powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 24-2000, 12 czerwca 2000
24-2000 Computerworld nr 24-2000
Prezentacje firmowe

Klarowna wizja infrastruktury: referencja z wdrożenia w Vision Express

HPNajwiększa w Polsce sieci salonów optycznych zdecydowała się na wdrożenie serwerów blade i systemów składowania danych HP. Jak przebiegał projekt i jakie przyniósł korzyści biznesowe? Zapraszamy do lektury raportu.

Wiadomości

Czeki do lamusa

Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku od półtora roku oferuje karty mikroprocesorowe, spełniające również rolę elektronicznej portmonetki. Czytaj więcej »

Droga do Javy

We Wrocławiu powstaje trzecie w Polsce Autoryzowane Centrum Javy. Organizuje je firma debis IT Services. Otwarcie centrum ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Czytaj więcej »

Hotel aplikacji

Do końca roku Gravity SA wprowadzi usługi ASP. Na razie klienci mogą korzystać z serwerów w centrum outsourcingowym. Czytaj więcej »

Karty na stół

Dla producentów kart elektronicznych polski rynek staje się jednym z najbardziej obiecujących. Niewykluczone że wkrótce zostanie uruchomionych kilka zakładów produkujących karty. Czytaj więcej »

Kto kupi Corela?

Po odwołaniu planowanego połączenia Inprise, narastają spekulacje dotyczące wystawienia na sprzedaż Corel Corporation. Czytaj więcej »

Niezbędnik studenta

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie karty elektroniczne ułatwiają obieg informacji między studentami a dziekanatem. W planach są nowe zastosowania. Czytaj więcej »

Otwarte karty

Z Frederikiem Spagnou, wiceprezesem firmy Gemplus, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Pasek już nie wystarczy

Największym odbiorcą kart elektronicznych są krajowi operatorzy telefonii komórkowej, którzy łącznie wykorzystali już prawie 10 mln kart. Zdecydowana większość projektów, w których znalazły zastosowanie karty elektroniczne, nie wykracza poza szeroko rozumianą kontrolę dostępu czy rejestrację czasu pracy. Producenci są zgodni, że liczba używanych w Polsce kart elektronicznych w... Czytaj więcej »

Powiało optymizmem

Przejęcie Baana przez Invensys staje się coraz bardziej realne. Polscy klienci są zdania, że fakt ten może być korzystny dla firmy. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Produkcja pomysłów Czytaj więcej »

Radio bez obaw

W nowej siedzibie Polskiego Radia SA w Krakowie karty elektroniczne służą do kontroli dostępu. Czytaj więcej »

Rusza dystrybucja

W ubiegłym tygodniu firma Ingram Micro Polska rozpoczęła działalność w Polsce. Początkowo będzie dystrybuowała części do montażu komputerów PC. Czytaj więcej »

Software po polsku

Software AG, niemiecki producent narzędzi programistycznych i baz danych, otworzył biuro w Polsce. Czytaj więcej »

Stalowe portale

Powstanie druga internetowa giełda metalowa - e-st@l. Utworzą ją Stalexport SA i ComputerLand SA. Czytaj więcej »

Uciekające terminy

Zapowiadane przez ZUS wprowadzenie obowiązku przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej nieprędko stanie się rzeczywistością. Czytaj więcej »

Taktyka na przyszłość

OST Poland zamierza specjalizować się w tworzeniu i sprzedaży w Polsce systemu typu Customer Relationship Management. Czytaj więcej »

System do wypożyczenia

Textus Virtualis oferuje w modelu ASP własny, specjalizowany system, przeznaczony do obsługi placówek służby zdrowia. Czytaj więcej »

Szansa dla niedużych

Polska Fundacja Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw zorganizowała konkurs na projekt działalności niewielkiej firmy wykorzystującej jako podstawę funkcjonowania Internet. Koszt projektu nie może jednak przekraczać 25 tys. zł i musi być możliwy do zrealizowania w ciągu 12 miesięcy. Organizatorami konkursu są również Europejski Fundusz Leasingowy oraz firmy... Czytaj więcej »

W poszukiwaniu informacji

Do końca roku PZU SA stworzy system poczty elektronicznej dla 5 tys. pracowników. Czytaj więcej »

Więcej czasu

Sędzia Thomas P. Jackson dał obu stronom procesu antymonopolowego przeciwko Microsoftowi czas na przedstawienie dodatkowych dokumentów, zanim wyda orzeczenie. Obserwatorzy procesu spodziewali się, że sędzia wyda wyrok - uwzględniający postanowienie o podziale firmy na 2 lub 3 części - już 24 maja br. Ostatnie postanowienie sędziego nie określa jednak ostatecznego terminu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

E-biznesowy ból głowy

Strach przed zmianą - jedna z bardziej powszechnych i dokuczliwych cech ostatniego dziesięciolecia - jest niczym w porównaniu z lękami, które przeżywają menedżerowie w związku z przejściem do gospodarki elektronicznej. Czytaj więcej »

Krótko, ale intensywnie

Najzdolniejsi pracownicy traktują swoją firmę po partnersku: zawierają umowę o świadczeniach wzajemnych. Czytaj więcej »

