powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 03-2000, 17 stycznia 2000
03-2000 Computerworld nr 03-2000
Wiadomości

Agenda 2000

Czytaj więcej »

Centrum danych

Czytaj więcej »

Cło powraca

W tym roku Główny Urząd Ceł przeznaczy na inwestycje informatyczne ok. 50 mln zł. W II kwartale rozpoczną się przetargi na budowę dwóch kolejnych systemów. Czytaj więcej »

Czas e-mediów

America Online (AOL) połączy się z Time Warner. Wartość powstałej w wyniku tej transakcji firmy szacuje się na 350 mld USD. Czytaj więcej »

ERP wewnątrz i na zewnątrz

Większość działów informatyki w zakładach przemysłowych zamierza bieżący rok poświęcić na rozbudowę systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Tam, gdzie zakończono już wdrożenia ERP, najczęściej mówi się o usprawnieniu komunikacji i o systemach informacji zarządczej. Nieliczni podejmą wyzwanie Internetu. Czytaj więcej »

Gorączka webowa

Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kontrola zasobów

Czytaj więcej »

Ku samorządowi przyszłości

Micomp zamierza wzbogacić oferowane aplikacje dla urzędów o funkcje umożliwiające komunikację obywateli z urzędnikami za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Liberalizacja nadciąga

Z Markiem Rusinem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Łączności, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Mniejsze, bardziej specjalistyczne

W tym roku w targach Komputer Expo 2000 weźmie udział ok. 150 wystawców. Łącznie przedstawią oni ofertę 500 firm polskich i zagranicznych (w ub.r. ok. 850). Czytaj więcej »

Niebieski pingwin

Czytaj więcej »

Nowe kanały

Internet i telefony GSM, jako sposoby dostępu do usług bankowych, oraz centralizacja systemów informatycznych to najważniejsze wyzwania dla banków. Czytaj więcej »

Potęga bezpłatnego

Warszawski Cyber Service postawił na system Linux. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Sprzedaż dokładnie zważona

Przedstawiciele Cementowni Nowiny zintegrowali moduł sprzedaży SAP R/3 z systemem sterującym wagami, na których ważony jest sprzedawany cement. Czytaj więcej »

W jednej ręce

Pomorsko-Kujawski Bank Regionalny SA - jako pierwszy regionalny bank spółdzielczy - przeprowadził centralizację stosowanego systemu bankowego. Czytaj więcej »

W ramach budżetu

Poprawa zarządzania informacją i rozwój systemów informacji przestrzennej GIS to główne cele informatyczne administracji samorządowej w tym roku. Czytaj więcej »

Wielkie porządki

Większość inwestycji przedsiębiorstw branży handlowo-usługowej będzie miała na celu uporządkowanie i integrację infrastruktury informatycznej. Firmy chcą w ten sposób przygotować grunt pod przyszłe przedsięwzięcia internetowe. Czytaj więcej »

Wyścig do sieci

Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Konserwatysta na wirtualnym rynku

Nikt nie wątpi, że Internet wywiera coraz większy wpływ na gospodarkę. Analitycy prześcigają się w prognozowaniu, jak stroma będzie krzywa rosnących wpływów z elektronicznego handlu. Znacznie trudniej przewidzieć, jak rynek elektroniczny będzie różnić się od tradycyjnego. Na szczęście pojawia się coraz więcej badań dostarczających argumentów ilościowych do dyskusji o... Czytaj więcej »

Nieprzyjazne przedmioty

Kto próbował kiedyś otworzyć drzwi nowoczesnego budynku, zwłaszcza takiego, który otrzymał liczne nagrody za architekturę i estetykę, zrozumie łatwo, o co tutaj chodzi. Oto ściana identycznie wyglądających szklanych płyt - która z nich jest drzwiami? Wrażenie trochę psuje kilka naklejonych na szkle kolorowych taśm, które pracownicy recepcji umieścili, żeby klienci nie... Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Easy money Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Biznesowa sztuka przeczuwania przyszłości

