powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 04-2000, 24 stycznia 2000
04-2000 Computerworld nr 04-2000
Prezentacje firmowe

TETA Constellation w Worwo: Minimalizcja stanów magazynowych i gotówki zamrożonej w towarach

UNIT4 TETAOstatnie lata dla Wytwórni Wyrobów Papierowych WORWO to czas dużych zmian. Firma na bieżąco musiała dostosowywać ofertę do potrzeb nabywców, co bezpośrednio wiązało się z unowocześnianiem nie tylko linii produkcyjnych, ale i samych procedur działania. Worwo korzystało wcześniej z systemu TETA Biznes Partner, wdrożenie TETA Constellation objęło moduły: Produkcja.NET, Logistyka.NET, Finanse.NET,

Wiadomości

Bank i biuro

Softbank przejmie firmę ZETO-Rodan, tworzącą systemy dla biur maklerskich. Czytaj więcej »

Bezcenne programy

O kosztach wdrożeń systemów klasy ERP trudno jest dowiedzieć się czegoś więcej ponad to, że to dużo pieniędzy. Nieco łatwiej jest stwierdzić, dlaczego tak dużo. Czytaj więcej »

Debiut za oceanem

Wirtualna Polska SA - zarządzająca internetowym portalem o tej samej nazwie - zamierza wejść na amerykańską giełdę NASDAQ. Nastąpi to w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Tyle trwają przygotowania do wprowadzenia akcji na NASDAQ. Na giełdzie tej notowane są głównie spółki teleinformatyczne. Pierwszą polską firmą, która zadebiutowała na NASDAQ w sierpniu 1999 r., była Netia... Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolejny w kolekcji

Dostęp do rachunku przez Internet udostępnił Fortis Bank. Podobną usługę zaoferuje także handlobank. Czytaj więcej »

Pajęczyna gospodarcza

Ministerstwo Gospodarki zamierza wykorzystać Tarantellę do stworzenia zunifikowanego interfejsu użytkownika dla ok. 10 aplikacji stosowanych w resorcie. Czytaj więcej »

Podwójna zmiana

Jeffrey Papows zrezygnował ze stanowiska prezesa Lotus Development. Jednocześnie firma poinformowała o zawarciu porozumienia z Microsoftem. Czytaj więcej »

Pokonać barierę

Warszawska firma AutoR specjalizuje się we wdrożeniach systemów inżynierskich CAD/CAM/GIS. Czytaj więcej »

Powoli do przodu

ZUS przeniesie w marcu tego roku KSI ZUS na docelowy komputer typu mainframe. Czytaj więcej »

Praca na czarno

Podczas przeglądu oprogramowania pod kątem błędu roku 2000 Amerykańska Federalna Agencja Lotnicza (FAA) zaniedbała wewnętrzne przepisy bezpieczeństwa. Do przygotowań systemów do prawidłowego funkcjonowania w roku 2000, FAA wynajęła kilkudziesięciu zagranicznych specjalistów, będących m.in. obywatelami Chin, Pakistanu, Ukrainy i Wlk. Brytanii. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Daleko od jabłoni Czytaj więcej »

Przyczajona pluskwa

Skutki problemu roku 2000 odczuły przedsiębiorstwa, w których komputery PC są elementami większych urządzeń. Czytaj więcej »

Rynek z telefonu

Rozwiązania wykorzystujące technologię WAP (Wireless Application Protocol) będą jednym z głównych obszarów działalności XOR Solutions. Czytaj więcej »

Z pudełka

Czytaj więcej »

Zmiana warty

Steve Ballmer przejmie obowiązki szefa Microsoftu. Ma to pomóc firmie w zawarciu ugody z przedstawicielami rządu amerykańskiego w toczącym się procesie antymonopolowym. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Podstępna natura zmiany

Zarządzanie projektem informatycznym często przypomina - ze względu na swoją dynamikę - strzelanie do ruchomego celu albo przyklejanie galarety do ściany. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Opiekując się oprogramowaniem autorskim, musimy posiadać pełną kontrolę nad wersjami. Tym większą, im więcej mamy spraw na głowie i im bardziej jesteśmy roztargnieni. Lokalny Informatyk jest jakby wyjątkiem wśród całej rzeszy informatyków zakładowych, których działania sprowadzają się jedynie do administrowania systemami. Czytaj więcej »

Zawiłości dzielenia się wiedzą

Każdy projekt informatyczny przeprowadzany przez firmę zewnętrzną u klienta jest również procesem wzajemnego uczenia się. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kto pociąga za sznurki w Internecie

Rozwój technologii informacyjnych, od prasy drukarskiej do Internetu, doczekał się kontrowersyjnego wyjaśnienia: światem rządzą ludzie, ale nimi memy. I to one sprawiają, że wciąż szukamy nowych form komunikacji, pozwalających memom zarażać umysły ludzkie niczym wirus. Czytaj więcej »

