powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 08-2000, 21 lutego 2000
08-2000 Computerworld nr 08-2000
Prezentacje firmowe

Microsoft Office 365

MicrosoftJaki jest nowy Office 365? W jakie funkcje został wyposażony i dlaczego warto się nim zainteresować? Office 365 umożliwi uzyskanie większej mobilności pracowników. Mniejszym pozwoli ograniczyć wydatki inwestycyjne i uzyskać dostęp do najnowszego oprogramowania. Pobierz dokument i dowiedz się więcej.

Wiadomości

Fuzja programistów

Computer Associates planuje przejęcie firmy Sterling Software za sumę 4 mld USD. Czytaj więcej »

Internet ogłuszony

Niedawna fala ataków na znane internetowe serwisy uświadomiła wszystkim, jak niedoskonała jest obecna infrastruktura Internetu. Czytaj więcej »

Nie widać końca

MSWiA kolejny raz przymierza się do wydania nowych dowodów osobistych i wdrożenia systemu CEPiK. Przetargi na oba systemy będą ogłoszone do końca marca. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Szare eminencje Czytaj więcej »

Przemyślana migracja

Z Edem Tompsonem, analitykiem Gartner Group, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Robimy tylko lody

Zielona Budka zamierza do końca br. wdrożyć zintegrowany system klasy MRP II/ERP. Będzie on administrowany na zasadach outsourcingu przez firmę zewnętrzną. Czytaj więcej »

Rynek wysokich technologii

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozważa utworzenie - być może jeszcze w tym roku - wyodrębnionego rynku dla spółek teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Siła w partnerze

Firma Human Dialog z Wrocławia specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań wspomagających pracę hurtowni i sieci sklepów. Czytaj więcej »

Szukam kapitału

Czytaj więcej »

Trzeci portal

Czytaj więcej »

W czterech raźniej

Czytaj więcej »

Wydobywanie danych

Sopocka DC SA Grupa Computer Plus wiąże swoją przyszłość z rynkiem zaawansowanych systemów analitycznych. Czytaj więcej »

Zaglądamy w okna

Od dawna zapowiadany system Windows 2000 Microsoftu trafił w ubiegłym tygodniu na rynek. Polska wersja ma się pojawić za dwa miesiące. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bez słowa o informatyce

Mimo że już chętnie w Polsce rozmawiamy o biznesowych zastosowaniach systemów informatycznych, to jeszcze wcale nie jest dla nas takie oczywiste, że dzięki nim wypracowuje się pewną rzeczywistą wartość. Czytaj więcej »

Przejrzeć przedsiębiorstwo na wylot

Dzięki modernizacji bloków w Elektrowni Turów można było wreszcie - przynajmniej częściowo - zrealizować pewien ideał: połączyć zbieranie danych na potrzeby techniczne i bezpieczeństwa ze zbieraniem danych w celach ekonomicznych. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Jałowiec Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Gdaz do dechy

Zespół naukowców z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej zbudował prototyp symulatora jazdy samochodem - autoPW. Na razie urządzenie to służy naukowcom i studentom do sprawdzania poprawności modeli symulacyjnych. Konstruktorzy mają nadzieję, że już wkrótce autoPW znajdzie zastosowanie w badaniach zlecanych przez producentów samochodów i w szkoleniu zawodowym kierowców. Czytaj więcej »

Nowy wspaniały cyberświat

Gdyby futurolodzy płacili kary umowne za nie spełnione wizje, byliby już wszyscy bankrutami. Prognozowanie jest przecież bardzo trudne - jak głosi "amerykańska mądrość ludowa" - szczególnie gdy dotyczy przyszłości. Czytaj więcej »

Złudzenie jedności

Wizje rozwoju społecznego mają zazwyczaj to do siebie, że nie liczą się z dniem dzisiejszym. Wybiegają w przyszłość, traktując ją jako absolutnie nową jakość, oderwaną od dotychczasowej historii i kultury, istniejących form życia zbiorowego, nawet aktualnych uwarunkowań ekonomicznych. Takie podejście charakterystyczne jest również dla wizji społeczeństwa informacyjnego.... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Mądrzy przed szkodą

Prasa informatyczna publikuje interesujące artykuły na temat testowania oprogramowania. Przedstawiane metody pozwalają w systematyczny sposób wykrywać i usuwać błędy popełnione w trakcie tworzenia systemu. Jednak w większości są dość kosztowne w stosowaniu i w istotny sposób opóźniają prace nad systemem. Znacznie taniej jest nie dopuszczać do powstawania błędów niż je... Czytaj więcej »

