powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 27-2000, 3 lipca 2000
27-2000 Computerworld nr 27-2000
Wiadomości

Akcje w wirtualnej sieci

Centralny Dom Maklerski Pekao SA uruchomił internetowy system obrotu papierami wartościowymi - CDMnet. Jest to dziesiąte biuro maklerskie oferujące tego typu usługi. Czytaj więcej »

Dolina bez krzemu

Tylko pozornie najłatwiej sprzedać własną wiedzę. Gdyby rzeczywiście tak było, to oprogramowanie i usługi informatyczne stanowiłyby zauważalny procent w strukturze polskiego handlu zagranicznego. Tymczasem całkowicie giną wśród węgla, stali, palet drewnianych i mebli. Czytaj więcej »

Dostawca dostawców

UUNet planuje rozpocząć działalność w Polsce. Amerykański dostawca Internetu będzie obsługiwać klientów korporacyjnych i firmy internetowe. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Ministerstwo Łączności zamierza do końca roku ogłosić przetarg na 4-5 koncesji na telefonię komórkową III generacji UMTS; jedną z nich ma otrzymać Telekomunikacja Polska SA, kolejne prawdopodobnie także Era GSM i Plus GSM; resort ma nadzieję otrzymać 1 mld USD za każdą z licencji. Czytaj więcej »

Kolorowa konkurencja

Firma Handspring, której założyciele wywodzą się z działu 3Com zajmującego się rozwojem komputerów Palm, wprowadziła na polski rynek komputery naręczne Visor Czytaj więcej »

Krople w morzu

Berlińską sieć gazowniczą, amerykańskie szpitale, sklepy Aldi, szwedzkie samorządy, holenderskie oświetlenie ulic łączy wspólna cecha: za zarządzanie nimi odpowiada oprogramowanie napisane przez polskie firmy informatyczne. Gdyby szacować siłę naszego eksportu technologii na podstawie tych projektów, okazałoby się, że najlepiej znamy się na systemach: informacji przestrzennej,... Czytaj więcej »

Lepiej w kraju

Z Aleksandrem Hanslikiem, prezesem Hanslik Laboratorium Oprogramowania, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Maszyna zrozumie

Podczas gdy kolejne polskie biura maklerskie wdrażają systemy do internetowej obsługi klientów, amerykańskie instytucje rozwijają i unowocześniają systemy zarządzające telefonicznymi centrami obsługi klienta (call center). Czytaj więcej »

Miło, że dzwonisz...

TP SA uruchomiła usługi poczty głosowej. Mogą z niej korzystać abonenci podlegający dyrekcjom okręgowym w regionach: poznańskim, łódzkim, katowickim i szczecińskim. Czytaj więcej »

O dwóch takich...

Chcemy być alternatywą na polskim rynku IT wobec firm tzw. Wielkiej Piątki - taka jest wizja założycieli firmy konsultingowej 4PI Analyst. Czytaj więcej »

Obiektowy świat

Potis Software Development Tools z Wrocławia zamierza w coraz większym stopniu w realizowanych projektach stosować języki Java i XML. Czytaj więcej »

Po odejściu od kasy...

Już obowiązuje ustawa, która znacząco wpłynie na działalność polskich sklepów internetowych. Ich właściciele często nawet nie wiedzą o nałożonych na nich nowych obowiązkach. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Dolina orientalna Czytaj więcej »

Ucieczka ze skansenu

Z Jerzym Dryndosem, prezesem Logotec Engineering SA, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Wszechobecna .SIEĆ

W ramach inicjatywy Microsoft.NET w ciągu kilku najbliższych lat firma Billa Gatesa wprowadzi na rynek nowe produkty i usługi. Czytaj więcej »

Zakup wiązany

BGŻ SA wybrał nowy system informatyczny - Eurobank On-Line. Dostarczy go firma Wonlok, w której udziały zamierza kupić ten bank. Czytaj więcej »

Zdecyduje Najwyższy

Sędzia Thomas P. Jackson, który wcześniej nakazał podział Microsoftu, podjął decyzję, że rozprawa apelacyjna ma odbyć się bezpośrednio przed Sądem Najwyższym, a nie - jak to ma zwykle miejsce - w Sądzie Apelacyjnym. Za takim rozwiązaniem opowiadali się przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości. Czytaj więcej »

Złota seria

ComArch integruje sprzedawane dotychczas niezależnie produkty typu front office pod wspólną marką Aurum. Ujednolicona zostanie m.in. ich platforma technologiczna. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bankowość elektroniczna - wprowadzenie

Nowa Ekonomia w bankowości czyni z Internetu nie tylko medium komunikacyjne między bankiem a klientem, ale także narzędzie do stworzenia nowej formy i filozofii świadczenia usług bankowych. Czytaj więcej »

Nasz klient: nasz koszt czy nasz dobroczyńca?

