powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 02-2000, 10 stycznia 2000
02-2000 Computerworld nr 02-2000
Prezentacje firmowe

TETA Personel.NET w Danone: Automatyzacja procesów HR oraz oszczędność ponad 60 godzin pracy

UNIT4 TETADanone w obszarze HR pracował przez lata na systemie DOS-owym, który powstał na początku lat 90. Niestety system był przestarzały i sprawiał problemy z wydajnością co dla firmy stanowiło poważną przeszkodę na drodze do sprawnej obsługi swoich pracowników. Ponieważ dla Danone dbanie o wysokie standardy zatrudnienia to podstawa, firma postanowiła zainwestować w produkty firmowane przez TETA SA.

Wiadomości

Bezpłatny kod bazy

Inprise udostępni na zasadach open source bazę InterBase 6. Czytaj więcej »

Bity to nie wszystko

PMS Labs sprzedaje rozwiązania mało znanych w Polsce firm, w tym Speedware - producenta systemów wspomagania podejmowania decyzji. Czytaj więcej »

Jaki problem?

Problem roku 2000, a właściwie jego brak, spowodował dziwną sytuację, której nikt nie uwzględnił w harmonogramach ani w planach awaryjnych. Mimo że informatycy byli przygotowani do problemów związanych z nadejściem roku 2000, to nie wszyscy radzą sobie z wytłumaczeniem braku kłopotów z komputerami. Czytaj więcej »

Jeszcze jeden w kolekcji

Polski oddział TRW ISCS przygotowuje się do rozpoczęcia wdrożeń polskiej wersji systemu MRP II/ERP - PeopleSoft. Firma nie wyklucza współpracy z partnerami. Czytaj więcej »

Jeszcze za wcześnie

Z Bogdanem Pilawskim, kierownikiem Biura Projektu Rok 2000 w Wielkopolskim Banku Kredytowym w Poznaniu, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Komentarze po północy

Czytaj więcej »

Komputery bez cła

Od 1 stycznia br. zniesiono cła na urządzenia i części komputerowe. Wyjątek stanowią komputery gotowe, produkowane poza Unią Europejską. Czytaj więcej »

Koniec pewnej epoki

Z Tomaszem Surmaczem, dyrektorem Novell Polska, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Lekkie obrażenia

W Korei urodziło się stuletnie dziecko, w Warszawie sprzedano stuletni ser, a w Internecie witano rok 19100. Czytaj więcej »

Potrzebny inwestor

W tym roku JTT Computer SA zamierza pozyskać inwestora, który przejmie co najmniej 40% akcji. Czytaj więcej »

Problem zamienny

Czytaj więcej »

Przedstawiciel e-handlu

Niemiecki producent narzędzi programistycznych - Software AG - na początku kwietnia tego roku otworzy przedstawicielstwo w Polsce. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

I stanie się sieć... Czytaj więcej »

Wierni platformie

Warszawski Mineral Midrange zamierza zwiększyć eksport produktów i usług - także z zakresu handlu elektronicznego - dla serwerów AS/400. Czytaj więcej »

Zbyt trudna misja

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Granice ludzkiej otwartości

Technologie informatyczne, a zwłaszcza Internet, likwidują granice techniczne, geograficzne czy administracyjne, dotychczas utrudniające komunikację między ludźmi, ale to wcale nie oznacza, że będziemy chcieli i umieli powiedzieć o sobie więcej i dowiedzieć się o kimś czy o czymś więcej. Czytaj więcej »

Pomocnicza rola instynktu

Nie sposób każdego pracownika nauczyć, co może powiedzieć osobom postronnym, a czego pod żadnym pozorem nie powinien, bo narazi firmę na wielkie niebezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Mamona Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Informatyka i zatrudnienie - historia najnowsza krótkowzroczności

Czytaj więcej »

Internet

Elektroniczna giełda

W handlu elektronicznym coraz większą rolę odgrywają aukcje i giełdy towarowe. Czytaj więcej »

Mały brat patrzy

LittleBrother służy do monitorowania wykorzystania Internetu przez pracowników. Program firmy Kansmen umożliwia także blokowanie dostępu do wskazanych serwisów WWW. Czytaj więcej »

