powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 36-2000, 2 października 2000
36-2000 Computerworld nr 36-2000
Wiadomości

Cennik mocy

Dostawcy baz danych coraz częściej licencjonują swoje produkty w zależności od liczby procesorów serwera, a nawet ich mocy. Czytaj więcej »

Cyfrowe igrzyska

Firmy teleinformatyczne, sponsorzy technologiczni zakończonej w ubiegłym tygodniu olimpiady w Sydney, musiały pobić nie mniej wyśrubowane rekordy niż sportowcy. Czytaj więcej »

Dalekie echo wielkich bitew

Branża motoryzacyjna w Polsce informatyzuje się szybciej niż inne gałęzie przemysłu. Powodem są rosnące wymagania partnerów zagranicznych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolejny kontrolujący

Prokuratura okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące informatyzacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj więcej »

Korporacje w centrum

Po 6 miesiącach działalności Enterasys przedstawił wreszcie swoją strategię rynkową. Czytaj więcej »

Łańcuchy nam niestraszne

Firma IBS przedstawiła nową wersję systemu klasy MRP II/ERP - ASW4. Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla firm handlowych i dystrybucyjnych. Czytaj więcej »

Największy dar w dziejach Hiszpanii

Tak hiszpańscy socjaliści (PSOE), będący w opozycji wobec rządów Jose Maria Aznara, określili przyznanie czterech koncesji na telefonię trzeciej generacji UMTS w drodze tzw. konkursu piękności za skromną kwotę 2 mld euro (86 mld peset), podczas gdy niemiecka aukcja wyceniła wartość 6 licencji na 49,75 mld euro. Czytaj więcej »

Niechciany dług

Według Gartnera, Microsoft mógłby obciążyć klientów opłatą na łączną sumę aż 11 mld USD za nielegalne klonowanie Windows. Czytaj więcej »

Płacz i płać

Nikt i nic nie przekona Ministerstwa Łączności, by zrezygnowało w tym roku z organizowania przetargu na koncesje UMTS. Pieniądze za częstotliwości w paśmie 2 GHz są istotnym składnikiem przygotowywanego projektu przyszłorocznego budżetu państwa. Brak 3,39 mld euro skrzętnie wykorzystałaby opozycja: odwołanie przetargu stałoby się jeszcze jednym argumentem w debacie parlamentarnej... Czytaj więcej »

Proces do poprawy

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku Microsoftu i powierzył rozstrzygnięcie sprawy sądowi apelacyjnemu. Czytaj więcej »

Projekt lata '69

Wood & Company wzbogaca pakiet usług maklerskich o ofertę dla klientów indywidualnych. Firma zamierza stworzyć internetowe biuro maklerskie zintegrowane z call center. Czytaj więcej »

Prostota i bezpieczeństwo

iTel planuje stworzenie platformy bezpiecznych transakcji elektronicznych. Firma zamierza konkurować na rynku rozliczeń transakcji internetowych z PolCard SA. Czytaj więcej »

Raty na system

Jeszcze w tym roku oprogramowanie Great Plains Software będzie udostępniane w Polsce w modelu ASP. Czytaj więcej »

Szybki rozwód

Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia działalności OLM, spółki Optimusa i koncernu Lockheed Martin, obaj partnerzy zdecydowali o jej rozwiązaniu. Czytaj więcej »

Uważaj, co piszesz

W USA trwa dyskusja nad projektem ustawy, która nakładałaby na pracodawców obowiązek informowania pracowników o fakcie monitorowania ich poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

W kierunku Internetu

Przedstawiciele firmy BPSC zakończyli rozmowy z amerykańskim funduszem Growth Fund, dotyczące wsparcia finansowego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dwa oblicza konsultingu

Doświadczenie pokazuje, że spora część konsultantów bardziej interesuje się zawarciem kolejnego kontraktu niż rzetelnym wywiązaniem się z aktualnie prowadzonego. Czytaj więcej »

E-rynek to za mało

Doświadczenia firm internetowych tworzących rynki elektroniczne dowodzą, że na razie nie można liczyć na zarobki w tej sferze biznesu. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Paweł i Gaweł Czytaj więcej »

