powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 25-2000, 19 czerwca 2000
25-2000 Computerworld nr 25-2000
Wiadomości

Elektroniczny punkt

e-point SA będzie oferować rozwiązania z zakresu handlu elektronicznego, w tym systemy optymalizujące procesy przepływu informacji i zarządzania. Czytaj więcej »

Era e-biznesu

PTC Era GSM uruchomiła system automatyzujący proces zakupu elementów infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Internetowy szczyt

Dwa niemieckie fundusze inwestycyjne - bmp eBusiness i Central & Eastern Europe Venture - przejęły 25,1% udziałów w firmie K2 Internet SA. Nie podano kwoty transakcji. Przedstawiciele firmy poinformowali jedynie, że kapitał akcyjny spółki wyniesie kilka milionów złotych. Czytaj więcej »

Inwestor do pary

Optimus SA prowadzi rozmowy z ponad 10 inwestorami, zainteresowanymi kontrolnym pakietem akcji spółki. Jednym z nich jest Elektrim, nieoficjalnie wymienia się także Agorę i tp.internet. Czytaj więcej »

Jaki będzie skutek zmian?

Zmiana strategii 3Com i związana z nią atmosfera niepewności są wykorzystywane przez konkurentów. Stawką w rozgrywce są także partnerzy handlowi firmy. Czytaj więcej »

Komu będzie lepiej?

Nikt nie potrafi podać jednego, wiarygodnego scenariusza wydarzeń po decyzji sędziego o podziale Microsoftu. Czytaj więcej »

Młyn do kart

Polskie banki modyfikują systemy zarządzające sieciami bankomatów, aby mogły one obsługiwać karty mikroprocesorowe. Wymóg taki postawiły międzynarodowe organizacje płatnicze. Czytaj więcej »

Niebezpieczna jazda

W MSWiA rozpoczęto dwa duże projekty - stworzenia systemu na potrzeby drukowania nowych dowodów osobistych i paszportów oraz budowy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czytaj więcej »

Pole do (p)opisu

Do najpilniejszych zadań związanych z informacją przestrzenną należy stworzenie systemu dla polskiego rolnictwa. Jest on konieczny, by rolnicy mogli otrzymywać pomoc z Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Coś w atmosferze Czytaj więcej »

Systemy na odległość

Kom-Pakt wspólnie z firmą specjalizującą się w outsourcingu zamierza świadczyć usługi ASP i oferować zachodni system klasy MRP II/ERP. Czytaj więcej »

To jeszcze nie koniec

Po dwóch latach procesu antymonopolowego przeciwko Microsoftowi ogłoszono werdykt pierwszej instancji - firma ma zostać podzielona na dwie części. Microsoft wnosi apelację. Czytaj więcej »

W kapciach po kredyt

Serwis internetowy 3FS ma umożliwiać uzyskanie kredytu bez wychodzenia z domu. Czytaj więcej »

ZaVATować e-handel

Komisja Europejska przedstawiła propozycję wprowadzenia podatku VAT od sprzedaży produktów niematerialnych poprzez media elektroniczne. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Owocny trud uczenia się

Szkolenia uczyniły z pracowników odlewni, wchodzących w skład zespołu wdrożeniowego, pełnowartościowych partnerów konsultantów podczas pracy nad konfiguracją systemu. Czytaj więcej »

Sieć nad sieciami

Obserwatorzy i uczestnicy e-biznesu dzielą się na tych, którzy twierdzą, że szklanka jest ciągle do połowy pusta, i na tych, którzy zwracają uwagę, że już jest napełniona do połowy. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Interwju Czytaj więcej »

Złapani na promocję?

