powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 31-2000, 28 sierpnia 2000
31-2000 Computerworld nr 31-2000
Wiadomości

Co dalej z home bankingiem

W ciągu kilku lat znikną zapewne z rynku tradycyjne systemy bankowości elektronicznej typu corporate banking. Zastąpią je systemy bankowości internetowej, wirtualne giełdy towarowe i rozbudowane o nowe funkcje moduły finansowo-księgowe pakietów klasy MRP II/ERP. Czytaj więcej »

Eksport kodów

Krakowski ComArch wykona dla Nokia Networks OY moduł personalizacji informacji w przygotowywanym pakiecie dla operatorów telefonii UMTS. Czytaj więcej »

Indywidualizm systemu

Poznański Pointer tworzy system wspomagający zarządzanie małą i średnią firmą. Spółka szuka partnera, który sfinansowałby m.in. dalszy rozwój pakietu. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Maksymalna koncentracja

Przedstawiciele firmy 3dart.com prowadzą rozmowy z inwestorami finansowymi, którzy mieliby zainwestować w firmę. Czytaj więcej »

Mity i rzeczywistość

Magiczne słowa ''świadczymy usługi ASP'' wypowiadają przedstawiciele coraz większej liczby polskich firm informatycznych. Tymczasem, jak na razie, klientów chętnych do korzystania z tego typu usług po prostu nie ma. Czytaj więcej »

Podatki bez granic

W Polsce przy eksporcie usług obowiązuje zerowa stawka VAT. Wyjątkiem są usługi informatyczne świadczone przez Internet. Zmniejsza to konkurencyjność polskich firm. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Awans jest nagrodą za wcześniejsze dokonania zawodowe. Jest efektem dopasowania pracownika z odpowiednimi umiejętnościami do z góry zdefiniowanego stanowiska. Nie, nie, to nieprawda. Przynajmniej zdaniem Marian Ruderman, prowadzącej badania naukowe w Centrum Kreatywnego Przywództwa w Greensboro, w USA. Czytaj więcej »

Razem czy osobno

Słabe wyniki finansowe Novella stały się przyczyną spekulacji analityków rynkowych o ewentualnym przejęciu lub podziale firmy. Czytaj więcej »

Serwer do lamusa

Jedynie do końca września będzie można składać w Compaq Computer zamówienia na serwery VAX. Ostatni z nich ma dotrzeć do klienta w grudniu br. Wsparcie dla tych rozwiązań ma być jednak oferowane do 2010 r. Czytaj więcej »

Tramwaj na celowniku

Przedsiębiorstwo Tramwaje Warszawskie do koordynacji przewozów wykorzystuje system informatyczny współpracujący z odbiornikami GPS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gdy za mało talentów

Nie ma chyba bardziej niewygodnej sytuacji dla pracodawcy, gdy musi zwolnić człowieka uczciwego i lojalnego, ale - niestety - mało zdolnego i nie dającego sobie rady z wypełnianiem obowiązków. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Oj, parzy! Czytaj więcej »

Wszystko na pokaz?

Anonimowość uważa się za jedną z najbardziej charakterystycznych cech Internetu, dlaczego więc biznesmeni oczekują, że dzięki Internetowi będą w posiadaniu wiarygodnych informacji o rzeczywistych i potencjalnych klientach? Czytaj więcej »

Zanim wybuchnie epidemia...

Komputeryzacja, jako pewne zjawisko kulturowe, ma wszelkie cechy wirusa organizacyjnego. Może powodować znaczące ''zwyrodnienia'' przedsiębiorstwa, będąc niejednokrotnie przyczyną wielu perturbacji, a nawet jego upadku. Czytaj więcej »

Internet

Duże ryzyko

Serwis www.ryzyko.pl drogą aukcji odwrotnych kojarzy klientów z ubezpieczycielami. Klient określa przedmiot i rodzaj ubezpieczenia, a firmy ubezpieczeniowe przedstawiają swoje oferty. Czytaj więcej »

Gotowe aukcje

AuctionBuilder Enterprise 1.0 jest nowym rozwiązaniem do prowadzenia aukcji internetowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Broń się sam

Korzystający w domu z Internetu przez łącza stałe są szczególnie narażeni na ataki z sieci. Większość operatorów bowiem nie zapewnia bezpieczeństwa użytkownikom. Czytaj więcej »

Różne drogi do 64 bitów

AMD jest bardziej przywiązana do architektury x86 niż jej twórca Intel, co widać w opublikowanej przez firmę specyfikacji procesora 64-bitowego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kontrowersje wokół certyfikacji

