powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 23-2000, 5 czerwca 2000
23-2000 Computerworld nr 23-2000
Wiadomości

Gratulacje!

Tradycyjnie już - z okazji wydania Computerworld TOP 200. Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1999 - spotkaliśmy się z przedstawicielami największych firm teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Interesy w portalu

Motywem przewodnim konferencji Sapphire 2000 była platforma mySAP.com. W centrum uwagi znalazły się także rozwiązania do zarządzania współpracą z klientami i łańcuchem dostaw. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Na pirata nie ma bata

Aż 60% oprogramowania stosowanego w Polsce w 1999 r. stanowiły kopie pirackie. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 61% - twierdzą przedstawiciele organizacji Business Software Alliance. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

A co TY zrobiłeś? Czytaj więcej »

Przejęte kłopoty

Brytyjski koncern Invensys przejmie za 709 mln USD holenderskiego Baana. Firma zachowa swoją markę i nadal będzie rozwijała swoje produkty. Czytaj więcej »

Rynkowa wierność

WA-PRO zamierza jeszcze w tym roku opracować wersje swoich aplikacji, działające na platformie Windows. Firma rozbuduje także sieć dilerską. Czytaj więcej »

Sezon na wcześniaki

Do e-inkubator.com.pl, którego celem jest technologiczne wsparcie raczkujących firm internetowych, w pierwszym miesiącu działania zgłoszono 82 pomysły. Na początku czerwca br. rada e-inkubatora wyłoni 15-20 pomysłodawców, którzy uzyskają na 3 miesiące dostęp do sprzętu i oprogramowania firm prowadzących projekt, by móc wprowadzić swoją ideę w życie. Zdaniem Grzegorza... Czytaj więcej »

Tradycja i nowoczesność

Impexmetal i Prokom uruchomią internetową giełdę metali. Rozpoczęła już działalność rolnicza giełda towarowa, prowadzona przez firmę NetBrokers. Czytaj więcej »

Tylko o sieci

Targi Internet 2000 - kolejna próba zorganizowania w Polsce cyklicznej imprezy wystawienniczej, poświęconej wyłącznie Internetowi i jego biznesowym zastosowaniom. Czytaj więcej »

Wąska specjalizacja

Datacomp ze Szczecina zamierza przez Internet obsługiwać użytkowników swojego oprogramowania kadrowo-płacowego. Czytaj więcej »

Wy mnie jeszcze nie znacie

To powiedzenie, od którego podporucznik Dub w powieści Has˙ka rozpoczynał rozmowę ze Szwejkiem, najdosadniej określa Romana Kluskę i jego decyzję o sprzedaży Optimus SA, rezygnacji z funkcji prezesa zarządu oraz objęciu fotela przewodniczącego rady nadzorczej tej spółki. Czytaj więcej »

Wychodzą i wchodzą

Roman Kluska zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Optimus SA, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej firmy. Nowym prezesem został Dariusz Dąbski. Czytaj więcej »

Zdecydowane cięcie

Sędzia sugeruje podział Microsoftu na trzy niezależne firmy. Zajmowałyby się one rozwijaniem systemu operacyjnego Windows, aplikacji oraz przeglądarki Internet Explorer. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Katalog spraw do załatwienia

Choć nie uważam, żeby aktualne rozwiązania prawne były głównym hamulcem rozwoju gospodarki elektronicznej, to niewątpliwie zmiana niektórych istniejących i wprowadzenie nowych regulacji przyczyniłyby się do uwiarygodnienia działalności handlowej w sieci. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Czytaj więcej »

Nie wyszło

Pewnego dnia ktoś otwarcie mówi to, co wszyscy wiedzą od dawna. Nie udało się. Projekt informatyczny, który zespół prowadził od miesięcy, a czasem od lat, zakończył się fiaskiem. Choć wszyscy bardzo chcieli, choć jeszcze niedawno wydawało się, że się uda, to dziś jest już jasne, że projektu nie da się skończyć. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jak ocalić to, co jest... Czytaj więcej »

