powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 19-2000, 8 maja 2000
19-2000 Computerworld nr 19-2000
Wiadomości

Domeny zinterpelowane

Zasady rejestracji domen internetowych wprowadzone przez NASK doczekały się interpelacji poselskiej. Posłowie zarzucają firmie praktyki monopolistyczne. Czytaj więcej »

Kasa z poślizgiem

Systemy informatyczne dla szesnastu regionalnych kas chorych miały być wdrożone w lutym br. Wiadomo już, że projekt będzie trwał co najmniej do sierpnia tego roku. Czytaj więcej »

Konto dla rokujących

BRE Bank powrócił do planów uruchomienia własnego pionu bankowości detalicznej. Przedstawiciele banku zapowiadają, że stworzą ofertę na miarę ery nowej ekonomii. Czytaj więcej »

Lot po szwajcarsku

PLL LOT przygotowuje się do prawdziwej rewolucji informatycznej. Przewoźnik wymieni wszystkie główne systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Monotonna strategia

tp.internet - spółka będąca własnością Telekomunikacji Polskiej SA - pod koniec kwietnia br. przedstawiła plany działalności. Niestety, nie widać w nich niczego przełomowego. Czytaj więcej »

Partnerstwo dla mniejszych

Z programu partnerskiego Oracle mogą skorzystać nawet jednoosobowe firmy programistyczne. Podobną inicjatywę skierowaną do programistów od ponad roku prowadzi Microsoft. Czytaj więcej »

Poczet menedżerów

Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Nie kończąca się fuzja Czytaj więcej »

Rozliczyć media

CIE prowadzi prace nad oparciem swojego systemu billingowego na bazie danych Oracle8i, co ma umożliwić odbiorcom energii dostęp do stanu konta przez Internet. Czytaj więcej »

W karuzeli spotkań

Praca na stanowisku dyrektora oddziału zagranicznej firmy wiąże się z najwyższymi zarobkami w branży informatycznej. Dyrektor polskiego oddziału zarabia nawet 20 tys. USD miesięcznie. Czytaj więcej »

Wsparcie liderów

Z Andrzejem Szewczykiem, prezesem zarządu firmy OptiX, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Żywoty prezesów

Roszadom na kierowniczych stanowiskach w oddziałach zachodnich firm zawsze towarzyszy poruszenie w branży. Wszyscy domyślają się, że powodem zwolnienia dyrektora były niezadowalające wyniki finansowe. W ciągu zaledwie pół roku doszło do zmian na najwyższym szczeblu w kilku znaczących firmach, zaliczanych do czołówki polskiego rynku informatycznego. Podobno nie zawsze chodziło... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ambicja ostatnich w szereg

Choć wydaje się, że w dziedzinie informatyzacji przedsiębiorstw jesteśmy daleko w tyle za rozwiniętymi krajami, to jednak często zdarza się, iż wdrożenie w polskim oddziale staje się wzorem dla wielkiego międzynarodowego koncernu. Czytaj więcej »

Firma przy tablicy

Niegdyś najcenniejszym zasobem przedsiębiorstwa były maszyny, które wytwarzały dobra. Jeszcze niedawno przedsiębiorstwa najbardziej ceniły zasoby kapitałowe, markę swoich produktów i lojalnych odbiorców. Dziś krytycznym zasobem przedsiębiorstwa staje się wiedza i ludzie, którzy ją posiadają. Dlatego tak ważna staje się budowa organizacji, która jest w stanie zdobyć,... Czytaj więcej »

Nowe reguły gry rynkowej

Rozmowa ze Stanem Davisem, współautorem książki Future Wealth. Czytaj więcej »

Przyspieszony kurs ustalania wartości

Internet prawie całkowicie zmienia pojmowanie wartości, w tym również sposób mierzenia wartości firm, towarów, umiejętności. Najbardziej pouczający jest przykład eBay. Nawet po pobieżnym przeglądzie licytacji na tej witrynie, można się nauczyć, że kupowanie to znacznie więcej niż tylko pytanie o cenę. To miejsce z ponad 2 milionami transakcji dziennie udziela bezcennych lekcji... Czytaj więcej »

Szok bliskości

Już dzisiaj wiadomo, że w 2000 r. sieci telekomunikacyjne w Stanach Zjednoczonych przeniosą więcej danych elektronicznych niż głosu. Co więcej, istnieją wiarygodne obliczenia, według których do 2003 r. transmisja głosu będzie stanowić mniej niż 3% ruchu na łączach telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Do was od nas Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Pismo obrazkowe - nowe formy komunikacji

Rodzaje kodu, z jakiego korzystamy porozumiewając się między sobą i z maszynami, zmieniają się. Ta ewolucja dotyczy również całej kultury obrazu. Czytaj więcej »

Zabezpieczenie e-utworu

Powoli powstaje rynek wydawnictw książek elektronicznych. Jednocześnie toczy się dyskusja na temat zabezpieczenia praw autorskich i ograniczenia możliwości nie autoryzowanego kopiowania utworów. Czytaj więcej »

Internet

Od węzła do węzła

Użytkownicy skarżą się na niską wydajność sieci Polpak-T. Według przedstawicieli Centrum Systemów Teleinformatycznych TP SA, zarządzającego Polpakiem, największa w Polsce sieć teletransmisji danych ma być w tym roku znacznie rozbudowana. Czytaj więcej »

Spokój na biurku

Sybergen Secure Desktop oferuje narzędzia zabezpieczające komputery PC podłączone do Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bliżej Internetu

Adobe Systems zaprezentowała FrameMaker 6.0. Czytaj więcej »

