powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 21-2000, 22 maja 2000
21-2000 Computerworld nr 21-2000
Wiadomości

1001 drobiazgów

Softman stworzył platformę handlu elektronicznego - szop.pl. Powstała ona we współpracy z Oracle Polska i Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Do Unii przez Internet

Na europejskiej konferencji ministerialnej "Społeczeństwo informacyjne. Przyspieszenie integracji europejskiej", która odbyła się 11-12 maja br. w Warszawie, uznano, że również kandydaci do członkostwa w Unii Europejskiej muszą rozpocząć realizację programu eEurope. Czytaj więcej »

Duzi małym

Informix zamierza uruchomić w Polsce inkubator firm informatycznych. Podobnie jak inne tego typu inicjatywy na polskim rynku - stworzone przez Internet Investment Fund, Red-Star i grupę firm komputerowych (Cisco Systems, DNS Polska, Oracle Polska, RSA Security i Sun Microsystems) - ma on ułatwić rozwój powstającym firmom internetowym. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nie dzielić przez dwa

Microsoft odpowiedział na rządową propozycję podziału koncernu na dwie, niezależne firmy. Producent Windows uzasadnia błędy w rządowej propozycji tym, że większość aktywów firmy stanowią dobra intelektualne i jej pracownicy. Podział firmy może natomiast spowodować ich masowy odpływ. Zdaniem Microsoftu, rządowa propozycja jest zbyt radykalna. Zamiast podziału, koncern z Redmond... Czytaj więcej »

No to może Internet?

Ministerstwo pracy zaproponowało nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zobowiązuje ona większość płatników do elektronicznego przesyłania dokumentów do ZUS. Czytaj więcej »

Parkiet pod napięciem

Do końca czerwca br. ma zostać uruchomiona internetowa Giełda Energii, której uczestnikami mogą być wytwórcy energii, spółki dystrybucyjne i duże zakłady przemysłowe. Czytaj więcej »

Pierwsi z gniazda

Rozpoczynają działalność pierwsze spółki wspierane przez Internet Investment Fund. Czytaj więcej »

Potencjał na oko

Operatorzy budujący sieci optyczne przy użyciu technologii DWDM będą mogli zaoferować klientom wiele nowych usług, m.in. możliwość outsourcingu sieci rozległych i lokalnych. Czytaj więcej »

Projekt dla obywatela

Krakowski ComArch weźmie udział w 5. Programie Ramowym Unii Europejskiej. Firma będzie technicznie i finansowo koordynować projekt DEEPSIA (Dynamic Online Internet Purchasing System based on Intelligent Agents), mający na celu stworzenie platformy wymiany informacji oraz platformy handlu elektronicznego dla małych i średnich przedsiębiorstw europejskich, przy czym beneficjantami projektu... Czytaj więcej »

Promocja EDI

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej utworzono komitet, którego zadaniem jest promocja rozwiązań handlu elektronicznego, w tym przede wszystkim EDI. Czytaj więcej »

Przewaga optyczna

Nie ulega wątpliwości, że przyrost ilości transmitowanych danych jest dużo większy od przyrostu liczby rozmów telefonicznych. Coraz większe są więc wymagania klientów odnośnie do przepustowości. Rosną również wymagania dotyczące bezawaryjności łączy, elastyczności w zwiększaniu przepustowości, gwarantowanego minimalnego pasma oraz elastycznej i przystępnej struktury opłat... Czytaj więcej »

Specjalizacja grupowa

NET Technology, wraz ze spółkami wchodzącymi w skład Grupy NET, zamierza w przyszłym roku zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Wziąć w rachubę

Hogart SA i amerykańska spółka Automatic Data Processing podpisały umowę joint venture, na mocy której powstała spółka Hogart Payroll Processing (HPP). HPP będzie świadczyć usługi outsourcingowe w zakresie rachuby płac. W przyszłości ma także oferować usługi zarządzania zasobami ludzkimi. 20% udziałów w spółce objęła firma ADP, 80% - Hogart. W ciągu 5 lat ADP przejmie... Czytaj więcej »

Z dalekiej północy

Fińska firma Tiedonhallinta Oyj, producent Oscara - systemu klasy ERP, podpisała list intencyjny dotyczący zakupu 25% akcji firmy Koma SA. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Analitycy w strukturach zarządzania

Obniżenie stopnia ryzyka decyzji strategicznych czy nawet taktycznych to najważniejszy cel pracy analityków. I tylko od kierownictwa firmy zależy, czy uzna, że obniżenie ryzyka ma dla firmy większą wartość od kosztów pracy analityków. Czytaj więcej »

Benchmarking biznesu - poszukiwanie najlepszych praktyk

Z Robertem C. Urbanim, dyrektorem Benchmarking Partners Inc., rozmawia Andrzej Góralczyk. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Odezwa Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Minister na stronie

W programie eEurope Unia Europejska postawiła sobie za cel, by w 2003 r. obywatele uzyskali elektroniczny dostęp do podstawowych usług publicznych. Jeżeli nie zmieni się sposób traktowania Internetu przez rodzimych urzędników, wątpliwe, by w tym zakresie możliwe było dostosowanie Polski do wymagań Brukseli. Czytaj więcej »