Ostatnie lata były dla strategów biznesowych - w skali państwa, przedsiębiorstwa, ale też gospodarstwa domowego - prawdziwą szkołą planowania z szacunkiem przede wszystkim dla tych faktów, które mogą się zdarzyć, a nie tylko dla tych, które w sposób niemal pewny wynikają z przeszłości. Czytaj więcej »

Statek z cytrusami

Specjaliści biją na alarm. Jeśli w ciągu 2-3 lat polskie porty morskie nie wdrożą rozwiązań z dziedziny handlu elektronicznego, w tym standardów EDI i UN/EDIFACT (Electronic Data Interchange For Administration, Commerce and Transport), to przestaną się liczyć w międzynarodowym transporcie. Projekt PHICS (Pomeranian Harbour Information and Control System), powstały z myślą o... Czytaj więcej »

Internet

Certyfikat dla każdego

Klienci bankowości elektronicznej w Polsce będą mogli korzystać z usług tzw. zaufanej trzeciej strony udzielającej elektronicznych certyfikatów. Czytaj więcej »

Dla smakoszy

Za pośrednictwem serwisu OpenTable.com można zarezerwować stolik w restauracji. Czytaj więcej »

Liczby, fakty, prognozy

Wykorzystanie Internetu w firmach. Nowości e-żargonu. Sieć wielojęzyczna. Inicjowanie i finansowanie rozwiązań biznesu elektronicznego. Czytaj więcej »

Metamorfoza polis

W br. liczba internetowych serwisów, za pośrednictwem których można zawrzeć ubezpieczenia, wzrośnie co najmniej dziesięciokrotnie. Czytaj więcej »

Operacja cicha noc

Internet okazał się odporny na problem roku 2000. Czytaj więcej »

Podpis z pudełka

Oprogramowanie Entrust/PKI pozwala wdrożyć w firmie infrastrukturę klucza publicznego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bluetooth u progu eksplozji

Być może już w tym roku nastąpi długo oczekiwany sukces rynkowy bezprzewodowej technologii Bluetooth. W jej rozwój są zaangażowane wszystkie liczące się firmy informatyczne i elektroniczne. Czytaj więcej »

Która to poprawka?

Zanim, zapowiadany na połowę lutego, Windows 2000 zdobędzie popularność, wielu użytkownikom jeszcze przydadzą się nowe zestawy poprawek dla Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

Nie usłyszysz dysku swego

Producenci dysków dotychczas prześcigali się w gęstości zapisu i niezawodności nowych modeli napędów. Ostatnio pojawił się nowy element konkurencji - cicha praca dysków. Czytaj więcej »

Przystawka Intela

Czytaj więcej »

Szybki zapis CD

Nowe nagrywarki PlexWriter 12/4/32 oferują 12-krotną prędkość zapisu płyt CD-R. Czytaj więcej »

Tusz i skaner

Czytaj więcej »

WAP nabiera rozpędu

Do marca 2000 r. zostanie sprzedanych na świecie aż 80 mln telefonów komórkowych przystosowanych do wykorzystania technologii WAP. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Prestiż w obliczu braku katastrofy

Problem roku 2000 prawdopodobnie nie będzie miał negatywnego wpływu na prestiż informatyków. Nie zaszkodzi mu nawet przetaczająca się przez światową prasę fala spekulacji na temat przesadnych obaw dotyczących wadliwego funkcjonowania systemów informatycznych. Większość zarzutów podnoszonych w trakcie tej kampanii jest łatwa do odparcia. A korzyści związane z projektami... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Chaos w warstwie średniej

Modele fizyczny i logiczny definiują działanie oprogramowania typu middleware. Czytaj więcej »

Cios za cios

Rozmowa z Charlesem Fitzgeraldem, kierownikiem Microsoft Developers Group, i z Paulem Flessnerem z zespołu zajmującego się opracowywaniem bazy danych SQL Server. Czytaj więcej »