Zapatrzeni w siebie

Menedżerowie często nie rozumieją, że zaangażowanie w sprawy firmy musi być zrównoważone dystansem do samego siebie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Twórcy informatyki dla przedsiębiorstw

Nie wiadomo jak wyglądałyby współczesne systemy informatyczne, gdyby nie ci ludzie i ich wynalazki. Czytaj więcej »

Internet

Liczby, fakty, prognozy

Obroty e-sklepów, Liczba stron, Liczba serwisów, m-commerce Czytaj więcej »

Prywatność stronnicza

Na rynku dostępne są proste narzędzia pozwalające sprawować kontrolę nad danymi transmitowanymi podczas przeglądania stron internetowych. Czytaj więcej »

PSI po nowemu

Grupa inicjatywna skupiona wokół ICM dąży do powołania polskiego oddziału Internet Society - ISOC Polska. Czytaj więcej »

Wiadomości lokalne

BiznesPolska tworzy sieć regionalnych serwisów informacyjnych o tematyce gospodarczej. Zaoferuje również usługi dla ludzi biznesu, m.in. rezerwacje hoteli. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

54 Mb/s bez przewodów

Szybkie, bezprzewodowe sieci LAN pojawią się już w połowie przyszłego roku. Firma Radiata zaoferuje rozwiązanie działające w paśmie 5 GHz. Czytaj więcej »

Bezpieczniej w IE 6.0

Microsoft ujawnił plany przygotowywanych zmian w przeglądarce Internet Explorer 6.0. Czytaj więcej »

Inteligentne taśmy

Sony Electronics zapowiada wprowadzenie nowej generacji napędów taśmowych AIT-3. Czytaj więcej »

Odchudzanie systemu

Windows Me nie pozwala na usunięcie wielu zbędnych programów i funkcji, ale istnieją narzędzia, które umożliwiają zmniejszenie go nawet do 70 MB. Czytaj więcej »

Szósta odsłona

Adobe Systems zaprezentowała Photoshop 6.0 - nową wersję aplikacji do profesjonalnej edycji grafiki. Czytaj więcej »

Szyfr na wolności

RSA Security udostępniła bezpłatnie najpopularniejszy algorytm szyfrowania RSA. Czytaj więcej »

Z serii X

Od kilku miesięcy IBM modyfikuje ofertę komputerów przenośnych. Najnowsza seria to ThinkPad X. W listopadzie br. na polskim rynku dostępny będzie ThinkPad X20. Jest on płaski (ok. 25 mm grubości), lekki (1,4 kg) i wyposażony w 12,1" wyświetlacz TFT. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Bliskie spotkania

Osoba wybierająca się na targi pracy powinna dobrze się do nich przygotować. Przede wszystkim należy zebrać podstawowe informacje o potencjalnym pracodawcy i oferowanych przez niego produktach. Czytaj więcej »

Moi dobrze zapowiadający się uczniowie

Informatyków korzystających z kursów w ośrodkach edukacyjnych można podzielić na cztery grupy. Każda z nich charakteryzuje się innymi wymaganiami i oczekiwaniami. Podział ten jest widoczny niemal od momentu przekroczenia przez nich drzwi ośrodka szkoleniowego. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Między wierszami baz

Przysłuchując się prezentacjom, warto zwrócić uwagę na to, co firma przemilcza, nie tylko na to, co mówi. Czytaj więcej »

Po zmianie właściciela

WebGain nie zaniedbuje rozwoju pakietu Visual Cafř, kupionego od Symanteca. Czytaj więcej »

Raporty na bank

W BPH w Krakowie wdrożono system informacji zarządczej zintegrowany z centralnym systemem bankowym Profile. Czytaj więcej »

System ciągle dostępny

Możliwość ciągłego dostępu do danych nie pojawiła się wraz z nastaniem ery Internetu. Jednak dla firm wykorzystujących Internet nabrała szczególnego znaczenia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co mi zrobisz, jak mnie znajdziesz?

