powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 22-2000, 29 maja 2000
22-2000 Computerworld nr 22-2000
Prezentacje firmowe

IBM Data Governance

IBMPrzedstawiamy narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem informacji (Data Governance), m.in. IBM Optim, IBM Guardium Infosphere i IBM Tivoli Identity Manager. Opisujemy solidną platformę sprzętową, która pomoże utrzymywać stabilne aplikacje: technologię Power i macierze IBM Storwize – V7000, a także system operacyjny i5/OS (dawniej AS/400).

Wiadomości

350 procent normy

Do zawarcia wcale nie największego kontraktu potrzeba 6-9 miesięcy pracy handlowca. Trzystu rozmów telefonicznych. Pięciu bombonierek dla dyrektorskich sekretarek. Dwóch wyjazdów z klientem na konferencje zagraniczne. Morza alkoholu i góry jedzenia. Nierzadko 3-5% łapówki od wielkości kontraktu. Gdy plan sprzedaży został wykonany w 100%, szefowie liczą zyski i wyrokują - na ten rok... Czytaj więcej »

Bank na WAP

Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie SA uruchomił serwis informacyjny oparty na technologii WAP (Wireless Application Protocol). Serwis zawiera polskie znaki diakrytyczne. Aktualnie pod adresem wap.ppabank.com.pl/, poza informacją o banku i jego ofercie oraz aktualizowaną na bieżąco tabelą kursową, znajduje się kalkulator do przeliczania złotówek na waluty obce i odwrotnie. Czytaj więcej »

Billing lokalny

Firma Usha Communications Technology, amerykański producent rozwiązań billingowych i zarządzania klientami, otworzyła oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Impulsywna rozgrywka

TP SA zwiększy prawie dwukrotnie liczbę modemów obsługujących numer dostępowy 0 20 21 22. Czytaj więcej »

Jak człowiek z człowiekiem

Z Marcinem Kamińskim, prezesem firmy OmniKom, wdrażającej na zlecenia systemy informatyczne, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kierunek giełda

Techmex SA zamierza we wrześniu lub październiku br. zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prospekt emisyjny zostanie złożony do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd jeszcze w czerwcu br. Czytaj więcej »

Na dwóch partnerów

TCH Systems została drugim w Polsce - po Simple - dystrybutorem systemu iRenesans amerykańskiej firmy Ross Systems. Czytaj więcej »

Na piękne, niebieskie oczy

Z Mirosławem Wiatrem, prezesem zarządu firmy konsultingowej Softtutor, doradzającej m.in. w organizacji przetargów na wybór systemu informatycznego, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Na start

Austriacka firma inwestycyjna - red-stars.com - w połowie maja br. rozpoczęła działalność w Polsce. Według Dariusza Augustyna, szefa polskiego oddziału, będzie się ona skupiać na finansowym i organizacyjnym wspieraniu firm internetowych. Pierwsze umowy inwestycyjne zostaną podpisane w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni. Czytaj więcej »

Niepewny krok w dorosłość

Oceniając pierwszy rok funkcjonowania programu ASPEN, trudno nie zauważyć, że wynajmowanie oprogramowania przez Internet nie zrewolucjonizowało działania dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Ochraniać i zabezpieczać

CCS System & Consulting zamierza specjalizować się w usługach doradczych i wdrażaniu systemów ochrony i zabezpieczania danych. Czytaj więcej »

Pośrednik między aplikacjami

Z Charlesem Calvertem, dyrektorem ds. produktów middleware w Inprise/Borland, rozmawia Tomasz Kopacz. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Internet jest wspaniały! Całkowicie zmienia dotychczasowe modele biznesowe, umożliwia nawet niewielkim firmom prowadzenie interesów w skali globalnej, drastycznie obniża koszty, stwarza nowe możliwości poznania zachowań klientów i tworzenia wirtualnych, ściśle związanych z firmą społeczności. Czytaj więcej »

