powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 48-1999, 27 grudnia 1999
48-1999 Computerworld nr 48-1999
Wiadomości

Biznes z nieznajomym

Koncepcję logistyki bazy lotniczej oraz strategię informatyzacji Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej opracuje grupa NATO Expansion Engineering & Program Management. Czytaj więcej »

Człowiek z Amazoni

Czytaj więcej »

Informatyczny węzeł

Problem roku 2000 uzmysłowił, jak bardzo każda dziedzina naszego życia zależy od informatyki. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Portal aplikacyjny

Z Markem Templetonem, prezesem Citrix Systems, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Pośrednictwo w handlu

Citibank (Poland) SA - jako drugi oddział tego banku na świecie - zaoferował klientom korporacyjnym usługę handlu elektronicznego - CitiCommerce.com. Czytaj więcej »

Potyczki z projektem

Kończy się pierwszy rok funkcjonowania zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych, w dużym stopniu uzależnionego od wciąż nie działającego systemu informatycznego KSI ZUS. Czytaj więcej »

Projekty kontrolowane

Firma GET Manager stara się upowszechniać rozwiązania wspomagające zarządzanie przedsięwzięciami i systemowe podejście do zarządzania w różnych sektorach rynku. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Przyczółek doradców

Whittman-Hart otworzy na początku 2000 r. oddział w Polsce. Firma przejęła polską firmę doradczą ASC Partner Group. Czytaj więcej »

Rok jak każdy inny

Nikt raczej nie nazwie mijającego roku 1999 przełomowym. Być może na swoiste "wyciszenie" rynku teleinformatycznego miał wpływ problem roku 2000. Ożywienie można było zaobserwować jedynie na rynku internetowym, również w Polsce. Emocji dostarczały także projekty realizowane w polskiej administracji. Czytaj więcej »

Strategia dla Polski

Przedstawiliśmy już wizję działalności stu polskich firm informatycznych. Jaki obraz tworzą ich historie i plany? Czytaj więcej »

Szafirowe certyfikaty

Od przyszłego roku KIR będzie oferować usługi certyfikacji kluczy publicznych podmiotom innym niż banki. Czytaj więcej »

Wybory na żywo

Być może wyniki wyborów prezydenckich w 2000 r. będą dostępne w Internecie dzięki wykorzystaniu szkolnych pracowni komputerowych. Czytaj więcej »

Z karnetem przez granice

Elektroniczna wymiana danych między urzędami celnymi a zrzeszeniami międzynarodowych przewoźników drogowych jest częścią - wprowadzonego rezolucją ONZ - systemu Safe TIR. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Czytaj więcej »

Nieoczekiwana kolizja informatyki z hierarchią

Czym wyższy stopień zinformatyzowania organizacji, tym czytelniej ujawniają się podstawy autorytetu menedżerów czy kierowników. Czytaj więcej »

Nowy prezes wobec starych układów

Nowo mianowany szef ma szansę na biznesowy sukces tylko wtedy, gdy umiejętnie pozyska sojuszników i zneutralizuje wrogów. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Kalkulacja Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Na granicy Internetu

Rozmowa z Markiem Stefikiem, naukowcem z instytutu Xerox PARC w Palo Alto, autorem wydanej właśnie książki The Internet Edge: Social, Technical, Legal Challenges for Networked World. Czytaj więcej »

Prawo sieci

Rozwój e-business nieuchronnie wiąże się z koniecznością uregulowania od strony prawnej tej sfery gospodarki. Prym wiodą Stany Zjednoczone, w których trwają prace nad kilkunastoma aktami prawnymi dotyczącymi elektronicznego handlu. Tuż za nimi podążają Wielka Brytania i inne kraje Unii Europejskiej. Czy jest więc możliwe, że internauta będzie poprzez sieć kupował np. kosmetyki... Czytaj więcej »

Internet

Liczby, fakty, prognozy

Czytaj więcej »

OFI mówi Internet

Aplikacja wdrożona w firmie Obsługa Funduszy Inwestycyjnych umożliwia wgląd przez Internet w rejestry funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Czytaj więcej »

Piąta fuzja

Program NetObjects Fusion 5.0 zasługuje na miano w pełni funkcjonalnego narzędzia służącego do tworzenia serwisów WWW. Czytaj więcej »

Pierwsze pieniądze

''Wzrost, wzrost, wzrost'' - mogliby wykrzyczeć najwięksi animatorzy rynku internetowego w Polsce. W tym roku budowano jednak dopiero podstawy do prawdziwego wzrostu, który będzie miał miejsce w następnych latach. Przede wszystkim nastąpiła wyraźna profesjonalizacja rynku internetowego, na którym dopiero teraz pojawiły się pierwsze zauważalne pieniądze. Czytaj więcej »

Portale jak po deszczu

Dzisiaj wśród polskich portali ogólnoinformacyjnych dominują Onet.pl i Wirtualna Polska. W przyszłym roku zostanie uruchomionych co najmniej pięć nowych. Czytaj więcej »

Sklep otwarty

OpenShop jest kolejnym na polskim rynku systemem do tworzenia sklepów internetowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kopie po polsku

Firma Breitenbach oferuje system EAD przeznaczony do archiwizacji i przeszukiwania bazy dokumentów w postaci elektronicznej. Czytaj więcej »

Małe, ale przydatne

Power Toys i TweakAll należą do najbardziej udanych zestawów narzędziowych Microsoftu. Małe programy cieszą się popularnością wśród użytkowników Windows. Czytaj więcej »