Brałem ostatnio udział w postępowaniu spadkowym. Pierwszy raz w życiu znalazłem się na sali rozpraw, wcześniej poinstruowany przez znajomych, że gdy zwracamy się do sądu, to po pierwsze, należy wstać, a nie dogadywać siedząc wygodnie z nogą założoną na nogę, a po drugie, do sądu nie należy zwracać się per szanowna pani (myślę o sędzinie). Czytaj więcej »

i-biznes

Lubię słuchać programów radiowych, nadawanych na falach krótkich przez odległe i egzotyczne stacje. Od niedawna mam do tego nowy odbiornik, który dołączył do kolekcji czterech innych, nabytych wcześniej. Wyróżnia go cyfrowe, jak na kalkulatorze, wybieranie częstotliwości żądanej stacji. Wystarczy, o właściwej porze dnia, wprowadzić np. 15265, by - przy sprzyjającym stanie... Czytaj więcej »

Listy

W nawiązaniu do artykułu Sławomira Kosielińskiego "Podatki bez granic" (CW nr 31/2000) pragnę zauważyć, że niemożność zastosowania 0-proc. stawki VAT w eksporcie dotyczy nie tylko oprogramowania, lecz także usług z nim powiązanych. Czytaj więcej »

O dwóch takich, co...

Ilekroć podróżuję pociągiem, zawsze znajdę jakieś kolorowe czasopismo. Jak na złość, bo do pociągu na ogół biorę jakąś mądrą książkę albo planuję inne zajęcie, a ilustrowane magazyny sprawiają, że czas zaczyna przeciekać mi przez palce. Czytaj więcej »

Tatarkiewicz, czyli konkurs

Zokazji niedalekiego jubileuszu dziesięciolecia Computerworld oraz z powodu napisania przeze mnie dwustu pięćdziesięciu felietonów (zostały mi jeszcze cztery, mam nadzieję, że się uda) postanowiłem ogłosić konkurs. Długo zastanawiałem się, jaki mógłby on być.

Wszelkie quizy odrzuciłem we wstępnej selekcji, bo Czytelnicy wiedzą więcej ode mnie, więc nie mam... Czytaj więcej »

Uroczystość

Dzisiejszego poranka, jak zwykle spiesząc się do porannej toalety, bo szkoda każdej minuty, szczęśliwie potknąłem się o stos gazet, który w przeddzień przygotowałem do wyniesienia na śmietnik. Rąbnąłem tak zdrowo, że natychmiast po pozbieraniu się, znalazłem się w łóżku. Po kiego czorta ja się tak spieszę, myślałem, trzymając się za czuprynę, choć bolały mnie też... Czytaj więcej »

Sieci

Cobalt w purpurze

Sun Microsystems kupił firmę Cobalt Networks, producenta dedykowanych serwerów sieciowych. Wartość transakcji, dokonanej w drodze wymiany akcji, wynosi ok. 2 mld USD. Czytaj więcej »

Luksus dla plików

NetApp F840 i F840c prawie dziesięciokrotnie zwiększają pojemność dedykowanych serwerów plików Network Appliance. Czytaj więcej »

Narodziny gwiazdy

UltraSPARC III to nowy procesor Sun Microsystems. W przyszłym roku zostaną wprowadzone na rynek serwery wydajniejsze od Sun Enterprise 10000 wyposażone w 72 takie procesory. Czytaj więcej »

Pod nową banderą

Ostatni dział SCO, nie przejęty przez Calderę, przyjmie nazwę Tarantella. W Polsce rozpoczną działalność przedstawicielstwa zarówno Caldery, jak i Tarantelli. Czytaj więcej »

Szybko, proszę...

Dell wprowadzi na rynek kolejne urządzenie z serii dedykowanych serwerów sieciowych PowerApp. Czytaj więcej »

Wymiana Exchange'a

Microsoft zakończył prace nad serwerem komunikacyjnym Exchange 2000. Firma ujawniła również informacje dotyczące kolejnej jego wersji, roboczo nazwanej Mercury. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Niektóre firmy z branży IT radzą sobie nieźle z integracją systemów jedynie na poziomie struktury okablowania, wierząc, że z integracją oprogramowania jakoś tam będzie. Słusznie, albowiem wiara czyni cuda. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...