powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 13-2000, 27 marca 2000
13-2000 Computerworld nr 13-2000
Wiadomości

Biurka nie wystarczą

Zgodnie z porozumieniem, do końca tego roku ma się zakończyć połączenie firm Biurosystem i Invar System. Czytaj więcej »

Dopłata do programisty

Promocja narzędzi programistycznych Microsoftu spotkała się z dużym zainteresowaniem polskich producentów aplikacji. Z kolei przedstawiciele Microsoftu mówią: "Pomogło nam to w promocji bazy SQL Server 7.0". Czytaj więcej »

Działać na większą skalę

Wrocławski STGroup zamierza połączyć się z warszawską California Computer. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Myśl na eksport

Poznański Xnet Communications specjalizuje się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych i wspomagających zarządzanie przepływem informacji. Czytaj więcej »

Na ścisłej diecie

3Com wycofuje się z rynku LAN, WAN i z produkcji modemów analogowych. Firma rozpoczyna największą reorganizację w dwudziestoletniej historii. Czytaj więcej »

Niewiedza i niezrozumienie

Z Ryszardem Stockim, prezesem firmy Towarzystwo Doradcze Stocki i Spółka, zajmującej się m.in. konsultingiem w zakresie zarządzania wiedzą, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Poczekamy, zobaczymy

Polskie przedsiębiorstwa na razie ostrożnie podchodzą do migracji do Windows 2000. Czekają na pierwszy zestaw poprawek do systemu Microsoftu i doświadczenia innych użytkowników. Czytaj więcej »

Poprawianie prawa

Rada Ministrów przyjęła poprawki do rządowego projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Przejąć i wynająć

ComArch przejmie 60% akcji CDN, producenta systemów finansowo-księgowych. Czytaj więcej »

Uprzedzić zmiany

ComputerLand rozpoczął współpracę z BRE Bank w zakresie handlu elektronicznego, w tym obsługi transakcji dokonywanych przez Internet. Czytaj więcej »

Uszyty na miarę

Computer Service Matrix z Warszawy specjalizuje się w budowie zintegrowanych systemów informatycznych opracowywanych na zamówienie. Czytaj więcej »

Wiedza w ryzach

Dla coraz większej liczby przedsiębiorstw coraz bardziej dokuczliwy jest brak przepływu wiedzy wewnątrz firmy. Odpowiedzią na ten problem jest popularna ostatnio koncepcja zarządzania wiedzą. Jednak okazuje się ona na tyle wymagająca, że trudno znaleźć w Polsce firmy, które mogłyby poszczycić się stworzeniem własnego systemu zarządzania wiedzą. Czytaj więcej »

Z Wrocławia do Polski

Prezesowi i czterem pracownikom JTT Computer SA przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw gospodarczych. JTT stanowczo zaprzecza i skarży Policję. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gdy zyski w ogóle się nie liczą

Na palcach jednej ręki można policzyć firmy internetowe, które przynoszą zyski, ale nikt na to nie narzeka. Czytaj więcej »

Komputery zamiast edukacji?

Różne ważne gremia, zajmujące się debatowaniem nad strategią rozwoju naszego kraju, powtarzają do znudzenia, że w dobie gospodarki elektronicznej i społeczeństwa informacyjnego najważniejsza jest edukacja młodego pokolenia. Czytaj więcej »

Ścieżką kolejnych uzgodnień

W roku 1997 biznes mediowy Polskapresse urósł do takich rozmiarów, że potrzebował wsparcia profesjonalnego systemu informatycznego. Czytaj więcej »

W odpowiedzi na potrzeby

Projekt informatyzacji ma szanse powodzenia tylko wtedy, gdy jest odpowiedzią na realne, dobrze wyartykułowane potrzeby. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Gdy nastanie rok 2003

Według European Information Technology Observatory (EITO), najbliższe 3 lata będą decydujące dla rozwoju e-biznesu w Europie. Gdy w 1998 r. europejskie przedsiębiorstwa wydały na rozwiązania e-commerce tylko 12% z budżetu IT, to 5 lat później - w 2003 r. - wydatki te zwiększą się do 34%. Słowem, firmy Starego Kontynentu mają zmienić swoje podejście do e-biznesu, starając się... Czytaj więcej »

Internet

Piąty wirtualny

LUKAS e-Bank jest kolejnym polskim bankiem, którego usługi dostępne są przez Internet. Czytaj więcej »

Pod jednym dachem

System TeleKonto firmy Suntech z Warszawy ma ułatwić bankom udostępnianie usług finansowych za pośrednictwem różnych mediów. Czytaj więcej »

Uwierzytelnienie programowe

Program WebFort 2.0 wyposażono w silne mechanizmy identyfikacji użytkowników, nie oparte na rozwiązaniach sprzętowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

