powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 35-2000, 25 września 2000
35-2000 Computerworld nr 35-2000
Prezentacje firmowe

Zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa

IFSZarządzanie majątkiem - tu się wszystko zaczęło. To nasz „matecznik” - przez ponad 25 lat udoskonaliliśmy nasze umiejętności i technologie w obszarze, który dumnie nazywamy własnym podwórkiem. Współczesny przemysł musi zmagać się z coraz trudniejszymi warunkami. Produkować więcej - dysponując mniejszymi zasobami.

Wiadomości

Atrakcyjne nadwyżki

Spółka 7Stores Polska uruchomiła na stronach 7Stores.com internetową giełdę nadwyżek przemysłowych. Firma planuje pełnić rolę pośrednika w obrocie nadwyżkami przemysłowymi, powstającymi m.in. jako wynik nadprodukcji czy zwrotów, a także zbędnym majątkiem, np. używanymi maszynami i pojazdami. Czytaj więcej »

Co innego słyszysz, co innego widzisz

Często zdarza się, że od opinii dotychczasowego klienta o poziomie usług lub jakości produktów zależy, czy firma zdobędzie nowy kontrakt. Dla firm informatycznych dobre referencje są na wagę złota, zwłaszcza że przedsiębiorstwa udzielają ich niechętnie, chociaż zawsze wymagają takich od oferenta. Czytaj więcej »

Dżentelmeńska przysługa

Ze Sławomirem Topczewskim, krajowym dyrektorem ds. informatyki w Philips Polska, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Elektronik zamiast mechanika

Delphi Automotive jeszcze w tym roku otworzy w Krakowie centrum oprogramowania, w którym będą powstawać rozwiązania znajdujące zastosowanie w samochodach. Czytaj więcej »

Ewolucyjna baza

Większość dużych polskich firm na razie wstrzymuje się z tworzeniem nowych aplikacji dla SQL Server 2000. Zgodnie twierdzi jednak, że migracja będzie łatwiejsza niż w przypadku SQL 7. Czytaj więcej »

Informatyka dla praktyka

Szkoła Główna Handlowa zainauguruje w październiku br. roczne studia podyplomowe na kierunku Informatyka Gospodarcza. Czytaj więcej »

Infrastruktura bankowa

Telbank tworzy Centrum Bankowości Elektronicznej. Jego oferta ma być skierowana do banków, które inwestują w rozwiązania bankowości internetowej. Czytaj więcej »

Mądrości nigdy za wiele

AITech z Katowic specjalizuje się w tworzeniu systemów tzw. sztucznej inteligencji - sieci neuronowych i systemów eksperckich. Czytaj więcej »

Motor internetowy

Podobnie jak przed 2 laty, Microsoft wprowadza gruntownie przebudowaną wersję największej bazy danych. Światową premierę SQL Server 2000 zaplanowano na ten tydzień. Czytaj więcej »

Nie tylko dla dużych

Powstała we wrześniu br. firma Process4E SA specjalizuje się w usługach konsultingowych dla firm z branży teleinformatycznej. Czytaj więcej »

NIKt nic nie wie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdroży brytyjską metodologię prowadzenia projektu informatycznego - PRINS2. Powstanie także dział audytu wewnętrznego. Czytaj więcej »

Pensja dla kasjerki

Francuska sieć hipermarketów Carrefour, zatrudniająca w Polsce ok. 5 tys. osób, zdecydowała się na outsourcing systemów kadrowo-płacowych. Czytaj więcej »

Pomoc wewnętrzna

W Biurze Informatyki PTK Centertel zakończono wdrożenie systemu wspomagania obsługi problemów informatycznych - Tivoli Service Desk. Czytaj więcej »

Pozycja bez satelity

Monitel we współpracy z Polkomtel SA uruchomi w najbliższych tygodniach usługi lokalizacji osób i mienia bazujące jedynie na technologii GSM. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Lepszego marketingu, w lepszej sieci Czytaj więcej »

Samochód na drucie

Z Krzysztofem Białowolskim, dyrektorem ds. operacyjnych w Delphi Automotive Poland, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Stara, skostniała Europa?

