powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 32-2000, 4 września 2000
32-2000 Computerworld nr 32-2000
Wiadomości

biuro-ksiegowe.com

Krakowski CDN we współpracy z biurami rachunkowymi będzie oferował usługi ASP. Czytaj więcej »

Doba dla biura

Office Depot otworzył sklep internetowy, zintegrowany z systemem logistycznym. Czas realizacji zamówień skrócił się do 24 godzin. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Miliony na sieć

Szeptel SA utworzył firmę Ogólnopolska Sieć Szkieletowa SA (OSS). Ma ona zbudować ogólnopolską sieć szkieletową - szeptel.net. Koszt projektu wyniesie 80 mln USD (o innych tego typu projektach pisaliśmy w CW 29/2000). Czytaj więcej »

Nadzieja w WWW

Konstytucyjnemu prawu do informacji brakuje wciąż ustawowego umocowania. Dwa poselskie projekty ustaw o dostępie do informacji publicznych i o jawności procedur administracyjnych wskazują, że najlepszą metodą upubliczniania informacji jest Internet. Czytaj więcej »

Obietnice Lotusa

Partnerzy Lotusa twierdzą, że zmiany zachodzące w firmie zmierzają w dobrym kierunku. Będą je zapewne oceniać jeszcze lepiej, jeśli firma zrealizuje deklarowane plany. Czytaj więcej »

Pilotaż szczeciński

Resort finansów przygotowuje się do pilotażowego wdrożenia systemu elektronicznej wymiany danych z płatnikami. Nie sprecyzowano terminu realizacji ogólnopolskiego systemu. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Czytaj więcej »

Przegląd prasy

IDG Poland SA, wydawca m.in. naszego tygodnika, wprowadza na rynek nowe, siódme już pismo - tygodnik IT Partner - skierowany do przedstawicieli branży teleinformatycznej. Pierwszy numer ukaże się 4 września br. Czytaj więcej »

Ścisk w eterze

W lipcu działalność komercyjną rozpoczęła firma Crowley Data Poland - operator oferujący usługi bezprzewodowej transmisji danych. Czytaj więcej »

Sklep z zabawkami

Amerykańskie agencje rządowe zamierzają zatrudniać hakerów, chcąc w ten sposób ''przeciągnąć ich na swoją stronę''. Czytaj więcej »

Spowiedź hakera

Rozmowa z Kevinem Mitnickiem, jednym z najbardziej znanych hakerów. Czytaj więcej »

Usługi bez granic

Firma SET zamierza utworzyć nową spółkę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach. Kierownictwo prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Czytaj więcej »

Włamanie na życzenie

Jak sprawdzić, czy system informatyczny jest dostatecznie zabezpieczony? Coraz częściej pojawiają się opinie, że w tym celu najlepiej wynająć osoby doświadczone w pokonywaniu elektronicznych zabezpieczeń. Kilka dużych polskich firm skorzystało z tej metody. Czytaj więcej »

Z siłą gigaherców

Pentium 4 będzie największą od pięciu lat modyfikacją słynnego procesora intelowskiego. To tylko jedna z wielu nowości, które firma przygotowuje na najbliższe miesiące. Czytaj więcej »

Złotówka do Europy

NBP musi w ciągu dwóch lat dokonać modernizacji systemów informatycznych. Wiąże się to z przystosowaniem do wymogów stawianych przez Europejski System Banków Centralnych. Czytaj więcej »

Zmiany na szczytach

Coraz częściej właściciele i założyciele polskich firm teleinformatycznych przekazują władzę. W tym roku nastąpiły zmiany w kierownictwie Softbanku, Optimusa, Karenu i Apeximu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Asy i inne karty

Przywództwo technologiczne to nie zarządzanie budżetem czy kolejnymi wdrożeniami, to stwarzanie nowych szans dla firmy za pomocą dostępnych rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Ku nieznanym lądom

Ewolucja rynku w kierunku modelu Nowej Ekonomii przypomina podróż do wnętrza czarnej dziury: jedno i drugie cechują: ogromna siła przyciągania, niepewność co do celu podróży oraz istnienie horyzontu zdarzeń, spoza którego nie ma już odwrotu. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Kliku, kliku na patyku Czytaj więcej »

