powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 15-2000, 10 kwietnia 2000
15-2000 Computerworld nr 15-2000
Wiadomości

Akwarium z rekinami

Europejskie koncerny telekomunikacyjne upatrują szansy w konwergencji sieci transmisji głosu i danych, technologii ADSL oraz telefonii komórkowej trzeciej generacji. Jednakże tylko nieliczne są w stanie podołać kosztom inwestycji w nowe technologie. Rynek czeka więc konsolidacja drogą ''wrogich przejęć'' i aliansów kapitałowych. Czytaj więcej »

Internet bez kabla

Formus Polska na budowę sieci bezprzewodowej transmisji danych w Polsce zamierza w tym roku przeznaczyć 90 mln USD. Wartość całej inwestycji przekroczy 200 mln USD. W maju br. zostanie zakończony pierwszy etap budowy sieci Formus.Net, która ma działać w 11 największych miastach Polski. Czytaj więcej »

Internetowa wiązka

Pozyskanie inwestora finansowego pozwoli łódzkiej firmie Laser Systemy Informatyczne na realizację projektów z zakresu handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Inwestycyjna ofensywa

Po wcześniejszych zakupach firm telekomunikacyjnych i operatorów sieci kablowych, Elektrim rozpoczął przejęcia dostawców Internetu. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Herlitz sp. z o.o. podpisał z TCH Systems umowę na wdrożenie systemu Baan IV w zakresie sprzedaży, zakupów magazynowych oraz planowania i zarządzania produkcją. Czytaj więcej »

Kredyt z przeglądarki

Cetelem w ciągu kilku sekund zatwierdza wnioski kredytowe. Czytaj więcej »

Monopol potwierdzony

Ogłoszono wyrok stwierdzający, że Microsoft jest monopolistą. Bezowocne okazały się próby osiągnięcia ugody. Czytaj więcej »

Na miarę klienta

HP przeprowadził kolejną reorganizację. Stworzono działy odpowiedzialne za poszczególne grupy klientów. Czytaj więcej »

Największy, najdroższy

Liberalizacja wyraźnie służy niemieckiemu rynkowi. Wartość Deutsche Telekom wynosi już prawie 290 mld USD, co czyni tę firmę największym i najdroższym operatorem w Europie. Na świecie daje jej to czwartą pozycję. Czytaj więcej »

Niemieckie ABC

Actebis kupił od CHS Electronics i Krzysztofa Musiała 100% udziałów ABC Data. Czytaj więcej »

Nowy image BT

British Telecommunications przedstawia się już jako firma teleinformatyczna. Dużo inwestuje w tworzenie sieci wykorzystującej protokół IPv6. Czytaj więcej »

Obiektowa lepsza

Zielonogórski ASTEC zamierza rozwijać swoje produkty dla systemu operacyjnego Linux i stosować język programowania Java. Czytaj więcej »

Ole!

Hiszpańska Telefonica jest warta siedmiokrotnie więcej niż Telekomunikacja Polska SA. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

W czasach globalizacji i Internetu wielkie, stabilne firmy z długą historią nie mają łatwego życia. Czytaj więcej »

Rewolucja totalna

Po kilku miesiącach milczenia, kanadyjski GEAC Computer zapowiedział całkowitą zmianę strategii przejętego pod koniec 1999 r. brytyjskiego JBA Holding. Czytaj więcej »

Romans ze słuchawką

Włosi uwielbiają rozmawiać przez telefon komórkowy. Miesięcznie operatorzy przyłączają 500 tys. nowych abonentów. Jest już więcej abonentów telefonii komórkowej niż stacjonarnej. Czytaj więcej »

Rozwojowy podział władzy

Roman Kluska sprzedaje pakiet kontrolny Optimusa BRE Bankowi SA i prywatnemu inwestorowi Zbigniewowi Jakubasowi, właścicielowi Multico. Pozostanie jednak prezesem firmy. Czytaj więcej »

Wielka, państwowa kasa

Większość Narodowych Funduszy Inwestycyjnych zamierza przekształcić się w fundusze private equity, inwestujące m.in. w branżę teleinformatyczną. Plany takie ma 8 z 15 NFI. Czytaj więcej »

Wielkie przyciąganie

Hector SA, warszawski integrator systemów utworzył spółkę Gravity, mającą się zajmować outsourcingiem i usługami udostępniania aplikacji (Application Service Provision). Jak już pisaliśmy, prezesem Gravity został Emil Konarzewski. Firma zamierza udostępniać różnego rodzaju aplikacje, w tym przede wszystkim systemy wspomagające zarządzanie. Czytaj więcej »

