powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 20-2000, 15 maja 2000
20-2000 Computerworld nr 20-2000
Wiadomości

Absolutna koncentracja

W czerwcu br. Orion Instruments - wspólnie z producentem sprzętu komputerowego - rozpocznie sprzedaż Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Bałkany w ofensywie

Przedstawiciele niemieckiego rządu i organizacji pracodawców uzgodnili wstępne zasady przydzielania zezwoleń na pracę informatykom spoza Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo z pudełka

Comp SA jest jednym z pierwszych polskich producentów urządzeń szyfrujących, które uzyskały certyfikat bezpieczeństwa od Urzędu Ochrony Państwa. Czytaj więcej »

Budowanie programów

Athenasoft z Warszawy specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do kosztorysowania przeznaczonego dla firm budowlanych i inwestycyjnych. Czytaj więcej »

Ekspansja na Zachód

Logotec Engineering SA z Mysłowic - producent systemów obiegu dokumentów - zamierza jeszcze w tym roku utworzyć 5 kolejnych oddziałów w Europie Zachodniej. Obecnie Logotec posiada 2 firmy zależne (w Niemczech i Belgii). Czytaj więcej »

Ekspansja na Zachód

Logotec Engineering SA z Mysłowic - producent systemów obiegu dokumentów - zamierza jeszcze w tym roku utworzyć 5 kolejnych oddziałów w Europie Zachodniej. Obecnie Logotec posiada 2 firmy zależne (w Niemczech i Belgii). Czytaj więcej »

Jak po sznurku

Amerykański Departament Obrony zaprzestał zakłócania sygnałów satelitów systemu GPS. Pozwoli to na bardziej precyzyjne wyznaczanie pozycji przez użytkowników cywilnych. Czytaj więcej »

Kaganek Internetu

W Philips Lighting Poland trwa projekt łączenia zakładów produkcyjnych, partnerów handlowych i odbiorców biznesowych siecią handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Kropka w biznesie

Warszawska firma Softman udostępni klientom oprogramowanie poprzez Internet i intranet. Za projekt odpowiedzialna będzie spółka zależna - Dot sp. z o.o. Czytaj więcej »

Na smyczy wolności

Liberty SA tworzy system śledzenia pojazdów wykorzystujący urządzenia o funkcjach odbiornika GPS i telefonu GSM. Usługi zostaną udostępnione w I połowie tego roku. Czytaj więcej »

Na wyciągnięcie ręki

Pod koniec maja br. powstanie już trzecie w Polsce centrum certyfikacji. Stworzą je dwie warszawskie firmy - Telbank i Enigma. Czytaj więcej »

Na wysokich obrotach

Według analiz Raportu Computerworld TOP 200 ''Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1999'' - wartość sprzedaży firm informatycznych w ub.r. wzrosła średnio o 25%. W porównaniu z resztą gospodarki jest to wynik bardzo dobry. Biorąc jednak pod uwagę olbrzymi potencjał innowacyjności branży IT, ubiegłorocznego wzrostu nie można uznać za w pełni satysfakcjonujący. Czytaj więcej »

Najwięksi...

Czytaj więcej »

Obiekt e-biznesu

CA Jasmineii integruje elementy niezbędne do tworzenia, zarządzania i monitorowania aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Ograniczenie prędkości pożądane

Zbyt duże tempo wprowadzania nowych wersji aplikacji przez Microsoft jest coraz bardziej uciążliwe dla użytkowników. Czytaj więcej »

Parasol na certyfikaty

W najbliższym czasie Narodowy Bank Polski podejmie decyzję o utworzeniu Głównego Urzędu Certyfikacji Kluczy (o projekcie tym pisaliśmy w CW nr 1/2000), który będzie prawdopodobnie nazywał się Centrum Zaufania i Certyfikacji. Czytaj więcej »

Perła w koronie

Compaq Computer ujawnił architekturę nowej linii serwerów - Alpha GS. Firma zapowiada większe wsparcie tej platformy przez producentów aplikacji. Czytaj więcej »

Powściągliwość nastrojów

Mimo dobrych wyników sprzedaży i rentowności, których mogą pozazdrościć inne sektory gospodarki, branża informatyczna dość sceptycznie ocenia koniunkturę. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Podchody epikurejczyków Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inwestor szalony czy wykształcony

