powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 28-2000, 10 lipca 2000
28-2000 Computerworld nr 28-2000
Wiadomości

Cel: Nowa Ekonomia

Zakończył pracę Międzyresortowy Zespół ds. Handlu Metodami Elektronicznymi. Proponowane przez niego zmiany mają ułatwić rozwój gospodarki elektronicznej w Polsce. Czytaj więcej »

Elektroniczna alternatywa

Klienci PTE Nationale Nederlanden mają dostęp do informacji o rachunku za pośrednictwem call center, Internetu i telefonów komórkowych z WAP, a do końca roku także bankomatów. Czytaj więcej »

Ewolucja komórek

Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) rozwiąże problem transmisji danych w sieciach komórkowych. Czytaj więcej »

Giełda otwarta

Nowy system giełdy warszawskiej będzie mógł obsługiwać 30-40 zleceń w ciągu sekundy, co oznacza około 10-krotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednim systemem. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Komputerowy ping-pong

Na razie nie widać końca sprawy firmy JTT Computer, przeciwko której wrocławska prokuratura wysunęła zarzuty uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT. Czytaj więcej »

Manna z nieba

Zwiększać przychody budżetu uzyskiwane z koncesji na UMTS czy pozwolić dynamicznie rozwijać się rynkowi telekomunikacyjnemu, przyznając koncesje za cenę dogodną dla operatorów - oto jest pytanie, na które szybko musi odpowiedzieć polski rząd. Czytaj więcej »

Nowa poczta

Z Grzegorzem Cenkierem, doradcą dyrektora Biura Strategii i Współpracy z Zagranicą w Centralnym Zarządzie Poczty Polskiej, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Sesje po nowemu

Wprowadzanie Warsetu, nowego systemu informatycznego Giełdy Papierów Wartościowych, jest jednym z najciekawszych i najbardziej ambitnych przedsięwzięć informatycznych realizowanych obecnie w Polsce. Warset ma zostać uruchomiony 29 września br. Czytaj więcej »

Telewizja interaktywna

tp.internet wraz z telewizją Polsat utworzy spółkę TPIP SA, która ma oferować zintegrowane usługi internetowe i telewizyjne. Wcześniej Polsat podpisał umowę o współpracy z Optimus SA o utworzeniu spółki eMarket, która ma oferować usługi handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biedni i bogaci - żadnych zmian

Już dziś wiadomo, że globalna sieć wzmacnia stare podziały majątkowe i społeczne, że nie daje żadnych nowych szans na nowe rozdanie bogactwa i przywilejów. Czytaj więcej »

Inflacja stanowisk

Tworzenie wysokich rangą, a zupełnie niepotrzebnych stanowisk do zaspokojenia roszczeń społecznych jest patologią zarówno w administracji państwowej, jak i w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Procesy do przemyślenia

Kiedy w Sanitecu w Kole wdrożono finanse, sprzedaż i gospodarkę materiałową systemu R/3 i rozpoczęto przymiarki do modułu produkcyjnego, menedżerowie firmy powiedzieli: "Stop, przyjrzyjmy się jeszcze raz naszym procesom logistycznym". Czytaj więcej »

Przedsiębiorca na dorobku

Przedsiębiorcy, chcący wprowadzić w życie projekty związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i Internetu, najczęściej napotykają bariery finansowe. Czytaj więcej »

Teraz prototyp

Z pięciu etapów wdrożenia systemu ERP w Odlewni Żeliwa w Śremie szczęśliwie i w terminie zakończono drugi. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Braki Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Dlaczego nie istnieje świadomość algorytmu

Dysputy nad świadomością komputerowego sprzętu i oprogramowania są wciąż modne i przykuwają uwagę ludzi, którzy mają bardziej emocjonalny niż fachowy stosunek do informatyki. Ulegają im również informatycy, ludzie o wykształceniu technicznym. Przykładem tego jest tekst Jarosława Badurka (CW nr 24/2000), w którym autor snuje wizje świadomości algorytmów, jako ewolucyjnej... Czytaj więcej »

Prawda statystyki

Wszyscy już bez oporu zgadzają się, że w efekcie trwającej rewolucji technologicznej, której symbolami są m.in. teleinformatyka i inżynieria genetyczna, powstaje społeczeństwo wiedzy. Jego podstawowym kapitałem nie są maszyny i ziemia, lecz wartości symboliczne, niematerialne - wiedza. Opublikowany przed kilkoma tygodniami Raport o stanie nauki i techniki w Polsce 1999, wspólne... Czytaj więcej »

Taki teraz trend

Czy w szkole rzeczywiście potrzebny jest Internet? Clifford Stoll w swojej najnowszej książce proponuje, żebyśmy jeszcze raz zadali sobie to pytanie. Czytaj więcej »

Internet

Liczby, fakty, prognozy

Wydatki na internet, Struktura wydatków Czytaj więcej »