Projektant przepływów

Access Workflow Designer (AWD) to narzędzie współpracujące z Office 2000 i SQL Server 7/MSDE, pozwalające na tworzenie rozwiązań wspierających szeroko pojęty przepływ informacji i pracę zespołową. AWD dołączono do Office 2000 Developer Edition. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Leżąc na tapczanie, nie na kolanie

Pierwsze przejawy wymierzania sprawiedliwości pamiętam z czasów przedszkola. Jako mały, grzeczny chłopczyk cierpiałem w tym okresie na bezsenność w czasie poobiednim. Wymyślone przez znacznie bardziej doświadczonych ode mnie dorosłych leżakowanie jakoś mi nie służyło, chociażby z tego powodu, że wtedy, gdy powinienem jak aniołek spoczywać na leżaczku, stałem w kącie. Czytaj więcej »

Listy

Tocząca się dyskusja o efektach prac związanych z przygotowaniem systemów informatycznych do prawidłowego przejścia daty sprowokowała mnie do zabrania głosu. Obawiam się, że wielu informatykom już postawiono zarzut, że na próżno wydawali pieniądze, marnowali ludzki wysiłek, straszyli klientów i kierownictwo swoich firm. Najpierw śmiano się, że informatycy popełnili kardynalny... Czytaj więcej »

Luz-tra(dy)cja

Przewidując nieuchronną konieczność poddania się procesowi lustracji, jako dziennikarz mediów niepublicznych (patrz tzw. "list 31", m.in. opublikowany w Gazecie Wyborczej, 5/1/2000), przesyłam na ręce Pana Redaktora poniższy tekst. Czytaj więcej »

Pokaż jak prowadzisz...

Bywają dni, że strach poruszać się samochodem po ulicach. Kierowcy prowadzą swe atrybuty sukcesu z takim samobójczym zacięciem, iż nie wiadomo jakim cudem dojeżdżają do celu. Nie wiem, czy wpływ na to ma niekorzystna aura, czy plamy na słońcu. Czytaj więcej »

Problem roku 2000 i lat następnych

A miało być tak pięknie - powołane sztaby antykryzysowe, wydane miliardy dolarów, relacje na żywo. A tu cały pogrzeb na nic! Mogło się zepsuć przynajmniej coś nieszkodliwego, ale spektakularnego - np. reflektory na jakimś placu budowy albo samochód jakiejś jednej marki nie odpaliłby rano. Tak dla przyzwoitości, żeby ludziska nie gadali. A tutaj całkiem, zupełnie nic! Można co... Czytaj więcej »

Puszka Pandory na koniec milenium

Powitanie nowego milenium rozpoczęto w Warszawie już o godzinie 10.40, a to za sprawą telewizji, która zaserwowała nam obszerne relacje z całego świata, gdzie już świętowano Nowy Rok. Telewizja z satysfakcją poinformowała nas, że w Nowej Zelandii nie było żadnych "problemów 2000". A nasi specjaliści informowali nas, co robić "w razie zaniku sieci łączności". Czytaj więcej »

Sieci

Mądre zarządzanie

Przed końcem stycznia br. na rynek trafi nowa wersja systemu zarządzania sieciami Novell ManageWise oznaczona numerem 2.7, obsługująca sieci pracujące na bazie TCP/IP. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Serwer zamiast stacji

Każda wersja serwera Windows 2000 będzie mogła pełnić funkcję serwera terminali. Czytaj więcej »

Wirtualnie do serwerów

Firmy Cisco Systems i 3Com, pod koniec ub.r., wprowadziły na rynek nowe produkty zawierające rozwiązania, ułatwiające budowanie sieci wirtualnych. Czytaj więcej »

Zdalnie na dwa sposoby

Computer Associates oferuje dwie wersje pakietu ControlIT 5.0. Jedna z nich zapewnia pełną integrację z systemem Unicenter. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...