powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 06-2000, 7 lutego 2000
06-2000 Computerworld nr 06-2000
Wiadomości

Dystrybutor sieciowy

Większość dystrybutorów sprzętu i części komputerowych planuje w tym roku wykorzystywać do kontaktów z partnerami rozwiązania handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Prąd zaoceaniczny

Przeciętnemu śmiertelnikowi niewiele mówią nazwy, takie jak Snowdrops, FreeSales czy Tella Network. Wszyscy natomiast uśmiechają się ze zrozumieniem na dźwięk słowa Yahoo! czy Amazon. Tymczasem za tymi nierozpoznawalnymi nazwami kryje się czołówka europejskiego e-biznesu. Zapóźnienie Starego Kontynentu w porównaniu do USA stało się niepokojące z chwilą, gdy zmiany gospodarcze... Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Bóg, prezes, co za różnica... Czytaj więcej »

Temida z komputerem

W kwietniu br. zakończy się projekt kompleksowej informatyzacji trzech instytucji, mieszczących się w nowym budynku Sądu Najwyższego w Warszawie. Czytaj więcej »

Trzeba ryzykować

Z Rosemary O'Mahoney, kierującą działem E-Commerce w Andersen Consulting, rozmawiają Dorota Konowrocka i Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

W mundurze im do twarzy

Ster-Projekt poszukuje inwestora dla nowo powstałej spółki Ster-Projekt Technologie C4I, specjalizującej się w projektach dla służb mundurowych. Prawdopodobnie inwestora znajdzie macierzysta firma Ster-Projekt SA. Czytaj więcej »

Zastrzyk kapitału

Fundusz Advent International przejmie 55% udziałów firmy Hogart. Przeznaczy 10 mln USD na rozwój warszawskiej firmy, w tym na przejęcia innych spółek. Czytaj więcej »

Znowu na plusie

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Antyhumanizacja techniki

Szermierze wielkich rewolucji naukowo-technicznych przeżywają zwykle dysharmonię między pragnieniem zhumanizowania swojej inżynierskiej dziedziny a koniecznością coraz większej specjalizacji technicznej, a więc oddalania się od humanistycznej wszechstronności. Czytaj więcej »

Inwestując z namysłem i odpowiedzialnością

Projekt informatyczny tak naprawdę zaczyna się nie wtedy, gdy zostaje wybrane stosowne oprogramowanie, ale wtedy, gdy w przedsiębiorstwie ujawnia się nikła dotąd potrzeba edukacji biznesowej na wszystkich szczeblach zarządzania i na wszystkich stanowiskach pracy. Czytaj więcej »

Po drodze na szczyt

Myli się ten, kto oczekuje, że system informatyczny sam z siebie uporządkuje strukturę organizacyjną, nauczy prowadzenia biznesu lub poprawi wskaźniki ekonomiczne. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

I jeszcze modem Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Budujemy nowy dom

Przełom tysiącleci był, jak się okazało, imprezą przereklamowaną i generalnie rzecz biorąc nudną - szczególnie dla mojej córki, która liczyła na to, że przynajmniej światło wysiądzie. Czytaj więcej »

Spacerując po bibliotece wirtualnej

Większości z nas biblioteka kojarzy się z długimi półkami pełnymi książek obłożonych szarym papierem, opisanych wielocyfrowymi numerami, z ciszą czytelni i szarymi bibliotekarzami w obowiązkowych okularach, przemykającymi jak duchy z naręczami książek. Także z katalogami, w których trudno coś znaleźć, a kiedy już się znajdzie - z wypisywaniem rewersów, z których i tak... Czytaj więcej »

Internet

Baza firm z nadbudową

Polskie Książki Telefoniczne zamierzają przekształcić swój serwis internetowy w platformę łączącą sprzedających i kupujących. Czytaj więcej »

Faksowanie pocztą

FaxMailer jest profesjonalną usługą faksowania przez Internet. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Nieliczne innowacje. Najbardziej interesujące serwisy WWW. Koszt przygotowania zaawansowanego, interaktywnego serwisu WWW, wg standardów zachodnich, wynosi od 500 tys. USD do 35 mln USD Czytaj więcej »

Strony na żółto

Serwisy internetowe wydawców książek teleadresowych nigdzie na świecie nie przekształciły się w portale. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Adax na żółto

JTT wprowadza do sprzedaży modele komputerów Adax z najnowszymi procesorami Intela i AMD. Czytaj więcej »

Łatwe zarządzanie iPaq

Według Compaqa, nowa linia tanich komputerów PC ma umożliwić nawet 2-krotne obniżenie kosztów utrzymania sprzętu. Czytaj więcej »

Nieoczekiwany Crusoe

Nie znana dotąd firma Transmeta przedstawiła procesory Crusoe o nowatorskiej architekturze, które mogą wywołać rewolucję na rynku układów dla komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

WD bez SCSI

Western Digital wstrzyma produkcję napędów SCSI. Czytaj więcej »

Whistler uniwersalny

Microsoft przedstawił plany dotyczące rozwoju kolejnych wersji systemu operacyjnego Windows. Czytaj więcej »

Wirus wcześniak

Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Informatyk na godziny

Nastąpiła awaria systemów i pracownicy działu informatyki nie nadążają z realizacją rutynowych zadań związanych ze wspomaganiem użytkowników? Zarząd w ostatniej chwili zatwierdził decyzję o zatrudnieniu kilku specjalistów, którzy mieliby wesprzeć wdrożenie nowego systemu, ale nie ma aktualnie czasu na samodzielną rekrutację? W przedsiębiorstwie pilnie potrzebny jest człowiek... Czytaj więcej »

Moduł niezbędny dla rozwoju

Coraz więcej firm przekonuje się o potrzebie wdrożenia modułów HR wspomagających zarządzanie personelem. Funkcjonalność tych rozwiązań nie ogranicza się tylko do sfery związanej z kontrolą czasu pracy. Są one także doskonałymi narzędziami ułatwiającymi zarządzanie rozwojem kadr. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dwie, trzy czy więcej?