Myślę, że dostawcy produktów konsumpcyjnych - tradycyjną drogą i poprzez Internet - nadmiernie wierzą w wyrachowanie swoich klientów. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Demokracja dla każdego - komputerowo wspomagana polityka

Problemy formalnego funkcjonowania współczesnych demokracji skłaniają do pytań o nowe ramy organizacyjne dla tych systemów. Czy jest w tym obszarze miejsce dla technologii informatycznych? Internet wkracza w kolejną fazę swojego rozwoju. Czytaj więcej »

Kto posiada informatykę

Pytanie tytułowe tylko z pozoru jest bez sensu. Informatyka, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się kodowaniem, przetwarzaniem i przesyłaniem danych oraz techniczną stroną urządzeń, metod i systemów do tego służących, jest również dziedziną gospodarki. Podlega tym samym prawom ekonomicznym. Rządzą nią stosunki własnościowe, jest przedmiotem zarządzania, podlega regulacjom... Czytaj więcej »

Internet

Na każdym ekranie

Transcoding Publisher umożliwia automatyczne formatowanie zawartości stron WWW tak, aby można było je wyświetlać na ekranach różnych urządzeń - od telefonu komórkowego, po komputer Palm. Czytaj więcej »

Nowe życie EDI

Podczas konferencji EDI-EC w Dobieszkowie pod Łodzią zastanawiano się na perspektywami, jakie otwiera przed rozwiązaniami EDI gwałtowny rozwój biznesu internetowego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Palm w kolorze

Palm IIIc jest pierwszym modelem komputera naręcznego Palm z kolorowym wyświetlaczem. Czytaj więcej »

Polski StarOffice

Polska wersja bezpłatnego pakietu biurowego StarOffice 5.2 zostanie udostępniona pod koniec czerwca br. Wówczas też pojawią się wersje dla Solaris, Windows 95/98/NT, Windows 2000 i Linux. Przedstawiciele Sun Microsystems zapowiedzieli, że wersje dla OS/2 i komputerów Macintosh zostaną opracowane w późniejszym terminie. Czytaj więcej »

Proste rozwiązania

Z niektórymi problemami występującymi podczas pracy Windows 2000 można sobie łatwo poradzić, zmieniając ustawienia domyślne lub usuwając źle pracujące sterowniki. Czytaj więcej »

Przesunięta Timna

Układy Timna przeznaczone do zastosowań w tanich komputerach zostaną wprowadzone dopiero na początku przyszłego roku. Czytaj więcej »

Sprawdzone wzory

Oferta stacjonarnych komputerów Fujitsu Siemens Computers wywodzi się z modeli produkowanych wcześniej przez niemiecką firmę. Czytaj więcej »

Szybszy Canon

Canon wprowadził do sprzedaży nowe drukarki atramentowe BJC-2100 i BJC-6200. Mają one zwiększoną szybkość druku w porównaniu do starszych modeli. Mogą działać jako skaner przepływowy po zainstalowaniu głowicy skanującej. Wyposażone są w 2 interfejsy: równoległy i USB. Opcją jest głowica z dodatkowymi atramentami do druku 6-kolorowego o jakości fotograficznej. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wspólna walka z luką

Cisco Systems jest kolejną firmą teleinformatyczną, która myśli o nawiązaniu współpracy z polskimi uczelniami wyższymi. W jej ramach jeszcze w tym roku koncern zamierza utworzyć kilka Akademii Cisco, w których studenci będą poznawać podstawy współczesnych technologii sieciowych. Pierwszą uczelnią, która nawiązała współpracę z tą firmą, jest Polsko-Japońska Szkoła... Czytaj więcej »

Zielona szansa

W polskiej prasie pojawia się coraz więcej ofert pracy od firm działających w Irlandii. Kuszą one informatyków wysokimi zarobkami i uproszczoną procedurą uzyskiwania pozwoleń na pracę. Decydując się na wyjazd na Zieloną Wyspę, warto jednak zdawać sobie sprawę, że podatki obowiązujące w tym kraju należą do najwyższych na świecie. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Materiał na portal

Sybase Polska promuje rozwiązanie Enterprise Portal, przeznaczone do tworzenia wewnętrznych portali informacyjnych dla dużych przedsiębiorstw. Oferta powstała w wyniku zintegrowania kilkunastu produktów dotychczas sprzedawanych niezależnie, m.in. serwera aplikacyjnego (Enterprise Application Server), serwera bazy danych (Adaptive Server Enterprise) i narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Most między obiektami

