powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 30-2000, 21 sierpnia 2000
30-2000 Computerworld nr 30-2000
Wiadomości

Amerykański łącznik

Internet i rozwój gospodarki elektronicznej sprawiły, że amerykańscy CIO coraz częściej przejmują odpowiedzialność za inne sfery działalności firmy. W przeważającej większości przypadków jest to logistyka, dystrybucja oraz opracowywanie nowych produktów dla instytucji finansowych. Czytaj więcej »

Bazując na Notes

Krakowska firma e-contact specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu rozwiązań handlu elektronicznego na platformę Lotus Notes/Domino. Czytaj więcej »

Ciągle do przodu

Targi Linuxworld pokazały, że system spod znaku pingwina cieszy się niezmienną popularnością. Czytaj więcej »

Czas na CitiInternet

Citibank (Poland) SA w październiku tego roku zaoferuje usługi bankowości internetowej. Dostęp uzyskają wszyscy klienci banku. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kuszenie teleinformatyki

Z Ryszardem Czerniawskim, wiceprezesem Giełdy Papierów Wartościowych, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Odwrócone role

Zarząd Informix Software zdominowali przedstawiciele przejętej w marcu br. firmy Ardent Software. Zdecydowano o restrukturyzacji firmy. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Przedsiębiorczy twórcy serwisów internetowych starają się zrobić dobry interes zarówno na niemowlętach i ich rodzicach, jak i krnąbrnych nastolatkach, ambitnych biznesmenach i podróżujących emerytach. Czytaj więcej »

Przestrzeń do zarządzania

Firma Globema wykorzystując system Smallworld tworzy własne aplikacje typu GIS dla przedsiębiorstw z tzw. branży sieciowej. Czytaj więcej »

Ranga ludzi, ranga informatyki

W ostatnim czasie kilka dużych polskich przedsiębiorstw włączyło informatyków do bezpośredniego uczestnictwa w pracach swych zarządów. Ich funkcja, zbliżona do amerykańskiego CIO (Chief Information Officer), polega głównie na kreowaniu długofalowej strategii informatyzacji i stworzeniu warunków do wykorzystania technologii w działalności firmy. Czytaj więcej »

Sieć pod kreską

Portale, największe przedsięwzięcia polskiego Internetu, dalekie są od przyniesienia inwestorom pełnej satysfakcji. Powodem są niewspółmiernie małe zyski, w porównaniu z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie portali. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Czy Pan Bóg słowa nosi?

Choćby nawet szefowie informatyki mieli stuprocentową rację, to i tak nie znajdą u menedżerów biznesowych zrozumienia dla swojej technologii, dopóki nie nauczą się mówić i myśleć ich językiem. Czytaj więcej »

Marka nie za wszelką cenę

Zarówno nowe firmy internetowe, jak i przedsiębiorstwa "starej" gospodarki, akceptujące reguły gry Nowej Ekonomii, muszą jeszcze raz przemyśleć, jaką rolę w ich strategii odgrywa marka. Czytaj więcej »

Nowa broń Nike

Pod koniec ub.r. Nike zaproponowała klientom nowy model butów Nike iD, ale prawdziwa innowacja polega na tym, w jaki sposób klienci mogą je nabyć. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Jeżeli ktoś ma w życiu pecha, to jego problem. Najważniejsze, aby ów pech nie rozłaził się po otoczeniu i nie zarażał innych. Definicja pechowca jest dosyć trudna do oddania słowami, ale przyjmijmy, że jest to człowiek, który jeśli na przykład założy hodowlę rybek akwariowych, to i tak mu nic z tego nie wyjdzie i wcale nie przez zaniedbanie jakieś czy błędy w sztuce... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Wolne cykle szukają pozaziemskich cywilizacji

Statystycznie około 80% mocy obliczeniowej komputerów pozostaje nie wykorzystane. Tymczasem koszt utrzymania sprzętu komputerowego w niewielkim tylko stopniu zależy od jego obciążenia. Grupa naukowców z Uniwersytetu Berkeley w ramach projektu SETI postanowiła wykorzystać ten fenomen w celu przetwarzania danych płynących z obserwacji nieba. Dzięki temu stworzono największy wirtualny... Czytaj więcej »

Internet

Dojrzewające banery

Powstają pierwsze sieci reklamowe w polskim Internecie. Tworzą je firmy pośredniczące w sprzedaży banerów między reklamodawcą a serwisem internetowym. Czytaj więcej »

Kto da więcej?

