powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 34-2000, 18 września 2000
34-2000 Computerworld nr 34-2000
Wiadomości

Alternatywna droga

Bank Gospodarki Żywnościowej SA we współpracy z Apexim SA wdroży scentralizowany system bankowy Eurobank On-line autorstwa łódzkiej firmy Wonlok SA. Czytaj więcej »

Cel - nietypowy projekt

Softax rozpoczął działalność jako podwykonawca Digital Equipment. Dzisiaj większość rozwiązań firma tworzy wspólnie z Compaq Computer. Czytaj więcej »

Dell = Toshiba

Dell Computer i Toshiba podpisały porozumienie, w ramach którego japoński producent będzie przez 3 lata dostarczał amerykańskiemu partnerowi komponenty do produkcji sprzętu komputerowego Czytaj więcej »

Dziewięćdziesiąty ostatni

Po 10 latach od premiery Windows 3.0 Microsoft wprowadza ostatnią wersję systemu dla domowych PC. Polska wersja Windows Me pojawi się w sprzedaży do końca roku. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Karty e-płatnicze

Zbyt wolne upowszechnienie protokołu SET sprawia, że wystawcy kart płatniczych szukają alternatywnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo płatności elektronicznych. Czytaj więcej »

Kolejny zintegrowany

Firma ATI poszukuje partnerów do sprzedaży i wdrożeń w Polsce systemu wspomagania zarządzania Jeeves Enterprise. Czytaj więcej »

Licencyjny raj

Oracle planuje uruchomienie serwisu internetowego, w którym zostanie bezpłatnie udostępnione oprogramowanie CRM. Początkowo będzie on oferowany tylko w wersji angielskiej. Czytaj więcej »

Na ostrzu finansów

To nie brak środków na rozwój i to nie lekceważenie systemów informatycznych przez menedżerów są przyczynami zastoju na rynku pakietów do wspomagania zarządzania (a także całego rynku informatycznego w ostatnim czasie), lecz coraz lepiej sprecyzowane potrzeby dysponentów pieniędzy i ich determinacja, aby za pomocą jednego wdrożenia od razu wejść na najwyższy poziom... Czytaj więcej »

Nowa Wielka Piątka

Kolejne firmy audytorskie sprzedają działy konsultingu. Transakcję taką planuje PricewaterhouseCoopers. W Polsce zaczęła już działać firma Cap Gemini Ernst & Young. Czytaj więcej »

Pokój na zawołanie

Skomputeryzowana informacja turystyczna staje się elementem polityki regionalnej samorządów lokalnych, które widzą w turystyce szansę na rozwój gospodarczy. Czytaj więcej »

Problemy z głowy

Dzięki funduszom pozyskanym z publicznej emisji akcji Talex SA zamierza rozwijać własne oprogramowanie i zaoferować usługi outsourcingowe. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Roboty są wśród nas Czytaj więcej »

Ruchy w Ruchu?

Największy polski kolporter przygotowuje się do modernizacji systemów informatycznych. W planach jest wdrożenie aplikacji ERP, systemu analitycznego i rozwiązania e-commerce. Czytaj więcej »

Skóra niedźwiedzia

MON szacuje na ponad 1 mld zł koszt wymiany sprzętu wojskowego, który obecnie korzysta z częstotliwości przeznaczonych dla UMTS. Czytaj więcej »

Tylko dwa moduły

Bank Światowy rozstrzygnął przetarg na zakup systemów informatycznych dla największych szpitali. Czytaj więcej »

W stronę bazaru

Katowickie Międzynarodowe Targi Oprogramowania Softarg 2000 zgromadziły niewielką liczbę wystawców i odwiedzających. Czytaj więcej »

Waga ciężka

Hewlett-Packard zaprezentował nową linię serwerów o nazwie Superdome. Urządzenia są technologiczną kontynuacją serwerów unixowych klasy V. Jeden serwer może zawierać do 32 procesorów. W ciągu tego roku pojawią się serwery Superdome, wyposażone w 64 procesory. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Europejskie szanse i zagrożenia

Europa jest zapóźniona w rozwoju biznesu elektronicznego nie dlatego że ma mało zdolnych inżynierów i menedżerów, lecz dlatego że całe jej dziedzictwo kulturowe nie sprzyja temu typowi aktywności biznesowej. Czytaj więcej »

Komunikatywność pieniędzy

Czy naprawdę rzucająca się w oczy pazerność większości Polaków jest dowodem ich infantylnej miłości do dóbr materialnych, czy może raczej przejawem bezradności w komunikowaniu swojego poczucia wartości? Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Jeden Czytaj więcej »

Z Internetu? W godzinę!

