powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 18-2000, 2 maja 2000
18-2000 Computerworld nr 18-2000
Wiadomości

Autoryzacja po polsku

Poza PolCardem co najmniej cztery kolejne centra autoryzacji - eCard, Euronet, banków Pekao i WBK - zamierzają oferować autoryzację transakcji internetowych. Czytaj więcej »

Demontaż monopolu

Prace legislacyjne nad ustawą Prawo telekomunikacyjne znajdują się w końcowej fazie. Czytaj więcej »

Na dwoje babka wróżyła

Amerykański rząd chce wydzielenia z Microsoftu działu zajmującego się pakietem Office. Czytaj więcej »

Portal goni portal

Uruchomiono trzy nowe portale. Czytaj więcej »

Sieciowy rock & roll

Melomani obciążają korporacyjne sieci i spowalniają połączenia internetowe. Napster, program wyszukujący pliki MP3, jest zmorą nie tylko przemysłu fonograficznego, ale i administratorów. Czytaj więcej »

Trzy kroki w przód, dwa w tył

Polski rynek telekomunikacyjny cierpi na rozdwojenie jaźni. Z jednej strony wciąż pamiętamy o przydziałach na telefony, które po latach czekania ''państwo'' dawało lub nie; o tym, że nadal brakuje wolnych numerów na centrali, o tym, że i dzisiaj są jeszcze miejscowości z telefonem tylko u sołtysa. Z drugiej strony - jakby chcąc odreagować przeszłość, ale dla wielu i... Czytaj więcej »

W wielu warstwach

Z Januszem Filipiakiem, prezesem zarządu, i Maciejem Walaskiem, kierownikiem Centrum Nowych Technologii w ComArch SA, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Wcześniak z pomysłem

Powstał kolejny tzw. inkubator, którego zadaniem będzie technologiczne wspieranie przedsiębiorców, zamierzających tworzyć firmy internetowe, i kontaktowanie ich z inwestorami. Czytaj więcej »

Wszyscy ze wszystkimi

Przedstawiciele fabryki Findlay Industries Polska zintegrowali system EDI z modułem logistycznym, a rozwiązanie home banking z modułami finansowymi systemu klasy ERP. Czytaj więcej »

Zmiana branży

Upowszechnienie sieci konwergentnych zmusi firmy telekomunikacyjne do reorganizacji działalności. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gdzie wstawić e do biznesu - część II

W ciągu ostatnich 12 miesięcy rynek business to commerce rozwijał się znacznie wolniej niż przewidywano, za to niespodziewanie znacznie dynamiczniejszy okazał się rynek business to business. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Internet 2000. Prawo - ekonomia - kultura pod redakcją Ryszarda Skubisza, Oficyna Wydawnicza Verba, Lublin, 2000 Czytaj więcej »

Marzenie o mannie z nieba

Internet ostatnio pokazał mi ludzką twarz: doprowadził mnie do furii za pomocą fali listów z łańcuszka św. Antoniego. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Leprze rozwiązanie Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Cyber-gmina czy dobra gmina

Nie chciałbym, aby moja gmina budowała mi jakiekolwiek społeczeństwo, również informacyjne. Życzyłbym sobie natomiast, aby reprezentujący mnie we władzach przedstawiciele czynili wszystko, by zapewnić mnie i moim najbliższym godne warunki życia, uwzględniające dzisiaj również i cyfrowe techniki przekazu. Nie wiem tylko, czy dostęp do Internetu powinienem otrzymać już teraz, czy... Czytaj więcej »

Czarno widzący jasnowidze

''Dni ludzkości takiej, jaką ją znamy, są policzone i nadchodzi era dominacji maszyn'' - takie oto jest przesłanie niedawno wydanych książek Hansa Moraveca i Raya Kurzweila. Potraktowałem je jako interesujące próby w dziedzinie naukowej fantastyki. Taka reakcja, granicząca ze znudzeniem, była dość powszechna. Czytaj więcej »

Jak to Internet obalił komunizm

Towarzysze radzieccy nie przewidzieli, że należy przykładać wagę do rozwoju rynku komputerów PC. Kradli technologie z Zachodu, by utrzymać równowagę sił, świadomie rezygnując z własnych konstrukcji. Komputer osobisty podłączony do sieci telefonicznej był pojęciem nie tylko obcym, lecz wręcz wrogim systemowi socjalistycznemu. Zdaniem Manuela Castellsa, słynnego ''filozofa... Czytaj więcej »

Tele-społeczności w Europie i w Polsce

Cztery procent budżetu Antwerpii przeznaczane jest na funkcjonowanie Telepolis ( http://www.telepolis.be ). Ta powołana w 1988 r. spółka komunalna zajmuje się rozwojem lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Internet

Akcje w monitorze

System mBroker to korzystające z oprogramowania BEA Systems rozwiązanie internetowego interfejsu do świadczenia usług przez domy maklerskie. Czytaj więcej »

Cache był, jest i będzie

Technologia buforowania zawartości Internetu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Intel nowej generacji

Timna, Willamette i Tehama to robocze nazwy układów Intela, które będą dostępne za kilka miesięcy. Czytaj więcej »

Mniej papieru

DSA oferuje polską wersję systemu do tworzenia i zarządzania biblioteką dokumentów elektronicznych. Czytaj więcej »