Coraz częściej zdarza się, że fundamenty firm internetowych budują inwestorzy, którzy nie poradzili sobie z zarządzaniem rozwojem własnych firm. Czytaj więcej »

Odczytywanie wiedzy

Nowe możliwości zgromadzenia wiedzy na niespotykaną dotąd skalę - uzyskane dzięki wykorzystaniu Internetu - wymagają również nowego mechanizmu wyszukiwania potrzebnej w danej chwili informacji. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Lustereczko Czytaj więcej »

Wyczucie rzeczy wielkich

Naukowcy dowiedli, że zaledwie 1% każdego społeczeństwa żyjącego w danym czasie jest zdolne do tworzenia dzieł doniosłych, zarabiania wielkich pieniędzy albo dokonywania czynów, które przejdą do historii. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kryzys mimo woli

Jeśli gospodarka europejska ma być konkurencyjna, musi rzucić się w wir Nowej Ekonomii - taka teza przyświeca programowi eEurope, przyjętemu na ostatnim szczycie Unii Europejskiej w Lizbonie. Politycy przekonali się do niej, gdy analizy wielu renomowanych instytucji finansowych i doradczych wskazały na Internet - przyczynę nieustannego od 8 lat wzrostu gospodarczego w Stanach... Czytaj więcej »

Internet

Liczby, fakty, prognozy

Miliard mailboksów, Konwergencja, Dominacja Internetu, Struktura wykorzystywania łączy operatorów telekomunikacyjnych Czytaj więcej »

Nowa trzecia strona

Firma Bankomat 24/Euronet będzie oferować usługi autoryzacji transakcji internetowych. Czytaj więcej »

Sprzedać, kupić

Kanadyjska firma Trader.com stworzyła serwis internetowy ogłoszeń drobnych. Czytaj więcej »

XMLizacja danych

Program XML Junction ułatwia konwersję danych na format extensible Markup Language. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

40 razy szybciej

Opublikowano specyfikację nowej wersji interfejsu szeregowego USB 2.0 o szybkości transmisji zwiększonej aż do 480 Mb/s, czyli większej niż oferuje FireWire. Czytaj więcej »

700 MHz w notebooku

Intel wprowadza wydajniejsze układy Pentium III i Celeron dla komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Coraz bardziej płaskie

NEC wprowadza na polski rynek nowe modele monitorów CRT, LCD oraz plazmowych do zastosowań domowych, biurowych i profesjonalnych. Czytaj więcej »

Hasło: kciuk

Kolejne wersje Windows będą zawierać funkcje biometrycznej identyfikacji użytkowników. Czytaj więcej »

Komórka z radiem

Hitachi, Sanyo i Fujitsu opracowały system dystrybucji i odtwarzania plików dźwiękowych w telefonach komórkowych - UDAC-MB (Universal Distribution with Access Control - Media Base). Czytaj więcej »

Sony stawia na EPOC

W telefonach komórkowych nowej generacji Sony wykorzysta platformę Symbian i procesory sygnałowe DSP produkowane przez Texas Instruments. Czytaj więcej »

Szybszy LiveUpdate

Symantec udostępnia uaktualnienia oprogramowania i definicje wirusów na ponad 2000 serwerach WWW. Czytaj więcej »

Tajemniczy Duron

Intel opóźnia premierę wydajnych wersji procesorów Celeron. AMD natomiast zapowiada zastąpienie K6 układami Duron. Czytaj więcej »

Zapora dla każdego

ZoneLabs oferuje nową wersję programu zabezpieczającego komputery z Win 2000/NT/9x przed włamaniami z Internetu. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Andrzej Nojszewski, dotychczasowy szef działu bankowości w IBM Polska, został dyrektorem generalnym polskiego oddziału Software AG. Czytaj więcej »

Przeżyć konflikt

Najlepszym sposobem na zażegnanie sporów np. w dziale informatyki jest stworzenie odpowiedniej kultury, wspierającej współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami. Czytaj więcej »

Wyraźnie określone obowiązki

Z mecenasem Tomaszem Bukowskim rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Agent wśród danych

Computer Associates wprowadza na rynek nową wersję obiektowej bazy danych Jasmineii. Czytaj więcej »