System w oddziałach

PBK SA podpisał z ComputerLand SA umowę na wdrożenie we wszystkich 350 oddziałach systemu Profile. Czytaj więcej »

Taka praca

Handlowcy, pracujący dla dostawców systemów informatycznych, oskarżani są o niewystarczającą znajomość własnego produktu, całkowity brak wiedzy dotyczącej specyfiki biznesowej klienta, oderwanie od twardej rzeczywistości wdrożenia systemu, próby manipulacji i zalewanie nieprzydatną, ale skrajnie pozytywną, informacją. Zastanówmy się jednak, czy poziom i rzetelność handlowców... Czytaj więcej »

W nowej strukturze

Promise InfoNet Centre uruchomi centrum serwisowe produktów sieciowych Allied Telesyn dla klientów firmy z Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

W stronę słońca

Najnowsza wersja oprogramowania Movex firmy Intentia ma działać na platformie Sun Solaris. Dotychczas system był oferowany wyłącznie w środowisku AS/400. Czytaj więcej »

Wdzięk ułatwia

Z handlowcem polskiego oddziału zachodniego koncernu informatycznego, który nie zdecydował się na ujawnienie nazwiska, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wierni narzędziom

Inprise/Borland zapowiada koncentrację na dwóch segmentach rynku: oprogramowaniu warstwy pośredniej i narzędziach programistycznych. Nie dojdzie do połączenia z Corelem. Czytaj więcej »

Wspólny outsourcing

IFS Poland podpisał z Softbank SA umowę, dotyczącą oferowania usług typu ASP - @IFS. Pierwszym klientem obu firm jest Stocznia Północna w Gdańsku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Otrzeźwienie inwestorów

Wydawało się, że Nowa Ekonomia zakwestionowała wszystkie święte zasady inwestowania - choćby nawet ryzykownego - ale ostatni szok giełdowy przywrócił szacunek dla konserwatywnej tradycji. Czytaj więcej »

Wdrożenia na dziś i na jutro

Często wynikiem wdrożenia systemu ERP jest rozbieżność przyjętego rozwiązania z aktualnymi oczekiwaniami użytkowników i potrzebami biznesu. Zdarza się też, że zrealizowany model biznesowy został opracowany tak, że nie można go dostosować do zmieniających się wymagań otoczenia czy też rozwijającego się własnego biznesu. Jak zwykle w rzemiośle, a takim jest implementowanie... Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Licencja Czytaj więcej »

Zbyt kosztowne wsparcie

Czasem nie warto szukać odpowiedniego pracownika na dane stanowisko poza firmą, ponieważ czas, przez który ten będzie "się uczył" firmy, będzie czasem zmarnowanym przez tych doświadczonych pracowników, którzy będą go wspierali w tym procesie. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Porządek musi być

Przeprowadzka, zastosowanie nowocześniejszego systemu operacyjnego, a przede wszystkim wzmożona rotacja kadr informatycznych skłoniły Bank Austria Creditanstalt Poland SA do wprowadzenia kompleksowej polityki bezpieczeństwa. Jej elementem stały się m.in. standaryzacja procedur administracyjnych i konfiguracji systemów. Czytaj więcej »

Reklamy pod specjalnym nadzorem

Kiedy Agora SA stanęła przed zadaniem stworzenia systemu informatycznego, który usprawniłby monitoring rynku reklamy prasowej, nie było na rynku gotowych aplikacji przeznaczonych do tego celu. Wówczas zapadła decyzja o samodzielnym wykonaniu dedykowanego systemu. Czytaj więcej »

Internet

Atak przez przeglądarkę

Włamania realizowane na poziomie aplikacji zaczynają stanowić coraz większe zagrożenie dla funkcjonowania serwisów internetowych. Czytaj więcej »

Autosalon na stronie

Internetowy serwis Mojeauto.pl umożliwia zamawianie samochodów przez Internet. Czytaj więcej »

