłem tylko zapytać, co mam z nim robić. Czytaj więcej »

Hulajnoga, czyli kryzys środka życia

Tak, mnie też dopadł. Gdy będą Państwo czytali ten felieton, to właśnie skończę 48 lat. Wprawdzie nie zamierzam żyć do setki, więc trudno mówić o "środku" w sensie dosłownym, ale dorosłego życia z pewnością. Przy obecnej średniej dla mężczyzn około siedemdziesiątki i liczeniu dorosłości od momentu usamodzielnienia się, środek wypada gdzieś około lat... Czytaj więcej »

Jak uśpić rozum

Stosowanie prezentacji komputerowych, np. popularnego Power Pointa, może pomóc wyjaśnić zawiłe kwestie, jednak posługiwanie się nimi w nadmiarze prowadzi do ospałości umysłowej i mówiącego, i słuchającego. Czytaj więcej »

Listy

W nawiązaniu do artykułu "Co innego słyszysz, co innego widzisz" (CW nr 35/2000) chciałbym zwrócić uwagę na problem, który w moim odczuciu został w zbyt małym stopniu wyeksponowany. We wspomnianym artykule mowa jest o niezdrowych zasadach powoływania się na referencje dotyczące wdrożeń systemów informatycznych. W artykule pada sformułowanie, że referencje stały się towarem.... Czytaj więcej »

Podsłuchane

Kto wiedzie prym w dyskusji o informatyce? Wiadomo, użytkownicy. Ten, który zna więcej pojęć, gremialnie o tym obwieszczając wszem i wobec, staje się "oczkiem uwagi" pośród towarzystwa. A lubią czasami rozprawiać na te tematy, które modnymi w ostatnich latach się stały i moda ta potęguje się z roku na rok coraz bardziej. Czytaj więcej »

Sieci

Karta bezpieczeństwa

Intel wprowadził na rynek karty sieciowe wyposażone w koprocesor, które przejmują od głównego procesora obsługę szyfrowania. Czytaj więcej »

Łata na czas

Nowe narzędzie Microsoftu umożliwi sprawdzanie zabezpieczeń serwera Internet Information Server 5.0. Czytaj więcej »

NetWare zamiast NT

NetWare Migration Wizard umożliwia przeprowadzenie migracji z Windows NT Server 4.0 do NetWare 5. Czytaj więcej »

Telefonia inaczej

Avaya Communication, firma wydzielona z końcem września z Lucent Technologies, wkrótce wprowadzi na rynek rozwiązania telefonii IP, które bezpośrednio będą konkurować z produktami Cisco Systems. Czytaj więcej »

Władza nad informacjami

Rozszerzona wersja serwera Domino, nowa wersja aplikacji SameTime i zapowiedź oprogramowania portalu informacyjnego K-station to najważniejsze wydarzenia konferencji Lotusphere. Czytaj więcej »

Zdalnie i tanio

Menta Software oferuje rozwiązanie terminalowe dla Windows NT 4.0 i 2000, współpracujące z dowolnym oprogramowaniem klienckim, które obsługuje Javę. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...