Na tegorocznym IT Forum, informatycznym szczycie organizowanym przez IDC, najwięcej uwagi poświęcono wyzwaniom, jakie stawia Nowa Gospodarka przed Starym Kontynentem. Czytaj więcej »

Strategiczne problemy

Informix Corporation zostanie podzielony na dwie firmy. Informix Software ma się zajmować sprzedażą baz danych, nowa firma natomiast - rozwiązaniami handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na zgodę przedsiębiorców i informatyków

Projektując wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, należy w sposób zdecydowany stwierdzić, iż jest to przedsięwzięcie organizacyjne, a nie informatyczne. Czytaj więcej »

Porządekw zmianach

Szanse na zakończenie z sukcesem reorganizacji czy informatyzacji firmy wzrastają, jeśli zarząd dba o poczucie stabilności wśród załogi, a nie afiszuje się gotowością na wszelkie zmiany. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Wiem Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kocham cię jak Irlandię

Ekonomiści i politycy rozpaczliwie szukają pomysłów na to, jak pobudzić tempo wzrostu gospodarczego Polski. Wierzą w siłę magicznych haseł: Internet, gospodarka elektroniczna i Krzemowa Dolina. Wiara czyni cuda, tyle że aby osiągnąć w 2025 r. poziom najsłabiej sytuowanych krajów obecnej Unii Europejskiej - Grecji, Portugalii i Hiszpanii - konieczny byłby wzrost odpowiednio na... Czytaj więcej »

Internet

Darmowy projekt XML

Realizowana od ponad roku inicjatywa XML Apache Project zaczyna przynosić rezultaty. Czytaj więcej »

Miejsce na portal

Internet Partners będzie dzierżawić miejsce w swojej nowej serwerowni. Czytaj więcej »

Strona w stronę klienta

tp.internet wdraża w biurze obsługi klienta zaawansowane rozwiązania internetowe wykorzystujące oprogramowanie Vantive. W przyszłości tp.internet zamierza dzierżawić je innym firmom. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Poprawianie Windows 2000

Zainstalowanie pakietu Service Pack 1 eliminuje wiele drobnych problemów, ale może osłabić bezpieczeństwo ułatwiając atak wirusom typu "koń trojański". Czytaj więcej »

To jeszcze nie jest to

Komputer naręczny Palm można wzbogacić o mały cyfrowy aparat Kodaka. Czytaj więcej »

Trudne początki

Niska cena, mały pobór mocy, ale niska wydajność to główne cechy procesorów VIA Cyrix III. Czytaj więcej »

Wideo na palmtopie

Zaletami Cassiopeia Pocket PC są funkcje multimedialne i łatwa synchronizacja. Czytaj więcej »

Wirus w ręce

Symantec udostępnił wersję beta Antivirus for PalmOS, którą można bezpłatnie pobrać ze strony WWW. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Certyfikaty nie tylko dla hobbystów

Warszawskie Centrum Technik Sieciowych rozpoczęło program autoryzowanych kursów i certyfikacji dla administratorów Linuxa. Czytaj więcej »

Zawodowi kierownicy

Przed kilkoma miesiącami stanąłem przed trudnym zadaniem. Potrzebowaliśmy w naszym wydawnictwie nowego kierownika działu informatyki. Musiał on posiadać wiedzę techniczną i doświadczenie z zakresu zarządzania serwerami internetowymi i siecią, a przy tym powinien również wykazać się otwartością umysłu, umożliwiającą mu planowanie rozwoju informatycznego firmy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Fuzja komponentów

Producenci komponentów dla środowisk programistycznych Microsoftu - Apex Software i Video Soft - podjęli decyzję o połączeniu. Nowo utworzona firma będzie się nazywać ComponentOne. Czytaj więcej »

Hurtownia, baza czy archiwum?

Projektując bazę danych czy hurtownię, trzeba pamiętać, że dane mają być przechowywane przez długie lata. Warto więc zapytać dostawcę, jak proponuje rozwiązać ten problem. Czytaj więcej »

Oko na hurtownię

Program I-Spy jest przeznaczony do monitorowania i optymalizacji hurtowni danych Informixa. Czytaj więcej »

Szpieg XML

XML Spy firmy Icon Information System to zintegrowane środowisko programistyczne do obsługi dokumentów XML. Czytaj więcej »

Tablica ogłoszeń Web

UDDI to inicjatywa firm IBM, Microsoft i Ariba, zmierzająca do ułatwienia współpracy handlowej w Internecie. Dostawcy usług Web będą rejestrować swoją ofertę w repozytorium, z którego inne firmy będą czerpały informacje o potencjalnych partnerach handlowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Do M.