Zdrowy rozsądek podpowiada, że Kozmo.com powinna zbankrutować. Tymczasem spółka czerpiąca z różnych modeli biznesowych, łącząca cechy firmy kurierskiej, hurtowni spożywczej i osiedlowej wypożyczalni wideo radzi sobie coraz lepiej. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Linux po mazursku

Pośród jezior i lasów, blisko krzyżackiego zamku, w mazurskim Szczytnie, młodzież będzie się uczyć Linuxa. Trzydziestu uczniów przez cztery lata ma po raz pierwszy realizować autorski program liceum ogólnokształcącego, w którym poznawanie tajników systemu Linux, programowania i technicznych aspektów funkcjonowania Internetu ma być jednym z podstawowych przedmiotów nauczania. Czytaj więcej »

Olimpijski niepokój

Sydney 2000 to trzecia olimpiada, która pozostaje niedostępna dla wszystkich, nawet największych serwisów internetowych. Zasobniejsza w środki finansowe okazała się telewizja. Czytaj więcej »

Raj utracony

Znajomy handlowiec z firmy informatycznej zapytany, co tak naprawdę sprzedaje: komputery, oprogramowanie czy wdrożenia, odparł: ''Nic z tych rzeczy. My sprzedajemy Szczęście''. Czytaj więcej »

Sieć niezgody

Wszystko wskazuje na to, że spór o istotę wykorzystania Internetu w igrzyskach olimpijskich zakończy trwającą 40 lat współpracę między Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim a IBM. Czytaj więcej »

Władca olimpijskich pierścieni

Rozmowa z Ianem Reinecke, dyrektorem ds. strategii informatycznej Sydney 2000. Czytaj więcej »

Internet

Europa coraz lepiej

Andersen Consulting opublikował raport E-Europe: Connecting the dots? poświęcony rozwojowi biznesu elektronicznego w Europie. Czytaj więcej »

Komponent portalowy

Oracle Portal to narzędzie przydatne do tworzenia wewnątrzfirmowego serwisu informacyjnego. Czytaj więcej »

Platforma dla mniejszych

Centrum e-biznesu - nowe przedsięwzięcie wrocławskiej firmy Getin - będzie jeszcze jedną próbą zachęcenia małych firm do uczestnictwa w gospodarce elektronicznej. Czytaj więcej »

Tanie latanie

Za pośrednictwem serwisu A1R można dokonywać rezerwacji i kupować bilety lotnicze. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Wieczny atrament Epsona

Epson wprowadza na polski rynek serię nowych drukarek fotograficznych Stylus Color. Czytaj więcej »

Wspólny kręgosłup

Wkrótce pojawi się wersja beta systemu Whistler, która ma zastąpić obecnie dostępne wersje Windows 2000 i Windows Me. Do systemu wprowadzona będzie funkcja rozpoznawania mowy. Czytaj więcej »

Bliżej trzech wymiarów

Interaktywne gry komputerowe i handel elektroniczny to najważniejsze zastosowania nowej technologii tworzenia i przesyłania trójwymiarowej grafiki w Internecie. Czytaj więcej »

Eksploracja na życzenie

Odpowiednia konfiguracja Eksploratora Windows umożliwia przystosowanie go do indywidualnych wymagań użytkownika i ułatwia zarządzanie plikami. Czytaj więcej »

Wejście Sharpa

Firma Sharp Electronics rozpoczyna sprzedaż drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Za ocean, z przekonaniem lub bez przekonania

Rozwiązał się worek z ofertami pracy za granicą. Okazuje się jednak, że na wyjazdy zagraniczne decyduje się niewielka grupa informatyków. Kim są ci, którzy podejmują to ryzyko? Jaką mają motywację? Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bez klucza ani rusz

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania aplikacji przed nielegalnym kopiowaniem są klucze sprzętowe. Niedawno pojawiło się wiele tańszych zabezpieczeń programowych. Czytaj więcej »

Co nowego w bazach?

