powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 11-2000, 13 marca 2000
11-2000 Computerworld nr 11-2000
Wiadomości

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Jest kasa, będzie więcej

BCC opracował moduł obsługi kasy gotówkowej dla systemu SAP R/3. Czytaj więcej »

Między starym a nowym

Rozmowa z Ryszardem Krauze, prezesem Zarządu Prokom Investments SA. (Przedruk z Computerworld nr 40/1997) Czytaj więcej »

Outsourcing dla początkujących

Z doświadczeń klientów firm outsourcingowych wynika, że usługi te są opłacalne dla tych firm, które dopiero planują wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Pogoń za informacją

Altkom Matrix jest kolejną firmą, która postanowiła rozwijać systemy oparte na technologii WAP. Czytaj więcej »

Poznać mózg

W Massachusetts Institute of Technology powstanie Instytut Badań nad Mózgiem. Fundatorami Instytutu są Patrick McGovern, założyciel i prezes IDG, oraz jego żona Lore Harp McGovern. Czytaj więcej »

Projekt, którego szkoda

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła brak w zawartej umowie z Prokomem należytego zabezpieczenia interesów ZUS-u. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

List do innych cywilizacji Czytaj więcej »

Teta na rozdrożu

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z rozwijania systemu Teta_C pod kontrolą NetWare, Teta bezterminowo utrzyma wsparcie dla użytkowników korzystających z systemu Novella. Czytaj więcej »

Tylko mercedesy

Daimler-Chrysler odsprzeda debis IT Services. Czytaj więcej »

Wchłonięci samodzielni

Część pracowników firmy Galicyjskie Towarzystwo Informatyczne odeszła i założyła spółkę Con-Pasjonata, która została przejęta przez wrocławską Tetę i zmieniła nazwę na Teta@Mielec. Czytaj więcej »

Wielki sukces czy wielka porażka

Polska potrzebuje systemu ubezpieczeń społecznych godnego nowoczesnego państwa europejskiego. Kiedykolwiek system takowy się pojawi - z perspektywy dnia dzisiejszego - zawsze będzie spóźniony. Jednak każda zwłoka w jego wprowadzeniu hamuje ustrojową reformę państwa. (Przedruk z Computerworld nr 40/1997) Czytaj więcej »

Wybór z konieczności

Rozmowa z Andrzejem Girynem, który w 1997 r. był wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Przedruk z Computerworld nr 40/1997) Czytaj więcej »

Zarząd e-biznesowy

Czytaj więcej »

Zjednoczeni doradcy

Whittman-Hart połączył się z USWeb/CKS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nieoczekiwana szansa dla zdrowia?

Bohaterowie Krzemowej Doliny nie zamierzają poprzestać na udostępnianiu ludziom możliwości dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu, chcą też podnieść jakość ich życia w dziedzinie wydawałoby się nadzwyczaj odpornej na reformowanie - ochronie zdrowia. Czytaj więcej »

Ujmująca rola wskaźników

Przyjazd do Polski profesora Roberta Kaplana, autora koncepcji Balanced Scorecard - Zrównoważonej Karty Wyników, i jego wykłady upewniły wiele firm, które wcześniej zainteresowały się tą koncepcją, że warto ją wdrożyć i że inni też to czynią. Czytaj więcej »

Uwaga, wielcy detaliści w sieci

Internetowi giganci, którzy zawarli alianse z głównymi sieciami handlowymi, nie wątpią, że wkrótce również ich bardziej konserwatywni klienci zechcą skorzystać z internetowych możliwości kupowania. Czy jednak znaczy to, że potentaci handlu w supermarketach staną się również potęgą handlu w Internecie? Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Zakres widzialności Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Leksykon programowania