Visual Edge opracowała Object Bridge - rozwiązanie łączące obiekty COM w aplikacjach klienckich z obiektami CORBA na serwerach. Czytaj więcej »

Raporty na szybko

InSight i dynaSight to narzędzia firmy Arcplan pozwalające na sprawne tworzenie systemów informacyjnych, analizujące dane pochodzące z różnych aplikacji w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bramski i Kojący

Pociąg toczył się powoli i leniwie. Zza drzew ukazała się wieża kościoła. Jeszcze tylko przejazd pod wiaduktem i znalazłem się na stacji. Nie mogłem jej rozpoznać. W mej pamięci utrwaliły się małe, zabrudzone perony, rozpadający się budyneczek z epoki wczesnego Gierka i olbrzymie kałuże na glinianym klepisku, udającym niegdyś plac. Czytaj więcej »

Listy

Czytaj więcej »

Na pewno się przyda

Pasmo nieszczęść, jedno wielkie pasmo nieszczęść ten miniony tydzień. Najpierw wizyta u M. i jego rodziny. Fakt, u M. najpierw inne zaskoczenie. Na stoliku dzielącym sofę od telewizora najnowszy numer Computerworld. Czytaj więcej »

Oblicza ryzyka

Ryzyko jest wszechobecne, czy tego chcemy czy nie. Towarzyszy nam we wszystkich działaniach na tej ziemi. Mimo to próbujemy oszukać rzeczywistość i siebie samych. Poszukujemy okazji wolnych od ryzyka i wyjątkowo zyskownych. Czytaj więcej »

Póki czas...

Mkniemy przez życie w pogoni za ideami, pieniędzmi i wszelkimi innymi dobrami, których ilości i jakości nie jestem w stanie ani zmierzyć, ani wycenić, a tym bardziej nawet opisać. Siła życia pcha nas do przodu, a my jakże często trwonimy witalność, kierując się fałszywymi przesłankami, brnąc w sprawy, których istota w naszych wyobrażeniach dominuje nad całą resztą w... Czytaj więcej »

Zaglądając w zęby koniowi

Proszę sobie wyobrazić następującą scenę. Wsiadamy do pociągu relacji Wrocław-Kraków i zajmujemy miejsce. W szczerym polu pod Opolem pociąg staje, a konduktor mówi, że dalej nie pojedzie i już. Gdy zdenerwowani pasażerowie zaczynają się domagać dowiezienia na miejsce albo zwrotu kosztów biletów, konduktor bezradnie rozkłada ręce. "Niestety" - mówi - "cena biletu zawiera tylko... Czytaj więcej »

Sieci

Bez standardu, bez kabla

Intel, jako kolejna firma, wprowadza na rynek rozwiązania dla sieci bezprzewodowych, pracujących z szybkością 11 Mb/s. Czytaj więcej »

Bezpiecznie do Internetu

ISA Server 2000, następca pakietu MS Proxy Server 2.0, ma być dostępny na rynku do końca roku. Według Microsoftu, będzie on pełnić dodatkowo funkcję "inteligentnego" firewalla. Czytaj więcej »

Maszyna w biegu

Marathon Technologies, firma dostarczająca rozwiązania dla platformy serwerowej Intela, wprowadziła na rynek nową wersję Endurance 6200 (dostępny dotychczas na rynku produkt opisywaliśmy w CW 4/2000). Najważniejszą nowością jest możliwość łączenia w czteroserwerowe konfiguracje serwerów Windows NT wyposażonych w dwa procesory. Czytaj więcej »

Mocny błękit

Nowy serwer IBM zbudowany w technologii NUMA-Q w maksymalnej konfiguracji może być wyposażony w 64 procesory Pentium III Xeon 700 MHz. Według zamierzeń producenta, NUMA-Q E410 ma konkurować z takimi serwerami, jak maszyny klasy V Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...