Marketing i układy

Kto ma lepsze układy? Trwa wojna marketingowa między AMD a Intelem o najszybszy procesor 1999 roku. Czytaj więcej »

Nagranie Philipsa

Czytaj więcej »

Rachmistrz wierny DOS

Czytaj więcej »

Trudne początki

Wydawnictwa prawno-ekonomiczne dopiero przygotowują się do stworzenia internetowych wersji swych publikacji. Czytaj więcej »

Upgrade na peryferiach

Czytaj więcej »

Windows bez CE

Komputery naręczne z nową wersją Windows mają się pojawić w sprzedaży w połowie 2000 r. Czytaj więcej »

Kieszonkowy Wearable PC

IBM i Olympus zaprezentowały prototyp tzw. Wearable PC - miniaturowego komputera, który waży zaledwie 380 gramów, ale pod względem parametrów porównywalny jest z notebookiem. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Czytaj więcej »

Niemoralna propozycja

Do menedżerów informatyki płynie strumień upominków przesyłanych przez firmy informatyczne, chcące zaskarbić sobie ich względy. Wśród setek drobiazgów trafiają się prezenty, których przyjęcie można by uznać za nieetyczne. Czytaj więcej »

Rok spokojnego życia

Stagnacja w gospodarce i zbliżający się termin zmiany daty sprawiły, że w mijającym roku na rynku pracy niewiele się zmieniło. Czytaj więcej »

Wieści zza Oceanu

Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Baza z wyboru

SAP wybrał IBM i Microsoft na strategicznych dostawców baz danych dla systemu R/3. Czytaj więcej »

Dobieranie kart

Zgodnie z przyjętą strategią, Informix kupuje firmy dysponujące potrzebną mu w danej chwili technologią. Tym razem wybór padł na Ardent Software, specjalizującą się w obsłudze hurtowni danych. Czytaj więcej »

SQL na 2000

Microsoft ujawnił najważniejsze nowości, które znajdą się w SQL Server 2000. Czytaj więcej »

VisualCafe należy do BEA

Czytaj więcej »

Wszystko jest przestarzałe

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Interes stulecia

Tykanie zegara odmierzającego czas do feralnej daty 1 stycznia 2000 r. dobiega końca. Ten numer jest ostatnim, jaki będą Państwo mogli przeczytać przed Nowym Rokiem. Tym samym dobiegają końca wielomiesięczne, a czasem wieloletnie przystosowywania systemów informatycznych do przekroczenia magicznej bariery. Czytaj więcej »

Listy

Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej (NTIE) ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie z dziedziny informatyki ekonomicznej. Jego współorganizatorem jest Andersen Consulting. Do konkursu zapraszamy absolwentów polskich wyższych uczelni, których prace magisterskie dotyczą informatyki ekonomicznej, tj. szeroko pojętych zagadnień teorii i zastosowań informatyki... Czytaj więcej »

Na rozterki doradca

Zdążyłem tylko zatrzasnąć za sobą drzwi taksówki i powiedzieć, gdzie chciałbym się znaleźć, a kierowca mówi: "Wie pan, wczoraj samiczka znowu zniosła jajeczko". Nie było to o godzinie mogącej usprawiedliwiać informowanie mnie w pierwszych słowach o fakcie, że samiczka zniosła jajeczko, było południe, nie bardzo więc wiedząc, co mam odpowiedzieć, zapytałem: "Duże?" "Nie.... Czytaj więcej »

Podosie

Wchodzi chłopczyk do sklepu komputerowego i pyta sprzedawcę - "Prose pana, cy jest DOS?". "Nie ma" - odpowiada sprzedawca. Drugiego dnia chłopczyk ponownie odwiedza sklep - "Prose pana, cy jest DOS?". "Nie ma" - odpowiada trochę zniecierpliwiony sprzedawca. Trzeciego dnia sytuacja się powtarza - "Prose pana, cy jest DOS?". Czytaj więcej »

Pójdź, dziecię

Obiecałem swego czasu (felieton Informatyka, tyka, tyka), że nie będę używał brzydkiego słowa zaczynającego się na "i". Nie wiem, czy samocytowanie, jak powyżej, jest już użyciem czy też jeszcze nie. O tym zadecydują zapewne uczeni komputerowcy, rozważający problem procedur odwołujących się do samych siebie, ale temat edukacji komputerowej wydał mi się tak ważny, że... Czytaj więcej »

Święta wieńczą ciężki rok

Nie wszyscy chyba jeszcze pamiętają, jak zaczynał się właśnie miniony rok. Nie wszyscy wprawdzie (a byli tacy) wierzyli, że przeliczne plany reformatorskie mogą się powieść. Plany mogą się nie powieść, nie dlatego że wisi nad nami jakaś klątwa, a raczej dlatego że zarówno celów, jak i rzeczonych planów po prostu zwykle nie ma. Jednocześnie niezliczone są uznane, zrozumiałe... Czytaj więcej »

Sieci

Konsolidacja, VoIP, Gigabit Ethernet

Czytaj więcej »

Legalny podsłuch

Polska aplikacja Anasil to zaawansowany skaner sieciowy, umożliwiający diagnostykę sieci z poziomu Windows. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Na problemy - klaster

Klaster Sequent pracujący w FCH Dwory SA umożliwia równoległą pracę NetWare i Unixa. Czytaj więcej »

Ostatni gwizdek

Trzecia wersja Release Candidate Windows 2000 zawiera kilka zmian w stosunku do dostępnych wcześniej wersji testowych. Czytaj więcej »

Policzone dni FDDI

Producenci układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach FDDI wstrzymują ich dostawy. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Zgodne z katalogami

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...