Z niczego coś

Są takie biznesy, w których zasoby odgrywają znacznie mniejszą rolę niż ludzka chęć i umiejętność współdziałania. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Infoczłowiek czyli następny krok ewolucji

Wróżą nam niektórzy zależność od robotów: mają one wziąć ewolucję we własne ręce i uczynić z ludzi istoty podległe. Według Kevina Warwicka, będą mogły uczynić z nas niewolników za 30 lat, natomiast Hans Moravec przesuwa tę granicę o jeden wiek. Co sądzić o tych przepowiedniach? Niniejszy szkic poddaje je krytyce i daje przeciwstawną wizję ewolucyjnych przekształceń... Czytaj więcej »

Proklamacja wolności

Rozmowa z Billem Lessardem i Steve'em Baldwinem, autorami książki Net Slaves , w której - jak mówią - składają hołd nieznanym ofiarom Nowej Ekonomii. Czytaj więcej »

Internet

Film się nie urwie

CyberSam, sklep oferujący artykuły DVD, kojarzy klientów ze sprzedającymi. Jedną z największych przeszkód przy jego uruchomieniu było przeprowadzenie autoryzacji kart kredytowych w trybie online. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Znaczenie Internetu, Lojalność internautów Czytaj więcej »

Mobilne e-usługi

E-Services - platforma komunikacji w świecie usług elektronicznych, która miała się stać kluczowym elementem oferty Hewlett-Packard - na razie zyskała mniejszą akceptację niż życzyłby sobie tego ten koncern. Czytaj więcej »

Rozkład pracy serwera

Extreme Internet Server firmy Secant Technologies ułatwia tworzenie wydajnych aplikacji WWW. Czytaj więcej »

Zakupy za punkty

Payback.pl będzie nagradzać klientów sklepów internetowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bez niebieskiego ekranu

W Windows 2000 nie ma już błędów, które nękały użytkowników wersji Windows NT. Dodano też wiele funkcji ułatwiających dostosowanie konfiguracji do wymagań użytkowników. Czytaj więcej »

Do poczytania

Pojawiła się pierwsza wersja programu Microsoft Reader. Czytaj więcej »

Niezależne kolory

Xerox rozpoczął sprzedaż nowej serii tanich drukarek atramentowych. Są to pierwsze drukarki opracowane we współpracy z Sharp i Fuji. Dwa nowe modele M750 i M760 różnią się przede wszystkim prędkością druku. Czytaj więcej »

Początek rewolucji

Wprowadzono pierwsze urządzenia umożliwiające budowę systemów łączności radiowej krótkiego zasięgu w standardzie Bluetooth. Ich liczba będzie gwałtownie wzrastać. Czytaj więcej »

Większy wybór CD-RW

Hewlett-Packard wprowadza na polski rynek 6 nowych modeli nagrywarek CD-RW. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Karpie, szczupaki, leszcze

Aktywny zawodowo człowiek, choć w wielu przypadkach należałoby napisać: aktywny towarzysko człowiek, spędza na różnorakich konferencjach i szkoleniach kilkanaście dni w roku. Rekordziści potrafią w tzw. sezonie konferencyjnym jeździć z imprezy na imprezę z krótką przerwą na pobyt w firmie. Niektórzy częściej widzą się ze znajomymi z innych miast niż z najbliższą rodziną.... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Mocny w Javie

AS/400, zaprojektowany jako system tzw. zaplecza, promowany jest teraz jako platforma e-biznesu. Czytaj więcej »

Największy sekret IBM

Rozmowa z Frankiem Soltisem, inżynierem w IBM, twórcą systemów AS/400. Czytaj więcej »

Nowość z tradycjami

Niskie koszty użytkowania, nowe rozwiązania sprzętowe i programowe, wysoka wydajność czynią z AS/400 ciekawą platformę internetową. Czytaj więcej »

OS dla e-biznesu

Do ostatniej wersji OS/400 dodano takie właściwości, jak rodzime wsparcie dla Javy, implementacja nowej bazy danych DB2, możliwość wykonywania aplikacji unixowych. Czytaj więcej »

Otwarci i żywi

Z Markiem Walczakiem, prezesem stowarzyszenia użytkowników AS/400 Common Polska, informatykiem Banku Śląskiego, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Polskie Asy