Na skrzydłach przeszłośc

Microsoft znajduje się dzisiaj w takiej samej sytuacji, w jakiej 20 lat temu był koncern AT & T. Czytaj więcej »

Największy e-biznes

Ford i General Motors budują największą na świecie giełdę elektroniczną. Przedsięwzięcie to ma sprawić, że dotychczasowy biznes będzie realizowany bardziej efektywnie. Nie są to wirtualne pieniądze wymyślonych kursów notowań akcji giełdowych spółek tzw. Nowej Ekonomii. To prawdziwe transakcje, prawdziwe miliardy dolarów i jak najbardziej prawdziwe samochody. Dwa największe... Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Prawda ekranu Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Komputer zamiast siekiery

Niektórym wydaje się, że za sprawą rozwijającej się w błyskawicznym tempie techniki cyfrowej powstaje na ich oczach nowy, nie znany dotąd wymiar rzeczywistości. Historia sztuki XX wieku dowodzi jednak, że dzisiejsze możliwości zastosowania urządzeń komputerowych zostały wypracowane w długim, historycznym procesie rozwoju kulturowego, społecznego, cywilizacyjnego i ekonomicznego. Czytaj więcej »

Świadomość algorytmu - naturalizm i antropocentryzm

Wzrost złożoności systemów informatycznych i postępy kognitywistyki powodują, że ponownie stają się aktualne pytania o naturę świadomości i możliwości symulowania jej, bądź tworzenia, metodami maszynowymi. Czytaj więcej »

Szczur holograficzny

Ze Zdzisławem Beksińskim, artystą malarzem, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Internet

Brzmienie domeny

Wybierając nazwę dla domeny internetowej, warto pamiętać, że na strony rejestrowanego serwisu mogą zaglądać również zagraniczni goście. Dla nich nazwa domeny może brzmieć śmiesznie. Czytaj więcej »

Elektroniczny broker

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA uruchomił serwis internetowy BReBrokers. Współpracuje przy tym z Wirtualną Polską, która na zasadach outsourcingu świadczy niektóre usługi techniczne. Czytaj więcej »

Prostszy klucz publiczny

Pakiet Sentry może obsługiwać cyfrowe certyfikaty nawet dla miliona użytkowników. Czytaj więcej »

Współpraca PKI

Problemem wciąż trudnym do rozwiązania pozostaje zapewnienie współpracy różnych hierarchii cyfrowych certyfikatów w infrastrukturze klucza publicznego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Alternatywa dla Intela

Obroty VIA Technologies wzrosły prawie o 300% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Czy to znak, że tajwańska firma jest już najgroźniejszym konkurentem Intela? Czytaj więcej »

Kieszonkowcy

Compaq wprowadza do sprzedaży iPAQ Pocket PC. Czytaj więcej »

Konflikt poprawek i łat

Doświadczenie uczy, że nie należy instalować wszystkich dostępnych w Internecie uaktualnień oprogramowania Microsoftu. Poprawki pobierane z sieci mogą czasem zakłócić pracę komputera. Czytaj więcej »

Nie tylko cena

Lexmark obniża ceny i znacznie ulepsza parametry drukarek laserowych linii Optra. Czytaj więcej »

Obok Armady

Compaq jest kolejnym producentem, który w ostatnim czasie wprowadził na polski rynek tanie komputery przenośne. Modele Notebook 100 z procesorami AMD K6-2 475 MHz mają kosztować co najmniej 5500 zł. Jedynym ich dystrybutorem jest Computer 2000. Czytaj więcej »

PIN od urodzenia

Sensar oferuje systemy biometrycznego zabezpieczania dostępu. Czytaj więcej »

Zdjęcia z Palma

Kodak zamienia komputer Palm w aparat cyfrowy. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie wiem, co ze sobą zrobić

Z Jerzym Kalinowskim, byłym przewodniczącym rady nadzorczej Optimus SA, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Zawsze można wystąpić o kartę

Z Jorgiem Menno Harmsem, wiceprezesem Niemieckiego Stowarzyszenia Teleinformatyki i Nowych Mediów (BITKOM) oraz członkiem rady nadzorczej niemieckiego oddziału Hewlett-Packard GmbH, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Java bez wodotrysków

Kawa 4.0 to środowisko programistyczne Java dla doświadczonych programistów. Czytaj więcej »

Pliki internetowe

Do bazy danych Oracle8i rel. 2 dołączono długo oczekiwany internetowy system plików iFS. Czytaj więcej »

Skalowanie przez dystrybucję

Serwer aplikacyjny Microsoft Application Center 2000 łączy zalety MS Transaction Server, MSMQ i COM+. Gotowego produktu należy spodziewać się w II połowie roku. Czytaj więcej »

Unix dla Windows

Cygwin i Interix to rozwiązania, umożliwiające przenoszenie aplikacji między systemami Windows i Unix. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

E-rząd

Członkowie PTI, czytający internetową listę, przed kilkoma tygodniami rozprawiali nad e-przyszłością. Język, uznano, jak uznano, powinien się nieco dostosować do nadchodzących (a nawet już od pewnego czasu postępujących) e-zmian. Czytaj więcej »

