powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 16-2000, 17 kwietnia 2000
16-2000 Computerworld nr 16-2000
Wiadomości

Czeka nas dużo pracy

W Polsce jest prawie 2500 gmin, 320 powiatów ziemskich i 53 miasta na prawach powiatu oraz 16 województw samorządowych. Każdy szczebel samorządu terytorialnego wykonuje zadania własne i zlecone. Przykładowo, takim zadaniem jest prowadzenie przez starostę powiatowych baz danych, wchodzących w skład krajowego systemu informacji o terenie. Idealne rozwiązanie, do którego obecnie dążą... Czytaj więcej »

Dyplomatyka i łowy

O kontrakty na rynku samorządowym, pozostającym dotychczas domeną małych i średnich firm, zamierzają walczyć największe polskie spółki teleinformatyczne. Śledząc ich działania i deklaracje można odnieść wrażenie, że administracja samorządowa niebawem dołączy do grona największych odbiorców technologii informatycznych. Czy będzie to polowanie na grubego zwierza, czy tylko na... Czytaj więcej »

Informatyczny Poznań

Na tegorocznym Infosystemie znaczącym wydarzeniem była pierwsza w Polsce prezentacja technologii zwielokrotniania fal optycznych DWDM. Czytaj więcej »

Internetowe SAPanie

Tematem przewodnim IV Ogólnopolskiego Kongresu SAP były usługi elektroniczne oparte na rozwiązaniu mySAP.com Marketplace. Czytaj więcej »

Lista zarzutów

Z wielomiesięcznym opóźnieniem Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli realizacji Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Czytaj więcej »

Płać, tankuj, jedź

Fińska Neste - jako pierwsza firma paliwowa na polskim rynku - rozpoczęła budowę sieci stacji bezobsługowych. Największą barierę w ich uruchomieniu stanowiło polskie prawo. Czytaj więcej »

Potrzebna, ale nie najważniejsza

Ustawa o podpisie elektronicznym stanie się obowiązującym w Polsce prawem w połowie 2001 r. Czytaj więcej »

System przed fuzją

Allied Irish Bank postanowił wdrożyć taki sam system w Banku Zachodnim i Wielkopolskim Banku Kredytowym, których jest właścicielem. Czytaj więcej »

Walka o klienta

Polski Koncern Naftowy, przygotowując programy lojalnościowe dla klientów, jako jeden z pierwszych w Polsce zastosował na szeroką skalę karty mikroprocesorowe. Czytaj więcej »

Z komórką do klienta

Firma Kronopol z Żar wdroży, oparty na WAP, system dostępu do danych w SAP R/3. Czytaj więcej »

Zarządzanie

A jeśli na poważnie...

Przystosowanie przedsiębiorstw do Nowej Ekonomii napotyka barierę w postaci kultury technicznej, całkowicie innej niż konieczna do skutecznego prowadzenia elektronicznego biznesu. Czytaj więcej »

Odlewnia w kolejnych odsłonach

Projekt wdrożenia systemu ERP w Odlewni Żeliwa w Śremie - część I Czytaj więcej »

Rozpacz innowatorów

Ta książka od czterech lat jest na najwyższych miejscach w rankingach publikacji najbardziej cenionych przez świat biznesu. Pokazuje pewien fenomen: upadek firm, które wydawało się, że są wręcz skazane na sukces. Gdyby chodziło o trudności firm przeciętnych i nie wyróżniających się pozycją na rynku, wyjaśnienie przyszłoby z łatwością. Co sądzić jednak o niepowodzeniach... Czytaj więcej »

Szczególny wyraz umiłowania wolności

Na myśl o tym, co wiedzą operatorzy telefonii komórkowej o każdym swoim abonencie albo banki o każdym posiadaczu swoich kart kredytowych, większość z nas ogarnia paniczny strach, a zaraz potem - bunt. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Hak Czytaj więcej »