Jeszcze jedna zapora

Program AppShied firmy Perfecto zabezpiecza serwis WWW przed atakami na poziomie aplikacji. Czytaj więcej »

Trudne przemiany

Na konferencji "Usługi społeczeństwa informacyjnego jako nowy segment rynku telekomunikacyjnego" dyskutowano m.in. o zagadnieniach prawnych i ekonomicznych gospodarki elektronicznej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Fotografia A3

DeskJet 1220C to tania drukarka formatu A3, wyposażona w funkcje druku z jakością fotograficzną. Czytaj więcej »

Kuszenie kolorem

Lexmark oferuje tanie drukarki atramentowe o rekordowej rozdzielczości i szybkości druku. Czytaj więcej »

Marketing bez rozgłosu

Na rynku pojawił się nowy system wspomagający pracę działów sprzedaży i marketingu - Marketing.manager austriackiej firmy Update.com. Czytaj więcej »

Nowe życie LifeBook

Notebooki stanowią główny element oferty Fujitsu Siemens Computers na polskim rynku. Firma wprowadziła do sprzedaży dwie nowe rodziny komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Silny i urodziwy

Kliencka wersja systemu operacyjnego Mac OS X firmy Apple Computer pojawi się dopiero w styczniu przyszłego roku, a nie - jak zapowiadano - w III kwartale br. Wersja beta ma być udostępniona w połowie roku. Czytaj więcej »

Zawsze z filtrem

Funkcje filtrowania mogą skutecznie zapobiegać rozproszonym atakom typu "odmowa świadczenia usług" (DDoS). Czytaj więcej »

Zmierzch EIDE

Perspektywa zaniechania stosowania interfejsów równoległych staje się coraz bliższa. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Mitologia zawodu informatyka

Przez ostatnich kilkanaście lat wokół pracy informatyków narosło wiele mitów, które wpływają na postrzeganie tej grupy zawodowej. Czytaj więcej »

Polowanie na omnibusa

Treść ofert pracy zamieszczanych w prasie jest dla informatyków lekturą coraz bardziej humorystyczną. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Delphi bliżej Linuxa

Inprise/Borland zaprezentowała stan prac nad specjalną wersją Delphi, przeznaczoną dla systemu operacyjnego Linux. Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się pierwsza wersja beta. Czytaj więcej »

Gęsta zabudowa

Użytkownik aplikacji często nie wie, że korzysta z wbudowanej bazy danych. Czytaj więcej »

Java w domu

Metrowerks oferuje narzędzia do tworzenia aplikacji w PersonalJava. Czytaj więcej »

Wzory z Maca

Firma Data Description przeniosła z Macintosha do Windows narzędzie do eksploracji danych. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Ograniczony dostęp do Internetu

Łatwość nawigacji po Internecie spowodowała, że stał się on po prasie, radiu i telewizji kolejnym, popularnym medium do przesyłania informacji, niestety, także złej, niepotrzebnej czy deprawującej. O ile o założenie filtrów na strony WWW, które oglądają dzieci, powinni zadbać rodzice, o tyle kwestia niezgodnego z profilem pracy korzystania z Internetu leży w gestii uprawnień... Czytaj więcej »

Opis produktów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co robić?

Nuda w pracy informatyka - czy to w ogóle możliwe? Owszem, muszę stwierdzić, że możliwe, bo mnie dopadła. Siedzę w robocie, ale zapał do wymyślania nowych rzeczy jakoś osłabł, co u mnie w ostatnich latach raczej było nie do pomyślenia. Straciłem motywację kreującą moje czyny w sferze komputeryzacji. Być może nadspodziewanie piękna pogoda lub wyczerpanie ostatnimi latami... Czytaj więcej »

Listy

W każdym europejskim kraju pojawiało się wiele opinii na temat problemu roku 2000. Twierdzono, że zawinili informatycy, że zbyt dużo pieniędzy wydano na jego usunięcie oraz że środowisko informatyków jest po prostu niewiarygodne. Czytaj więcej »