Dzisiejsza technologia informatyczna umożliwia w najwyższym stopniu zadbanie o zadowolenie klienta, ale to nie oznacza, że każde przedsiębiorstwo na to stać i że zawsze powinno na to postawić. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Duży i szybki Czytaj więcej »

Złudna pewność starych procedur

Ostatnie udane ataki hakerów utwierdzają nas w przekonaniu, że technologia informatyczna na razie daje zbyt niski stopień bezpieczeństwa, aby ryzykować zakupy czy operacje finansowe przez Internet. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Futurologia stosowana

Jak trudną sztuką jest przewidywanie przyszłości, możemy się przekonać wracając do wizji sprzed 100, 50, a nawet tylko 20 lat. Mimo wielu nietrafnych przepowiedni, futurolodzy ciągle roztaczają przed nami wizję nieustannego postępu technicznego, który umożliwi wyprawy międzyplanetarne i doprowadzi do powstania sztucznej inteligencji. Czytaj więcej »

Rewia mody

Komputerowa rewia mody trwa nieustannie i na razie nie widać jej końca. Co więcej, panuje przekonanie, że społeczeństwo informacyjne powstanie w wyniku jej bezpośredniego przedłużenia na nasze życie. Czytaj więcej »

Internet

Bezpieczeństwo dla każdego

Spółka tp.internet tworzy własną infrastrukturę klucza publicznego. Czytaj więcej »

Być widocznym

Webmasterzy powinni zadbać o to, by szperacze internetowe umieszczały odwołania do ich stron WWW na wysokich pozycjach. Czytaj więcej »

Partnerstwo dla Pioniera

Komitet Badań Naukowych pracuje nad przekształceniem projektu budowy Polskiego Internetu Optycznego w formalny dokument. Czytaj więcej »

Robota dla Metabota

Program Metabot pozwala sprawować kontrolę nad metaznacznikami zawartymi w stronach WWW. Czytaj więcej »

Sklep rozproszony

Internetowa Księgarnia Akademicka działa jako pośrednik pomiędzy wydawcą a czytelnikiem. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Eter w Windows

Rozgorzała batalia o rynek rozwiązań Blue-tooth, bezprzewodowej komunikacji radiowej. Microsoft zapowiada wprowadzenie obsługi Bluetooth do Windows w I połowie 2001 r. Intel do tego czasu będzie licencjonować innym producentom własne oprogramowanie Bluetooth do synchronizacji i wymiany danych, identyfikacji urządzeń i obsługi sieci. Czytaj więcej »

Gigabajtowy Microdrive

Nowe modele miniaturowych dysków magnetycznych Microdrive II mają pojemność 1 GB lub 512 MB. Dotychczas tego typu dyski oferowane przez IBM pozwalały na zapis 340 MB danych. Czytaj więcej »

Konfiguracja Windows

Do zmiany ustawień Windows lepsze od TweakUI jest X-Setup, bezpłatne narzędzie Xtec Systems. Czytaj więcej »

Krótsza droga do sieci

HP prezentuje modele notebooków, komputerów PC i serwerów intelowskich, których wspólną cechą jest wyposażenie w funkcje i oprogramowanie do współpracy z sieciami i Internetem. Czytaj więcej »

Tani ThinkPad

Ceny notebooków IBM nowej linii ThinkPad i-Series 1200 wynoszą minimum ok. 5400 zł. Nowe modele, które mają konkurować z komputerami Toshiby, Compaqa i Fujitsu, są przeznaczone dla małych firm. W Polsce komputery te prawdopodobnie pojawią się we wrześniu br. Czytaj więcej »

Walka na waty

Uzyskanie zmniejszonego poboru mocy staje się priorytetowym kierunkiem rozwoju procesorów. Czytaj więcej »

Z prądem sieci

Być może wkrótce oferta domowych systemów sieciowych zostanie wzbogacona o technologię wykorzystującą standardową instalację elektryczną do przesyłania danych, głosu i wideo. Organizacja HomePlug Powerline Alliance, w skład której wchodzi 36 firm, m.in. 3Com, Cisco Systems, Hewlett-Packard, Intel, AMD, zdecydowała się na wybór standardu dla tego typu rozwiązań, który ma... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Microsoft za zamkniętymi drzwiami