Tam gdzie król piechotą chodzi

Wśród wynalazków, które wpłynęły na losy świata, wymienia się m.in. prasę drukarską i komputery. Wiele jednak wytworów ludzkiego umysłu to też takie, które na początku budzą niesmak i irytację, później stając się nieodzownymi urządzeniami w naszych domach. Czytaj więcej »

Internet

19 kliknięć

Czytaj więcej »

Gorączka zakupów

Wielkość obrotów handlowych w okresie przedświątecznym minionego roku w światowym Internecie przekroczyła większość prognoz. Czytaj więcej »

Podglądanie rachunku

Program Taryfikator internetowy 2000 pozwala prognozować wysokość rachunków za połączenia z siecią. Czytaj więcej »

Stan podgorączkowy

Polscy internauci - wbrew oczekiwaniom - w ubiegłym roku jeszcze niezbyt chętnie kupowali świąteczne prezenty w wirtualnych sklepach. Czytaj więcej »

Zawartość dla wielu

Dobiegają końca prace nad stworzeniem protokołu ICAP. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bezpieczniej w Internecie

Sposoby ochrony przed niepożądanym działaniem programów umieszczanych na WWW. Czytaj więcej »

Dokumenty pod ręką

Windows 2000 Professional oferuje rozwiązania przydatne w pracy na komputerach przenośnych. Jednym z nich jest funkcja Offline Files - dostęp do buforowanych katalogów sieciowych. Czytaj więcej »

Monitoring Asusa

Czytaj więcej »

Na tropie grafiki

Czytaj więcej »

Pierwszy faks z HP

Hewlett-Packard zaprezentował pierwszy model wielofunkcyjnego urządzenia laserowego z funkcjami faksu. Czytaj więcej »

Ręce w kieszeni

Czytaj więcej »

Teledyski dla każdego

Czytaj więcej »

Wydajność w teorii

AMD prezentuje Athlon 800 MHz w dwa tygodnie po premierze Intel Pentium III, z zegarem o takiej samej częstotliwości. Czytaj więcej »

Rozważania u drzwi

Wciąż rośnie zapotrzebowanie na informatyków, a firmy wydają krocie na doradców personalnych i ogłoszenia w prasie. Fakt, że informatycy są rozchwytywani przez pracodawców, daje im poczucie wartości i wyższe pensje. Nie wszyscy są jednak zadowoleni ze swojej pracy. Jakie są powody do jej zmiany? Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Ośrodek kreacji wizjonerów

Rozpoczęło działalność Centrum Kształcenia Menedżerów Informatyki (CEMI), zorganizowane przez firmę InfoViDE. Twórcy tego przedsięwzięcia zamierzają stworzyć specjalistyczny ośrodek dla wyższej kadry menedżerskiej, odpowiedzialnej w swoich firmach za strategię informatyzacji. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Instalacja w Windows 2000

W Windows 2000 zmieniono mechanizm instalowania aplikacji. Prezentujemy trzy narzędzia do tworzenia wersji instalacyjnych programów zgodne z nowym systemem Microsoftu. Czytaj więcej »

Licencja na bazę

Czytaj więcej »

Obiekty, biblioteki, komponenty

W działalności inżynierskiej tworzenie nowych produktów z istniejących elementów jest normą. W sztuce programowania, dumnie nazywanej "inżynierią oprogramowania", raczej wyjątkiem. Czytaj więcej »

R/3 prawie z półki

Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Kontakty, marketig, sprzedaż

Programy klasy PIM ( Personal Information Systems ) mogą usprawnić pracę firm handlowych, sieci sklepów czy punktów sprzedaży. Przed decyzją o wdrożeniu rozwiązań typu CRM warto poznać ofertę tańszych i prostszych pakietów PIM. Może się okazać, że oferowane przez nie funkcje zaspokajają potrzeby średniej wielkości przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Po co CRM?

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potrzebę stosowania zaawansowanych systemów zarządzania kontaktami z klientem, które integrują sprzedaż, marketing i serwis. Na polskim rynku są już dostępne tego typu rozwiązania - prezentujemy trzy z nich. Czytaj więcej »

Przegląd produktów

Kontakty, marketig, sprzedaż Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Harfa AoLska, czyli donos

Gdy człowiek nieco w życiu widział i przeżył, to nic mu się już nie wydaje dziwne ani zaskakujące. Może wtedy właśnie zaczyna się starość? W takim razie jeszcze nie jestem strasznie stary, bo wokół mnie co i rusz pojawiają się rzeczy nie do wiary. Tak przy okazji: ciekaw jestem, ilu Czytelników CW ma podobne odczucia? Proszę napisać choć kilka słów,... Czytaj więcej »