Rachunki z głowy

Serwis internetowy Billbird od września będzie oferował usługi regulowania płatności i rachunków. Internet będzie narzędziem komunikacji z klientami. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czarne Easy PC

Fujitsu Siemens Computers zaprezentowała nową serię komputerów Jetson typu Easy PC z procesorami Celeron lub Pentium III. Czytaj więcej »

JTT z Duronem

Pierwszymi oferowanymi w Polsce komputerami z nowym procesorem AMD Duron będą JTT Adax Gamma 600D. Czytaj więcej »

Nie tylko Office

Użytkownicy aplikacji biurowych mają większy wybór - oprócz Microsoft Office mogą skorzystać również z nowej polskiej wersji Works 2000 PL i bezpłatnego StarOffice 5.2 PL. Czytaj więcej »

TV i wideo w PC

Pinnacle Systems zapowiada intensywną promocję i reklamę w Polsce swoich produktów - systemów i oprogramowania do edycji wideo. Czytaj więcej »

Wszystkiego za mało

Rozwój rynku urządzeń elektronicznych nowej generacji powoduje problemy z zaopatrzeniem w elementy półprzewodnikowe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Trudne pytania

Rekrutacja wykwalifikowanych specjalistów nie może przypominać wielogodzinnego quizu. W przeciwnym razie przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dla Linuxa

Borland zapowiedział nowe interesujące narzędzia dla Linuxa. Czytaj więcej »

Krzyżówka języków

C to nowy język programowania, zaprezentowany przez Microsoft. Składnia przypomina C/C++, wprowadzono wiele elementów C w celu skrócenia czasu pisania aplikacji. Czytaj więcej »

Ponowna dopłata

Microsoft rozpoczyna kolejną inicjatywę dla programistów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dla ochłody

Jest okropnie! Po prostu nie do wytrzymania. Lubię ciepło, ale bez przesady. Nie wydaje mi się, żeby nasz kraj był w obszarze klimatu subtropikalnego, a aura za oknem najwyraźniej na to wskazuje. Co innego, kiedy człowiek leży na plaży, a obok szumi ciepłe morze. Albo kiedy siedzi się w kafejce, w cieniu parasola, a palce mrozi szklanka dobrze schłodzonego piwa. Ale w mieście, w... Czytaj więcej »

Dobre i złe praktyki

Konieczny transfer wiedzy w dziedzinie zarządzania następuje u nas szybko od dziesięciu lat. Niezbędny postęp w przyswajaniu nowych postaw, zachowań i umiejętności wymaga odmiennych metod i sposobów uczenia. Czytaj więcej »

Głaskać komputer

Kilkadziesiąt lat temu, gdy rozpoczynałem naukę w szkole podstawowej numer 6 w Lublinie (pozdrawiam kolegów ze szkolnej ławy, choć od lat z żadnym nie miałem kontaktu - może się odezwą?), wśród uczniów, a szczególnie wśród uczennic panowała moda prowadzenia pamiętniczków. Czytaj więcej »

Koniec odwoływalny

Wbrew wszelkim czarnym wizjom uparcie twierdzę, że końca świata w najbliższym terminie nie będzie. Temat uległ chwilowo wyczerpaniu, więc media wnet rozpoczną poszukiwanie nowego intrygującego problemu dyżurnego. Myślę, że audycja telewizyjna pod tytułem Przyszłość inteligentnych komputerów byłaby na czasie. Czytaj więcej »

Listy

Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego w sprawie edukacji informatycznej w polskim zreformowanym szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Czytaj więcej »

O miejsce do pracy

Sezon wakacyjny w pełni rozkwita, a wraz z nim rodzą się jak co roku dylematy: wziąć komputer czy go nie brać? Znam takie osoby, które jeszcze biorą, niestety, bo znam coraz więcej osób, które brać przestały. My to wiemy, jaki to pożytek z komputera na urlopie. Plany przed urlopem mogłyby niejednokrotnie wypełnić nam czas przez pół roku, a po urlopie okazuje się, że... Czytaj więcej »

Sieci

Archiwizacja Windows 2000

Computer Associates wprowadza na rynek aplikację ARCserve 2000 umożliwiającą archiwizację usług katalogowych i informacji z domen Windows 2000. Czytaj więcej »

Dwa razy więcej

IBM opracował technologię, umożliwiającą dwukrotne zwiększenie pojemności pamięci serwerów intelowskich. Czytaj więcej »

Lucent wydziela

Zgodnie z wcześniejszymi planami Lucent Technologies wydzielił dział Enterprise Networks Group i utworzył z niego oddzielną firmę o nazwie Avaya Communication. Czytaj więcej »

Obsługa w przeglądarce

Hewlett-Packard wprowadza na rynek nowy serwer intelowski HP NetServer E800 i aktualizację systemu operacyjnego dla przełączników sieciowych z serii HP ProCurve. Czytaj więcej »

Poprawki do SMS

Microsoft udostępnił drugi zestaw poprawek (Service Pack 2) do oprogramowania Systems Management Server 2.0 (SMS). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...