Rynek wielkich obietnic i wyzwań

W przedsiębiorstwie o produkcji procesowej weryfikacja funkcji systemu informatycznego w konfrontacji z potrzebami usprawniania procesów przedsiębiorstwa lub stwarzania nowych możliwości gospodarczych musi być najważniejszą procedurą wyboru oprogramowania. Czytaj więcej »

Samodzielność uczenia się

Uczenie się polega nie tylko na zdobywaniu wiadomości, lecz przede wszystkim na nabywaniu swobody posługiwania się wiedzą. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Spirala niepewności Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Informacja a władza

Kto ma informację, ten ma władzę. Ta zależność znana jest od zarania dziejów. Bez wiedzy o obywatelach, ich potrzebach czy nastrojach, bez informacji ze świata nie można skutecznie sprawować władzy politycznej. Informacja potrzebna jest także rządzonym, aby mogli uczestniczyć w działaniach instytucji społecznych i politycznych. We współczesnym społeczeństwie informacyjnym... Czytaj więcej »

Internet

Dane w tango

Program Tango 2000 ułatwia przygotowywanie aplikacji WWW korzystających z baz danych. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Ochrona danych osobowych, Liczba użytkowników sieci w 2000r., Największe internetowe serwisy typu B2C Czytaj więcej »

Więcej ochrony

Rząd amerykański wzmacnia ochronę danych osobowych. Czytaj więcej »

Wszystko o kryptografii

Konferencja Enigma w dużej części była poświęcona praktycznym aspektom kryptografii. Jednym z prezentowanych zagadnień były prace związane z wyborem algorytmu, który ma zastąpić DES. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CD razy 72

Choć czytniki DVD zastępują już CD-ROM w popularnych zastosowaniach, firma Kenwood Technologies zdecydowała się wprowadzić nowy, wyjątkowo szybki model czytnika dysków CD. Kenwood 72X TrueX oferuje rekordową, 72-krotną prędkość odczytu. Czytaj więcej »

Druk z Druczka

JZK oferuje rozbudowaną wersję programu dla biur. Czytaj więcej »

Gutenberg by się cieszył

Największe targi poligraficzne Drupa 2000 odwiedziło ok. 400 tys. osób. Zainteresowanie imprezą to efekt wyzwań, przed jakimi staje druk i media tradycyjne w konfrontacji z Internetem. Czytaj więcej »

Łata niezbędna

Computer Emergency and Response Team (CERT), międzynarodowa instytucja zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, zaleca użytkownikom natychmiastowe zainstalowanie poprawki Microsoftu przeznaczonej dla Office 2000. CERT podkreśla wysoki stopień niebezpieczeństwa spowodowany luką w pakiecie Microsoft. Czytaj więcej »

Na ścisk

Firma WinZip Computing rozpoczęła dystrybucję nowej wersji popularnego programu narzędziowego do kompresji i dekompresji plików - WinZip 8.0. Czytaj więcej »

Specjalizacja w kameralnej skali

W VIII Międzynarodowych Targach Zastosowań Informatyki w Gospodarce i CAD/CAM/GIS weźmie udział zaledwie kilkunastu wystawców. Prezentowane będzie przede wszystkim oprogramowanie specjalizowane do wąskich zastosowań. Czytaj więcej »

Transformacja do 2000

Przed decyzją o przejściu na Windows 2000 warto sprawdzić, czy w związku z instalacją nowego systemu operacyjnego nie wystąpią nieoczekiwane problemy. Czytaj więcej »

Więcej funkcji

HP rozszerza zastosowania technologii PhotoREt III. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Tutaj jestem!

