powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 33-2000, 11 września 2000
33-2000 Computerworld nr 33-2000
Wiadomości

Dział przeprowadzek

Z Tomaszem Rupniewskim, szefem działu Solution Partnership Center, zajmującym się przenoszeniem aplikacji na platformy IBM, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Informacja w modułach

Katowicka firma Login planuje stworzenie sieci dystrybutorów, sprzedających jej system obiegu informacji - KODE. Czytaj więcej »

Integracja mediów

Wind Telecom z Bielska-Białej, producent systemów dla telefonii komputerowej, prowadzi rozmowy z inwestorem finansowym. Czytaj więcej »

Jak w banku

Narodowy Bank Polski i Związek Banków Polskich utworzyły firmę Centrast SA. Będzie ona oferować usługi tzw. trzeciej zaufanej strony, przyznającej elektroniczne certyfikaty na potrzeby polskiego sektora bankowego. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolejny wyścig

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wybierze firmę doradczą, która zorganizuje przetarg na system CEPiK. Będzie także nadzorować wykonanie projektu. Czytaj więcej »

Krynica to nie Davos

Od 10 lat na Forum Ekonomiczne do Krynicy przyjeżdżają przedsiębiorcy, politycy i naukowcy z Europy Środkowej i Wschodniej, aby dyskutować o polityce gospodarczej i zagranicznej swoich krajów. Uczestnicy, chcąc podkreślić rangę imprezy, nazywają ją ''polskim Davos''. Czytaj więcej »

Na bramce

W Cuprum-Banku w wymianie danych między specjalizowanymi systemami bankowymi pośredniczy Linux. Czytaj więcej »

Niepozorny rewolucjonista

Przedstawiciele branży teleinformatycznej twierdzą, że sieci peer-to-peer wyznaczają ramy do stworzenia rewolucyjnych modeli biznesowych. Jednym z przykładów ich wykorzystania jest Napster. Czytaj więcej »

Nowe wsparcie wiedzy

ComputerLand jest pierwszą polską firmą, która zaoferuje w Polsce LearningSpace, produkt Lotus Development, umożliwiający prowadzenie szkoleń na odległość. Czytaj więcej »

Paszport online

Straż Graniczna ma otrzymać z Unii Europejskiej ok. 10 mln euro. Fundusze te zostaną przeznaczone na projekty związane z informatyką i łącznością na wschodniej granicy. Czytaj więcej »

Polska megafuzja?

Wszystko wskazuje na to, że połączą się dwie największe w Polsce firmy informatyczne - Prokom Software i Softbank. Na razie firmy mówią o ścisłej współpracy przy obsłudze klientów. Czytaj więcej »

Portal wyborczy

Według nieoficjalnych informacji, Agora SA - wydawca Gazety Wyborczej - już 23 października br. uruchomi własny portal. Będzie to już 14. tego typu serwis w Polsce. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Staruszek po nowemu Czytaj więcej »

Trzeci do kompletu

Polkomtel SA (Plus GSM) kończy testy techniczne usług transmisji danych w technologii GPRS (General Packet Radio Services). Plus GSM będzie ostatnim operatorem, który zaoferował tego typu usługi. Era GSM i Idea Centertel zaofe-rowały je pod koniec sierpnia br. System firmy Polkomtel oparto na rozwiązaniach Nokii. Czytaj więcej »

UMTS na Forum

Przedstawiciele Ministerstwa Łączności podczas X Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawili plany związane z rozpisaniem przetargu na telefonię komórkową III generacji. Czytaj więcej »

Wybór z kabla

Firmy grupy Elektrim oferują w Warszawie usługi telefonii stacjonarnej, dostęp do Internetu i telewizję kablową w postaci zintegrowanego pakietu. Czytaj więcej »

Z zaplecza na salony

Dyskusje nad przydatnością Linuxa w zastosowaniach biznesowych toczą się już od kilku lat. Choć dotychczasowe zastosowania nie wykraczają poza niewielkie instalacje, to system sukcesywnie zdobywa przedpole rynku korporacyjnego. Są już nawet firmy, które przyznają, że udaje im się na Linuxie zarabiać. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes jak trawa

