powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 07-2000, 14 lutego 2000
07-2000 Computerworld nr 07-2000
Wiadomości

A mury runą, runą...

Pod takim hasłem Novell ogłosił premierę nowych produktów sieciowych, przeznaczonych dla przedsiębiorstw ery Internetu. Czytaj więcej »

Elektroniczny krawiec

BERA Systems z Warszawy specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie, głównie rozwiązań związanych z bankowością elektroniczną. Czytaj więcej »

Inwestycja na fali

XOR Solutions przejął grupę programistów firmy Pruszyński i S-ka, którzy stworzyli sklep internetowy Merlin.com.pl. Zostali oni włączeni do powstałej w styczniu br. firmy XOR Internet. Czytaj więcej »

Kolejne kroki

Baan rozważa sprzedaż niektórych działów. Brytyjski Science Systems przejmie dział Coda. Czytaj więcej »

Nie jesteśmy z tyłu

Z profesorem Wojciechem Katnerem, wiceministrem gospodarki, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Nowa, wspólna droga

Compaq Computer, po raz pierwszy od czasu połączenia z Digital Equipment, przedstawił spójną wizję rozwoju. Firma zamierza wejść na polski rynek komputerów dla klientów indywidualnych. Czytaj więcej »

Odwaga zbierania danych

BIG Bank Gdański i Elektrownia Turów to dwie firmy, w których zastosowano nie wykorzystane dotąd w Polsce rozwiązania hurtowni danych. Czytaj więcej »

Pingwin w cenie

Przejęcie Inprise ma pozwolić Corelowi skuteczniej konkurować na rynku systemów operacyjnych nie tylko z Red Hat, ale także z Microsoftem. Czytaj więcej »

Pogłębić dostęp

Softbank przejmie trzech dostawców usług internetowych: Polbox, PiK-NET i Multinet. Czytaj więcej »

Polskie biuro dwa

Bezpłatną alternatywą dla jedynego, dostępnego dzisiaj w Polsce pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office będzie StarOffice. Czytaj więcej »

Poseł po raz pierwszy

W polskiej administracji zakończyło się pierwsze wdrożenie systemu SAP R/3. Czytaj więcej »

Rozmowy kontrolowane

SIM Spółka Inżynierów tworzy urządzenia i oprogramowanie do nagrywania rozmów, wykorzystywane m.in. w call center. Czytaj więcej »

Sieć z danymi

Nowa, internetowa strategia firmy Szeptel zakłada m.in. budowę ogólnopolskiej sieci transmisji danych i dostępu do Internetu - SZEPTEL.NET. Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 100 mln USD. W związku z realizacją projektu Szeptel prowadzi rozmowy z inwestorami branżowymi i finansowymi, którzy mieliby wspomóc przedsięwzięcie finansowo. Czytaj więcej »

W sercu komputera

Zmienia się rola systemów operacyjnych. Najważniejsze staje się nie to, jaki system funkcjonuje na pojedynczym komputerze, ale jakie zastosowano rozwiązania kontroli komunikacji między komputerami a urządzeniami znajdującymi się w sieciach rozległych i Internecie. Czytaj więcej »

Wylęgarnia milionerów

Cisco Systems jest już drugą pod względem wartości firmą w USA. Po raz kolejny największy producent sprzętu sieciowego zaskoczył amerykańską giełdę wynikami sprzedaży. Czytaj więcej »

Z systemu na system

Kierownictwo PKO bp rozpoczęło negocjacje z firmą Alltel, dotyczące zakupu zintegrowanego systemu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Outsourcing domowy

Gdy w Polsce rozwinie się outsourcing, pracownicy, którzy w swoim miejscu pracy widzą coś na kształt ogniska domowego, mogą się szybko przekonać, że dom to jednak zupełnie inna wspólnota niż firma. Czytaj więcej »

Powtórka z żargonu

Informatyk nie musi poświęcać czasu na czytanie tego artykułu, bo powstał on z myślą, o jego przełożonych, którzy często nie rozumieją popularnych terminów slangu komputerowego. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Śpioch Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Cena strachu

Gdy firma udziela kontrahentowi kredytu kupieckiego lub przyjmuje zlecenie warte setki tysięcy złotych, informacja o wiarygodności i wypłacalności partnera staje się warunkiem sine qua non. Czytaj więcej »

Szerokopasmowa ścieżka wśród lasów i jezior

Internet uczy Szwedów że można korzystać z technologii dla własnej przyjemności bez przymusu państwa. Zarazem wprawia władze w zakłopotanie, jak opodatkować handel elektroniczny. Czytaj więcej »

Internet

Aukcja dla dostawców

W USA zaczynają działać pierwsze giełdy elektroniczne, obsługujące przemysł samochodowy. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Internet przenośny. To było do przewidzenia Czytaj więcej »

Sieć dla operatorów

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa świadczy na terenie Polski usługi szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego Telia. Czytaj więcej »

Transfer do cyberprzestrzeni

Z Grahamem Bondem, menedżerem zajmującym się handlem elektronicznym i rozwojem nowych produktów w VISA International, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

W centrum e-Europy

The Economist zorganizował konferencję o e-biznesie w Europie Centralnej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Zmierzch CD-ROM

Napędy DVD-ROM i CD-RW wypierają z rynku czytniki CD-ROM. Czytaj więcej »

CyfroLab

Czytaj więcej »

Dla Crusoe

Czytaj więcej »

Lepsza jakość zdjęć

Nowe cyfrowe aparaty fotograficzne Canona przekraczają barierę rozdzielczości 3 mln pikseli. Czytaj więcej »