Wspomnienie po Minitelu

We Francji liderem dynamicznie rozwijającego się rynku internetowego jest Wanadoo. Jej właściciel - France Telecom - zamierza wkrótce przeprowadzić publiczną emisję akcji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dystrybucyjna alternatywa

Rozpoczyna się decydująca faza rozgrywki o przyszły status takich państw, jak Polska: czy znajdą się w grupie gospodarek zarabiających na dystrybucji, czy gospodarek wytwarzających produkty pod dyktando dystrybutorów. Czytaj więcej »

Lider poszukiwany

Teoretycy zarządzania zgadzają się co do faktu, że największy wpływ na wydajność pracy w przedsiębiorstwie, na jego skłonność do innowacji, na satysfakcję i motywację pracowników ma średnia kadra zarządzająca. To ona spotyka się z ludźmi na co dzień, wyznacza im zadania, weryfikuje dokonania pracowników i pomaga im w samorealizacji i rozwoju zawodowym. Charyzmatyczny,... Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Haczyk Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Daleko od szosy

Producent słonych przekąsek - CHIO Lilly Snack Foods - wdraża system telematyczny do kontroli tras przejazdów samochodów dostawczych, optymalizacji dostaw i analiz marketingowych. Czytaj więcej »

System bez dodatków

Domino's Pizza nie działają jak zwykłe restauracje, nie korzystają też ze standardowych systemów informatycznych. Sieć pizzerii nastawiona jest na dostawy. Czytaj więcej »

W czasie suszy szosa sucha

Troska o bezpieczeństwo jazdy, dostęp do informacji o sytuacji na drogach, monitorowanie pracy kierowców działów handlowych i logistycznych przedsiębiorstw to główne czynniki, które wpływają na rozwój samochodowych systemów telematycznych, łączących technologie telefonii komórkowej, nawigacji satelitarnej GPS i Internetu. Czytaj więcej »

Internet

Europa nie liczy

Dopiero od niedawna prowadzone są regularne pomiary wykorzystania Internetu w Europie. Czytaj więcej »

Polski Internet lepiej zbadany

W tym roku powinna nastąpić jakościowa zmiana w badaniach polskiego Internetu. Czytaj więcej »

Zarządzanie odwiedzającymi

Narzędzia dotychczas stosowane tylko w hurtowniach danych zaczynają być używane do analizy wykorzystania serwisów WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

75 GB na szkle

IBM zwiększa gęstość zapisu danych. Wprowadza też szybsze interfejsy ATA/100 do modeli Deskstar. Czytaj więcej »

Cyfrowa mowa

Nie ma wątpliwości, że kolejną rewolucją interfejsu użytkownika będzie wprowadzenie systemów rozpoznawania i syntezy mowy. Przyczyni się do tego popularyzacja palmtopów, telefonów komórkowych i innego rodzaju przenośnego sprzętu. Czytaj więcej »

Druga młodość FireWire?

Western Digital rozpoczyna produkcję dysków z interfejsem IEEE 1394. Czytaj więcej »

Kolor na A3

Brother wprowadza na rynek nowe modele kolorowych drukarek laserowych: HL-3400CN (format A3) oraz HL-2400Ce. Czytaj więcej »

Minipamięć

Karty pamięci Sony Memory Stick zdobywają wsparcie producentów sprzętu elektronicznego. Czytaj więcej »

Na niskich obrotach

Tanie napędy Fireball lct15 umożliwiają zapis 15 GB na jednym talerzu. Mają nietypową prędkość - 4400 obr./min. Czytaj więcej »

Notebook za 1000 USD

Compaq wprowadził na rynek amerykański bardzo tanie modele komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Palm TRG

Komputery naręczne TRGpro znalazły się w ofercie łódzkiej firmy Raptor. Palmtopy pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Palm OS w wersji 3.3. Czytaj więcej »

Wydruk z Windows 2000

W mieszanym środowisku systemów Windows mogą wystąpić problemy z udostępnianiem drukarek. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Gościna płatna w markach

Niemieckie firmy doradztwa personalnego przygotowują się do wejścia w życie przepisów zezwalających na zatrudnianie informatyków z zagranicy. Czytaj więcej »

Wespół w zespół

Efektywność realizowanych projektów informatycznych jest determinowana przez cztery podstawowe czynniki. Są to: cechy oczekiwanego produktu, dostępna technologia, wykorzystywany proces tworzenia i członkowie zespołu projektowego. Badania wskazują, że najważniejszym z nich jest czynnik ostatni. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

ASP bez ograniczeń

Instant ASP firmy Halcyon Software pozwala tworzyć aplikacje internetowe oparte na Active Server Pages, które działają na dowolnym serwerze WWW - od Apache na dowolnej platformie, po egzotyczne Xitami czy Zeus. Czytaj więcej »