Przedsiębiorczość jest żywiołem, który potrafi pokonać wszelkie przeszkody, jednakże natura tych przeszkód przesądza o tym, czy przedsiębiorczość zaowocuje zyskiem godziwym czy przerodzi się w niszczącą środowisko patologię. Czytaj więcej »

Konkurent sojusznikiem

Dwaj najwięksi amerykańscy sprzedawcy zabawek: tradycyjny Toys"R"Us i sieciowy Amazon połączyli swoje siły w celu budowy portalu poświęconego produktom dla dzieci. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu przyjaznego porządku

Hierarchiczność tradycyjnych przedsiębiorstw jest postrzegana jako największa ich wada, tymczasem może być ona świetnym fundamentem do budowania elastycznych, efektywnych i partnerskich firm. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Klimat Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bezos bierze wszystko?

Rozmowa z Jeffem Bezosem, prezesem Amazon.com, Jeffreyem A. Wilke, wiceprezesem odpowiedzialnym za działalność operacyjną, i Billem Price'em, nadzorującym obsługę klientów. Czytaj więcej »

Praca i rodzina: sprzymierzeńcy czy wrogowie?

W najnowszej książce Stewarta D. Friedmana i Jeffreya H. Greenhausa ''Praca i rodzina: sprzymierzeńcy czy wrogowie'' autorzy stawiają tezę, że praca zawodowa i życie osobiste nie muszą być w konflikcie. Warunkiem jest... polityka prorodzinna pracodawców, pozwalająca zharmonizować sfery pracy i rodziny. Czytaj więcej »

Internet

Liczby, fakty, prognozy

Ranking szperaczy, Więcej kobiet, Siła ciążenia Czytaj więcej »

Mechaniczny pomocnik

DynaHelp pozwala na zbudowanie interaktywnego systemu pomocy w aplikacjach WWW. Czytaj więcej »

Mobilny Office

ThinkFree Office to nowa, bezpłatna usługa sieciowa w postaci ładowalnego pakietu o podstawowej funkcjonalności MS Office i centralnego repozytorium dokumentów. Czytaj więcej »

Obsługa kopaczy złota

eCenter otworzy największe w Polsce internetowe centrum przetwarzania danych. Zaoferuje klientom m.in. obsługę logistyczną przedsięwzięć, autoryzację kart kredytowych i usługi ASP. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Debiut kombajnu

Lexmark dołączył do grona producentów drukarek laserowych, oferujących urządzenia wielofunkcyjne (MFP). Nowy model OptraImage T610sx zapewnia funkcje: drukowania, kopiowania, faksowania i kolorowego skanowania. Czytaj więcej »

Jaką książkę wybrać?

Adobe i Microsoft to obecnie najpoważniejsi pretendenci do ustanowienia standardu zapisu książek elektronicznych. Obie firmy niezależnie nawiązują współpracę z wydawcami i księgarniami. Czytaj więcej »

Każdy z każdym

Wykorzystanie Internetu do współdzielenia zasobów PC, a nie tylko do wymiany informacji, może być początkiem rewolucji komputerowej. Tak uważają przedstawiciele Intela. Czytaj więcej »

Odcisk myszy

Systemy biometryczne do identyfikacji użytkowników na podstawie wzoru linii papilarnych nie są nowością. Rozwiązanie U-Match firmy BioLink Technologies International jest o tyle ciekawe, że łączy skaner rejestrujący odcisk palca z myszą komputerową. Czytaj więcej »

Office w testach

Kolejny pakiet biurowy ulepszono pod kątem strategii Microsoft.NET. Czytaj więcej »

Wypadek przy dużej prędkości

Intel wstrzymał produkcję Pentium III 1,13 GHz, najszybszego procesora dla PC. Czytaj więcej »

Z większym buforem

Modyfikacja bufora pamięci dla kart sieciowych może przyspieszyć pobieranie plików z Internetu. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dogonić sukces

Niemal niepostrzeżenie na polskim rynku pojawiła się poważna grupa nowych pracodawców - spółki internetowe. Okazuje się, że praca w tego typu przedsiębiorstwach wymaga jednak określonych predyspozycji i odpowiedniej wytrzymałości psychicznej. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Na styku aplikacji i sieci

J2EE Connector Architecture jest propozycją rozwiązania problemu integracji systemów transakcyjnych działających od dawna w przedsiębiorstwach z nowymi aplikacjami Java. Czytaj więcej »