Wśród informatyków jest sporo osób nie mających zielonego pojęcia o programowaniu. I jest to wstyd, bo informatykiem nie może mianować się ktoś, kto w życiu nie napisał żadnego programu. Aby sprawę załagodzić, pomyślałem sobie, że opublikuję przynajmniej podstawowe terminy związane z programowaniem, tak aby informatycy nie praktykujący mogli w miarę przystępny sposób... Czytaj więcej »

Stąd do wieczności

Nieśmiertelność" - zauważył niegdyś amerykański reżyser Woody Allen - "jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać". Znaczna większość Amerykanów, która głęboko wierzy w życie wieczne, wyobraża sobie jednak nieśmiertelność zupełnie inaczej. Czytaj więcej »

Internet

Giełda bez opóźnień

SidomaOnLine, oprogramowanie autorstwa ZETO-Rodan, pozwala na śledzenie notowań i składanie zleceń giełdowych w czasie rzeczywistym. Na razie jest to możliwe tylko na CeTO. Czytaj więcej »

List podejrzany

Program Cameo umożliwia w systemie Microsoft Exchange kontrolowanie treści listów elektronicznych pracowników wysyłanych i otrzymywanych przez Internet. Czytaj więcej »

Oferta dla GUCK

Firmy Concord-Eracom i SSB reprezentowane są w Polsce przez spółkę Bazy i Systemy Bankowe. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolor wielofunkcyjny

Epson wprowadził do sprzedaży atramentowe urządzenia wielofunkcyjne Stylus Scan 2000 i Stylus Scan 2500. Czytaj więcej »

Laserowa alternatywa

Szybkość druku i niskie ceny to atuty nowych drukarek laserowych, oferowanych przez Brother International. Czytaj więcej »

Palmtop z Linuxem

Południowokoreański Gmate zaprezentował palmtop Yopy, pracujący pod kontrolą Linuxa. Czytaj więcej »

Sieciowy TravelMate

Czytaj więcej »

Symfonia kadr

Kadry i Płace 3.0 można zaliczyć do najpopularniejszych programów kadrowych, dostępnych na polskim rynku. Czytaj więcej »

Tęcza nad palmami

Palm Computing wprowadził do oferty dwa nowe modele z serii III - jeden przeznaczony na rynek masowy, drugi polecany odbiorcom korporacyjnym. Czytaj więcej »

W Hanowerze nie ma kabli

CeBIT to przegląd panujących trendów na rynku. Tegoroczna ekspozycja skłania do wniosku, że przemysł teleinformatyczny stawia na łączność bezprzewodową. Czytaj więcej »

Więcej modeli NEC

Bull zwiększa na polskim rynku ofertę komputerów PC i notebooków. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Rabin, Profesor i Karabin Maszynowy

Już ponad milion Polaków stale korzysta z Internetu. Patrząc na liczby, trudno jeszcze powiedzieć, by trafił on "pod strzechy", ale można odnieść takie wrażenie, gdy czyta się niektóre wypowiedzi. Wygląda na to, że kulturą wypowiedzi internetowej rządzą zupełnie inne reguły niż wypowiedziami przenoszonymi przez media tradycyjne. Jakie to reguły? Dlaczego tak się dzieje? Jak... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Na bazie produkcji

Infor AG, jeden z największych producentów aplikacji ERP w Niemczech, wzbogaca polską wersję systemu, przeznaczonego dla średniej wielkości przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym. Czytaj więcej »

Raporty w intranecie

Zmiany w Crystal Reports 8 nie są rewolucyjne. Powinny jednak skrócić czas oczekiwania na wyniki. Czytaj więcej »

Trudy synchronizacji

Informix kupił w ub.r. firmę Cloudscape, producenta bazy danych do wbudowania. Niedawno ukazała się jej nowa, wzbogacona wersja. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Pro publico bono

Zapotrzebowanie na specjalizowane oprogramowanie wspomagające opracowywanie, tworzenie oraz obsługę zlecanych i przyjmowanych zamówień publicznych pojawiło się po wprowadzeniu ustawy o zamówieniach publicznych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście takich programów. Są to programy pracujące zarówno pod DOS, jak i w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Przegląd produktów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Amazon(ka) cwałuje