Żeby hebelkiem nie cyzelować, a siekierą nie wyrównywać

Lutowe prace budowlane na parterze biurowca w Odlewni Żeliwa w Śremie wcale nie kojarzyły się gościom firmy z rozpoczęciem wdrożenia systemu informatycznego. Wydawałoby się przecież, że to czysta, intelektualna praca. A jednak to właśnie cement i wapno na podłodze koło portierni zwiastowały poważne zmiany w funkcjonowaniu firmy. Przygotowywano sale do szkoleń. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Komputerowa giełda - Akcje XXI wieku

Dynamika rozwoju technologii informacyjnych podaje w wątpliwość uniwersalne znaczenie praw klasycznej ekonomii. Konsekwencje powstawania nowej, cyfrowej gospodarki uwidaczniają się także na giełdowych parkietach. Czytaj więcej »

Internet

Internet nad równikiem

Kielecka firma Globit oferuje w Polsce szerokopasmowy dostęp do Internetu przez satelitę. Czytaj więcej »

Tłok w księgarni

Internetowy sklep Merlin stał się obiektem ataku typu Denial-of-Service (DoS). Czytaj więcej »

Zarządzanie e-relacją

Talisma Enterprise Editon usprawnia zarządzanie relacjami z klientem kontaktującym się z firmą za pośrednictwem serwisu internetowego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CD-RW razem z DVD

Napędy łączące funkcje zapisu płyt CD-RW i czytnika DVD pojawiają się na polskim rynku. Na początek wprowadzają je do sprzedaży Toshiba, Samsung i Ricoh. Czytaj więcej »

Dziesiąty WinFax

Symantec wprowadza na rynek nową wersję programu faksującego - WinFax PRO 10.0. Oprogramowanie może pracować pod kontrolą Windows 95/98, NT i 2000. Czytaj więcej »

Liczy się standard

Stacje robocze IBM IntelliStation zostały wyposażone w pamięci Rambus i układy scalone do szyfrowania danych. Czytaj więcej »

Od grafiki do wideo

Bardziej wydajne, nowe modele komputerów Apple są wyposażone w szeregowe interfejsy FireWire i bezprzewodowe karty sieciowe AirPort 11 Mb/s. Czytaj więcej »

Satellite Pro z DVD

Toshiba wprowadziła do sprzedaży modele notebooków Satellite Pro 4320 wyposażone w procesory Pentium III z technologią Intel SpeedStep i czytniki DVD. Producent określa nowe komputery jako przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników małych lub średnich firm. Czytaj więcej »

Tani i płaski

17'' monitory SyncMaster 753DF są jednymi z pierwszych na rynku modeli wyposażonych w płaską lampę kineskopową (DynaFlat) adresowanymi na rynek masowy. Według Samsung Electronics, monitor ma kosztować tylko 1260 zł netto, a więc znacznie mniej niż inne dostępne na rynku płaskie monitory CRT, a niewiele więcej niż najtańsze klasyczne modele o przekątnej 17''. Czytaj więcej »

Upgrade Armady

Compaq Computer wprowadził na polski rynek zmodyfikowane wersje notebooków Armada M300, M700, E500 i V300 wyposażone w najnowsze procesory Intela. Czytaj więcej »

Wspólne zdjęcia

Hewlett-Packard wprowadzi latem br. pierwsze cyfrowe aparaty fotograficzne z obiektywami Pentax. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Setka na mecie

I Otwarte Mistrzostwa Polski Informatyków w Narciarstwie Alpejskim, organizowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, zgromadziły prawie 100 zawodników. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Czas na metadane

Metadane opisują informacje zapamiętane w hurtowni danych: co znaczą, skąd pochodzą, jak zostały obliczone, kiedy zostały załadowane, kto ma do nich prawa itd. W praktyce metadane wykorzystują bazy, aplikacje i procesy biznesowe w trakcie definiowania struktur, tworzenia zależności i operowania na danych. Czytaj więcej »

Jeden z dwóch

Potis Software Development Tools z Wrocławia została jedynym przedstawicielem amerykańskiego producenta narzędzi programistycznych Princeton Softech. Czytaj więcej »

Katalogowy debiut

Wirtualny katalog metadanych dostarcza informacji o danych, zgromadzonych we wszystkich katalogach organizacji. Czytaj więcej »

SAP z kreskami

Varias SA z Krakowa oferuje rozwiązanie integrujące systemy kodów kreskowych z SAP R/3. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gdybym nie był informatykiem...