Na fali WAP

HP i Nokia przedstawiły wspólną ofertę WAP. Własne rozwiązania zaprezentowały także współpracujące z nimi polskie firmy: InfoViDE, XOR Solutions i Interia.pl. Czytaj więcej »

Sekrety Windows 2000

Ukryte funkcje Windows 2000 posłużyły jako materiał do kolejnej książki z cyklu Windows Secrets. Czytaj więcej »

Terminal zastępczy

Do czasu wdrożenia SAP R/3 w łączących się ABB Centrum i ABB Automatyka będzie wykorzystywane oprogramowanie znakowe Tety i Windows NT 4.0 Terminal Server Edition. Czytaj więcej »

VIA na fali

Chipsety dla intelowskich systemów dwuprocesorowych, wsparcie pamięci DDR266 i procesory graficzne to najważniejsze nowości w ofercie VIA. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Honorarium zamiast stypendium

Obrotny student programista, pisząc programy na zlecenie, może zarobić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Tomasz Bochenek (l. 36) został dyrektorem generalnym Microsoft sp. z o.o. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej Politechniki Warszawskiej, Open University w Wielkiej Brytanii, kursu MBA Uniwersytetu Minnesota. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Motor w drodze

Wersja beta SQL Server 2000 powinna w najbliższych dniach trafić do programistów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł Tomasza Gołąba ''Lider poszukiwany'' (CW nr 15/2000) i jestem w stanie podpisać się także pod tymi słowami. Wydaje się, że informacje te powinny być znane każdemu z szefów, a szczególnie ludziom, którzy zajmują najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwach. Niestety, znam niewiele firm, w których szefowie zdają sobie sprawę z wagi,... Czytaj więcej »

Na zdrowie

Na jednym z moich rodzinnych zdjęć, zdjęć czarno-białych, zdjęć przyciętych z czterech stron falującym szlaczkiem, na zdjęciu pomarszczonym i w lewym górnym rogu lekko wypłowiałym, w tle widać wiele osób siedzących w kościelnych ławkach. Na pierwszym planie siedzi stuletnia kobieta. Czytaj więcej »

O to lot(t)o

Jak zwykłem czynić od kilku lat w pobliżu końca sezonu zbiorów owoców pracy, czyli rozliczania podatków od osób fizycznych, tak i tym razem musiałem podzielić się z państwem moim nadmiarem finansowym, a przy okazji zechciałbym podzielić się z Państwem nowymi spostrzeżeniami. Czytaj więcej »

Organizacja XXI wieku

Czas gna oszałamiająco i ani się spostrzegliśmy, gdy wiek XX niemal się skończył. Długo jeszcze przed jego końcem zaczęto chętnie używać sformułowania "organizacja XXI wieku", nie precyzując, czym ma się ona cechować. Można jedynie się domyślać, iż jest to organizacja, której sprawność i efektywność przekracza standardy dzisiejszych, XX-wiecznych organizacji. Dzisiejsze... Czytaj więcej »

Powolne Pożegnanie Pisku

Rzadko zdarza się osobiście obserwować cały cykl rozwoju jakiejś technologii. W przeszłości przemijało zwykle kilka pokoleń, nim urządzenie trafiało do muzeum. Jako dobry przykład podam telefon: niedaleko miejsca, gdzie pracuję, znajduje się mały, niepozorny budynek z czerwonej cegły, a na nim tablica upamiętniająca pierwszą na świecie międzymiastową rozmowę telefoniczną.... Czytaj więcej »

Tyranozaur Moore'a

Zarośla poruszają się, szeleszcząc niespokojnie. Po krótkiej chwili wysuwa się z nich potężna głowa. Ogromny prehistoryczny gad, tyranozaur, głęboko wciąga powietrze, przez chwilę lustruje okolicę, a potem wychodzi z lasu. Potężne cielsko przesuwa się przed naszymi oczami - wielka głowa, krępa szyja, ogromny tułów i długi, balansujący w powietrzu ogon. Idzie, kołysząc się... Czytaj więcej »

Sieci

Automatyczny archiwista

Hewlett-Packard wprowadzi urządzenia, umożliwiające automatyczną archiwizację danych z wielu komputerów. Na polskim rynku będą one oferowane od lipca br. Czytaj więcej »

Bardzo szybka miedź

Intel wprowadzi na rynek pełną gamę rozwiązań Gigabit Ethernet, wykorzystujących okablowanie miedziane piątej kategorii, które mogą komunikować się z szybkością 1 Gb/s. Czytaj więcej »

Licencja na router

3Com we współpracy z Hitachi będzie oferować od III kwartału br. wysoko wydajne routery. Czytaj więcej »

Postęp w dostępie

IBM przed końcem maja br. wprowadzi na rynek dwa nowe serwery z rodziny Netfinity, przeznaczone do pracy w szafach przemysłowych, oraz jeden 2-procesorowy serwer wolno stojący. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Ratownik serwerów

Aplikacja Remote Recover umożliwia zdalne naprawianie partycji dyskowych i plików na serwerach i stacjach Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

Światło w powietrzu

Lucent Technologies z TeraBeam Networks utworzy firmę dostarczającą rozwiązania transmisji danych z wykorzystaniem laserów. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Zastanawiałem się, gdzie przebiega granica pomiędzy marżą handlową a naciąganiem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...