powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 17-2000, 25 kwietnia 2000
17-2000 Computerworld nr 17-2000
Wiadomości

Dogonić konkurenta

IBM zaprezentował nową wersję bazy danych DB2 UDB 7. W ciągu 4 lat firma zainwestuje miliard dolarów w rozwój i promocję tej platformy. Czytaj więcej »

Internetowa montownia

Zarządzanie zintegrowanym łańcuchem dostaw, bezpieczna sieć wymiany danych, wspólne planowanie produkcji - w tych kierunkach rozwija się informatyka w sektorze motoryzacyjnym. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

MCI Management SA przejmie za ponad 1 mln USD 50% udziałów w firmie konsultingowej 4Pi Analyst. Czytaj więcej »

Naturalna zmiana

Z Tomaszem Bochenkiem, nowym dyrektorem generalnym polskiego oddziału Microsoftu, rozmawiają Krzysztof Frydrychowicz i Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Nie wszystko złoto, co Internet

Ostatnie dwa tygodnie były ciężką próbą dla podmiotów inwestycyjnych w tzw. spółki technologiczne i internetowe. W tym czasie indeks elektronicznej giełdy NASDAQ ustanawiał rekordy punktowych oraz procentowych wzrostów i spadków. Analitycy zastanawiali się już, jak z twarzą odwoływać składane wcześniej hołdy Nowej Ekonomii. Czytaj więcej »

Osiąganie jedności

MacroSoft przejmie za 1,6 mln zł 40% udziałów w firmie MIS. Firmy wspólnie opracują system klasy CRM. Plan współpracy obu firm zostanie opracowany w ciągu 4 miesięcy. Czytaj więcej »

Polacy, nie gęsi

Przedsiębiorstwom, które nie podporządkują się przepisom ustawy o języku polskim, grozi kara grzywny oraz nawiązka do 100 tys. zł na rzecz Funduszu Promocji Twórczości. Czytaj więcej »

Premiera w San Francisco

Zielonogórski Trax opracował pierwszą w Polsce aplikację napisaną w obiektowej technologii San Francisco. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Rozmowy z kreską Czytaj więcej »

Przejmowanie i udostępnianie

Netia Telekom i Elektrim przedstawiły plany internetowe: Netia wraz ze spółką EuroZet stworzy portal, Elektrim zainwestuje w Internet 100-200 mln USD. Czytaj więcej »

Rachunki z jakością

Poznańska firma Varico uzyskała w tym miesiącu certyfikat ISO 9001, obejmujący projektowanie, produkcję, sprzedaż i serwisowanie oprogramowania. Czytaj więcej »

Rozbudowa grupy

2Si jeszcze w tym roku zamierza przejąć kilka spółek teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Sieć z buforem

Jeszcze w tym półroczu zostanie uruchomione polskie biuro firmy Network Appliance. Czytaj więcej »

Telefonia sieciowa

MCX z Warszawy odchodzi od dystrybucji sprzętu, koncentrując się na świadczeniu usług integracyjnych i tworzeniu oprogramowania. Czytaj więcej »

Wirtualne domy towarowe

Uruchomienie kolejnych sklepów internetowych warszawskich Galerii Centrum i Smyka jest częścią strategii internetowej Domów Towarowych Centrum. Czytaj więcej »

Wynająć aplikacje

TRW Integrated Supply Chain Solutions zamierza we współpracy z Hewlett-Packard i PSINet umożliwić korzystanie z oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą za pośrednictwem Internetu. Nowa usługa określana jest nazwą e-apps4U i mieści się w ramach modelu usług ASP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gdzie wstawić e do biznesu - część I

Handel elektroniczny definiuje się bardzo szeroko: od systemu zakupów przez Internet, po automatyczne przekazywanie komunikatów (zamówień, potwierdzeń itp.) pomiędzy dwoma systemami informatycznymi. Efektem jest obniżenie kosztów sprzedaży i poprawa jakości obsługi klienta; wzrost sprzedaży lub przynajmniej zatrzymanie jej spadku z powodu odpływu klientów do konkurencji. Prognozy... Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkwe

Wess Roberts, Bill Ross. Star Trek. Następne pokolenie. Tak postępujcie. Lekcje przywództwa, tłum. Katarzyna Klaś, IFC Press, Kraków, 1999. Czytaj więcej »

Podatkowe historie

W Ameryce szefowie sieciowego biznesu oskarżani są o lenistwo w dziedzinie tworzenia podstaw prawnych do swojej działalności, a urzędnicy powołani do rozwiązania kwestii podatkowych skupili się na rozgrywkach ideologicznych, zamiast na konstruktywnej działalności. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Odgłosy i donosy Czytaj więcej »

Wyższa Szkoła Pomysłowości

W czasach realnego socjalizmu, a więc gospodarki biurokratycznej i na rozkaz, sądzono, że przedsiębiorczość jest naturalnym instynktem człowieka, a przynajmniej większości ludzi. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bodajbyś żył w ciekawych czasach...