Majątek rodziny de la Cruz

Kiedyś myślałem, że tzw. abonament telewizyjny to opłata za oglądanie telewizji. Potem pewien radca prawny oświecił mnie, że tak naprawdę to podatek od telewizora, który - jako wprowadzony zarządzeniem Prezesa Radiokomitetu - sprawia, iż nasz kraj stanowi pośmiewisko prawników od Atlantyku po Ural. Ostatnio sądziłem też, że to los wykupiony na tzw. loterii dla abonentów, która... Czytaj więcej »

Nowa - krowa

Rodzą się firmy Nowej Ekonomii, jak grzyby po deszczu, rodzą się na potęgę i niech drżą tradycyjne firmy. Czytaj więcej »

Pierwsza (po)czytanka, czyli memłon

To śmieszne jak w jednym tygodniu zbiegają się wydarzenia całkowicie przeciwstawne. Tym dobitniej, gdy jedno dzieje się na Starym Kontynencie, drugie zaś za Wielką Wodą. A smaku dodaje jeszcze fakt, że po jednej stronie stoją tzw. intelektualiści, po drugiej zaś - popularny twórca. Myślę o francuskim projekcie dodatkowego opodatkowania książek kupowanych do bibliotek w kontekście... Czytaj więcej »

Taka gmina

W numerze świątecznym (najdłuższy weekend współczesnej Europy) Andrzej Gontarz podjął temat praktycznego wykorzystania potencjału techniki informacyjnej do ułatwienia życia w mieście. Komputery najwyraźniej nie w pełni usprawniają administrację. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Komputery bez kabli

Zastosowanie lokalnej sieci bezprzewodowej pozwala uwolnić użytkowników komputerów przenośnych od konieczności pracy w określonym miejscu biura. Czytaj więcej »

Podniebny Internet

Unilever Polska, producent artykułów spożywczych i środków higieny osobistej, wykorzystuje satelitarną sieć transmisji danych do połączenia z Internetem. W przypadku trwałego uszkodzenia naziemnych łączy transmisji danych komunikacja w ciągu kilku minut może być skierowana na łącza satelitarne. Czytaj więcej »

Prawo do nadawania

Technologia transmisji bezprzewodowej jest coraz częściej wybieraną alternatywą w stosunku do tradycyjnych mediów transmisyjnych, takich jak okablowanie miedziane i światłowodowe. Zanim jednak powietrzem poszybują dane, konieczne są zarówno wybranie docelowej technologii transmisji, jak i uzyskanie zezwolenia na wykorzystanie określonych częstotliwości radiowych, w których będzie... Czytaj więcej »

Problem ostatniej mili

Zapewnienie szybkiej komunikacji między firmowymi sieciami LAN a publicznymi sieciami rozległymi i Internetem jest nadal nie lada problemem. Istniejąca w Polsce infrastruktura kablowa nie wszędzie jest dostępna i często nie spełnia parametrów wymaganych do zapewnienia komunikacji z dużą przepustowością. Rozwiązaniem tych problemów może być technologia bezprzewodowej komunikacji... Czytaj więcej »

Przeszkodą jest każda przeszkoda

Krakowski Komercyjny Internet jest jednym z największych w podwawelskim grodzie użytkowników technologii radiowej. Firma zestawiła już kilkanaście łączy radiowych pracujących w paśmie 2,4 GHz z wykorzystaniem technologii FHSS. Czytaj więcej »

spis raportu

Czytaj więcej »

Sieci

Kłopotliwy DNS

Firmy planujące migrację do Windows 2000 mogą napotkać problem integracji dotychczas stosowanych serwerów DNS z nowym systemem Microsoftu. Czytaj więcej »

Powietrzna rzeka

Lucent Technologies oferuje produkty do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych Orinoco, umożliwiające komunikację z przepustowością 11 Mb/s. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...