OLAP w Javie

IBM, Sun, Oracle i Hyperion Solutions połączyły siły w celu opracowania niezależnej od platformy specyfikacji tworzenia i zarządzania danymi dla serwerów analitycznych OLAP. Czytaj więcej »

Ósma litera

Pierwsze moduły nowej wersji zintegrowanego pakietu TETA_C 8 trafią na rynek w tym roku. Czytaj więcej »

Przeróbki na plus

ASP+ jest kolejną wersją technologii Active Server Pages, zaproponowaną przez Microsoft. Jej podstawowym założeniem jest uproszczenie i przyspieszenie tworzenia witryn WWW. Czytaj więcej »

Skarb Brazylii

Sun promuje środowisko do współpracy w sieci Web aplikacji i urządzeń nowej generacji. Czytaj więcej »

Stwórz sobie CASE

Program narzędziowy MetaEdit+ pozwala na wybór ulubionej metody modelowania aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Input/Output

Gdzieś po zakamarkach pamięci tłuką mi się równania opisujące warunki stabilności układu elektronicznego. Obwód był stabilny wtedy, gdy ograniczonemu pobudzeniu na wejściu odpowiadała ograniczona odpowiedź na wyjściu. W celu sprawdzenia, czy taki układ będzie stabilny, konstruowało się jakąś macierz, wyliczało się jej wyznacznik, a ten wyznacznik... nie, nie przypomnę... Czytaj więcej »

Listy

Jak grzyby po deszczu pojawiają się sympozja i konferencje, mające promować uczynienie z Polski kraju nowoczesnych technologii na wzór Irlandii czy coraz częściej wymienianej Estonii. Czytaj więcej »

Niebezpieczne związki

Wieczory w budynku ośrodka wypoczynkowego były wymarzone. Oddalony od ludzkich skupisk, otoczony górami, pustoszał już w późnych godzinach popołudniowych. Pozostawało kilku kuracjuszy i obsługa, sprawiająca wrażenie stałych mieszkańców, ponieważ pełniąca siedmiodniowe dyżury. Nie sposób było z nimi się nie zaznajomić, choć teren był nie tylko rozległy, ale i ciekawy, i... Czytaj więcej »

Rozłąka

Klimat się u nas nieco zmienił ostatnio. Mamy ulewy, burze, nawałnice niespotykanej gwałtowności. Cierpi na tym nasz dobytek osobisty i społeczny. Cierpią także łącza telekomunikacyjne. Pewnego razu siedziałem przed telewizorem, przed którym siadam, gdy nie mam co robić i z nudów wpatruję się w ekran, lub siadam, gdy mam tyle roboty, że nie wiem do czego najpierw się zabrać,... Czytaj więcej »

Ruch na giełdach

Działo się to w połowie lat siedemdziesiątych. Dwaj inżynierowie z pewnej zagranicznej firmy komputerowej (dziś powiedzielibyśmy: informatycznej), uruchamiali w Polsce duży system. Polegało to na wykonywaniu przewidzianych procedurami i trwających tygodniami testów i ewentualnych, wynikających z nich, regulacji. Czytaj więcej »

W dziesiątkę

Redaktor Naczelny zapytał mnie, jaki mam pomysł na uczczenie zbliżającej się 10. rocznicy wydawania Computerworld w Polsce. Jestem osobą pozbawioną wszelkich pomysłów, więc oczywiście nic nie wymyśliłem. Na szczęście los bierze sprawy w swoje ręce i sam podrzuca rozwiązania. Otóż w tygodniu, gdy intensywnie myślałem o jubileuszu, w mojej firmie zezłomowano kilka komputerów. Czytaj więcej »

Sieci

IP w telefonie

Z Lechem Rafałem Bartuschem, kierownikiem projektu GPRS w PTK Centertel, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Katalogi bez limitów

Następca systemu Windows 2000 ma zawierać usprawnione usługi katalogowe Active Directory. Czytaj więcej »

Obiecane dane w komórce

Dwóch z trzech polskich operatorów telefonii komórkowej zadeklarowało udostępnienie usług GPRS. W praktyce korzystanie z nich nie jest jednak jeszcze możliwe. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Pod koniec generalnego remontu budynku dochodzimy nieraz do wniosku, że lepiej i taniej było zbudować nowy niż przerabiać stary. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...