Internet

Automat do zakupów

Wdrożenie opartego na Internecie systemu automatyzującego zakup towarów i usług "nieprodukcyjnych" może zmniejszyć koszt obsługi zamówień o 50%. Czytaj więcej »

Strażnik serwera

WatchPoint 2.0 pozwala na bieżące monitorowanie pracy zespołów serwerów WWW. Czytaj więcej »

Złośliwe skrypty

Na stronach WWW mogą być umieszczane, bez wiedzy administratora, niebezpieczne dla użytkowników programy. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Antywirus PL

Omegas Software wprowadziła do sprzedaży polską wersję programu Doctor Turbo AntiVirus 3.0 PL. Czytaj więcej »

Apollo dla Athlona

VIA Technologies rozpoczęła masową produkcję chipsetów Apollo KX133 do obsługi procesorów AMD Athlon. Są to zestawy układów przeznaczone do instalacji w płytach głównych dla wysokiej klasy komputerów PC. Czytaj więcej »

Druk firmowy

Lexmark przygotował zestaw rozwiązań umożliwiających drukowanie w środowiskach SAP R/2 i R/3. Czytaj więcej »

Na dwie zmiany

Nowe modele notebooków Hewlett-Packarda OmniBook 4150 i 900 wykorzystują już technologię Intel SpeedStep. Czytaj więcej »

Plazma, LCD i CRT

Philips wprowadzi na polski rynek nowe, ulepszone monitory CRT oraz modele LCD i plazmowe. Czytaj więcej »

Procesory zarabiają

Producenci układów scalonych zanotowali w ub.r. wysoki wzrost obrotów. Można oczekiwać, że tendencja ta się utrzyma. Czytaj więcej »

Samsung w domu

Samsung Electronics opracowuje standard interfejsu tzw. HWW (Home Wide Web), który umożliwi zdalne sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą interfejsów internetowych. Czytaj więcej »

Stała szybkość w kolorze

Kolorowa drukarka Phaser 850 oferuje szybkość druku w pełnym kolorze, wynoszącą 14 stron na minutę. Jest to najszybsza biurowa drukarka kolorowa dostępna na rynku. Czytaj więcej »

Wspólny DRAM?

Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Pracować to nie znaczy zawsze to samo

Atrakcyjne projekty, modne narzędzia, korzyści biznesowe, podwyżki, kariera - oto słowa, które na stałe zagościły w słowniku informatyków. Tymczasem jest grupa osób, dla której hasła te nie mają większego znaczenia. Dla niej najważniejszym motorem do pracy jest cel, nie mający nic wspólnego ze wskaźnikami ekonomicznymi. Ludzie ci nie zarabiają zbyt wiele, a mimo to są... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bezpiecznie na Javie

W Java2 Standard i Enterprise Editon jest realizowany elastyczny model bezpieczeństwa kodu. Czytaj więcej »

Do rąk własnych

Unisys proponuje pakiet produktów e-@ction Content Management, usprawniający zbieranie, organizację i dystrybucję informacji. Czytaj więcej »

Integracja aplikacji

Modne ostatnie hasło "integracja aplikacji" to nowa nazwa trendu, który trwa od lat i polega na takim łączeniu aplikacji, aby mogły wspólnie korzystać z danych i procesów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dziecko wylane z kąpielą

Nie wiem, skąd się wzięło tytułowe powiedzenie. Jak się chwilę nad nim zastanowić, to każdy ojciec, który kiedykolwiek kąpał swoje dzieci, ochoczo potwierdzi, że dziecka nie da się łatwo wylać z kąpielą, bo wanienka jest za ciężka, aby można było ją dostatecznie przechylić. Nie mówiąc już o kłopotliwym doniesieniu do zlewu lub wanny, gdzie można by wylać wodę razem z... Czytaj więcej »

Dzień bez informatyki

Jak każdy dorosły człowiek, miewam kaprysy. Polegają one na przykład na tym, że postanawiam, iż wybranego dnia nie przeczytam niczego, w czym mógłbym napotkać choć słowo związane z informatyką. Bywają też wśród mych licznych kaprysów takie dni, że postanawiam niczego nie czytać, ot tak, dla oczyszczenia głowy. Dla jasności, jeśli jesteśmy już przy kaprysach czytelniczych,... Czytaj więcej »

Jaja na miękko

Jaja kurze są cennym składnikiem pożywienia, zawierającym w żółtku między innymi żelazo - niezbędny składnik krwiotwórczy. Jeśli żółtko nie jest rachitycznie blade, jakby cierpiało na żółtaczkę, lecz ciemne, mamy pewność, że kokoszka była poprawnie odżywiana i z wdzięczności zniosła pełnowartościowe jajeczko, sygnalizując fakt głośnym gdakaniem. Czytaj więcej »