Wzrost złożoności programów i udostępnianie danych przez Internet wymuszają tworzenie aplikacji wielowarstwowych. Nie zawsze jest to niezbędne, aby poprawić ich wydajność i niezawodność. Czytaj więcej »

Niezależny instalator

Narzędzie InstallShield 6.0 Professional pod względem wygody użycia i łatwości przygotowywania wersji instalacyjnych aplikacji przewyższa InstallShield for Windows Installer. Czytaj więcej »

Powrót do Borlanda

Rozmowa z Dale Fullerem, od dziewięciu miesięcy zarządzającym firmą programistyczną Inprise/Borland. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Chciałem napisać

Chciałem napisać felieton o fenomenie polskiej komputeryzacji, czyli tworzeniu klas komputerowych w szkołach gminnych i gimnazjach. Jest to fenomen, bo grupka zapaleńców zdołała w stosunkowo krótkim czasie stworzyć ponad trzy tysiące takich klas, zaś kolejne dwa tysiące są zaplanowane na ten rok. Czytaj więcej »

Listy

Szkoła Podstawowa w Białutach zwraca się z prośbą o przekazanie komputerów, które nie spełniają wymogów technicznych stawianych przez Państwa firmę, a które jednocześnie byłyby bardzo przydatne w naszej szkole. Czytaj więcej »

Na monotonię: ludzie

Dane mi było przeżyć pewien dramat. Przeżyłem niejeden dramat, aktualnie przeżywam dramat, ale ten jeden dramat, który przeżyłem przed laty, zapadł mi głęboko nie tylko w pamięci, ale i w żołądku. I czegoś mnie nauczył. Potem przeżyłem niejeden bardziej dramatyczny dramat, jak wspomniałem, obecnie przeżywam dramat i muszę go jakoś przeżyć, a jest to dramat posiadacza... Czytaj więcej »

Na placu Pigalle

Konta sieciowe mnożą mi się jak przysłowiowe króliki. Na dodatek coraz częściej nawiązuję z firmami kontakty przez telefon albo przez Internet. Każdy taki kontakt to też login i hasło. Do tego dochodzą karty bankowe... słowem, mam do zapamiętania coraz więcej haseł, numerów osobistych i różnych innych sposobów autoryzacji dostępu. Najchętniej spisałbym je wszystkie w... Czytaj więcej »

Sroczka

Redaktor Naczelny niedawno w swoim cotygodniowym wystąpieniu na łamach niniejszych zachęcał felietonistów do optymistycznego i konstruktywnego podejścia do problemów informatycznych i zamiast wieszania psów na nieudanych projektach, chętnie widziałby opisy powodzeń. Rzeczywiście, pesymizm nie stwarza pozytywnej atmosfery do budowania sukcesu, a ton narzekania wyzwala falę narzekania... Czytaj więcej »

Trzy lata bez bitów

Nasz stary przyjaciel Kevin Mitnick, po blisko pięciu latach odsiadki, opuścił mury kalifornijskiego więzienia Lompoc. Mitnick (36 lat) zyskał sobie przed laty mołojecką sławę najbardziej poszukiwanego przez FBI hakera na świecie. Dzie-je jego zmagań z Tsutomu Shimomurą, ekspertem od bezpieczeństwa komputerowego, który ścigał Mitnicka po cyberprzestrzeni, aż wreszcie dopadł go w... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Gorący pieniądz z informatyki

W wielu przedsiębiorstwach pokutuje przekonanie, że wystarczy wdrożyć nowoczesny system informatyczny, aby dzięki temu uzyskać poprawę w gospodarowaniu zasobami: pieniędzmi, czasem, pracą ludzką, surowcami, maszynami czy produktami. Czytaj więcej »

Informatyka policzalna

Wdrożenie w przedsiębiorstwie systemu klasy ERP to znaczny wydatek i często rewolucja organizacyjna.Jest to projekt o charakterze organizacyjnym z dużym udziałem informatyki. Istotnym problemem jest oszacowanie, na ile jest on uzasadniony i opłacalny. Czytaj więcej »

Nie wszystko za gotówkę

Zakup sprzętu, oprogramowania, usługi wdrożeniowej stanowi dla firm ogromny wydatek, a mimo to rzadko korzystają one z możliwości rozłożenia kosztów na etapy czy wręcz ich zmniejszenia. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu bezpieczeństwa

Prawidłowo skonstruowane umowy na dostawę i obsługę oprogramowania lub na usługę wdrożenia systemu informatycznego pozwalają nie tylko dochodzić roszczeń w przypadku niepowodzenia projektu, ale także porządkują i dyscyplinują przebieg przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Sieci

Pod nową banderą

System zarządzania sieciami Spectrum wzbogacono o monitorowanie alarmów za pośrednictwem przeglądarek WWW. Czytaj więcej »

Szachy w powietrzu

Na potrzeby największego w Polsce turnieju szachowego zbudowano lokalną sieć bezprzewodową o przepustowości 3 Mb/s. Czytaj więcej »

Wirtualna komunikacja

W pierwszej połowie br. Lucent Technologies wprowadzi na rynek nowe rozwiązania umożliwiające budowanie sieci wirtualnych VPN. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...