powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 01-2000, 3 stycznia 2000
01-2000 Computerworld nr 01-2000
Wiadomości

e-podpis za progiem

Z Lechem Szuksztą, dyrektorem Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Gorączka złota

Coraz więcej funduszy inwestycyjnych inwestuje w polskie firmy teleinformatyczne, zwłaszcza związane z Internetem. Od tego roku inwestycje te obejmą także firmy młode tzw. start-up. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Medyczna szóstka

Rozpoczęto II etap przetargu na informatyzację 300 największych polskich szpitali, finansowany ze środków Banku Światowego. Do przetargu zakwalifikowano 6 konsorcjów. Czytaj więcej »

Nauka samodzielności

W przedsiębiorstwie handlowym BIMs Plus dobiega końca jedno z największych w Polsce wdrożeń systemu zintegrowanego JDEdwards. Czytaj więcej »

Polski paragraf 22

W rok po uchwaleniu ustawy o ochronie informacji niejawnych ani jedno przedsiębiorstwo z branży teleinformatycznej nie uzyskało świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego. Czytaj więcej »

Więcej e w strategii

Prokom Software przejmie czwartą firmę zajmującą się rozwiązaniami dla handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inwestując w Internet

Rozmowa z Guy Kawasaki, szefem firmy Garage.com z Palo Alto w Kalifornii. Czytaj więcej »

Luz dla najlepszych

W wielu przedsiębiorstwach i urzędach narasta rozziew między bardzo obciążanymi obowiązkami najlepszymi pracownikami a coraz mniej zaangażowanymi pracownikami przeciętnymi. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Na skróty Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Maszynowe informacje

Mówiąc "społeczeństwo informacyjne", myślimy również "społeczeństwo informatyczne". To prawda, że trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez komputerów. Czy możliwe byłoby jednak istnienie społeczeństwa informacyjnego bez informatyki? Czytaj więcej »

Internet

Poczta bez wymagań

NTMail jest tanim i prostym w obsłudze rozwiązaniem do tworzenia wydajnych serwerów poczty elektronicznej. Oferuje funkcje podobne do popularnego oprogramowania SendMail. Czytaj więcej »

Przez EDI na konto

Uruchomiony w BPH system Sez@m cechuje się dużą prostotą użytkowania. Po raz pierwszy w Polsce takie usługi bankowe były promowane w intensywnej kampanii reklamowej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolor na szybko

Czytaj więcej »

Nagrania z SCSI i USB

Zastosowanie w nagrywarkach CD-RW uniwersalnego i wygodnego złącza USB obniża ich wydajność. Czytaj więcej »

Ostatni osobisty Windows

Microsoft stara się, by nowa wersja Windows do PC była stabilniejsza i lepiej przystosowana do pracy w sieci. Dla przeciętnych użytkowników zmiany są niemal niezauważalne. Czytaj więcej »

Sieciowe kamery

Axis Communications wprowadził do sprzedaży serię cyfrowych kamer i serwerów wideo. Czytaj więcej »

Więcej fabryk

Duże inwestycje TSMC i Samsunga zaowocują nie tylko wzrostem produkcji, ale również pojawieniem się nowych generacji układów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Fikcja albo frustracja

W Raporcie Computerworld 'Najlepsze miejsca pracy' (październik 1999 r.) zamieszczono informację, która wpisuje się w bardzo pesymistyczny scenariusz rozwoju polskiej informatyki. Z każdym rokiem maleje liczba informatyków opuszczających uczelnie ze stopniem magistra, a coraz większą popularnością cieszą się studia skrócone, dające tytuł licencjata bądź inżyniera. Jeszcze mniej... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Jeden widok XML

Opracowany przez Manage.com program ManageXML integruje różne środowiska zarządzania aplikacjami i systemami. Czytaj więcej »

SunSystems z bramką

Czytaj więcej »