Jak zwykle w marcu popadam w zadumę nad stanem mojej kasy. Przychodzi bowiem nieunikniony moment zapłacenia podatków i wtedy okazuje się czarno na białym, ile zyskały oszczędności leżące w banku oraz te ulokowane w akcjach. Przypominam, że trzy-cztery lata temu proponowałem w felietonach IdEiA (CW 29/96) oraz Emeryci-milionerzy (CW 24/97) powiązanie przyszłych emerytur z akcjami firm... Czytaj więcej »

Drugie dno

Z okresu wczesnego dzieciństwa najbardziej utkwiły mi w pamięci miesiące letnie, na które czekałem rokrocznie, aby wreszcie znaleźć się na wakacjach w rodzinnych stronach. Spędzanie czasu w otoczeniu bliskich mi osób i na dodatek w uroczym wówczas zakątku nad poznańskim Jeziorem Kierskim warte było tęsknot. Czytaj więcej »

Emerytura - skomputeryzowana synekura

Już wydawało się, że wyrywkowe informacje o ZUS i Prokomie przekonały gestorów naszych podatków, że te "niczyje" pieniądze można i trzeba wśród cywilizowanych ludzi traktować jak czyjąś własność. Wreszcie więc sama NIK zabrała się do oceny procesu wyrzucania tych gigantycznych pieniędzy na zabawę w komputeryzację. Czym jest ta komputeryzacja? Czytaj więcej »

Listy

Nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z Pani obserwacją (Iwona D. Bartczak, "Dwa oblicza gospodarki", CW 9/2000). Na podstawie mojego prawie już dziesięcioletniego doświadczenia z pracy w administracji samorządowej można zjawisko rozciągnąć również na samorządy. Przedstawiciele lokalnej prasy w pogoni za jednodniowymi "sensacyjkami", rozgrywkami i zagrywkami lokalnych "polityków"... Czytaj więcej »

Przyglądać się wszystkim

Za żadne skarby nie potrafię wyjaśnić, dlaczego przez lata prześladowała mnie w różnych szkołach, niewspółmiernie bardziej prześladowała mnie od innych pasjonujących teorii, teoria wyłożona w książeczce Traktat o dobrej robocie przez Tadeusza Kotarbińskiego, który zresztą naukę o sprawnym działaniu (racjonalnym i skutecznym) ujął w system i nazwał prakseologią. Czytaj więcej »

Wybieramy Bahamy

Robienie złota z ołowiu, czy też - mówiąc szerzej - bogactwa z niczego, było marzeniem ludzkości od zarania dziejów. Przez setki lat próbowali tego alchemicy. Celu nie osiągnęli, ale przynajmniej położyli podwaliny chemii. Wnieśli też to i owo do kultury, czego przykładem jest choćby powieść Alchemik, znajdująca się ostatnio na szczycie listy bestsellerów. Czytaj więcej »

Sieci

Handlowy wie co ma

Od listopada ub.r. Bank Handlowy w Warszawie SA wykorzystuje system zarządzania siecią rozległą i sieciami lokalnymi Tivoli NetView. Firma planuje wdrożenie kolejnych modułów z serii Tivoli. Czytaj więcej »

Kierunek na początkujących

Cabletron Systems zamierza przekształcić się z producenta sprzętu sieciowego w firmę inwestującą w małych, dobrze rokujących producentów. Czytaj więcej »

Kupiony rynek ATM

Alcatel przejmie amerykańskiego producenta sprzętu Newbridge Networks, dzięki czemu uzyska 25-proc. udział w rynku produktów ATM. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Choć może nam się wydawać, że tak nie jest, jednak są jeszcze tacy informatycy, którzy potrafią uczciwie przyznać, iż czegoś nie potrafią zrobić. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...