Pamiętasz, co napisała Gordimer, to była ostatnia książka, nad którą dyskutowaliśmy, jak na ironię, właśnie wtedy zgodziliśmy się, że będzie dobrze, jak jedno z nas wyjedzie, a leżąca u naszych stóp złotówka, mam ją ciągle w kartonie... Czytaj więcej »

E-mail do pana B.

Trzysta trzydzieści lat temu Pascal sformułował słynne twierdzenie o nieracjonalności ateizmu. Niewiele się od tego czasu na świecie zmieniło. Dalej borykamy się z samotnością w otchłani kosmosu. Niektórzy uważają, że tzw. zakład Pascala jest cyniczny, ale skoro pozwala mieć nadzieję, a nie czyni nic złego, to dlaczego go odrzucać? Być może modlitwa jest jednostronnym... Czytaj więcej »

Listy

Chciałbym wyjaśnić wątpliwości co do strategii Sybase, które mogą się nasunąć czytelnikowi po przeczytaniu artykułu "Nisze Sybase" autorstwa Mariana Łakomego (CW nr 30/2000 z 21 sierpnia br.). Czytelnik mógłby odnieść mylne wrażenie, że Sybase stawia sobie inne cele, rezygnując z walki o rynek baz danych. Autor wspomina o kłopotach, jakie użytkownicy mieli 6 lat temu z wersją... Czytaj więcej »

Relokacja

Skończyłem właśnie tworzenie listy adresowej instytucji, które mam poinformować pisemnie lub osobiście o pewnym wydarzeniu w moim życiu, które to wydarzenie nie jest niczym nadzwyczajnym i każdemu może przypaść w udziale. Otóż zmieniłem miejsce zamieszkania i stąd ten wielki ambaras, bo okazało się, że wiele mnie łączy z różnymi instytucjami, co jakoś do tej pory nie było... Czytaj więcej »

WAP-ać Sinozębego

Król duński Harald Sinozęby panował w X wieku. Podbił Norwegię i podporządkował ją Danii, a w roku 960 przyjął chrzest. Właśnie jego imieniem (Bluetooth) nazwano jeden z najnowszych protokołów przesyłania danych, co wskazuje, że w jego powstaniu znaczący udział musieli mieć Skandynawowie. Czytaj więcej »

Zjeść po przeczytaniu

Zanim przeczytają Państwo dalszy ciąg tego felietonu, proszę znaleźć jakieś ustronne miejsce. Proszę się upewnić, czy nikt nie zagląda Państwu przez ramię. A może są Państwo akurat w pomieszczeniu, gdzie zainstalowana jest telewizja przemysłowa? Proszę sprawdzić i to. Tylko wszystkie te czynności proszę, na Jowisza, wykonać dyskretnie, żeby nikt się nie zorientował! Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Aplikacje do wyboru

Prezentujemy ofertę ponad 400 programów przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

W objęciach efki

Szefowie małych firm często żyją w przeświadczeniu, że informatyka, podobnie jak podatki, jest złem koniecznym. Jej główną rolą jest obrona przed urzędową karą za ''niesolidne prowadzenie ksiąg''. Czy zatem potrzeby informacyjne małych firm wykraczają poza księgowość, obsługę magazynu i fakturowanie? Czytaj więcej »

Sieci

Będzie bezpieczniej

Symantec poszerza linię produktów związanych z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Na wynajem

Lotus umożliwi udostępnianie aplikacji Domino w modelu ASP. Czytaj więcej »

Rozproszone centrale

Cisco Systems wprowadza na rynek nowe oprogramowanie i urządzenia, umożliwiające budowę rozproszonych systemów obsługi klienta w oparciu o usługi telefoniczne w sieci IP. Czytaj więcej »

Sieć na sterydach

TP SA wdroży w sieci Polpak-T wysoko wydajne routery Ericsson AXI 580. Czytaj więcej »

Walka o zasobne kieszenie

Serwery Superdome mają umożliwić Hewlett-Packardowi przejęcie od Sun Microsystems prymatu na rynku wysoko wydajnych serwerów unixowych. W sprzedaży będą dostępne pod koniec br. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Amerykańska firma KOZMO.COM sprzedaje przez Internet, zapewniając dostawę towaru na rowerze w ciągu godziny. Wynika z tego, że pokonaliśmy Amerykanów w stosowaniu nowych technologii. U nas nawet zwykłą pizzę wożą samochodem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...