750 tysięcy drukarek

Większość producentów drukarek zanotowała w 1999 r. znaczny wzrost sprzedaży, sięgający nawet 90%. Kurczy się tylko rynek drukarek igłowych - OKI i Epson ujawniły spadek sprzedaży tego typu urządzeń. To odzwierciedla tendencję obserwowaną od kilku lat w krajach rozwiniętych. Czytaj więcej »

Atramentowa koalicja

Xerox, Sharp i Fuji zainwestują 2 mld USD w rozwój nowych technologii druku atramentowego. Czytaj więcej »

Lektura obrazów

Do programu FineReader dodano moduł do rozpoznawania blokowego pisma odręcznego. Czytaj więcej »

Primavera na wiosnę

Czytaj więcej »

Specyfika redakcji

Czytaj więcej »

Strzał w dziesiątkę

Pierwsze testy beta nowego zestawu aplikacji biurowych, określanego wstępnie Microsoft Office 10, rozpoczną się latem. Wersja handlowa ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Więcej PhotoREt

Hewlett-Packard zwiększył ofertę drukarek stosujących najnowszą technologię druku atramentowego. Czytaj więcej »

Z kamery skaner

Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Firmy uważne na pracownika

Sukces przedsiębiorstw zależy przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia pracowników. Potwierdzeniem tej banalnej tezy są również firmy teleinformatyczne. Błyskawiczny rozwój sektora, a także olbrzymia konkurencja na rynku pracy sprawiają, że firmy przykładają coraz większą wagę do metod zarządzania personelem. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dynamiczny serwer

Dynamiczne serwery XML służą do obsługi dokumentów w czasie rzeczywistym. Są elementem infrastruktury, która ma zrewolucjonizować rynek rozwiązań typu business to business. Czytaj więcej »

SAP zmienia skórę

SAP przedstawił Enjoy - nową wersję 4.6 systemu R/3. Najbardziej widoczną zmianą, wynikającą z uwzględnienia sugestii użytkowników, jest wygląd interfejsu użytkownika. Czytaj więcej »

Testy przed premierą

Narzędzia FailSafe i SmartCheck pomagają programistom korzystającym z Visual Basica wykrywać błędy w aplikacjach. Producentem jest firma NuMega, należąca obecnie do Compuware. Czytaj więcej »

Wszyscy mówią XML

Standard, który powstał jako mutacja mało popularnego języka formatowania tekstów, robi karierę. Nasuwa się pytanie, czy XML to coś więcej niż moda? Przecież nie tak dawno niezwykle popularna była CORBA, zapewniająca wszystko, co realizuje XML, a nawet więcej. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Dokumenty dla celnika

Typowy program przeznaczony do tworzenia i edycji dokumentów celnych wspomaga wypełnianie dokumentów SAD, SAD BIS i DWC (deklaracja wartości celnej) we wszystkich procedurach, korzysta z takich baz danych, jak taryfy celne (stawki cła i podatków z uwzględnieniem stawek specyficznych) czy kursy walut, wykonuje obliczenia cła i podatku - nawet te złożone - i kontroluje wprowadzane dane pod... Czytaj więcej »

Przegląd produktów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak zostać członkiem Unii Europejskiej i po co?

W marcu Polskę odwiedził szczególny gość - Robert Mundell, laureat Nagrody Nobla w roku 1999 w dziedzinie ekonomii. Robert Mundell został wyróżniony za wieloletnie badania nad polityką monetarną i fiskalną. Uchodzi za ojca waluty wspólnoty europejskiej. Czytaj więcej »

Komputerowe brzuszki

Wiosna zbliża się szybko, a z nią lżejsze ubrania, wypady na plażę, randki - przydałoby się wyglądać dobrze. Niestety, świat dookoła i lustro ujawniają straszliwą prawdę. Komputerowcy są grubi! Im lepszy, tym więcej ma sadła w tzw. oponie. Nie udawajcie, kochani, że nie wiecie o czym mówię: to jest to wyoblenie tam, gdzie kiedyś mieliście pasek. Czytaj więcej »

Limity

Wszyscy wkoło mówią o ZUS-ie, bo wiedzą, że nie wypaliło z tą komputeryzacją. Teraz wszys-cy są mądrzy, gdyż widzą jak jest. Dwa lata temu większość wierzyła, że się uda. Różnica pomiędzy wiarą a wiedzą jest aż nadto oczywista. Nie należy wiary mieszać w sprawy racjonalne, a wiedzy w transcendentalne. Czytaj więcej »

Listy

Do siedziby Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO dokonano włamania. Skradziono m.in. komputer multimedialny, wyposażony w specjalistyczne programy logopedyczne i edukacyjne. Dzieci niedosłyszące podczas indywidualnej rehabilitacji z surdologopedą obserwowały swój głos na ekranie monitora. Uczyły się świadomej emisji głosu, a także rozpoznawania dźwięków. Z tej... Czytaj więcej »

m=e2

Jak można było w ciągu, powiedzmy, ostatnich trzech miesięcy, zrobić dobry biznes na informatyce? Sprzedawać sprzęt? Nie, ten rynek jest powoli opanowywany przez największych światowych dostawców. Tworzyć oprogramowanie? Owszem, ale to bardzo trudne, a poza tym przeciętny projekt trwa znacznie dłużej niż trzy miesiące. Integrować platformy i aplikacje? Pewnie coś można było na... Czytaj więcej »

