powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 26-2000, 26 czerwca 2000
26-2000 Computerworld nr 26-2000
Prezentacje firmowe

IFS World 1/2011

IFSRok 2010 był dla IFS Poland pomyślny, a liczba nowych kontraktów wyższa niż w roku poprzednim. W 2010 r. zawarliśmy umowy z 22 nowymi klientami z różnych sektorów gospodarki. Grono nowych użytkowników IFS Applications zwiększyło się o ponad 3700 osób.

Wiadomości

Bank na zewnątrz

COMP Rzeszów uruchomił Centrum Usług Internetowych, które ma umożliwiać małym bankom korzystanie - na zasadach outsourcingu - z rozwiązań bankowości internetowej. Czytaj więcej »

Internet po góralsku

Samorządowe serwisy WWW powinny służyć obywatelom, a nie tylko promować gminę - to konkluzja konferencji "Miasta w Internecie". Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Legalne pakiety

Przygotowywane przez resort łączności rozporządzenie potwierdzi legalność oferowania połączeń telefonicznych przez Internet. Czytaj więcej »

Myszka jak pióro

Już w październiku br. podpis elektroniczny będzie w USA równoważny podpisowi odręcznemu. Czytaj więcej »

Niebiesko-pomarańczowi

Przed ponad rokiem spółki Atom i Internet Technologies Polska połączył wspólny inwestor strategiczny. W nowo utworzonej firmie Internet Partners nie pracuje już żaden z poprzednich prezesów. Mimo to, z rynkowego i technologicznego punktu widzenia, połączona firma odniosła sukces. Czytaj więcej »

Polskie rytmy

Firma ODL kończy prace nad stworzeniem internetowej wersji systemu do wspomagania zarządzania klasy MRP II/ERP - Polka. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagraniczne

Superserwerownia Czytaj więcej »

Rachunki w przeglądarce

Należąca do szwedzkiej poczty firma Swedgiro założyła w Polsce spółkę Komercyjne Centrum Płatnicze (KCP). Dotychczas jego działalność obejmowała drukowanie na zlecenie klientów rachunków i wyciągów. Klientami firmy są m.in. powszechne towarzystwa emerytalne. Czytaj więcej »

Randka w ciemno

"Są dwa sposoby budowania firmy: można rosnąć organicznie lub przejąć gotowy produkt, udział w rynku, sprawdzone umiejętności" - tak zaczyna wypowiedź każdy prezes zapytany o uzasadnienie prowadzonej polityki fuzji i przejęć na rynku informatycznym. Fuzji i przejęć, należałoby dodać, które bardzo często przynoszą rozczarowanie co najmniej dla jednej strony... Czytaj więcej »

Skalkulować transport

Schenker-BTL sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm spedycyjnych i kurierskich, która udostępniła klientom aplikację umożliwiającą oszacowanie kosztów przewozu przesyłki. Czytaj więcej »

Solidne fundamenty

Jura-soft uzupełnia własnymi modułami systemy producentów zachodnich. Jeszcze w tym roku firma zamierza oferować usługi ASP. Czytaj więcej »

Strefa marzeń

Małopolscy samorządowcy chcą, aby ich region stał się polską Krzemową Doliną. Doświadczenia Krakowskiego Parku Technologicznego pokazują, że do spełnienia tej wizji jest jeszcze daleko. Czytaj więcej »

Wykradzione tajemnice

Hakerzy wykradli z systemu America Online - jednego z największych dostawców Internetu - informacje dotyczące klientów firmy, w tym nie ujawnioną jeszcze liczbę numerów kart kredytowych. Z usług AOL korzysta ok. 23 mln zarejestrowanych użytkowników. To kolejny w ostatnim czasie głośny przypadek ataku na system informatyczny znanej firmy. Czytaj więcej »

Z oddziału do centrali

Kolejne banki przygotowują się do wyboru - jeszcze w tym roku - scentralizowanego systemu transakcyjnego. Dotychczas tego typu rozwiązania wybrało ok. 20 banków. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bez bezpiecznego marginesu

Internetowi sprzedawcy bardzo szybko dowiedzieli się, jak wielkie spustoszenia czyni rynek elektroniczny w marżach na towary. Czytaj więcej »

Pierwsza linia frontu

Dekada lat 90. zostanie zapisana w historii jako okres, w którym przemysł wreszcie zrozumiał, jaka jest korzyść z integracji produkcji, dystrybucji i sprzedaży. Czytaj więcej »

Prawdzie w oczy

Zmiany - w sposobach pracy, metodach zarządzania, organizacji własnego życia osobistego - prześladują nas od lat z narastającą intensywnością, a jednak nie umiemy się do nich przyzwyczaić. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Czysty skandal Czytaj więcej »