Na początku przyszłego roku Allegro zostanie zintegrowane z serwisami aukcyjnymi prowadzonymi przez firmę QXL.com w innych krajach europejskich. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Największe przebicie, Dźwignia wirtualnego handlu, Więcej optymizmu Czytaj więcej »

Praca w trzech wymiarach

Interactive Instant Community udostępnia trójwymiarowy interfejs, oferujący nowe środowisko współpracy użytkowników dysponujących przeglądarkami WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Do wyboru, do koloru

Palm zaprezentował nową serię palmtopów m100, modele VIIx z 8 MB RAM, Vx w obudowach o metalicznym kolorze niebieskim lub złotym oraz nowe akcesoria telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

LAN w pudełku

Intel oferuje kompletne zestawy, przeznaczone dla małych firm, umożliwiające szybkie uruchomienie niewielkiej sieci. Czytaj więcej »

Nowe modele Adaxa

Wrocławska firma JTT modyfikuje serię komputerów Adax wprowadzając cztery nowe modele Bravo 566 CL DVD, Bravo 650 trzy DVD, Delta 566 Cl i Omega trzy 866. Wszystkie komputery zostały wyposażone w płyty główne firmy Giga- Byte i wewnętrzne modemy. Czytaj więcej »

Pamięć 1 GHz

Wydajniejsze układy Rambus będą konkurować ze SDRAM. Czytaj więcej »

Wojna domowa

Modułowe palmtopy firmy Handspring konkurują z komputerami Palm i Pocket PC. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Błędy, których można uniknąć

Firma zamierza zatrudnić nowych informatyków? Warto wcześniej przyjrzeć się strategii przyjętej podczas ich rekrutacji. Oto lista dziesięciu najczęściej popełnianych błędów podczas poszukiwań specjalistów. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Odetchnąć w pracy

Firmy działające w Polsce nie zapewniają swoim pracownikom miejsc, w których mogliby odpocząć podczas pracy. Dlatego dla większości z nich jedynym wytchnieniem w pracy pozostają gry i przeglądanie Internetu. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Analiza i prognoza

PolyAnalyst rosyjskiej firmy Megaputer Intelligence analizuje zależności pomiędzy danymi. Czytaj więcej »

Bazy są coraz lepsze

Rozmowa z Johnem Chenem, dyrektorem Sybase. Czytaj więcej »

Nisze Sybase'a

Celem Sybase jest uzyskanie dominującej pozycji na rynkach przenośnych baz danych i rozwiązań dla portali internetowych i korporacyjnych. Czytaj więcej »

Wirtualny łącznik danych

Virtuoso jest motorem bazodanowym, umożliwiającym dostęp do różnych źródeł danych. Oprogramowanie firmy OpenLink zapewnia wsparcie najważniejszych standardów internetowych. Czytaj więcej »

Wszędzie z bazą

IBM oferuje bazę danych o minimalnych wymaganiach sprzętowych do zastosowań przenośnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Droga Redakcjo!

Piszę do Was, bo nie wiem co robić. Pół roku temu poznałam Mariusza. Wszystkie dziewczyny w klasie za nim szalały, a on podszedł do mnie na dyskotece, uśmiechnął się, jak Leonardo di Caprio, zaprosił mnie do tańca i tak się do mnie przytulał, że jeszcze dzisiaj mi gorąco, jak o tym pomyślę. Następnego dnia poszliśmy razem do kina, no i od tego czasu jesteśmy parą. Czytaj więcej »

Każdy może być graczem, nie każdy inwestorem

"Ociężałość. Ramiona opuszczone, plecy zgarbione. Mięśnie twarzy obwisłe. Oddech krótki i płytki. Wzrok spuszczony. Poczucie znudzenia, brak entuzjazmu". Czytaj więcej »

Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Iwony D. Bartczak "Złudna pewność starych procedur" (CW nr 27/2000). Autorka zawarła w artykule kilka bardzo ważnych spostrzeżeń. Czytaj więcej »

Nowa e-konomia

Od pewnego czasu naszą uwagę w coraz większym stopniu zaprząta Nowa Ekonomia. Jest faktem, że nie wszyscy (nikomu nic nie ujmując) opanowali w pełni klasyczną, a tu nowe zadanie: uprawiać Nową Ekonomię. Czytaj więcej »

Sieci

Bałagan w dokumentach

Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowego serwera Tahoe, który ma służyć do zarządzania dokumentami. Analogiczne funkcje oferują Office 2000 i Exchange 2000. Czytaj więcej »

Dużo pakietów, dużo pieniędzy

Cisco i Nortel Networks wydały po kilka miliardów dolarów na przejęcie firm produkujących rozwiązania do budowy ośrodków internetowych nowej generacji. Czytaj więcej »

Osobisty ochroniarz

Norton Personal Firewall 2000 umożliwia zabezpieczenie stacji roboczych podłączonych do Internetu. Czytaj więcej »

Poprawki długo oczekiwane

Microsoft udostępnił pierwszy zestaw poprawek, tzw. Service Pack dla Windows 2000, który powinien wpłynąć na przyspieszenie wdrażania systemu w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Reinkarnacja modemów

Standard V.92 zwiększający możliwości modemów analogowych 56 Kb/s w zakresie czasu negocjacji połączeń zostanie zatwierdzony we wrześniu br. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...