powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 09-2000, 28 lutego 2000
09-2000 Computerworld nr 09-2000
Wiadomości

Autostrady i... Infostrady

Autorzy poddanej pod dyskusję środowisku naukowemu koncepcji programu "Pionier: Polski Internet Optyczny - Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego" nie mają wątpliwości, że skoro od sprawnej infrastruktury teleinformatycznej zależy dziś bezpieczeństwo państwa i konkurencyjność gospodarki, to wydatki na ten cel muszą pochodzić z budżetu. Czy... Czytaj więcej »

Cel na Internet

Czytaj więcej »

Epoka WAPienia

W najbliższych miesiącach w Polsce pojawi się wiele nowych usług bazujących na rozwiązaniach WAP. Dziś największym problemem jest ustalenie zasad ich odpłatności. Czytaj więcej »

Informacje na łańcuchu

Obecna w Polsce węgierska United Transfer nawiązała współpracę partnerską z firmą Manugistics, dostawcą rozwiązań wspierających zarządzanie łańcuchem dostaw. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nie dla nas

Fascynacja możliwościami systemów klasy MRP II/ERP wyraźnie omija - przynajmniej na razie - sektor bankowo-finansowy. Czytaj więcej »

Opakowany świat

4P Rube Polska z Chełmka, po zakończonym właśnie projekcie wdrożenia oprogramowania ERP, planuje jego połączenie z systemem kodów kreskowych. Czytaj więcej »

Ostatni z wielkich

Amerykański dystrybutor Ingram Micro otworzy w kwietniu br. oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Sieć nad wszystkim

Czytaj więcej »

Szersze mosty

Czytaj więcej »

Szybkość wymarzona

Fundamentem budowy Internetu optycznego będą łącza światłowodowe, umożliwiające zwielokrotnienie przesyłanych fal optycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dwa oblicza gospodarki

Gdy słucham i czytam o tym, jak gospodarują w Polsce przedsiębiorstwa, ogarnia mnie zniechęcenie, a nawet pogarda, gdy jednak sama rozmawiam z menedżerami czy pracownikami tychże przedsiębiorstw, to doceniam ich odwagę, determinację i wolę uczenia się, a czasem wręcz podziwiam ich upór i pomysłowość. Czytaj więcej »

Spełniająca się strategia

W dzisiejszych czasach gospodarki postindustrialnej, czy może już wręcz elektronicznej, tradycyjne mierniki efektywności gospodarowania, np. rentowność kapitału, są niewystarczające. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Narada Czytaj więcej »

Zarządzanie przez...

Te same cele przedsiębiorstwa mogą być osiągnięte za pomocą pięciu najważniejszych technik zarządzania: zarządzanie przez cele, zarządzanie przez wyjątki, zarządzanie przez innowację,zarządzanie przez motywację i zarządzanie przez komunikację. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Jak znaleźć igłę w stogu siana

Metody matematyczne, które pomocne są przy wykrywaniu obrazu czołgu na nieostrym zdjęciu satelitarnym, przydają się biologom do poszukiwania sekwencji kodujących konkretne geny w łańcuchu DNA. Czytaj więcej »

Przepis na życie

Rozszyfrowanie informacji zawartych w ludzkim genomie jest największym wyzwaniem nauki i techniki przełomu wieków. Gdy poznamy "przepis na żywy organizm" zapisany w sekwencji nukleotydów w tworzącym geny DNA, powstaną lekarstwa "szyte na miarę", skuteczne dla każdego. To będzie rewolucja bez porównania w dziejach świata, której los w znacznym stopniu zależy od mocy obliczeniowej... Czytaj więcej »

Internet

Oczekiwana zmiana

Zapowiadane przez Ministerstwo Łączności zmiany mają poprawić warunki działania usługodawców internetowych w Polsce. Czytaj więcej »

Raport na stronie

Program Report.Web pozwala zbliżyć się do idei "biura bez papieru". Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Antypiracki eksperyment

Microsoft wprowadza nowe zabezpieczenia przed nielegalnym kopiowaniem programów. Czytaj więcej »

Domowy firewall

Czytaj więcej »

E-mail w kopercie

eNavo pozwala na elektroniczną wymianę dokumentów płatniczych pomiędzy kontrahentami. Czytaj więcej »

Elsa bez przewodów

Czytaj więcej »

Rosyjski ślad

Czytaj więcej »

Więcej megaherców, mniej mocy

AMD sięga po nowe rekordy wydajności. VIA wprowadza na rynek procesory konkurencyjne do Celerona i K6. NEC zapowiada układ o rekordowo małym poborze mocy. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Informatyk w zalotach

