powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 29-2000, 14 sierpnia 2000
29-2000 Computerworld nr 29-2000
Wiadomości

Początek zmian

Charles Wang, założyciel Computer Associates, ma być odpowiedzialny za nowe przedsięwzięcia firmy. Będzie mu podlegać także spółka internetowa CA tworzona w Polsce wspólnie z Softbank SA. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Garść spostrzeżeń Czytaj więcej »

Sprawy ważne i Internet

Opracowanie przez rząd założeń strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego i podjęcie prac legislacyjnych, umożliwiających szybki rozwój gospodarki elektronicznej, postuluje przyjęta przez Sejm Uchwała w sprawie budowania podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Czytaj więcej »

Szkieletowa gorączka

Największe polskie firmy telekomunikacyjne zapowiedziały inwestycje rzędu kilkuset milionów dolarów w rozbudowę sieci szkieletowych. Mają one sprostać gwałtownemu - jak twierdzą przedstawiciele tych firm - wzrostowi zapotrzebowania w Polsce na usługi związane z transmisją danych. Czytaj więcej »

Szkody w Europie

Komisja Europejska oskarżyła Microsoft o praktyki monopolistyczne w celu uzyskania przewagi na rynku oprogramowania serwerowego. Czytaj więcej »

Ucieczka przed syndykiem

Przejęcie Baana przez Invensys prawdopodobnie uchroniło holenderską firmę przed bankructwem. Czytaj więcej »

Gdzie karta nie sięga

Interia.pl, Prokom Internet SA, Softbank SA i tp.internet SA powołały wspólną firmę - Centrum Rozliczeń Transakcji Internetowych (CRTI). Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Konsulting na wolności

Po trwającym od grudnia 1997 r. procesie arbitrażowym, Andersen Consulting uzyskał prawo formalnego oddzielenia się od firmy Arthur Andersen. Czytaj więcej »

Kurier z centrali

Masterlink Express sp. z o.o. jest jedną z nielicznych firm kurierskich w Polsce, która wdrożyła centralny system zarządzania spedycją. Czytaj więcej »

Mariaż dokumentów

MacroSoft SA przejął kolejną firmę specjalizującą się w oprogramowaniu do zarządzania obiegiem dokumentów. Czytaj więcej »

Niedoszłe domeny

Rozbudowanie struktury podziału domen internetowych okazuje się zadaniem znacznie trudniejszym niż to pierwotnie zakładano. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Analiza i analityk

Wśród ogłoszeń o pracę pojawia się coraz więcej ofert dla analityków systemów informatycznych. Ich lektura pozwala stwierdzić, że zakres odpowiedzialności analityka jest dość szeroki, swoboda duża, a zarobki warte grzechu. Zapewne wielu informatyków interesuje, jaka właściwie jest rola analityka w procesie konstrukcji systemu informatycznego. A niejeden kierownik chciałby umieć... Czytaj więcej »

Czwarty partner do gry

Prawie w każdym nowym przedsięwzięciu internetowym z zakresu handlu samochodami dąży się do minimalizacji roli dilerów. Czytaj więcej »

Na targowisku portali

Rozmowa z Thomasem Koulopoulosem, założycielem i prezesem bostońskiej firmy Delphi Group, firmy doradczej w dziedzinie Internetu. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Pomnik Czytaj więcej »

Zadyszka konkurencji

W Polsce obserwuje się pewne schizofreniczne zjawisko: rosnące uznanie dla ciągłego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji występuje równolegle z wciąż obecną selekcją negatywną na stanowiska menedżerskie w gospodarce, życiu społecznym i polityce. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Robotyka - ruchoma inteligencja

Po komputerze osobistym i zwielokrotnieniu jego możliwości we wszechplanetarnej sieci nadchodzi czas na osobiste roboty. Nanoboty i autoboty, służebne humanoidy czy roboty sportowe zaczynają opuszczać laboratoria. Czytaj więcej »

Szara strefa informacji

Polsce brakuje spójnej, przemyślanej strategii wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacyjności i transferu technologii. Jeśli na samodzielne prace badawcze nie stać również i dużych polskich firm, to lepiej, żeby każdy miał dostęp do jednego, wyczerpującego zbioru opracowanych informacji niż za każdym razem musiał szukać ich we własnym zakresie. Być może... Czytaj więcej »

Internet

Iksemelizacja języka HTML

Następne wersje HTML będą zawierać coraz więcej rozwiązań przybliżających go do metajęzyka XML. Czytaj więcej »

Portal w rakach

Twórcy portalu Arena.pl mieli komfortową sytuację przy tworzeniu zaplecza technicznego serwisu internetowego - dysponowali doświadczeniem zdobytym w poprzedniej firmie, niemałymi funduszami i mogli wszystko zaprojektować od podstaw. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Jeszcze trochę lepiej