Powolny start Rambusa

Wbrew wcześniejszym prognozom, jest mało prawdopodobne, by nowego typu pamięci RDRAM znalazły masowe zastosowanie już w tym roku. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Wojciech Wojnar, dotychczasowy dyrektor ds. sprzedaży, został dyrektorem generalnym EDS Poland sp. z o.o. Czytaj więcej »

Ścieżka pracownika

Na rynku pojawiło się kolejne narzędzie wspomagające pracę działów personalnych. Jego twórcą jest firma www.jobs.pl, znana dotychczas z prowadzenia witryny WWW z ogłoszeniami dla osób poszukujących pracy. Czytaj więcej »

Twórcy Microsoftu

Praca w kwaterze głównej Microsoftu jest bardzo obciążająca. Nigdy nie było to jednak aż tak stresujące,jak głoszą niektóre plotki - przekonują polscy programiści, pracujący nad Windows 2000. Czytaj więcej »

Zachód pełen możliwości

Praca dla firm informatycznych realizujących projekty za naszą zachodnią granicą przynosi wiele korzyści. Być może najważniejszą z nich jest możliwość uczestnictwa w zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach informatycznych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Informacja dla mas

Dołączenie do SQL Server 7 produktów do wspomagania decyzji umożliwia przedsiębiorstwom wdrożenia niewielkim kosztem rozwiązań z zakresu informacji zarządczej. Czytaj więcej »

Klucz do handlu

Trustbase pozwala na bieżąco weryfikować tożsamość partnerów handlowych w operacjach przez Internet. Czytaj więcej »

Serwer z klocków

Sun Microsystems zaprezentuje serwer aplikacyjny łączący technologie firm NetDynamics, Netscape i Forte. Czytaj więcej »

Zintegrowany raport

Oracle Reports 6i to narzędzie do raportowania, zintegrowane z produktami analitycznymi i publikacyjnymi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ekonomista czy Master of Business Administration

Od dawna brakuje jednoznacznej interpretacji sformułowań zawartych w prawie pracy i w powołujących się nań poleceniach szefów, decydentów i innych komitetów. Czytaj więcej »

Lepsze życie

Obmyślając, jakim sposobem mógłbym napisać cokolwiek pozytywnego o czymkolwiek, zamiast wynajdywać zjawiska negatywne raczej i obwieszczać o klęskach, nie przypuszczałem, iż jak z rękawa temat mi wyskoczy. Zapierałem się co prawda, bo niesporo mi zachwalać, ale od czasu do czasu wyjątek można uczynić - dla dobra ogólnego, tchnąwszy pozytywne fluidy poprzez papier na środowisko.... Czytaj więcej »

Listy

Do artykułu ''Barometr 1999'' (CW nr 5/2000) wkradł się błąd. Podane w odniesieniu do sprzedaży Adaxów w 1999 zdanie: ''Gdyby jednak z obliczeń wyłączyć komputery sprzedawane MEN (...), wyniki firmy w porównaniu z rokiem 1998 nie zmieniłyby się'' - jest zdecydowanie nieprawdziwe. Czytaj więcej »

Najlepsze przed nami

Ilekroć spoglądam na reklamy produktów albo usług sieciowych, uderza mnie ich swoista monotonia. Niezależnie od tego, jaka firma się reklamuje i co przedstawia reklama, dość łatwo można sobie wyobrazić jej adresata. Do tego samego środowiska chcą trafić najważniejsze portale internetowe, takie jak Onet czy Wirtualna Polska. Ten adresat to człowiek młody, dobrze wyksz-tałcony,... Czytaj więcej »

Obsługa klienta

Poważnie patrząc na problematykę zarządzania relacjami z klientami, posługując się wolnym tłumaczeniem coraz modniejszego terminu CRM, można się roześmiać. Jest fabryka, w tej fabryce produkuje się produkty, te produkty mają być kupowane przez klientów. Wbrew pozorom tylko nieliczni wiedzą, ile się trzeba napocić, żeby wyprodukować jakikolwiek produkt. Czytaj więcej »

Zakazany zwis

Tak zwana poprawność polityczna (political correctness - PC) spowodowała w USA, że normalny człowiek nie może wyrazić opinii o niczym, gdyż zawsze komuś się narazi. W szczególności, połączenie PC z seksem jest mieszanką piorunującą. Czytaj więcej »

Sieci

Dążenie do utopii

W drugiej połowie br. na rynek trafi nowa wersja pakietu komunikacyjnego Novell GroupWise, znana obecnie pod roboczą nazwą Utopia. Najważniejszą nowością ma być obsługa języka XML, co - zdaniem Novella - umożliwi niezależnym programistom łatwiejsze tworzenie aplikacji współpracujących z GroupWise. Czytaj więcej »

Każdemu po równo

Windows 2000 Advanced Server wyposażono w mechanizmy pozwalające zwiększyć wydajność i zapewnić ciągłą pracę serwisów internetowych. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Pełna gotowość Czytaj więcej »

Ósme słońce

Sun Microsystems rozpocznie od marca br. sprzedaż unixowego systemu operacyjnego Solaris 8. Firma pozycjonuje go jako bezpośrednią konkurencję dla Windows 2000. Czytaj więcej »

Standard dla NAS

Organizacja Storage Networking Industry Association (SNIA) powołała grupę roboczą, która ma się zająć opracowaniem standardów dla pamięci masowych, włączanych bezpośrednio do sieci (Network-attached Storage - NAS). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...