Zarządzanie łańcuchem dostaw - praca u podstaw

Rozmowa z Bernardem Teilingiem, wiceprezesem Nestle SA, koncernu spożywczego z siedzibą w Vevey w Szwajcarii, odpowiedzialnym za integrację procesów logistycznych. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

K@ndydat i jego e-lektora

Kampania wyborcza na urząd Prezydenta RP powoli nabiera rumieńców. Już wszyscy liczący się pretendenci ogłosili zamiar kandydowania. Warto zauważyć, że prezydencka kampania wyborcza właściwie po raz pierwszy odbywa się także w Internecie. Komitety wyborcze opracowały strategię prezentacji kandydata w sieci, kandydaci zaś przychodzą na wirtualne spotkania wyborcze, a specjaliści... Czytaj więcej »

Wirtualna edukacja po polsku

Choć idea nauczania na odległość - również w Polsce - ma już długą tradycję, w ostatnim dziesięcioleciu, dzięki dynamicznemu rozwojowi informatyki i telekomunikacji, powstała możliwość nauczania na odległość wykorzystującego najnowsze zdobycze technologiczne, a co za tym idzie - jego usprawnienia. Czytaj więcej »

Internet

Handel na Linuxie

Pakiet eBuilder firmy Caldera jest gotowym rozwiązaniem, pozwalającym na uruchomienie elektronicznego sklepu lub katalogu. Czytaj więcej »

Hub na gorąco

Kosztem 2,5 mln USD Poland.com stworzyła od podstaw infrastrukturę informatyczną huba internetowego. Realizacja projektu trwała zaledwie 6 tygodni. Czytaj więcej »

Sklepy zbadane

W badaniach uwzględniono aż 650 detalicznych sklepów działających w Polsce. Wartość sprzedaży realizowanej za ich pośrednictwem w ub.r. była średnio aż 5 razy większa. Mimo tak dynamicznego rozwoju, handel elektroniczny dla klientów indywidualnych przyniósł łącznie aż 90 mln zł strat. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bez przewodu i bez Rambusa

Targi Computex na Tajwanie wskazują kierunek rozwoju rynku PC. W tym roku najwięcej firm prezentowało systemy komunikacji bezprzewodowej i urządzenia internetowe. Czytaj więcej »

Do zadań specjalnych

Specjalistyczne notebooki Kontron mogą być wyposażane w moduły GPS do nawigacji i GSM do zdalnej komunikacji. Czytaj więcej »

Nim wirus się pojawi

Symantec przygotowuje pierwszy program antywirusowy dla systemu PalmOS. Będzie on wykorzystywać podstawowe mechanizmy zastosowane w pakiecie Norton AntiVirus dla Windows. Oprogramowanie zawiera funkcje analizy heurystycznej, co pozwoli na ograniczenie bazy danych z definicjami wirusów, którą trudno instalować w niewielkiej pamięci palmtopów. Czytaj więcej »

Odchudzony system

Program 98Lite III umożliwia zainstalowanie Windows, który zajmie na dysku tylko 16 MB. Czytaj więcej »

Pocztowa szczepionka

Microsoft udostępnił poprawki do programu pocztowego Outlook, które mają zabezpieczyć użytkowników przed atakami wirusów typu I Love You. Poprawki zapobiegają przed otrzymywaniem plików zawierających kod, który po uruchomieniu rozsyła wirusy. Czytaj więcej »

Startuje Ultra ATA/100

Dyski z nowym interfejsem są już w sprzedaży, natomiast na gotowe komputery trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Jan Radziemski (50 l.) został powołany na stanowisko dyrektora TP SA ds. Samodzielnych Jednostek Organizacyjnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w 1987 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Poza działalnością prowadzoną na rzecz TP SA, pełni funkcję członka rady nadzorczej TP... Czytaj więcej »

Ucieczka do cywila

Masowe przechodzenie do "cywila" absolwentów Wydziału Cybernetyki warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej - kształcącej specjalistów dla sił zbrojnych - wkrótce może stać się zagrożeniem dla dalszego rozwoju informatyki wojskowej. Do tej pory wypowiedzenia złożyła niemal połowa absolwentów, kończących uczelnię w ciągu ostatnich trzech lat. Proces ten już wkrótce może... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Zamknięte na klucz

Firma Aladdin oferuje zaawansowane klucze sprzętowe, służące do zabezpieczania aplikacji przed nielegalnym rozpowszechnianiem. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Komputerowa sprawozdawczość

Systemy raportowania i analiz ekonomicznych pozwalają na ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy. Tworzą nową jakość w kierowaniu nią, a zatem mogą wpływać na poprawę wyników w tak zarządzanych organizacjach. Prezentujemy cztery programy do raportowania: BusinessObjects, Crystal Reports, Esperant i Impromptu. Czytaj więcej »