Prawdziwy mężczyzna

Ileż to już napisaliśmy na tych łamach o koncepcjach komunikacji międzyludzkiej. Już nie w Zarządzaniu, nie w Komputerach i karierach, ale i w Sieciach wątek ten zaczyna się pojawiać. Czyli to musi być realny problem. Tymczasem w jego teoretycznych opisach nie bardzo chcą się pojawiać nowe pomysły, a te, które są znane, nudne są, jak nudny jest wieczór, gdy za oknem pada deszcz,... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Dwa w jednym

Migracja usług plikowych serwera Netware 3.12 do Windows 2000 tylko z pozoru jest łatwa. W rzeczywistości brakuje jeszcze na rynku narzędzia, które zautomatyzowałoby ten proces. Na szczęście nowy system plikowy NTFS 5 daje wiele powodów, by zachęcić do migracji na nową platformę. Czytaj więcej »

Jak pozbyć się Apacza?

Internet Information Server 5.0 (IIS) to jeden z podstawowych elementów składowych systemu Windows 2000. Jego wdrożenie w firmie POWIETRZE S.A. jest podyktowane chęcią standaryzacji środowiska serwerowego, a także zbliżającą się koniecznością integracji serwera WWW z bazą danych SQL Server. Czytaj więcej »

Katalogi na steroidach

Usługi katalogowe Active Directory to fundament Windows 2000. Ich wdrożenie powinno być dobrze zaplanowane nie tylko dlatego że bez nich praca systemu serwerowego nie jest możliwa, ale również z powodu korzyści, jakie można odnieść, planując właściwie ich strukturę. Czytaj więcej »

Koniec początkiem drogi

Błędem byłoby sądzenie, że migracja do systemu Windows 2000 w firmie POWIETRZE S.A. kończy się na wdrożeniu tego systemu na kilku serwerach. Po zakończeniu tego pierwszego, najważniejszego etapu, informatycy muszą się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać potencjał nowego systemu, aby z przeprowadzonej migracji odnieść najwięcej korzyści. Czytaj więcej »

Na rozstajnych drogach

Scenariuszy migracji do Windows 2000 może być co najmniej tyle, ile korporacyjnych serwerów. Optymalnym rozwiązaniem jest taki, który pozwoli osiągnąć wszystkie cele stawiane przed migracją, a jednocześnie zminimalizuje nakład pracy i ryzyko związane z przestojem systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Praca bez komputera

Każdy z serwerów Windows 2000 może pełnić funkcję serwera terminali. Dzięki temu funkcjonalność, zastrzeżona dotychczas wyłącznie dla elitarnej wersji Windows NT 4.0 Terminal Server Edition, ma szansę znacznie się spopularyzować. Możliwość wygodnej zdalnej pracy z wykorzystaniem prostych terminali lub starych komputerów może zainteresować zarówno duże korporacje, jak i małe... Czytaj więcej »

Spójne dane presonalne

Kluczem do ułatwienia zarządzania kontami użytkowników w firmie POWIETRZE S.A. jest integracja rozdzielnych dotąd baz informacji o użytkownikach zawartych na serwerze komunikacyjnym Microsoft Exchange 5.5 i w domenie Windows NT. Po migracji do Windows 2000 i usług katalogowych Active Directory, funkcjonalność taką zapewnia Active Directory Connector. Czytaj więcej »

Stan wyjściowy

POWIETRZE S.A.to wymyślona przez nas firma. Na jej przykładzie pokażemy, w jaki sposób można wdrożyć system Windows 2000. Jednak najpierw przedstawimy charakterystykę firmy, jej przeszłość, teraźniejszość i plany na przyszłość... Czytaj więcej »

Z mapą w ręku

Migracja do Windows 2000 jest najtrudniejszym z dotychczasowych wyzwań stawianych administratorom systemów opartych na technologii Microsoft Back Office. Nie da się jej przeprowadzić bez szczegółowego zaplanowania poszczególnych etapów czy lokalizacji poszczególnych serwisów systemowych, a także sekwencji, w jakiej będzie uaktualniać się oprogramowanie serwerowe. Czytaj więcej »

Sieci

Dyski pod kontrolą

Legato wprowadza oprogramowanie zarządzające dyskami i pamięciami masowymi w środowiskach heterogenicznych. Czytaj więcej »

Komórkowy serwer

Nokia wprowadzi na rynek nowy, znacznie wydajniejszy i bardziej zaawansowany serwer WAP. Czytaj więcej »

Lepsze dla biznesu

Wraz z premierą Windows 2000 rozpoczął się nowy etap walki o rynek usług katalogowych. Novell oferuje już katalogi dla nowego systemu Microsoftu. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...