Czołowe miejsce na rynku baz danych jest dobrą pozycją wyjściową do walki o nowe rynki aplikacji internetowych. Liderzy rynku - IBM, Microsoft i Oracle - prześcigają się we wprowadzaniu nowych technologii do swoich baz danych. Czytaj więcej »

Czwórka Borlanda

Inprise/Borland ogłosił wprowadzenie na rynek pakietu narzędzi do tworzenia aplikacji w Javie - JBuilder 4. Czytaj więcej »

Java z bazą

Sun dostarcza bazę danych PointBase wraz z Forte for Java. Czytaj więcej »

Solidny fundament

Bazę Oracle8i rel. 2 projektowano jako rozwiązanie dla przedsiębiorstw planujących uruchamianie aplikacji handlu elektronicznego na platformie linuxowej. Czytaj więcej »

Z mainframe na Linuxa

Baza działająca pod kontrolą Linuxa pozwala obniżyć ogólny koszt eksploatacji systemu informatycznego. IBM oferuje na tę platformę nową wersję bazy danych DB2 7.1. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Coraz wcześniejsza emerytura

Wopowiadaniach przedwojennych radioamatorów jedno się powtarza - lampa radiowa kosztowała wtedy majątek. Przez długie lata po wojnie radio, nawet legendarny "Pionier", też nie było tanie. Gdy nastała telewizja, często telewizor w wiejskiej klubokawiarni "Ruchu" był przez lata jedynym w całej wsi. Każde urządzenie naprawiało się tak długo, aż się nie rozpadło... Czytaj więcej »

Jesień

Ze wszystkich pór roku to zima przychodzi nagle. Po prostu pewnego poranka pojawia się śnieg i - zawsze czuję się tym zaskoczony - nagle jest zima. Wiosna, lato i jesień nadchodzą powoli, stopniowo - ot, któregoś dnia orientujemy się, że od jakiegoś czasu już są. Zwykle nadejście jesieni widzę najpierw po liściach, potem po długości dnia, aż w końcu kiedyś rzeczywistość na... Czytaj więcej »

Listy

Po zapoznaniu się z artykułem "Podatki bez granic" (CW nr 31/2000) muszę przyznać, iż w odniesieniu do eksportu usług polegających na opracowaniu oprogramowania (zatem podstawowego produktu eksportowego polskich firm informatycznych) problem w zasadzie nie powstaje. Aby uniknąć VAT-u, można stosować różne sposoby. Czytaj więcej »

Ludzie na wystawie

Z wystawy "Szare w kolorze" (Polska 1956-1970) w warszawskiej Zachęcie wyszedłem zniesma- czony. Nie dlatego oczywiście że nie pokazano osiągnięć polskiej informatyki tego okresu, bo o tym nikt już chyba nie pamięta, skoro amnezja objęła nawet sfery życia codziennego tamtych nieodległych czasów. Czytaj więcej »

RoSA na trawie

Muszę się przyznać Czytelnikom do pewnego uczucia, które budzi czasami moje przerażenie. Otóż czytając polską prasę (obecnie na ogół w wersji online), mam wrażenie potwornego wyalienowania. Czytaj więcej »

Rzetelność

Umówiłem się z brygadą remontową. Mieli położyć podłogę i kafelki. Rozpoczęli z kilkudniowym opóźnieniem, kończą z parotygodniowym - inaczej aniżeli zapowiadali na wstępie. Mogłem spisać umowę, ale co by mi to dało? Czytaj więcej »

Sieci

Aplikacje dla wybranych

Citrix Systems wprowadził na rynek nowe produkty zwiększające bezpieczeństwo połączeń pomiędzy terminalami a serwerami udostępniającymi aplikacje. Czytaj więcej »

Dokument szybko przekazany

Sieć dystrybucji zawartości stron to nowe, kompleksowe rozwiązanie Cisco, które przyspiesza wyświetlanie stron internetowych na komputerach użytkowników. Czytaj więcej »

Lepsza pamięć

Dell wprowadził na rynek nowe rozwiązania pamięci masowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

Novell wprowadził na rynek pakiet Small Business Suite 5.1 przeznaczony dla małych firm. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...