W idealnym świecie to zarząd i dyrektorzy kształtują strategię informatyzacji przedsiębiorstwa. Dobrze wiedzą, co chcą osiągnąć, a rola działu informatyki ograniczona jest do zapewnienia technicznej strony realizacji celów. Nasz świat nie jest jednak idealny i żeby przekonać do inwestycji informatycznych, informatycy najczęściej sami muszą wypracowywać strategię, która... Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Historia IKEA. Ingvar Kamprad rozmawia z Bertilem Torekullem ViK, Warszawa 1999. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Joe pisze w Javie

Firma Sterling Software opracowała pakiet narzędziowy do projektowania w Javie serwerowej części aplikacji wielowarstwowych. Czytaj więcej »

Przepis na dobrą Javę

Tworzenie aplikacji zgodnie z modelem J2EE powinno stać się łatwiejsze dzięki Blue Print Design Guidelines for J2EE - dokumentowi dostarczanemu przez Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Zero wąskich gardeł

Zero Impact SQL Monitor, pakiet firmy SQL Power Tools, jest zbiorem narzędzi, umożliwiających w sposób niemal nieodczuwalny dla użytkownika monitorowanie pracy serwera bazy danych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bajka jeszcze bez końca

W którąkolwiek stronę zwrócę się pamięcią, nigdzie nie znajduję śladów takiego pośpiechu, jaki dziś obserwuję wokół siebie. Jeden z dziadków zawsze miał czas, aby przesiadywać popołudniami z fajką w dłoni i rozmawiać o wszystkim. Drugi nie opuścił żadnej poobiedniej drzemki. Nie przypominam sobie, abym widywał ich śpieszących się, a obaj dużo pracowali. Babcia... Czytaj więcej »

Listy

W Computerworld często mam możliwość przeczytania o szczęśliwie zakończonych projektach informatycznych. Z drugiej strony napotykam również w Computerworld opinie szanowanych firm konsultingowych, wskazujące na ogromny odsetek niepowodzeń w realizacji projektów informatyzacji. W zależności od źródeł, sięga on nawet 80%! Przyznacie, że zderzenie tych dwóch światów jest... Czytaj więcej »

Na solidnej (państwowej) posadzie

I wyszło szydło z worka. Okazało się bowiem, z jakiej to przyczyny tzw. sfera budżetowa zarabia tak śmiesznie mało. Przed kilkoma tygodniami oburzyłem się na politykę władz naszych najjaśniejszych, nakazującą im wyznaczać płace ludziom według własnego, topornego poczucia humoru. Czytaj więcej »

Opowieści zza klawiatury

W powietrzu już czuć wiosnę. Jeszcze gdzieniegdzie leży śnieg, czasem zaduje mroźny wiatr, ale dnie już długie, a na krzewach zaczynają pojawiać się nieśmiałe pąki. Wiosną zwykle biorę kiełbaski i ziemniaki, zbieram rodzinę i grono przyjaciół i wszyscy jedziemy na ognisko. Takie ognisko to sposobność do snucia mniej lub bardziej prawdziwych, ale zawsze interesujących,... Czytaj więcej »

Państwo łebscy

Aby żyć, trzeba mieć głowę na karku, ale aby żyć dostatnio, to już trzeba mieć łeb. Nie każdy ma i nie każdy może, aczkolwiek każdy orze, jak może. Nieprzeciętną "łebskością" wykazała się kadra kierownicza w niektórych spółkach Skarbu Państwa, znajdując prostą drogę do zasilenia swych kieszeni poprzez odkrywcze projekty racjonalizatorskie. Czytaj więcej »

Samobójcza cenzura

Na samym początku od razu chcę się zastrzec. Nie uważam samobójstwa za coś godnego pochwały, nie namawiam, ale też nie potępiam tych, którzy zdecydowali się na ten dramatyczny krok. Nasze życie jest jedną z niewielu wartości, które są naprawdę nasze. Jeśli ktoś nie może znieść cierpień fizycznych albo psychicznych, to uważam, że ma wszelkie prawo do dysponowania tą... Czytaj więcej »

Sieci

Cabletron w ćwiartkach

Cabletron Systems wyodrębnił cztery firmy, pomiędzy które rozdzielił produkcję urządzeń sieciowych, oprogramowania i świadczenie usług. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Medytacja w pracy

Novell wprowadził dwa pakiety z serii ZENworks, automatyzujące zarządzanie serwerami i siecią. Czytaj więcej »

Potrzeba zmian

Linux jest poważnym zagrożeniem dla unixowych systemów operacyjnych firmy Santa Cruz Operation. Czytaj więcej »

Świat heterogeniczny

Rozmowa ze Stewartem Nelsonem, dyrektorem operacyjnym Novella. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Czuję pismo nosem, że technologia WAP to przyszłość. Computerworld tak dużo o niej pisze. Kto nie wierzy, polecam dwie witryny: www.wap.pl i www.wap.com.pl. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...