Listy

Na przełomie lat 1996/1997 Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO podjęło kolejną inicjatywę promocji polskich firm software'owych. Uznając, że sukcesy polskich firm na rynkach zagranicznych są najlepszym dowodem wysokich kwalifikacji i możliwości naszych projektantów, programistów i producentów akcja PRO przyjęła postać zebrania informacji o eksportowej działalności... Czytaj więcej »

Pociągi liberalne

Poseł Rzeczypospolitej wprowadził do prawa i do skarbnicy pojęć ekonomicznych nową kategorię: pociągi liberalne. O nowej teorii znanego posła teoretyka dowiedziałem się z opóźnieniem. Chcąc zrozumieć i uzupełnić nowe pojęcie nowatorskiego i niezrównanego ekonomisty, zabrałem się do literatury z zakresu ekonomii. Czytaj więcej »

Równe połowy

Można powiedzieć, że połowy nie zawsze są jednakowe. "Ale palnął, jak łysy o beton" - już słyszę komentarze Państwa w kwestii stanu mojej wiedzy ogólnej. Od najmłodszych przecież lat wpajano nam zasady logiki, prostując wrodzoną skłonność do słownego zniekształcania rzeczywistego stanu rzeczy. Czytaj więcej »

Z wysokości drzewa

Zastanawiam się, dlaczego większość felietonów, które mam przyjemność czytać (po przeczytaniu bywa, że jest to nieprzyjemność), jest o tym, co jest złe. Może to jest problem złej weny twórczej, która każe pisać kawałki dobre nawet, ale o tym, co złe, nie udane, koślawe, czyli o tym, co przysłowiowo odrażające jest, brudne, złe. Jako młody pismak, jako bardzo młody... Czytaj więcej »

Zusware

Nareszcie! Możemy pochwalić się jakimś wiekopomnym odkryciem i wkładem w światową informatykę. Wymyślono nową kategorię oprogramowania, co może stanowić przełom w inżynierii systemów informatycznych. Wielką jej zaletą jest fakt, że jest ona całkowicie niezależna od stosowanej platformy, architektury systemu, bazy danych, metodyki, narzędzi programistycznych i kompetencji... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Informatyczne sedno biznesu

Celem wdrożenia Baan IV w Amcor Polska w Łodzi było uzyskanie postępu w logistyce oraz zapewnienie działowi finansowemu wygodnego narzędzia do mierzenia wyników działalności przedsiębiorstwa i planowania. Czytaj więcej »

Modelowanie procesów - potrzeba fanaberia?

W projektach informatyzacji można by uniknąć wielu szkolnych błędów stosując modelery. Czytaj więcej »

Pensja pensji nierówna

Kierownik projektów to nie tylko wiedza i doświadczenie, to także pieniądze. Duże pieniądze. Czytaj więcej »

Pokochać ryzyko

Przy tworzeniu projektów informatycznych potrzebna jest konsekwencja aktualizacji dokumentów uwzględniających niekorzystne wydarzenia, a także zmysł obserwacji środowiska projektu i dużo wyobraźni osób zarządzających całym przedsięwzięciem. Czytaj więcej »

Trzy, dwa, jeden, zero, start!

Jeśli w czasie wdrożenia wszystko przeprowadzono zgodnie ze sztuką zarządzania projektami informatycznymi, to jedyne początkowe problemy wynikają z tremy użytkowników, jeszcze nie wprawionych w posługiwaniu się nowym narzędziem. Czytaj więcej »

Z informatyką na poważnie

Do wymiany systemu informatycznego dochodzi na ogół wtedy, gdy na całej linii zawodzi dostawca systemu albo gdy przedsiębiorstwo przejmuje nowy właściciel. Czytaj więcej »

Sieci

2 razy więcej

Microsoft poinformował osoby testujące systemy Windows 2000 Server i Windows 2000 Advanced Server, że opublikowany na korporacyjnej stronie WWW dokument Reviewers Guide nieprawidłowo przedstawia minimalne wymagania systemowe dla wersji serwerowych systemu. Czytaj więcej »

Autostrada danych

Kontrolery Ultra160 SCSI o przepustowości 160 MB/s mają zastąpić stosowane obecnie sterowniki Ultra Wide i Ultra2 SCSI. Czytaj więcej »

Bieg po dostępność

HP NetServer Assured Availability Solution gwarantuje dostępność Windows NT działającego na serwerze intelowskim na poziomie 99,999%. W Polsce rozwiązanie to stosuje jedna firma. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raport na tacy

Network Documentor automatyzuje tworzenie dokumentacji technicznej, opisującej konfigurację serwerów Windows NT i Microsoft Exchange. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...