Hewlett-Packard i Lexmark wprowadziły do sprzedaży ulepszone modele tanich drukarek atramentowych. Czytaj więcej »

Nadchodzi nowe DVD

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli napędów DVD-RAM drugiej generacji, umożliwiających dwukrotnie szybszy zapis dwukrotnie większej ilości danych. Czytaj więcej »

Poufne wydruki

Softex Data wprowadziła do sprzedaży dwa systemy ochrony dostępu do wydruków: Control Print, opracowany przez firmę Axis Communications, i SafeCom, firmy I-Data. Czytaj więcej »

Praca mniej fizyczna

Informatycy Rafako SA nie muszą już odbywać dalekich wędrówek, by skontrolować pracę komputera na drugim końcu zakładu. Wyręcza ich w tym system OpenView Desktop Administrator. Czytaj więcej »

Sezon na PC

Nie maleje tempo wzrostu rynku PC. W tym roku sprzedaż na świecie tego typu komputerów przekroczy 130 mln sztuk. Czytaj więcej »

Szybciej w sieci

Xerox rozpoczął sprzedaż pięciu modeli monochromatycznych drukarek sieciowych DocuPrint N. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dewaluacja haseł

Współczesne firmy coraz częściej zaczynają przypominać ogromną poczekalnię, do której prowadzą obrotowe drzwi. Pracownicy wpadają, pracują kilkanaście miesięcy i odchodzą do kolejnego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

W powodzi informacji

Każdy dzień przynosi nam dziesiątki listów elektronicznych i rozmów telefonicznych. Bez przyjęcia odpowiedniej strategii postępowania łatwo utonąć w tym zalewie informacji. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Borland za Linuxem

Konferencja programistów korzystających z narzędzi Borlanda potwierdziła zaangażowanie firmy w rozwój platformy Linux. Najwięcej emocji budziły wstępne prezentacje pakietu Kylix, przenoszącego najlepsze cechy Delphi i C++Builder na platformę Linux. Czytaj więcej »

Witamy w dżungli

Rozmowa z Dale'em Fullerem, prezesem Borlanda. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Internet - najważniejszy problem

W czasie naszych wakacyjnych harców również przywódcy najbogatszych krajów świata zorganizowali sobie trzydniowe - jak donosili moi koledzy po fachu - całkiem sympatyczne, wystawne (koszt trzydniowych biesiad był imponujący - 750 milionów USD) spotkanie. Czytaj więcej »

Komar i orak

Podobno jeden z uczonych optował kiedyś za rdzennie polskimi nazwami pierwiastków chemicznych. Miał proponować, by wodór i tlen nazwać odpowiednio - lżeń (bo najlżejszy) i żywień (bo konieczny do życia). W tej konwencji poczciwa woda, czyli tlenek wodoru, nazywałaby się ''żywieniek lżenia''. Czytaj więcej »

Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł ''Dolina bez krzemu'' (CW nr 27/2000). Temat ten jest mi szczególnie bliski, jako że prowadzę firmę eksportującą usługi programistyczne, która jest notowana w raporcie Computerworld TOP 200 na niebagatelnej, 15. pozycji. Czytaj więcej »

Starzyzna

Co mają wspólnego prom kosmiczny oraz dom opieki społecznej, w dodatku prowadzony przez siostry zakonne? Nie będę Państwa trzymał w napięciu i od razu powiem: stare komputery. Czytaj więcej »

To drukarka winna

Moja po wielokroć ulubiona Polska Telewizja Kablowa dba o zasilanie mnie w tematy felietonistyczne. Dlatego też jest moją ulubioną telewizją kablową, o czym pisałem już nieraz. Co więcej, płacąc skromny abonament miesięczny mogę oglądać wielotematyczne kanały, a ponadto operator daje mi możliwość zarobienia na abonament, dostarczając nierzadko materiały do felietonów,... Czytaj więcej »

W tonacji cis-moll

Podobno nigdy nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Ten sam żart, opowiedziany ponownie, już nie śmieszy, stracone okazje nie pojawią się jeszcze raz, by dać nam możliwość rewanżu, a pieniądze, które kiedyś przeszły nam koło nosa, już są w kieszeni kogoś innego. Czytaj więcej »

Sieci

Jak dwa bratanki

Microsoft udostępnił pakiet umożliwiający integrację serwerów Windows 2000 z serwerami i usługami katalogowymi NetWare. Czytaj więcej »

SCO na walizkach

Producent popularnych systemów unixowych prowadzi wyprzedaż. UnixWare i OpenServer będzie sprzedawać Caldera. Według przedstawicielstwa SCO, zmiany nie wpłyną na obsługę polskich klientów. Czytaj więcej »

Z serwera na serwer

Firma Volkswagen Elektro-Systemy wdrożyła rozwiązanie zwiększające dostępność aplikacji na serwerach IBM AS/400. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...