To przekleństwo albo raczej klątwa sugeruje, że życie w czasach uznawanych powszechnie za ciekawe jest szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Na brak ciekawych wydarzeń, nieoczekiwanych zmian i nowych informacji nie możemy narzekać. Wystarczy pomyśleć "o eksplozji Internetu, upadku komunizmu, początku nowego milenium (...) czy parze lesbijek wychowujących... Czytaj więcej »

Media demiurgiem dziejów?

Są wynalazki i odkrycia, które zmieniają świat natychmiast i nieodwołalnie. Tak było z wynalazkiem bomby atomowej, tak było z odkryciem Ameryki przez Kolumba. Są też takie, które zmian dokonują stopniowo, prawie niezauważalnie. Przeobrażają świat w sposób niegwałtowny, ''miękki''. Do takiej grupy odkryć i wynalazków należy zaliczyć media. Szczegółowo traktuje o tym... Czytaj więcej »

Wszędobylski Mikroprocesor

Rozwój technologii kart mikroprocesorowych zmierza w stronę integracji elektronicznych usług bankowych i uwierzytelniania podpisu. Ta sama karta może zostać użyta jako środek płatniczy, część systemu lojalnościowego (stałego klienta) czy też identyfikator, umożliwiający realizację bezpiecznych transakcji elektronicznych. W Unii Europejskiej lokalna administracja publiczna prowadzi... Czytaj więcej »

Internet

Drewniany portal

Internetowy serwis www.drewno.pl jest przykładem tematycznego portalu typu B2B. Pomaga małym przedsiębiorstwom branży drzewnej w nawiązywaniu kontaktów handlowych. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Poczta pod kontrolą. Użytkownik przebadany. Zmiana liczby stron WWW. Zmiana liczby serwisów WWW. Czytaj więcej »

Powrót na scenę

Wielu zdążyło już zwątpić w to, że na rynek trafi kolejna przeglądarka Netscape. Na początku kwietnia jednak w Internecie udostępniono wersję testową pakietu Netscape Communicator. Czytaj więcej »

Sieć ekspertów

Internet umożliwia kontakt osób poszukujących odpowiedzi na różnego rodzaju pytania ze specjalistami zajmującymi się określoną dziedziną. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Do druku

Specyfikację formatu plików JDF (Job Definition Format), która ma umożliwić definiowanie i obsługę wszystkich procesów podczas przygotowywania publikacji, ogłoszą Adobe, Agfa, Heidelberg i MAN Roland. Czytaj więcej »

Dodatek do aparatu

Praca popularnych aparatów fotograficznych Canon EOS może być wspomagana przez PC. Czytaj więcej »

Lekarstwo na papier

Polfa Kutno kupiła oprogramowanie DDM 9000, by wyeliminować wewnętrzny obieg dokumentów papierowych. Aplikacja będzie zarządzać m.in. dokumentacją produkcyjną. Czytaj więcej »

Office bez blokady

Do polskiej wersji pakietu biurowego Microsoft Office nie zostanie wprowadzona ochrona przed nielegalnym kopiowaniem. Czytaj więcej »

Subiekt i asystenci

InsERT proponuje firmom handlowym rozwiązanie, które przywraca użyteczność starych komputerów PC. Czytaj więcej »

Ujednolicona różnorodność

IBM upraszcza ThinkPada - wszystkie modele będą korzystać z tych samych rozszerzeń i elementów zewnętrznych. Zamiast pięciu serii ThinkPad zostaną wprowadzone trzy nowe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Koniec ograniczeń

Kolejna kłótnia z szefem. Nieustające, nietwórcze dyskusje z użytkownikami. Następne popołudnie zmarnowane na obowiązkowych, choć niepotrzebnych, szkoleniach. Dziesiątki innych codziennych problemów sprawiają, że każdy informatyk co najmniej raz na jakiś czas rozważa pomysł stworzenia własnej firmy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Drogie informacje

Większość producentów narzędzi analitycznych do obsługi handlu elektronicznego odnosi dzisiaj znaczące sukcesy rynkowe. Czytaj więcej »