BEA dla Linuxa

Spośród serwerów aplikacyjnych najlepsze wsparcie Javy oferuje WebLogic firmy BEA Systems. Serwer ten działa również pod kontrolą Linuxa. Czytaj więcej »

Głęboko w danych

Nowe techniki eksploracji danych umożliwiają niemal natychmiastowe uzyskiwanie wyników, na które kiedyś czekało się godzinami. Zdobywają więc popularność wśród analityków biznesowych, choć do niedawna były wyłącznie domeną naukowców. Czytaj więcej »

Jeszcze jeden ERP

Wkrótce na polskim rynku pojawi się kolejny system ERP zagranicznego producenta - Lawson Software. Aplikacje amerykańskiej firmy przeznaczone są dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Próba z CRM

W katowickiej firmie informatycznej 2Si trwa wdrożenie systemu klasy CRM - Vantive Enterprise. Docelowo oprogramowanie ma wspierać pracę działów sprzedaży, marketingu i serwisu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Firma komputerowa "Retry, Fail & Abort"

Człowiek ma przynajmniej dwie chwile szczęścia w życiu. Jedni uważają, że pierwsza następuje w momencie kupna samochodu, druga przy jego sprzedaży. Inni, że przy wstępowaniu w związek małżeński i przy rozwodzie. Czytaj więcej »

Listy

W Computerworld nr 13/2000 i nr 14/2000 napisaliśmy, że firma 3Com wycofała się z produkcji kart sieciowych. Nie jest to prawda. Firma nadal będzie produkować karty sieciowe. Zrezygnowała z produkcji modemów. Czytaj więcej »

Polowanie na byki

Zdarza mi się czasami spojrzeć na mój tekst w druku i siarczyście zakląć. Widzę jakąś niezręczność stylistyczną, drobny błąd rzeczowy i chciałbym to zmienić, ale wiem, że nie mogę. Numer gazety wydrukowany, farba wyschła, a egzemplarze zostały rozesłane do prenumeratorów i punktów sprzedaży. Klamka zapadła, kobyłka u płotu, a byk w tekście jest i straszy. Czytaj więcej »

Przedmiot studiowania

W zasadzie mamy pełną jasność - użytkownicy potrzebują systemów zintegrowanych. To jest standard, jaki mniej lub bardziej świadomie artykułują użytkownicy. Wielu obserwatorów trafnie uważa, że inne zastosowania techniki informacyjnej do wspomagania zarządzania są anachroniczne i jednoznaczne z marnotrawieniem środków. Czytaj więcej »

Wieczny pielgrzym

Polska jest wspaniałym krajem dla bankierów, zawsze słynęła z nowatorskich rozwiązań, by wspomnieć tylko pierwszy i jak dotąd jedyny bank na świecie sprzedający dżinsy oraz gumę do żucia (PKO SA, dla wyjaśnienia młodym Czytelnikom skrót literowy oznaczał Polską Kasę Opieki). Nic więc dziwnego, że największy polski bank PKO bp (przepraszam za te wtręty, ale tak się nam... Czytaj więcej »

Zawsze i wszędzie...

Gdy na dworze jest ciemno, lubię jak w mieszkaniu jest jasno, bardzo jasno. Gustuję w pozapalanych wszystkich źródłach światła, w uproszczeniu i dla ścisłości, lubię, jak palą się wszystkie żarówki (kominek mógłby zostać uznany za źródło światła, ale takim nie dysponuję). Świateł jest w związku z tym w mieszkaniu na trzecim piętrze, w mieszkaniu, w którym mieszkam,... Czytaj więcej »

Sieci

SCO w kawałkach

Gorsze od planowanych wyniki sprzedaży oprogramowania unixowego przyspieszyły decyzję o restrukturyzacji Santa Cruz Operation. Czytaj więcej »

Serwer z dedykacją

Intel wprowadził na rynek pierwsze urządzenie sieciowe, pracujące pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Czytaj więcej »

Sieci sprzedam...

Cabletron zamierza pozbyć się dwóch działów odpowiedzialnych za rozwój produktów sieciowych. Czytaj więcej »

Telefoniczna ofensywa

Cisco Systems wprowadza na rynek nową wersję oprogramowania centrali telefonicznej CallManager 3.0, nowy serwer medialny i telefony IP. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Do inwestycji internetowych podchodziłem sceptycznie, ale gdy w ubiegłym tygodniu zaproponowano mi sprzedaż mojego adresu e-mail za milion dolarów... Buduję portal. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...