Internet

Klient, nasz pan

Ustawa ''O ochronie niektórych praw konsumentów oraz za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny'' reguluje zasady sprzedaży w Internecie. Czytaj więcej »

Mowa biznesowa

Dostępna jest testowa wersja serwera BizTalk 2000. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drobne usprawnienia

Windows 2000 zawiera wiele nowych rozwiązań pozwalających użytkownikom lepiej dostosować pracę programu do swoich upodobań poprzez zmianę domyślnych ustawień. Czytaj więcej »

Intel wymienia płyty

W produkowanych przez Intela płytach głównych z chipsetem i820 znaleziono wadliwy układ, który może powodować awarie systemu operacyjnego, a w szczególnych okolicznościach nawet utratę danych. Feralnym elementem jest układ kontrolera pamięci SDRAM (Memory Translator Hub), który przesyła sygnały z tej pamięci do i820. Problem dotyczy płyt głównych sprzedawanych od listopada ub.r.... Czytaj więcej »

Klawiatura pod palmam

Składana klawiatura do komputerów Palm jest po złożeniu niewiele większa od Palma, po rozłożeniu odpowiada wymiarami klawiaturze notebooka. Czytaj więcej »

Książę w terenie

Przedstawiciele handlowi House of Prince z Jawornika, dystrybutora wyrobów tytoniowych, zbierając dane w terenie korzystają z komputerów naręcznych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Fałszywe korzyści

Warto zastanowić się nad tym, kto tak naprawdę zyskuje na nagminnie stosowanych w branży IT machinacjach związanych z wynagrodzeniami dla informatyków. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Co mówią benchmarki?

Wieloserwerowa i wieloprocesorowa kombinacja złożona z rozwiązań Intela, Compaqa i Microsoftu uzyskała najlepszy wynik w testach TPC-C. Czytaj więcej »

Kupować czy budować?

Obserwujemy zmianę podejścia do hurtowni danych i aplikacji analitycznych OLAP - dostawcy oferują coraz więcej prekonfigurowanych aplikacji dla określonej działalności gospodarczej. Czytaj więcej »

Visual Basic na Javie

Instant Converter to narzędzie firmy Halcyon Software przydatne w przenoszeniu projektu z Visual Basic na kod źródłowy w języku Java. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Być

Gdyby pradziadek Tomasz wszedł na balkon mieszkania na trzecim piętrze, z pewnością ponad wszelkie pewności mogę napisać, że powiedziałby: jak wysoko. Czytaj więcej »

Koziołek ofiarny

Zdarza się, że znajomi proszą mnie o porady komputerowe. Bardzo ambitne to zadanie i często mam obawy, czy aby podołam. Wszak duże doświadczenie w branży jest niczym wobec potęgi gier komputerowych. Problemy, z jakimi zwracają się do mnie prywatnie, tak bardzo odstają od moich zawodowych umiejętności, że nigdy nie wiem, czy nie będę musiał odprawić ludzi z kwitkiem. Czytaj więcej »

Listy

Hipoteza Manuela Castellasa, którą zaprezentował w swym dziele "Wiek Informacji: Ekonomia, Społeczeństwo i Kultura", a którą tak klarownie omówił Krzysztof Szymborski w artykule "Jak to Internet obalił komunizm" (CW nr 18/2000) - jakoby nowa technologia, zbliżająca się wielkimi krokami do granic ZSRR, miała być/była tym, co należy uznać za przyczyny historycznych zmian u naszych... Czytaj więcej »

Mycie rąk

Ostatnio okazało się, że wirusem komputerowym można - podobnie jak syfilisem - zakazić się podczas uniesień miłosnych. Miliony mieszkańców naszego cyberglobu przekonały się, że wyznanie zawarte w liście elektronicznym pt. I love you nie musi wcale oznaczać, iż komuś w duszy gra coś na nasz temat, ale że właśnie złapał wirusa. Czytaj więcej »

Produktywność wydatków na informatykę

Życie w ustroju gwarantującym szczęście, sprawiedliwość społeczną i opływanie w obfitość dóbr wszelakich mogło niejednego nauczyć, a bodaj przekonać do wyższości pracy produkcyjnej nad bezproduktywnym zbieraniem i mieleniem informacji. Czytaj więcej »

Zakład śmierci

Muszę się przyznać, że niewiele czasu poświęcam szperaniu po sieci. Może dlatego że tego czasu mam tak niewiele? Między jedną sobotą i pisaniem felietonu a kolejną czas tak mi jakoś ucieka, jakby go w ogóle nie było. A przecież statystycznie rzecz biorąc mam jeszcze kilkadziesiąt lat życia, jak dobrze pójdzie trzydzieści, może więcej... Czytaj więcej »

Sieci

Mocny szyfr

Firma Zaxus (dawniej Racal Security & Payments) wprowadzi na rynek sprzętowy szyfrator do pracy w standardzie AES. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Satelita na stacji

Wszystkie stacje benzynowe Shella w Polsce komunikują się z centralą firmy w Warszawie za pomocą transmisji satelitarnej. Dzięki temu uczestnicy programu promocyjnego SMART mogą zbierać punkty i odbierać nagrody na dowolnej stacji w kraju. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...