powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 10-2000, 6 marca 2000
10-2000 Computerworld nr 10-2000
Prezentacje firmowe

Aplikacje z przeglądarki

MicrosoftCRM Microsoft online, Windows Intune i Microsoft Office 365 to oprogramowanie dostępne z chmury przez przeglądarkę. Windows Intune służy do zarządzania komputerami oraz ich zabezpieczeniami, Office 365 to pakiet narzędzi biurowych, oprogramowania do komunikacji i pracy grupowej. CRM online umożliwi zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientami.

Wiadomości

CeBIT w skrócie

Czytaj więcej »

Dogonić Amerykę

CeBIT 2000 najlepiej określa hasło "Mobile Information Society" - Mobilne Społeczeństwo Informacyjne, którego narzędziem jest telefon komórkowy z obsługą technologii WAP. Czytaj więcej »

Europejska e-konomia

Czytaj więcej »

Gastinformatyk

Ogłoszony podczas CeBIT 2000 zamiar wprowadzenia w Niemczech tzw. zielonych kart dla 30 tys. informatyków z Indii i Europy Wschodniej stał się paradoksalnie najważniejszym wydarzeniem targów. Czytaj więcej »

Kariera w mundurze

Przetarg na wykonanie systemu poczty elektronicznej w polskiej armii wygrała firma Siltec, znana jako dostawca systemów podtrzymywania napięcia i agregatów prądotwórczych. Czytaj więcej »

Kolejne terminy

ZUS podpisał z Prokom Software aneks do umowy na wykonanie KSI ZUS. Czytaj więcej »

Na góralską nutę

Krzysztof Penderecki, kapela góralska i kasy fiskalne - oto, w jaki sposób polska branża IT promowała się na targach CeBIT 2000. Czytaj więcej »

Outsourcing na fali

ZETO Poznań będzie wynajmować - na zasadach outsourcingu - system Impuls firmy BPSC, działający na komputerze typu mainframe IBM S/390. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Korzenie gatunku Czytaj więcej »

Remont w systemie

Intentia Polska wprowadza jedenastą wersję swego systemu klasy MRP II/ERP - Movex. Czytaj więcej »

Technologia to całość

Suntech zapowiedział prezentację nowego produktu z zakresu bankowości internetowej. W styczniu firma została partnerem Dialogic. Czytaj więcej »

W zgodzie z Europą

Zakończyło się trwające rok wdrożenie systemu SAP R/3 w Tenneco Automotive Polska. Było ono częścią projektu prowadzonego w 29 zakładach tej firmy w Europie i Afryce. Czytaj więcej »

Właściwa decyzja

Instytut Analiz Przedsiębiorstwa specjalizuje się w usługach doradczych, dotyczących projektowania i wdrażania systemów kontrolingu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Całkiem Nowa Rzecz

Książka Michaela Lewisa "The new new thing" to numer 1 na amerykańskich listach bestsellerów. Przebojowo napisana opowieść o jednym z pionierów cywilizacji informacyjnej - Jimie Clarku, twórcy Silicon Graphics, Netscape, a teraz Healtheon, który ma zrewolucjonizować rynek ochrony zdrowia w USA. Oto jej fragmenty. Czytaj więcej »

Na czym polega nowy biznes?

Wydarzenia gospodarcze w Krzemowej Dolinie w Stanach Zjednoczonych w latach 90. spowodowały narodziny zupełnie nowej ekonomii, ekonomii, u której podstaw leży Internet. Czytaj więcej »

Ważne, to za mało

Przedsiębiorstwa, przystępując do wdrożeń tradycyjnych systemów ERP, nie powinny ulegać złudzeniu, że budują tym swoją przewagę konkurencyjną. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Trach Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Cybernetyczni potomkowie Herostratesa

Zanim przed wszystkimi z nas otworzy się możliwość przeniesienia pełnej zawartości naszego mózgu do pamięci komputera i uzyskania tym tanim sposobem autentycznej nieśmiertelności, zdani jesteśmy na namiastki, np. "pozostanie na zawsze w ludzkiej pamięci". Można tego dokonać bez nadmiernego trudu, co odkrył już w 336 r. p.n.e. niejaki Herostrates, który - jak to potem tłumaczył -... Czytaj więcej »