Każdy człowiek pragnie kontaktu z drugim człowiekiem. Oczekujemy od siebie i innych szerokiej gamy przeżyć. Chcemy kogoś znać, rozumieć, chcemy, by inni o nas wiedzieli i nas doceniali, chcemy wreszcie kochać i być kochani. Nowa technologia - Internet - przynosi nowe możliwości nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Stanowi nowe medium do wyrażania potrzeb i emocji wobec innych... Czytaj więcej »

Wspólna platforma naukowa

IBM i Lotus Development tworzą nowy dział specjalizujący się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań umożliwiających kształcenie na odległość. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Klastry z Linuxa

Tworzenie klastrów linuxowych umożliwia uzyskanie niewielkim nakładem dużej mocy obliczeniowej. Czytaj więcej »

Motor za darmo

Inprise/Borland udostępnił wersję beta InterBase 6. Nowy serwer ma być bezpłatnie dostępny na zasadach open source. Czytaj więcej »

Racjonalny UML

UML to język do wizualnego modelowania systemów i aplikacji informatycznych. Czytaj więcej »

Standardowy model

Z Jamesem Rumbaughem, specjalistą z zakresu inżynierii oprogramowania i współtwórcą języka UML, pracownikiem firmy programistycznej Rational, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Koniec leworucji

Jak nie, spodziewajcie się losu Zbigniewa H. A w końcu nie każdy z was jest tak popularny i nie każdy umie grać na gitarze, mogą być więc kłopoty z zarobieniem na grzywnę. Czytaj więcej »

Listy

Z zainteresowaniem przeczytaliśmy raport Computerworld TOP 200, który ukazał się w maju 2000 r., oraz zamieszczoną w nim informację o Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o. Z żalem musimy jednak stwierdzić, że informacja ta zawiera kilka błędów, które nie pozwalają przedstawić rzeczywistego wizerunku firmy Era GSM. Czytaj więcej »

Na kłopoty - Internet!

Listy nadchodzą na mój internetowy adres różne. Przyznaję - od niektórych nadawczyń i nadawców listów nie otwieram, co równoznaczne jest z nieczytaniem, bo jeśli osoba dana przez lata nie potrafi napisać nic ważnego, nic interesującego, nic mądrego, nic humorystycznego, to trudno bez końca pokładać w niej nadzieję, tym bardziej że tyle nowych osobowości ciągle się wokoło... Czytaj więcej »

Spacerek po bankach

Dopadło mnie, że aż kredyt musiałem zaciągnąć. I żeby tam jeden, ale dwa i to wcale pokaźne. Przy tej okazji przeleciałem w pewne piękne przedpołudnie jak sęp, po bankach, aby dowiedzieć się co i jak. Psami nigdzie mnie nie poszczuli, a więc nieomylna to oznaka, iż banki stoją otworem dla klientów. Czytaj więcej »

Szkoda życia

Był to dobry poniedziałek. Słońce świeciło niezbyt mocno, wiatr ucichł po niedzielnych szaleństwach, widać było wiosenne budzenie się przyrody. Lekko pogwizdując, otworzyłem drzwi na korytarz, potem do swojego pokoju i zastygłem, niedowierzając własnym oczom.

Na ladzie nie było komputera. Klawiatura i mysz owszem, natomiast pudło z procesorem oraz monitor pozostawiły... Czytaj więcej »

Sieci

Korki w powietrzu

Publiczny charakter pasma 2,4 GHz może doprowadzić do tego, że niedługo efektywna komunikacja w tym paśmie nie będzie możliwa. Czytaj więcej »

List od pasożyta

Mail relaying, czyli nie autoryzowane wykorzystanie serwerów pocztowych do rozsyłania tysięcy przesyłek reklamowych, staje się dla administratorów coraz większym problemem. Czytaj więcej »

Office zamiast Notes

Lotus pracuje nad rozwiązaniem, które ma zapewnić dostęp do serwerów Domino z poziomu aplikacji Microsoft Office 2000. Oznacza to, że klientem pocztowym Notes mógłby być MS Outlook. Czytaj więcej »

Punkt widokowy

Hewlett-Packard wprowadził na rynek oprogramowanie VantagePoint, które ma zastąpić pakiet IT Operations, dostępny dotychczas w ramach serii OpenView. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...