Hierarchia

W każdym społeczeństwie musi istnieć hierarchia, inaczej trudno marzyć o porządku. Ktoś rządzi, a reszta wykonuje. W żadnym wypadku odwrotnie, bo pachnie to rewolucją. Czytaj więcej »

Listy

W dniach 19-22 września 2000 r. odbędzie się w Mielcu XVI Konferencja

&quotInformatyka w szkole&quot. Przewodnim tematem tegorocznej konferencji jest: &quotEdukacja na rzecz społeczeństwa informacyjnego &quot. Czytaj więcej »

Lukrowany świat Lukrecji

Temat dzisiejszego felietonu przypomina nieco kopanie leżącego, tzn. nie tylko nie jest elegancki, ale i nie przynosi żadnej przyjemności. Czytelnicy pamiętają zapewne, że jakiś czas temu w felietonie Wieczny pielgrzym (CW nr 15/2000) opisałem perypetie z Bankiem PKO BP oraz "internetowym" uzyskiwaniem wieści o własnych pieniądzach. Jestem człowiekiem upartym, postanowiłem więc... Czytaj więcej »

Przeliczalne na pieniądze

Historia zaczęła się niewinnie, jak to zwykle bywa z historiami, które na końcu robią "duże oczy". Upalny wieczór. Osiedlowi sąsiedzi, poukrywani w cieniu ogrodowych parasoli, rozmyślają już nad upiększeniem swych ogrodów i balkonów, gdy ja dopiero czytam i w trakcie mego czytania zaczepia mnie sąsiad z parteru, pytając: "Bierze pan udział?" - "Zacząłem dopiero czytać" -... Czytaj więcej »

Z pozdrowieniami dla pana oficera

Wpadł mi niedawno w ręce list pisany przez moje- go kuzyna w okresie sta- nu wojennego. Ponieważ rodzina autora listu sympatyzowała z kręgami "Solidarności", cała ich korespondencja przechodziła przez ręce cenzury. Nadawca listu doskonale wiedział o tym, pisał więc tak, aby sobie i cenzurze sprawić jak najwięcej przyjemności. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Szybko i bez trzasków

Realizacja telefonii w sieciach IP wymaga należytego zaprojektowania - w szczególności uwzględnienia sposobu, w jaki kodowany będzie dźwięk i jak radzić sobie z opóźnieniami transmisji. Czytaj więcej »

Tanie gadanie

Technologia transmisji głosu w sieciach pakietowych i zastosowanie telefonów IP zamiast tradycyjnych analogowych bądź cyfrowych aparatów telefonicznych mogą być bardzo opłacalne. To, czy "może" przerodzi się w pewność, wymaga przeprowadzenia dokładnej kalkulacji ekonomicznej, która pokaże, w jakim czasie niemała inwestycja ma szansę się zwrócić i zacząć przynosić realne... Czytaj więcej »

Telefon z inną wtyczką

Howell SA, dystrybutor wyrobów hutniczych, pierwotnie planował budowę nowej międzyoddziałowej sieci telefonicznej, opartej na tradycyjnych centralach telefonicznych, przesyłając rozmowy przez pakietową sieć rozległą. Ostatecznie firma zdecydowała się na realizację nowoczesnego systemu Voice over IP, opartego w całości na programowych centralach elefonicznych, udostępniających... Czytaj więcej »

Telefonia w opakowaniu

S.D. Pack Plast International sp. z o.o. z Piaseczna, przy okazji wdrożenia scentralizowanego systemu zarządzania, połączyła swoje oddziały siecią rozległą, umożliwiającą transmisję głosu. Wstępne założenia dotyczące docelowej przepustowości sieci nie umożliwiły jednak w praktyce równoczesnej transmisji głosu i danych na zadowalającym poziomie. Firma zamierza więc... Czytaj więcej »

Telekomunikacja u informatyka

Kluczowe dla powodzenia realizacji transmisji głosu w sieciach opartych na protokole IP jest właściwe zaplanowanie konstrukcji sieci lokalnych i rozległych, które będą służyły jako transport dla głosu. Muszą one spełniać podstawowe wymagania co do maksymalnego opóźnienia transmisji tak, by użytkownik nie odczuł różnicy powodowanej tym, że zamiast w tradycyjnej sieci... Czytaj więcej »

Sieci

Kolejny AS

IBM wprowadził na rynek nowe, małe serwery AS/400e i kartę serwerową Netfinity współpracującą z systemem Windows 2000. Czytaj więcej »

List od pasożyta

Zabezpieczanie serwera pocztowego zawsze będzie kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem a funkcjonalnością oferowaną użytkownikom. Czytaj więcej »

Pirania z klasą

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe modele serwerów HP 9000 klasy A, cechujące się małymi rozmiarami i zoptymalizowane do świadczenia usług internetowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

W jednym pudełku

Cisco wprowadzi na rynek nowy system komunikacyjny, integrujący transmisję głosu, danych i wideo. Czytaj więcej »

Zmasowane pamięci

Compaq wprowadził na rynek aplikacje i urządzenia przeznaczone do zarządzania sieciami pamięci masowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...