Przesyłka w przeglądarce

SPEDPOL jest pierwszą firmą spedycyjną w Polsce, która udostępniła klientom system śledzenia przesyłek przez Internet. Opracowano aplikację wykorzystującą rozwiązania firmy Progress. Czytaj więcej »

Standardowy łańcuch

Organizacja RosettaNet pracuje nad stworzeniem interfejsów dla handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

JetSend dla CE

Czytaj więcej »

PIN w palcu

Czytaj więcej »

Płaski z kartą

ELSA wprowadza do oferty cyfrowe monitory LCD TFT sprzedawane w zestawie z kartami graficznymi. Czytaj więcej »

Sto tysięcy hakerów

Gdyby powstała firma Hacker Corporation, byłaby największym producentem oprogramowania na świecie. Czytaj więcej »

Tania migracja

Zakład Energetyczny Płock dokonał migracji z Novell NetWare na Windows Terminal Server. Z uwagi na ograniczony budżet projektu, informatycy zdecydowali o pominięciu rozwiązań Citrixa. Czytaj więcej »

Ukryty diagnostyk

Do Windows 98 dołączono narzędzie do analizy warstwy sprzętowej komputerów PC - Microsoft Hardware Diagnostic Tool (Hwinfo.exe). Czytaj więcej »

Wszystkie kolory Oki

Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Audytor z certyfikatem

Warszawa jest jednym ze 100 miast na świecie, w których można uzyskać certyfikat audytora systemów informatycznych - Certified Information Systems Auditor (CISA) - wydawany przez stowarzyszenie Information Systems Audit and Control Association (ISACA). Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Zawody przyszłości

Rosnące znaczenie informatyki w przedsiębiorstwach i organizacjach coraz szybciej prowadzi do ścisłej specjalizacji zawodów informatycznych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Analiza kliknięć myszą

Do bazy danych Oracle8i włączono funkcje OLAP, przydatne przy analizie zachowań użytkowników serwisów internetowych. Nowa baza Oracle8i pojawi się na początku br. Czytaj więcej »

Miara ryzyka

Firma Palisade opracowała dodatek do arkuszy kalkulacyjnych, który pozwala na symulację ryzyka operacji finansowych. Czytaj więcej »

Mydlane żądania

SOAP jest propozycją standardu komunikacji za pośrednictwem Internetu w aplikacjach rozproszonych. Zaletą rozwiązania Microsoftu jest prostsza implementacja niż w DCOM czy IIOP. Czytaj więcej »

Spokój w hurtowni

Dobrze dobrane mechanizmy kontrolne mogą zapewnić tajność, integralność i dostępność danych w środowisku rozproszonym. Czytaj więcej »

Ułatwiony dostęp

JavaBlend łączy programowanie obiektowe z komercyjnymi, relacyjnymi bazami danych. Czytaj więcej »

UML dla Javy

Narzędzie Structure Builder służy do modelowania aplikacji w Javie. Jego zaletą jest integracja z popularnymi środowiskami programistycznymi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ale się porobiło

"Czuję się tak, jakbyśmy jechali rozpędzonym pociągiem i ten nagle i nieoczekiwanie, nie wiadomo z jakiego powodu, zatrzymał się w szczerym polu" - to były pierwsze słowa komentarza, który usłyszałem o godzinie najpóźniej 0.01 1 stycznia 2000 r. Wypowiedziała je osoba - nawet jak na tę godzinę i dzień - będąca jeszcze w całkiem dobrym stanie. Nikt z towarzystwa wybitego z... Czytaj więcej »

Co zdarzy się w Nowym Roku?

Stanie się wiele i każdy powinien to wiedzieć. W całej wysoko cywilizowanej Europie wielu jest wróżów i wróżek, którzy mają zapewniony dostęp do prasy i innych środków przekazu. Ludność oczekuje Nowego Roku i chciałaby wiedzieć, co też w ostatnim roku tysiąclecia się zdarzy. Przewidywania oraz prognozy i dalekosiężne wizje trzeba ogłosić publicznie. Wasz felietonista... Czytaj więcej »

Katalog życzeń infogenetycznych

Prasa zapełniła się prognozami na temat zmian, które czekają nas w XXI wieku. Nikt przy tym się nie kwapi, aby przytaczać przepowiednie, które stawiano na początku wieku XX, wraz z oceną ich sprawdzalności. Ale mniejsza o to - pofantazjować każdemu wolno, a każdy przyzna, że zabawa jest przednia. Czytaj więcej »