Organizacja materii - czym jest informacja

Model świata opisywanego czasem, przestrzenią, energią i materią nie pozwala na zrozumienie istoty informacji i może być hamulcem rozwoju informatyki. Czy jest w nim miejsce na piątą kategorię? Czytaj więcej »

Internet

E-paragony

Tradycyjne sklepy będą mogły wystawiać paragony elektroniczne. Czytaj więcej »

Kreator aplikacji e-handlu

WebSphere Commerce Suite to następca pakietu Net.Commerce, znanego produktu IBM. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Rośnie ruch na większości popularnych serwisów WWW. Większość menedżerów i szefów firm uznaje, że Internet będzie miał znaczący wpływ na prowadzony przez nich biznes. Czytaj więcej »

Oferta dla usługodawców

W Warszawie zostanie wkrótce zlokalizowany punkt dostępowy do szkieletowej sieci internetowej Ebone. Czytaj więcej »

System pełen wieści

W Polskiej Agencji Prasowej w rekordowo krótkim czasie wykonano i wdrożono centralny system do przygotowywania, dystrybucji i archiwizowania serwisów informacyjnych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bez przerwy w biurze

Biuro Informatyki PTK Centertel wprowadza rozwiązanie oparte na oprogramowaniu Citrix MetaFrame, Novell NetWare i Windows NT Terminal Server Edition. Czytaj więcej »

Druk i kopia

Hewlett-Packard wprowadził urządzenia HP Mopier 320 i 240 wyposażone w moduł sieciowego skanera. Czytaj więcej »

Rambus, kupić czy nie?

Na rynku pojawiają się pierwsze komputery z pamięciami Rambus. Zaletą nowych pamięci jest większe pasmo przenoszenia danych. Czytaj więcej »

Wszystko na płycie

Intel i grupa firm (m.in. AMD i VIA) ogłosiły specyfikacje architektur płyt głównych. Ich standardowymi elementami będą modemy i karty sieciowe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Optymizm, mimo wad

Rynek modułów wspomagających pracę działów personalnych dopiero powstaje. Dotychczas przeprowadzone wdrożenia można zaliczyć do poligonu doświadczalnego, zarówno producentów, jak i użytkowników. Okazuje się bowiem, że moduły HR nie są pozbawione wad. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Federacje e-biznesu

Czytaj więcej »

Od danych do informacji

Z Seanem Kelly, specjalistą w dziedzinie hurtowni danych i propagatorem idei gotowych rozwiązań z zakresu informacji zarządczej dostosowanych do specyfiki sektorów gospodarki, od niedawna pełniącym funkcję dyrektora Sybase Business Intelligence EMEA, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Podzielone komputery

IBM i Sun konkurują w dziedzinie logicznego podziału serwerów na wiele niezależnych systemów. Czytaj więcej »

Siódmy Visual Basic

Według zapowiedzi Microsoftu, siódma wersja Visual Basic przyniesie istotne zmiany w programowaniu. Kompletny zestaw Visual Studio 7 pojawi się pod koniec roku. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Crazy times

Ian Mitroff, znany myśliciel i autor książek z zakresu zarządzania i biznesu, wydał w 1998 r. nową książkę1 zachęcającą nas do głębokiej zadumy nad produktami naszej pracy, nieraz bardzo zaawansowanej, chociaż nie zawsze celowej i przemyślanej. Przy okazji np. wprowadzania reformy systemu ubezpieczeń społecznych pod auspicjami ZUSu wymyślono i przeprowadzono tyle bezsensownych,... Czytaj więcej »

Goło mówcy

W jaki sposób uzyskujemy na ekranach wyświetlaczy efekt koloru? Każdy, choć trochę zaznajomiony z techniką, odpowie, iż jest to możliwe dzięki standardowi RGB, będącym addytywnym modelem kolorów, w którym trzy barwy podstawowe (czerwona, zielona i niebieska) są łączone w różnej intensywności w celu uzyskania innych kolorów. Model RGB jest nazywany addytywnym, ponieważ dodanie... Czytaj więcej »