Do trzech razy sztuka

Microsoft wprowadził trzecią wersję Windows CE, nazwaną Pocket PC. Premierze towarzyszyły prezentacje prototypów komputerów Pocket PC firm Casio, Compaq, HP i Symbol Technologies. Czytaj więcej »

Jednolity Windows

Już od kilku lat Microsoft zapowiadał integrację różnych wersji Windows w system oparty na jądrze Windows NT. W przyszłym roku, gdy na rynku pojawi się system Whistler, ma nastąpić realizacja tej idei. Czytaj więcej »

Materiał na dyski

Niezależnie Fujitsu i IBM ogłosiły, że opracowały materiały, które mają umożliwić zasadniczy wzrost gęstości zapisu informacji na dyskach magnetycznych. Czytaj więcej »

Palm się nie boi

Palm zamierza koncentrować się na rozwijaniu urządzeń zapewniających bezprzewodowy dostęp do Internetu. Czytaj więcej »

Rodzina bez Mopiera

HP oferuje nową serię kolorowych drukarek laserowych formatu A3. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Być numerem 1

Z Moniką Rzewuską-Thieme i Krzysztofem Kuligiem, konsultantami z firmy Heidrick & Struggles sp. z o.o., największej światowej agencji zajmującej się rekrutacją na stanowiska kierownicze, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Podejrzliwość ściśle wskazana

Swobodny strój, lekceważenie codziennych obowiązków, wczesne wychodzenie z pracy - wszystkie te zachowania można zrzucić na karb wiosennego rozkojarzenia pracowników. Czasem jednak ich przyczyny są znacznie poważniejsze i wynikają z chęci zmiany pracy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Ciągle w ruchu

Specjalizowany System Plan 9000, opracowany przez firmę 4Tech, jest przeznaczony do wspomagania służb technicznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Czytaj więcej »

Środowisko dla każdej transakcji

BEA Systems wprowadzi ulepszony serwer aplikacyjny WebLogic Enterprise 5.1. Czytaj więcej »

Złoty środek - middleware

Oprogramowanie warstwy pośredniej odgrywa kluczową rolę w architekturze nowych aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informacyjne... poinformowane

Społeczeństwo informacyjne można rozpatrywać na różnych "warstwach". Niektórzy twierdzą, że wyznacznikiem społeczeństwa informacyjnego jest odsetek mieszkańców danego kraju, który na co dzień korzysta z Internetu. Inni jako decydujący element podają liczbę gospodarstw domowych, które mają komputer osobisty. Jeszcze inni każą mierzyć, ilu jest tzw. knowledge workerks wśród... Czytaj więcej »

Zamieszanie wokół WAP

Technologii WAP i wszystkiemu co się z nią wiąże towarzyszy przesadny entuzjazm. Wątpię, by ktokolwiek mógł zrobić użytek z nieczytelnych, gęsto zapisanych ekranów telefonów komórkowych. Znalezienie odpowiednich informacji w nielicznych serwisach wcale nie jest łatwe, a przy tym wiąże się z wysokimi opłatami za połączenia. Odrębnym problemem jest uboga zawartość serwisów... Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Taki oto ułożyłem, nawet nie stronniczy, ale chyba wścibski przegląd prasy. Autor w ostatnim numerze Polityki pisze: "Bożek samego końca XX wieku, Internet, którego wielbi znacząca część populacji, traktuje swych wyznawców jak koloniści Murzynów: obdarza świecidełkami i perkalem w zamian za... chyba duszę. Czytaj więcej »

Sztuka bajania

Od wielu tygodni słucham w radiu piosenki "American Pie" i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała w nowej aranżacji i wykonaniu. Porównując z pierwowzorem (Don McLean, 1971), przychylam się sercem i uchem ku nowszej wersji. Czytaj więcej »

Transseksualizm komputerowy

W felietonie ''Sz. Pani...'' (CW nr 16/2000) poruszyłem tylko wodę na powierzchni stawu języka polskiego. Okazuje się bowiem, że problem określania płci na podstawie nazw własnych jest bolączką dotykającą wielu komputerowców, a pewnie i komputerówek także. Oto fragmenty listu Czytelnika: Czytaj więcej »

Zwrot kwot

Świat idzie naprzód, a u nas jak za panowania króla Ćwieczka - komputery i niedoróbki powodujące, że zapowiedzi władz to zwykłe bajania. Rząd zapłacił telewizji, by ta zgodnie z uchwałami władz ogłosiła o zwrocie zaległych należności. Wszystko trwa tyle, ile nasz kapitalizm, czyli dziesięć lat. W roku 1991 władze nie miały pieniędzy i nie wypłaciły licznym grupom... Czytaj więcej »

Sieci

Intensywne transmisje

Riverstone Networks, firma wydzielona z Cabletron Systems, produkująca sprzęt sieciowy, wprowadzi na rynek router terabitowy obsługujący transmisje w nie zatwierdzonym dotychczas standardzie Ethernet 10 Gb/s. Do tego czasu Riverstone planuje sprzedawać urządzenia oparte na uznanych standardach. Czytaj więcej »

Procesor sieciowy

IBM wkrótce wprowadzi na rynek nowy procesor Power Network Processor, który - wg zapewnień producenta - pozwoli zwiększyć wydajność dostarczanych obecnie urządzeń sieciowych o ok. 30%, szczególnie gdy realizują one funkcje szyfrowania i rozszyfrowania przesyłanych pakietów. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Recepta na telefonię

Firma farmaceutyczna Glaxo Wellcome SA połączyła centrale Alcatel 4400 zainstalowane w swoich oddziałach za pośrednictwem sieci rozległej. Czytaj więcej »

Serwery bez monitorów

Dell wprowadza serwery przeznaczone do udostępniania stron i buforowania transmisji internetowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...