CASE dla Javy

Narzędzie UML Together/J 3.0 do modelowania aplikacji w Javie jest dostępne w trzech wersjach. Jedną z nich można pobrać bezpłatnie z internetowych stron producenta - Together Soft. Czytaj więcej »

DNA do wymiany

Windows DNA (Distributed interNet Application Architecture) to propozycja Microsoftu tworzenia aplikacji wielowarstwowych. W DNA 2000 ''wymieniono'' niemal wszystkie elementy składowe. Czytaj więcej »

Trzech partnerów

Zawarta w Niemczech umowa ma charakter globalny. Polski oddział negocjuje z Siebel Systems szczegółowe warunki współpracy na rynku lokalnym. Plaut ma także oddziały w innych krajach regionu, m.in. w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Ukrainie, w Rumunii i Bułgarii. Tam również będą oferowane aplikacje Siebela. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Daltonista przed monitorem życia

Stałem sobie ostatnio na peronie metra i zobaczyłem, że coś rusza się na torach. W pierwszej chwili pomyślałem, że to powiew z tunelu przegania papierki, ale bliższe przyjrzenie się ujawniło, że była to zwyczajna, szara myszka, która szybko przebiegała z jednej strony na drugą, obwąchując resztki jedzenia, gęsto zalegające torowisko. Czytaj więcej »

Listy

Zbulwersował mnie nadesłany przez czytelnika list, który przeczytałem w ostatnim numerze Computerworld, dotyczący rzekomo niezadowalającego stanu rozwoju technologii WAP.

Dziwi mnie, że takie opinie wygłasza osoba związana z branżą informatyczną, jak mniemam. Co dzień przekonujemy się, w jakim tempie rozwija się technologia. Ciekawe czy autor tego listu kilka lat temu... Czytaj więcej »

Magiczne oko

Gdy byłem uczniem szkoły podstawowej, miałem radio marki Tesla. Stało sobie na szafce w moim pokoju, błyszcząc czarną wypolerowaną obudową z tworzywa. Był to najzwyklejszy odbiornik lampowy, nabierający tajemniczej mocy wraz z nastaniem zmierzchu. Włączałem go wówczas i po chwili rozgrzewania magiczne oko przybierało pełniejszą zieloną barwę, a ja przysiadłszy z boku,... Czytaj więcej »

Nowa Ekonomia, nowy rower

A może by tak na letni urlop udać się rowerem? Samochodem wzdłuż i wszerz, od Bałtyku po Tatry, od Odry po Bug i na ukos też kraj ojczysty tyle już razy poznawałem, a rowerem, rowerem ze smutkiem przyznać muszę tylko północ, od Odry po Biebrzę wprawdzie, ale tylko od Odry po Biebrzę zjeździłem. Czytaj więcej »

Społeczeństwo informacyjne i informatycy

Przed trzema laty ukazała się u nas książka będąca manifestem rewolucyjnych zmian zachodzących w społeczeństwie. Czytaj więcej »

Takie czasy

Numer 18 Computerworld z tego roku przyniósł list od Czytelnika, który dzielił się z nami swoimi refleksjami po przeczytaniu artykułu Tomasza Gołąba Lider poszukiwany (CW nr 15/2000). Przeczytałem ten list kilkakrotnie i staram się wyobrazić sobie osobę, która go pisała. Czytaj więcej »

Sieci

Analiza kłopotów

Novell udostępnił na stronie WWW narzędzie umożliwiające analizę przyczyn nieprawidłowej pracy serwerów NetWare. Czytaj więcej »

Dyski zamiast serwerów

EMC wprowadza na rynek nowe modele macierzy dyskowych, dedykowane serwery plikowe i przełączniki Fibre Channel - pierwsze od momentu przejęcia konkurencyjnej firmy Data General. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Sprzedaż serwerów linuxowych w IV kwartale ub.r. wzrosła o 166% w porównaniu do analogicznego okresu roku 1998. Dzięki temu Linux zajmuje pierwsze miejsce wśród serwerowych systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Moc w szafach

Nowe serwery czteroprocesorowe Della mają konkurować z najnowszymi produktami HP, IBM i Compaqa. Czytaj więcej »

Osobisty portal

Lotus Development oferuje bezpłatnie narzędzie przydatne w tworzeniu portali w Lotus Notes R5. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...