Listy

Do napisania listu skłonił mnie artykuł Bezcenne oprogramowanie, który ukazał się w Computerworld nr 4 z 24 stycznia br. Jestem przekonany, że poruszony w nim temat interesuje wszystkich "uczestników" branży informatycznej - zarówno klientów, jak i sprzedających. Dowiadujemy się, jakie są podstawowe kryteria ustalania ceny systemów ERP, z czym powinni liczyć się klienci,... Czytaj więcej »

Strategiczne Systemy Informacyjne

Coraz powszechniej zarówno w naszej literaturze, jak i w słownictwie pojawia się termin: Strategiczne Systemy Informacyjne. Jest to świadectwo nowości i zrozumienia. Po pierwsze, używa się sformułowania system informacyjny, co wyraźnie określa istotę zjawiska a nie jego przejaw, sposób skonstruowania (system informatyczny). W końcu zarządzający potrzebują gwałtownie informacji, a... Czytaj więcej »

Wodnik może poczekać

Istnieje spór, czy słynna Era Wodnika zaczęła się 1 stycznia 2000 r., czy zacznie się dopiero w najbliższy Nowy Rok, czyli za mniej więcej dziesięć miesięcy. Okres ten, jeżeli wierzyć tym, którzy go wyczekują, ma się charakteryzować powszechnym nawrotem do spraw duchowych, zwróceniem się ku naturze i dominacją kultury Wschodu nad kulturą zachodnią. Mamy przed-kładać... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Cała stawka na outsourcing

Outsourcing jest częścią strategii zarządzania obowiązującą w całym BP Amoco, a więc również w BP Poland. Czytaj więcej »

Informatyka na różne sposoby

Doświadczenia zakładów energetycznych pokazują, że o efektywności zarządzania informatyką przesądza nie tyle zastosowana formuła organizacyjna, ile umiejętność uzgodnienia wspólnych interesów struktur informatycznych i zarządu firmy. Czytaj więcej »

Pomoc z zewnątrz

Praca w firmie świadczącej usługi outsourcingowe zmusza informatyka do ścisłej specjalizacji, ale w zamian otrzymuje on szansę udziału w najbardziej ambitnych projektach. Czytaj więcej »

Poufna sprawa outsourcingu

Outsourcing jest najbardziej efektywnym sposobem organizacji zarządzania firmą, uznawanym za składnik nowoczesnego zarządzania strategicznego. Czytaj więcej »

Telekomunikacyjne minimum

Outsourcing informatyki ma sens tylko wtedy, gdy istnieją rozwiązania telekomunikacyjne, zapewniające niezawodną i wysokiej jakości łączność między firmą usługową a jej klientem, który powierzył jej zarządzanie swoimi systemami. Czytaj więcej »

Wybór wart ryzyka

Outsourcing jest rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które umieją pogodzić zimną chęć zysku z biznesową solidarnością wobec innej firmy - swojego outsourcingowego partnera - dając jej kredyt zaufania. Czytaj więcej »

Wychodząc naprzeciw nieuchronnym trendom

Z Michaelem Kucharskim, dyrektorem polskiego oddziału Apcon, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Za publiczny grosz

Tylko jeden raz w historii wyborów zorganizowanych w demokratycznej Polsce - czyli po 1989 r. - Krajowe Biuro Wyborcze zastosowało opracowany we własnym zakresie system informatyczny. Czytaj więcej »

Sieci

Na wyciągnięcie dłoni

Rozproszony system plików zastąpi serwisantów, którzy dotychczas musieli informować użytkowników, na którym serwerze znajdują się ich pliki. Czytaj więcej »

Palcem do serwera

Novell udostępnił oprogramowanie autoryzacyjne NMAS. Czytaj więcej »

Protokół nowych możliwości

Protokół RSIP może wyeliminować potrzebę szybkiego przejścia na IP w wersji szóstej. Zastępuje on bowiem i wzbogaca dostępną obecnie technologię NAT. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Serwer dla każdego

Compaq przypuścił ofensywę na rynek serwerów intelowskich, wprowadzając nowe serwery linii ProLiant, TaskSmart oraz NeoServer dla dużych, średnich i małych firm. Czytaj więcej »

Terminale ekspresem

Santa Cruz Operation wprowadziła na rynek pakiet Tarantella Express - odchudzoną wersję Tarantella Enterprise II. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...