Decyzja o konieczności odnowienia certyfikatów przez wszystkich posiadaczy tytułu Microsoft Certified Engineer wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy tego pomysłu zarzucają Microsoftowi, że za tą decyzją kryje się chwyt marketingowy, mający na celu wylansowanie Windows 2000. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Robert Slater: Big Blue. Lekcje przywództwa i taktyka uzdrawiania przedsiębiorstw Lou Gerstnera, prezesa i dyrektora generalnego IBM. IFC Press, Kraków 2000 Czytaj więcej »

Swoboda przede wszystkim

Jedną z cech pracowników najbardziej pożądaną przez ich szefów jest kreatywność. To właśnie umiejętność znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań problemów przyczynia się do największych oszczędności w informatyce. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

O czym mówią testy

Praktyczną przydatność benchmarków baz danych podważano od dawna. Mimo to producenci oprogramowania nie szczędzą dziesiątek milionów dolarów na przeprowadzanie kolejnych testów. Czytaj więcej »

Przyjaciele pingwina

Zapowiadane przez IBM rozwiązania mogą uczynić z bezpłatnego Linuxa poważnego konkurenta dla innych systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Mielenie poczty

Korzystanie z poczty elektronicznej coraz bardziej utrudnia zjawisko nadsyłania niechcianej korespondencji - najczęściej o charakterze reklamowym. Jak bronić się przed spamem zapychającym nasze skrzynki pocztowe? Prezentujemy programy umożliwiające selekcjonowanie nadchodzącej do nas korespondencji. Czytaj więcej »

Opis produktów

CYBERsitter AntiSpam, HeadHunter, MailTalkX, SpamKiller. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

(Jedno)razowiec

Wzrastanie w kraju, w którym brakowało wielu rzeczy, pozostawia trwałe ślady. Zbieram więc druciki oraz gumki-recepturki, a także "bąbelkowane" opakowania z przesyłek, bo "mogą się przydać". Nie jest to cecha osobowa, bo wielu moich znajomych z pokolenia wyżu demograficznego zachowuje się podobnie, kolekcjonując śrubki, woreczki plastikowe, gazety. Czytaj więcej »

Listy

W tonacji cis-moll Czytaj więcej »

Na ulicy wszyscy zdrowi...

Kiedyś popularny był taki mniej więcej (cytuję z pamięci) fragment dialogu informatyków: - Co trzeba zrobić przy hardłerowym kraszu całego dysku z bazą? - Restorować z bakapu, a potem polecieć na logu do przodu i apdejtować afterrekordami. Czytaj więcej »

Nasze wakacje

Każdy poranek witał nas widokiem wzniesień, leniwie odpoczywających na ziemi, zastygłych. Miejsce to otaczała czysta przestrzeń. Bez granic wyznaczonych rzekami, trasami kolejowymi, szczytami, kolczastymi drutami. Czytaj więcej »

Zalety posiadania

Prawdziwy mężczyzna powinien w życiu swym spłodzić syna, zasadzić drzewo i wybudować dom. Z pierwszego udało mi się wywiązać, natomiast z dwoma pozostałymi wymogami jestem nieco na bakier. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek jakieś drzewo zasadził, natomiast różne odmiany krzaczków, owszem. Co do budowy domu, to nawet w myślach się nie przymierzam, a na usprawiedliwienie... Czytaj więcej »

Żniwa

Znają Państwo stary dowcip? "Co się najpierw zbiera w okresie żniw? Egzekutywa". Jak widać czasy się zmieniają, ale stare kawały nadal są aktualne, choć teraz o inne "żniwa" chodzi. W każdym razie ten mi się przypomniał, kiedy przeczytałem, że w środku sezonu ogórkowego Sejm przyjął specjalną uchwałę, w której stwierdza, iż trzeba podjąć wszelkie działania, aby Polskę... Czytaj więcej »

Sieci

Aplikacja w zegarku

Citrix testuje oprogramowanie do zdalnego dostępu do aplikacji z dowolnego urządzenia klienckiego. Czytaj więcej »

Feniks z popiołów

3Com, który w kwietniu br. znacznie zubożył swoją ofertę sieciową, wprowadza na rynek nowe modułowe przełączniki przeznaczone dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Czytaj więcej »

Ostatnia mila w powietrzu

W IV kwartale br. TP SA zaoferuje bezprzewodowy dostęp w technologii LMDS do sieci Polpak-T. Czytaj więcej »

Więcej klientów

Citrix testuje oprogramowanie do zdalnego dostępu do aplikacji z poziomu dowolnego urządzenia klienckiego. Czytaj więcej »

Wszyscy na jednego

IBM i Compaq zamierzają wspólnie stawić czoło dominacji EMC na rynku zaawansowanych pamięci masowych. Jednocześnie Compaq wprowadził do sprzedaży nowe urządzenia typu NAS. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...