Sybase goni konkurentów

Sybase, wprowadzając na rynek Adaptive Server Enterprise 12, stara się doścignąć konkurentów, którzy już zaoferowali bazy danych do obsługi aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Windows 2000 dla programistów - problemy i nowe możliwości

W Windows 2000 Microsoft wprowadził wiele nowych funkcji API, zmienił też sposób działania niektórych mechanizmów. Nowe aplikacje muszą być dokładnie przetestowane w tym systemie, może się bowiem zdarzyć, że nie będą działać poprawnie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czarno widzę

Naszym krajem zarządzają (chyba rządzą) wielkie systemy informatyczne - dowiedziałem się z niezwykle interesującej audycji w TVP1 (wtorek, 1999/12/21, godz. ok. 14.50). Wzbudziło to moje krańcowe przerażenie. Przed ponad dwoma laty przygotowałem się do wyborów - czytałem informacje na temat kandydatów, programy ugrupowań, sięgałem po informacje do różnych archiwów, aż... Czytaj więcej »

Jak za dawnych lat

W pewnym niezbyt zaawansowanym wieku człowiek dochodzi do epokowego wniosku, że powierzchnia i objętość mieszkania są ograniczone i znalezienie ukrytych w nim prezentów jest tylko efektem konsekwentnego przeczesywania wszystkich jego zakamarków. Czytaj więcej »

Listy

Uruchomiliśmy nowy serwis, który oferuje użytkownikom komputerów naręcznych dostęp do wiadomości umieszczanych na naszej internetowej stronie Computerworld online. Choć Computerworld wydanie dla Palm został zoptymalizowany dla najpopularniejszej naręcznej platformy Palm, może być również odbierany przez czytelników wykorzystujących handheldy pracujące pod kontrolą Windows CE.... Czytaj więcej »

Planowa (samo)obsługa

Nie wiem, jak Czytelnicy Computerworlda są doświadczani przez życie, ale moje wrażenia serwisanta są jednoznaczne. Łatwy dostęp do sieci, czyli do wszystkich zasobów wprost z biurka, spowodował, że użytkownicy komputerów osobistych wybili się na samodzielność. Czytaj więcej »

Wiara w wiarygodność

Trzymam w rękach gazetę i czytam najnowsze wiadomości. Nie muszę biegać z maczugą za pożywieniem. Internet reaguje na moje zapytania. Wokół wszystko po staremu. Szefowie marudzą, użytkownicy głowę zawracają. Radio nadaje muzykę na przemian z wiadomościami. Problemy te same co zwykle, może trochę nowych, ale generalnie kontynuacja. Temperatura pomieszczeń w normie. Komputery... Czytaj więcej »

...wiecznie żywy

Wraz ze zmianą pierwszej cyfry w numerze roku symbolicznie wkroczyliśmy w nową epokę. Ten felieton nie będzie o Leninie, bo ten, chwała Bogu, wraz z XX wiekiem odchodzi w przeszłość. I mniejsza o to, że uczciwie rzecz biorąc jeszcze nie zaczynają się dwudziesty pierwszy wiek i trzecie tysiąclecie - w końcu mnich Dionizy zwany Mniejszym nie był informatykiem i miał prawo zacząć... Czytaj więcej »

Sieci

List do 100 tysięcy adresatów

Philips zakończył budowę sieci rozległej i systemu poczty elektronicznej, łączących swoje zakłady produkcyjne w Polsce z systemem korporacyjnym. Czytaj więcej »

Papiery na system

Po półtora roku starań Microsoft uzyskał certyfikat bezpieczeństwa C2 dla Windows NT 4.0 i przeszedł testy FIPS 140-1 przeprowadzane zgodnie z zaleceniami amerykańskiego rządu. Czytaj więcej »

Router bez kabla

Czytaj więcej »

SCO kontra Citrix

Santa Cruz Operation proponuje rozwiązanie terminalowe dla platformy Microsoft Windows. Nowa oferta SCO ma być konkurencyjna dla najpopularniejszego oprogramowania Citrix MetaFrame. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...