Przysłuchując się opiniom osób związanych z informatyką, nietrudno zauważyć, że koncern z Redmond jest jedną z najbardziej znienawidzonych firm na świecie, lecz także jedną z najbardziej podziwianych korporacji branży IT. O zatrudnieniu w nim marzą tysiące informatyków z całego świata. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

John Mole: W tyglu Europy. Wzorce i bariery kulturowe w przedsiębiorstwach. Prószyński i S-ka, Warszawa, 2000 Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Janusz Nowak został wiceprezesem ds. systemów informatycznych w United Pan-Europe Communications Polska. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dwa sposoby na XML

Document Object Model i Simple API for XML to dwa interfejsy dla programistów służące do przetwarzania złożonych dokumentów XML. Czytaj więcej »

Na wzór

Firma Apcon IDS z Tarnowa Podgórnego oferuje Apcon Go! - prekonfigurowaną wersję systemu SAP R/3 dla średniej wielkości firm handlowych i dystrybucyjnych. Główną korzyścią systemu prekonfigurowanego ma być skrócenie czasu potrzebnego na wdrożenie oprogramowania. Czytaj więcej »

Szał na Javie

Nie wiadomo czy Sun wstrzymywał się z ogłoszeniem nowych rozwiązań technologicznych do konferencji JavaOne 2000, ale liczba i waga nowości wyraźnie na to wskazują. Również inni producenci zaprezentowali wiele interesujących rozwiązań opartych na Javie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dwa do zera

Gdy ten felieton dotrze do Państwa rąk, będzie już po finałowym meczu mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2000. Jedni dostaną medale, inni będą mieli tylko satysfakcję, a jeszcze inni na pamiątkę przywiozą tylko kontuzje i żółte kartki zdobyte w Belgii i Holandii. Czytaj więcej »

Listy

Zawsze z dużą ciekawością czytam felietony Jakuba Chabika, jednak z ostatnim nie mogę się zgodzić ("Zaglądając w zęby koniowi", CW nr 25/2000). Telekomunikacja Polska SA świadczy usługę dostępu do Internetu za pomocą numeru 020 21 22 darmowo. Czytaj więcej »

SiERP i młot

Jednym z objawów starości jest, jak mi się wydaje, niechęć do uczenia się nowych skrótów. Z niewiadomych powodów w minionej epoce, zdaje się wzorem radzieckim, stworzono takich skrótów tysiące. A może był to model wojskowy? Czytaj więcej »

Uczenie e-handlu

Coraz większe zainteresowanie polskich inwestorów budzi komercyjne wykorzystanie Internetu. I coraz częściej inwestujący zastanawiają się, jaka jest przyczyna niespełnionych nadziei na wysokie zyski płynące z handlu internetowego. Czytaj więcej »

Wędrowniczek

W ostatnich tygodniach dużo się przemieszczam. Nie, żebym lubił niestabilne życie, ale po prostu okoliczności zmusiły mnie nieco do naśladowania ludu cygańskiego, z tą jednak różnicą, że nie wożę ze sobą domu na kółkach. Czytaj więcej »

Wpaść w sieć

Wszystko zaczęło się od tego, że wygrzebałem w piwnicy sąsiadów metalowy szkielet akwarium. Szyby poprzycinałem ze starych okien, a pierwsze ryby złowiłem w stawie - cztery karasie. Mało wymagające były do czasu, aż nie uzbroiłem akwarium w niezbędny sprzęt, aby mogły w nim pływać gatunki delikatniejsze, wrażliwe. Czytaj więcej »

Sieci

Bardziej niezależny

Novell pracuje nad kolejną wersją pakietu ZENworks for Desktops, która ma trafić na rynek prawdopodobnie pod koniec lata br. Czytaj więcej »

Domino przez telefon

Lotus Development wprowadził na rynek pakiet Domino Everyplace Quick Start, oferujący jako integralną część serwer Nokia WAP Server. Czytaj więcej »

Dyski w purpurze

Sun Microsystems wprowadził na rynek swoje pierwsze rozwiązania pamięci masowych. Dotychczas firma oferowała je w ramach umów OEM. Czytaj więcej »

Pakiet inaczej zapakowany

Zanim pakiet BackOffice 2000 pojawi się na rynku, Microsoft wprowadza istotne zmiany w strategii sprzedaży produktów serwerowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...