Myślę czasami, kim byłbym, gdybym nie był informatykiem. Jestem dzieckiem rewolucji mikrokomputerowej, ale kiedy wybierałem kierunek studiów, zawód ten nie był jeszcze ''na fali'', tak jak dziś. Mówiono wtedy, że najlepiej zostać sklepikarzem. Jednak nie posłuchałem dobrych rad i wcale nie żałuję. Kim byłbym, gdybym nie był informatykiem? Czytaj więcej »

Gigant i najlepszy zarządca

Minęło sporo czasu, odkąd wielki Microsoft zaczął symulować, zgodne z regułami, zachowania wolnorynkowe. Wszystko to w celu zawładnięcia potężnym rynkiem przez tenże Miscrosoft rozwiniętym. Czytaj więcej »

Listy

Jestem czytelnikiem Waszego pisma od dłuższego czasu. Wasze artykuły dedykowane obecnym i przyszłym menedżerom, porady nt. współczesnego zarządzania, są niezłe. Gratuluję. Czytaj więcej »

No to zaczynamy

Gdyby autor słynnych dzienników rozpoczynających się od słów: ''Poniedziałek. Ja. Wtorek. Ja. Środa. Ja. Czwartek. Ja'' był informatykiem, to nic by się mu w informatyce nie udało. Czytaj więcej »

Racje

Wiele lat temu, na pewnej konferencji naukowej, dotyczącej zagadnień medycznych, sprawa poszła o wodę. Konkretnie o związek wody z tyciem. Profesor, przewodniczący rady naukowej, radził, aby nie spożywać zbyt wiele wody, gdyż od niej się tyje. Na to ośmielił się zareagować jeden z docentów, twierdząc, że od wody wcale się nie tyje. Na to profesor odparł, że właśnie się... Czytaj więcej »

''Sz. Pani...''

Taki nagłówek nosił list, zaadresowany do mnie, tj. do pani Kuba Tatarkiewicz, wysłany przez firmę Microsoft Polska, a dokładniej przez MS Fulfillment House - Kontakt Telemarketing sp. z o.o. z Wołomina. Niby nic wielkiego, ostatecznie to tylko jedna, dodatkowa litera, ale w czasach, gdy ludzie skarżą firmy o cokolwiek, mógłby to być początek ładnej sprawy. Ostatecznie, gdybym był... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bezpieczeństwo traktowane kompleksowo

Informacje, w których posiadaniu jest każda firma, są jej największą wartością i podstawą funkcjonowania. Nawet ich częściowa utrata może prowadzić do spadku konkurencyjności, a czasami nawet większych problemów, nie wyłączając zaprzestania działalności. Dlatego każda firma powinna strzec posiadane informacje wszelkimi możliwymi sposobami. Czytaj więcej »

Bezpieczne danych serwowanie

Budowa bezpiecznego serwera internetowego jest nie lada wyzwaniem. Często bowiem to właśnie serwer WWW jest pierwszym obiektem ataków włamywaczy i traktowany jest jako swoisty probierz zabezpieczenia całej sieci korporacyjnej. Dlatego tak istotne jest, by serwer internetowy, stanowiący wizytówkę firmy zarówno dla jej klientów, partnerów, jak i włamywaczy, był odporny na ataki. Czytaj więcej »