Listy

Artykuł Doroty Konowrockiej "Niezależni, nie zrzeszeni" (CW nr 45/99) wzbudził we mnie mieszane uczucia. Trudno mi po jego lekturze ocenić, czy złe są działające w Polsce stowarzyszenia branżowe, czy to my informatycy nie potrafimy czerpać z nich korzyści. Wyłączam z tej grupy stowarzyszenia działające przy firmach komputerowych, bo w tym wypadku ich zadania są nieco inne.... Czytaj więcej »

Praca (po)płaca

Nowy rok przyjdzie mi świętować w nowej pracy. Tak to już jest w Ameryce, że chcąc dostać wyższą pensję i lepsze stanowisko, trzeba zmieniać pracodawców. Ba, niektórzy uważają, że aby nie wyjść z wprawy, należy regularnie poddawać się procesowi szukania zatrudnienia. Czytaj więcej »

Życie jak w komputerze

Wśród układów komputerowych zaczęły się niesnaski. Zżerała je ambicja, więc każdy za najważniejszego chciał uchodzić. Ale żeby liderem zostać, trzeba się wykazać, przynajmniej teoretycznie. Dlatego każdy postanowił pokazać swą przewagę nad rywalami oraz to, że jest pępkiem tego świata. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Pominąć jedno ogniwo

Silna konkurencja zmusza spedytorów do poszukiwania nowych ścieżek rozwoju. Coraz więcej firm widzi szansę w świadczeniu kompleksowych usług logistycznych. Warunkiem sukcesu w tym segmencie jest posiadanie rozbudowanych i zintegrowanych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Skutki uboczne

Jednym ze skutków ubocznych reformy służby zdrowia było zawieszenie niemal wszystkich projektów informatyzacji szpitali. W ostatnim roku uwagę specjalistów pochłaniały problemy związane z wymianą informacji z kasami chorych, a także mniejsze przedsięwzięcia rozszerzające funkcjonalność stosowanych dotychczas systemów. Czytaj więcej »

Użytkownicy w bialych fartuchach

Współpraca między informatykami a lekarzami ma swoją specyfikę. Użytkownicy szpitalnych systemów informatycznych dzielą się na kilka grup. A sprzeczne cele i interesy przedstawicieli każdej z nich sprawiają, że niemal wszystkie projekty informatyczne realizowane na terenie szpitala przypominają skomplikowaną rozgrywkę psychologiczną. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu kompromisu

Relacje między przedsiębiorstwem usługowym a administracją publiczną, pojawiające się w czasie budowy Systemów Informacji Przestrzennej, znajdują się w chwiejnej równowadze. Niby obie strony próbują równoważyć swoje cele i zadania, ale prawo geodezyjne i kartograficzne stawia zawsze w uprzywilejowanej sytuacji geodetów. Czytaj więcej »

Zapanować nad wodą, gazem, prądem

Prywatyzacja branży mediów komunalnych na nowo zdefiniuje rolę informatyki w przedsiębiorstwach zajmujących się tą dziedziną. Czytaj więcej »

Zero spóźnień

Przyszłość biznesu spedycyjnego leży w Internecie. Czytaj więcej »

Żyłka nie tylko handlowa

Elektroniczna wymiana danych, zintegrowane zarządzanie łańcuchem dostaw, centralne zarządzanie gospodarką magazynową i prognozowanie sprzedaży w celu optymalizacji zapasów - na razie niewiele przedsiębiorstw handlowych działających w Polsce wprowadziło te hasła w życie. Widać jednak pierwsze oznaki zainteresowania. Czytaj więcej »

Sieci

Głosem po IP

Polkomtel SA zbudował sieć telefoniczną opartą na technologii Voice over IP, telefonach działających w sieci komputerowej i programowej centrali pracującej na serwerze Windows NT. Czytaj więcej »

Następca NetWare

Novell ujawnił szczegóły konstrukcyjne systemu Modesto przeznaczonego dla procesora Intel Itanium. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Terabitowy potencjał

Cisco wprowadziło na rynek wysoko wydajny router dla operatorów telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Żeton nad przepaścią

Kluczowi dostawcy wycofują się z opracowywania rozwiązań i szybszych wersji technologii Token Ring. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...