ERP prosto z formy

Pojawia się coraz więcej prekonfigurowanych wersji systemu R/3 dedykowanych dla konkretnych branż. Oferty przygotowuje kilku polskich partnerów firmy SAP. Czytaj więcej »

Kontrolka w siatce

VideoSoft specjalizuje się w tworzeniu kontrolek ActiveX, wspomagających tworzenie aplikacji. Produktem tej firmy jest bardzo wygodna kontrolka VSFlexGrid Pro do tworzenia siatki, takiej jak w arkuszu kalkulacyjnym. Czytaj więcej »

Portal transakcyjny

iPortal Suite ma zapewnić obsługę transakcji rozproszonych typu biznes-biznes. Irlandzka firma Iona Technologies na razie dostarczyła trzy elementy tego zestawu. Ostatni pojawi się w czerwcu br. Czytaj więcej »

Serwer prawie za darmo

Serwer Enhydra 3.0 umożliwia uruchamianie aplikacji: Java i XML oraz dla użytkowników WAP. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Automatyczna maszynistka

Zastosowanie oprogramowania typu OCR (Optical Character Recognition) radykalnie ogranicza czasochłonne przenoszenie danych z tradycyjnych nośników na postać elektroniczną. Rosnąca popularność tego typu programów wynika z faktu, że są bardziej niezawodne i obsługują coraz więcej języków naturalnych. Czytaj więcej »

Opis produktów

ReadIris 5.0 Prom, FineReader 4.0, Recognita Plus 5.0 Czytaj więcej »

Punkt widzenia

350 kawałków

Nie, to nie jest jeszcze felieton jubileuszowy, zaledwie doczłapaliśmy do numeru 228. Notabene nie wiem, dlaczego Redakcja z uporem lepszym godnej sprawy skrupulatnie usuwa numerację moich felietonów, co powoduje, że trudno jest robić odniesienia do przeszłości. Czytaj więcej »

Listy

W artykule "Dyplomatyka i łowy" (CW nr 16/2000) przeinaczyłem wypowiedź Krzysztofa Kardasia, członka zarządu Prokom Software SA. Czytaj więcej »

Okrągłe pomysły

Wyczytałem, że zabrano się do badania fenomenu Einsteina, czyli jego mózgu moczonego od lat wielu w formalinie. Okazało się, że wagowo jego centralny układ nerwowy nie odbiegał od normy, czyli przepisowych 1375 gramów, za to płaty ciemieniowe (górna, tylna część czaszki) były o 15% większe niż u innych ludzi i niespotykanie symetryczne. Czytaj więcej »

Panteon bogów zarządzania

Profesor Charles Handy jest gwiazdą (nie jedyną w krajach anglosaskich) wśród profesury w dziedzinie zarządzania. Jest profesorem London Business School, konsultantem, laureatem Johnson Smith & Knisely Accord Executive Leadership Award (1995), komentatorem BBC, autorem książek poświęconych zarządzaniu (The Age of Unreason, The Age of Paradox, Understanding Organizations, Inside... Czytaj więcej »

Przez doznanie do wiedzy

Wyrażeń świat komputerów i świat modelek nijak inaczej nie można sklasyfikować, jak tylko jako wyrażeń oksymoronicznych. Świat sztuczny w zupełności i świat tak naturalny, że aż wydaje się nadnaturalny. Czytaj więcej »

Pytanie za miliony

Dręczy mnie ostatnio pewien koszmar. Siedzę sobie w domu, jem z rodziną obiad, a tu nagle dzwonek telefonu. Podnoszę słuchawkę i słyszę: Dzień dobry, mówi Hubert Urbański z ''Milionerów''. Jest ze mną Darek i gra o milion. Tak, tak, o milion złotych! Czytaj więcej »

Sieci

Błąd Active Directory

W Windows 2000 wykryto pierwszy poważny błąd, uniemożliwiający pracę kontrolerów domenowych z wieloma numerami IP. Czytaj więcej »

Jak migrować

Windows 2000. Migracja jest polskim tłumaczeniem książki Planning for Windows 2000. Amerykański oryginał wydało wydawnictwo New Riders Publishing, znane z technicznych, kompleksowych publikacji. Czytaj więcej »

Klastry w sieci WAN

Nowe pakiety wanCluster i eCluster mają zwiększyć dostępność komercyjnych serwisów internetowych oraz centrów przetwarzania. Czytaj więcej »

Wymiar zastąpi generację

Computer Associates udostępniła wersję beta oprogramowania Unicenter TND, następcy pakietu Unicenter TNG, przeznaczonego do scentralizowanego zarządzania systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Gotowanie obiadu z książką kucharską w ręku to żadna sztuka. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...