W 700 polskich firmach działa ok. 1000 komputerów AS/400. Czytaj więcej »

Szybko, nie zawsze dobrze

InstallShield Express 3.0 pozwala szybko stworzyć standardowy program instalacyjny. Czytaj więcej »

W eterze

Nowy AS/400 jest przystosowany do obsługi użytkowników posługujących się urządzeniami mobilnymi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Antyreengineering, czyli egzaminy

Wakacje rozpoczęły się tradycyjnie. Upały nieziemskie w maju i czerwcu, a na przełomie czerwca i lipca "batalia o indeksy". To wojskowe określenie egzaminów wstępnych na uczelnie przetrwało od czasów schyłkowego Gomułki, a następnie Gierka i generała aż do dzisiejszego kapitalizmu. Po co? Żeby zachować ciągłość, a przy okazji dać zarobić? Czytaj więcej »

Jestem kimś. Znam się na komputerze

Pewnego, niedawno minionego dnia noc zmusiła mnie do zatrzymania się w nieznanym wcześniej hotelu. Jestem czuły na punkcie ogólnodostępnych miejsc do nocowania; ich klasa potrafi niemile zaskoczyć. Czytaj więcej »

Listy

Coraz częściej dostrzegam, że z niezwykłym uporem przeciwstawia się naszą ułomność amerykańskiej doskonałości. Z masochistyczną satysfakcją gazety opisują zaawansowanie Ameryki w odkrywaniu Nowej Ekonomii na tle raczkującej Europy. Czytaj więcej »

Mój wzorcowy projekt

Projekt zacząć nie jest wielkim problemem. Znacznie trudniejszym zadaniem jest ów projekt zakończyć - nie przerwać, nie sknocić, nie zostać odsuniętym, ale normalnie zakończyć. Czytaj więcej »

Pokory!

Entuzjaści sztucznej inteligencji (AI) dzielą się w zasadzie na dwie kategorie. Pierwsza z nich to głosiciele brutalnej siły: "Poczekajmy jeszcze dwadzieścia lat, a samo prawo Moore'a i postęp w dziedzinie algorytmów sprawią, że maszyny zaczną myśleć" - mówią. Drudzy to inżynierowie: "Zamiast tworzyć zaawansowane teorie, lepiej zakasajmy rękawy i po prostu zróbmy myślący... Czytaj więcej »

TCO - to co

Przez całe moje życie komputerowe, a więc od ponad ćwierć wieku, byłem przekonany, że komputer jest dobrem trwałym. Dałem temu wyraz w poprzednim felietonie "(Jedno)razowiec" (CW nr 31/2000), sugerując, że nastał czas nienaprawialnych komputerów i peryferii. Czytaj więcej »

Sieci

Anteny zamiast kabla

Technologia LMDS uzupełnia braki infrastruktury naziemnej, umożliwiając komunikację radiową z szybkością kilku megabitów na sekundę. Czytaj więcej »

Dane z powietrza

Formus Polska jest pierwszym operatorem Internetu, który na szeroką skalę zastosował technologię LMDS. Niebawem na rynku przybędzie konkurentów. Czytaj więcej »

Raport pod ręką

Ecora.com, firma prowadząca serwis internetowy, umożliwiający automatyczne tworzenie dokumentacji technicznej, dotyczącej konfiguracji serwerów Windows NT 4.0 i Microsoft Exchange Server (prezentowany w CW 4/2000), poszerzyła swoją ofertę. Czytaj więcej »

Sieć na wiele sposobów

Novell przedstawia szczegóły dotyczące kolejnych wersji systemu NetWare. Czytaj więcej »

Wszechstronny ATM

Cisco rozszerza możliwości przełączników ATM, integrując je z sieciami Ethernet trzeciej warstwy. Czytaj więcej »

Wydajniejszy Linux

Red Hat Software udostępni pod koniec roku Linux 7.0 - nową dystrybucję opartą na długo oczekiwanym jądrze w wersji 2.4. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Z oprogramowaniem jest podobnie jak z małżeństwem - jesteśmy coraz bardziej rozczarowani w miarę odkrywania kolejnych usterek, starannie maskowanych na etapie przedkontraktowym. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...