Bezpieczne sieci wirtualne

W dużych firmach, wykorzystujących sieci rozległe, oprócz zabezpieczenia dostępu do sieci lokalnych, konieczne jest wdrożenie rozwiązań zabezpieczających komunikację w sieciach rozległych. Jest to szczególnie istotne, jeśli komunikacja między oddziałami firmy bądź też z głównymi partnerami i klientami realizowana jest w oparciu o Internet. Wtedy nigdy nie wiadomo, kto i w... Czytaj więcej »

Dochody na taśmie

PTK Centertel sp. z o.o. zakończył pierwszy etap wdrożenia scentralizowanego systemu archiwizacji danych, opartego na bibliotece taśmowej Hewlett-Packarda oraz oprogramowaniu firmy Legato. Zintegrowanie tego rozwiązania z macierzą dyskową firmy EMC zmniejszy czas przestoju głównych aplikacji, związany z archiwizacją danych w nich zawartych, z kilku godzin do kilku minut. Czytaj więcej »

Dostęp w pełni kontrolowany

Polityka japońskiego koncernu motoryzacyjnego Isuzu Motors Limited umożliwia oddziałom tej firmy dostęp do Internetu z wykorzystaniem łączy lokalnych. Firma wymaga jednak, aby styk z Internetem był dobrze zabezpieczony. Nie ominęło to również Isuzu Motors Polska sp. z o.o. w Tychach, która chroni swoją sieć za pomcą firewalla i serwera proxy. Czytaj więcej »

Komputer na smyczy

Do uzyskania dostępu do danych przechowywanych w sieci firmowej wykorzystuje się komputery. I to wcale nie te znajdujące się daleko od firmy, ale często te pracujące w niej bezpośrednio. Włamywacz może często bez problemu dostać się do firmy i użyć komputera nie wykorzystywanego w danej chwili przez pracownika. Osobnym problemem są kradzieże komputerów przenośnych - często w... Czytaj więcej »

Lepsza jest prewencja

Jednym z najprostszych sposobów uniknięcia przestojów sieci i pracujących w nich komputerów, powodowanych aktami wandalizmu, jest stosowanie oprogramowania antywirusowego. Powinno ono chronić zarówno przed złośliwymi wirusami, jak i starającymi się działać niepostrzeżenie końmi trojańskimi, których zadaniem jest podglądanie działań użytkowników i umożliwienie dostępu do ich... Czytaj więcej »

Mur pomiędzy sieciami

Włączenie sieci korporacyjnej do Internetu nie musi być równoznaczne z udostępnieniem wszystkich danych przechowywanych w sieci lokalnej firmy. Na rynku istnieje już bowiem wiele skutecznych rozwiązań, umożliwiających ochronę i filtrowanie dostępu, zarówno do pojedynczych stacji roboczych, serwerów, jak i całej sieci korporacyjnej. Czytaj więcej »

Sieci

200 GB na kasecie

Seagate Technology zaprezentowała ostatnio Viper 200, pierwszy model napędu taśmowego wykorzystujący otwartą specyfikację nowego formatu Ultrium LTO (Linear Tape Open), wspieranego m.in. przez firmy Seagate, Hewlett-Packard i IBM. Napęd umożliwia zapis aż do 200 GB skompresowanych danych na pojedynczej kasecie z taśmą przy wysokiej szybkości transmisji sięgającej 1,9 GB/min. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo dla każdego

Cisco Systems wprowadzi na rynek nowe zabezpieczenia firewall oraz oprogramowanie zarządzające sieciami VPN za pomocą protokołu IPSec. Czytaj więcej »

Strony szybko serwowane

Dell wprowadził na polski rynek dedykowane serwery buforujące dane pobierane z Internetu, pracujące na podstawie systemu Novell ICS. Czytaj więcej »

Wydajność uśredniona

HP wprowadza nowe serwery intelowskie, konfigurowalne w zestawy złożone z 6 procesorów, wyposażone w narzędzia umożliwiające zarządzanie ich pracą poprzez przeglądarkę internetową. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Pytałem znajomych informatyków, jakim cudem udało im się dojść do pokaźnych dosyć pieniędzy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...