Opis produktów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Komplikacja kompilacji

Nie lubimy prawdy, choć to nie ona zabija. Nie lubimy mówić publicznie o upadkach, bo tylko sukces jest interesujący. A przecież za tak wieloma sukcesami odnaleźć można frustrację, lęk, kompleksy, pustkę, wypalenie. Topi się je alkoholem, ale o tym także media nie lubią mówić, choć zapity wizerunek artysty jest pewnie znacznie bliższy rzeczywistości niż żurnalowy uśmiech na... Czytaj więcej »

Listy

List do Ministra Edukacji Narodowej Czytaj więcej »

Paszport w szufladzie

Przyjaciel z dawnych lat imieniem Błażej przysłał mi niedawno pocztą elektroniczną obrazek pociągu jadącego przez pustkowie. Wszystkie wagony, a nawet lokomotywa, obwieszone są ludźmi, ludzie stoją na stopniach, wystają z okien, jadą na dachach, obwieszają lokomotywę, stoją nawet na zderzakach wagonów. Podpis brzmi: polscy informatycy jadą do pracy w Niemczech. Czytaj więcej »

Produkty podobne

Samochód służy w zasadzie do jeżdżenia, aczkolwiek w pewnych sytuacjach może spełniać inną, nietypową (a może typową) rolę, co zależy od widzimisię użytkownika. Ilekroć zastanawiałem się nad wyborem marki wozu, miałem problem. Mercedes jest elegancki, drogi i niezawodny. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu szczęścia

Baltazar Gracian ubrał to przekonanie o rozbieżności dóbr duchowych i szczęścia w taką alegorię. Swojego czasu mężczyzna i kobieta stanęli przed tronem Boskim i prosili o największą łaskę: mężczyzna prosił o mądrość, kobieta o piękność. Otrzymali to, o co prosili, i odeszli ucieszeni.Ale dowiedziała się o tym potężna Fortuna i wybuchnęła gniewem, że żadne z nich nie... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Herbatniki pod komputerowym nadzorem

Jedną z najbardziej skutecznych motywacji do wysiłku ponad rutynowe obowiązki jest przyzwolenie firmie, będącej częścią wielkiego koncernu, na własne, samodzielne rozwiązanie informatyczne. Czytaj więcej »

Magazyn w cudzych rękach

Po wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego do wspomagania zarządzania dystrybucją zarząd Statoil w Polsce dowiedział się, że tylko 20% klientów przynosi liczący się zysk. Czytaj więcej »

O implementacji systemów komputerowych, 7 grzechów głównych

Organizacje gospodarcze decydują się na wdrożenie systemów wspierających zarządzanie, widząc w nich szansę na znaczną poprawę efektywności gospodarowania. Inwestują poważne środki finansowe, oczekując, że zwrócą się one w niedługim czasie. Niestety, zdarzają się przypadki, że oczekiwania związane z zastosowaniem nowoczesnej myśli informatycznej nie w pełni zostają... Czytaj więcej »

Powstrzymać koncert życzeń

Z Maciejem Grabowskim, dyrektorem ds. informatyki w Cormay Poland, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Praca u podstaw

Wdrożenie zintegrowanego systemu MRP II/ERP jest obecnie warunkiem pozostania przedsiębiorstwa na rynku, natomiast narzędziem do jego rozwoju są rozwiązania budowane na podstawie tego systemu, ale wychodzące daleko poza standard. Czytaj więcej »

Sieci

Bardziej internetowy

Jesienią na rynek trafi HP-UX 11i - unixowy system operacyjny, zoptymalizowany do realizowania usług internetowych. Czytaj więcej »

Młodszy i szybszy brat

Cisco "odmłodziła" linię routerów Cisco Catalyst 7500. Wyposażając je w nowe układy Route Switch Processor 8, umożliwiono dwukrotne zwiększenie ich wydajności. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Regulator dostępu

Urządzenie NetCache C1100 umożliwi buforowanie internetowych strumieniowych transmisji multimedialnych. Czytaj więcej »

Szeroki strumień

NEC zaprezentował system komunikacyjny, wykorzystujący technologię DWDM, zapewniający przepustowość 1,6 Tb/s. Urządzenie SpectralWave 160 ma być dostępne w sprzedaży jeszcze przed końcem roku. Czytaj więcej »

Więcej miejsca w szafie

Dostawcy usług internetowych domagają się od producentów serwerów jak najmniejszych konstrukcji. Compaq wprowadził na rynek supercienki serwer ProLiant o wysokości 1U. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...