Listy

Od paru miesięcy tworzymy serwis internetowy promujący Dolny Śląsk. Czytaj więcej »

Pożytki z literatury fachowej

Wstyd się przyznać, ale pożytki płynące z dobrej literatury fachowej poznałem dopiero po zakończeniu studiów. W trakcie nauki sądziłem, że liczy się przede wszystkim praktyka. Uważałem więc czytanie fachowych książek za stratę czasu. Ponadto, ponieważ od większoś-ci podręczników wieje nudą, do lektury przystępowałem niechętnie, raczej na wyraźne polecenie moich szefów... Czytaj więcej »

Transfer (nie)wiedzy

Jak wiadomo z felietonu "Praca (po)płaca" (CW nr 2/2000), zmieniłem miejsce pracy. Na zapytanie, gdzie się przeniosłem, odpowiem zagadką: proszę znaleźć na Drugiej Stronie (http://www.apple.com.pl/kuba) połączenie z moim życiorysem, a dowiedzą się Państwo, co i gdzie teraz robię. Podpowiedź:... Czytaj więcej »

Udany projekt

Wybudowałem dom. Wszystko odbyło się zgodnie z tradycją, to znaczy kosztowało nie tylko dużo pieniędzy, ale - zgodnie ze wspomnianą tradycją - także dużo zdrowia i czasu. Dziś jest już po wszystkim i nie powiem, żebym się nie cieszył. Jeszcze wprawdzie pozostały jakieś drobiazgi, głównie w otoczeniu domu, ale i we wnętrzu dobrych parę dni z pędzlem spędzić jeszcze będę... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

A może ogrzewane fotele?

Pokaż mi swoje auto służbowe, a powiem ci kim jesteś - mogłoby powiedzieć wielu menedżerów działów informatyki. Czytaj więcej »

Lista obecności

Wdrożenie modułu HR w Volkswagen Poznań sp. z o.o. pokazuje, jakie znaczenie mogą mieć nawet niewielkie modyfikacje procesu zarządzania kadrami i jakie korzyści może odnieść z tego przedsiębiorstwo. Czytaj więcej »

Pracownik znany od podszewki

Zainteresowanie modułami wspomagającymi zarządzanie personelem, zintegrowanymi z systemami MRP II/ERP, jest na razie niewielkie. W ostatnim roku przeprowadzono wprawdzie kilkanaście tego typu wdrożeń, jednak większość z nich była zminimalizowana. Obserwatorzy rynku są jednak zgodni, że zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązania dopiero się rodzi. Czytaj więcej »

Rozwód z braku innego wyjścia

W projekcie informatycznym niewielu rzeczy można być pewnym. Można jednak założyć, że w ciągu roku od wprowadzenia systemu w życie odejdzie ponad połowa doświadczonych i świetnie zorientowanych w zasadach działania organizacji członków zespołu projektowego. Odejdą na pewno - z nudów. Czytaj więcej »

Spektakl firmowy

Większość firm zagranicznych gra w tych sztukach już od kilku lat. 80% polskich firm dopiero przygotowuje się do premiery. Ci, którzy mają ją już za sobą, czasem długo dochodzą do siebie, klnąc scenarzystów i reżysera. Chodzi o coroczne występy w spektaklu pod tytułem "oceny okresowe". Czytaj więcej »

Sieci

Bezpieczny ekspert

Czytaj więcej »

Intel klasę lepszy

Unisys wprowadził 32-procesorowy serwer dla Windows 2000. Czytaj więcej »

NetWare w klastrze

Czytaj więcej »

Poczta na trzy sposoby

Exchange Server 2000 dostępny będzie w trzech wersjach. Microsoft zakończył testy beta nowego serwera komunikacyjnego przeznaczonego dla systemu operacyjnego Windows 2000. Czytaj więcej »

Podstawa Internetu

Intel wprowadził urządzenia wspomagające udostępnianie serwisów internetowych i skracające czas transmisji danych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...