powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 47-1999, 20 grudnia 1999
47-1999 Computerworld nr 47-1999
Prezentacje firmowe

Integracja z Telekomunikacją, czyli hybryda idealna

Integrated SolutionsIntegratorzy posiadający w swoim portfolio rozwiązania łączące świat telekomunikacji ze światem IT to przyszłość modelu obsługi średnich i dużych firm – mówi Leszek Hołda, prezes zarządu spółki Integrated Solutions, nowego podmiotu, który wszedł w skład Grupy TP. Wielooddziałowe firmy, rozproszone po całej Polsce, jeśli chcą pozyskać i utrzymać przewagę konkurencyjną, muszą korzystać...

Wiadomości

Akademickie korzenie

Z Larsem Procheusem, dyrektorem wykonawczym Intentia Europe, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Komputery jak wino

Po 33 latach pracy w Hewlett-Packard, po 8 latach piastowania stanowiska prezesa zarządu, przed kilkoma miesiącami rozstał się z firmą Lewis E. Platt. Czytaj więcej »

Nowa trójca

Na początku 2000 r. Intentia- VimeX zmieni nazwę na Intentia Polska sp. z o.o. Wcześniej, na początku listopada br., nowym prezesem zarządu firmy została Joanna Bańkowska (pisaliśmy o tym w nr. 41/99). Zastąpiła ona Sławomira Trautmana (obecnie członka rady nadzorczej firmy i dyrektora ds. sprzedaży i marketingu), który - jeszcze jako prezes firmy VimeX - zdecydował o nawiązaniu... Czytaj więcej »

Optimus@Internet

''Internet - wiedza - rozwiązania'' - pod takim hasłem Optimus SA ogłosił - od dawna oczekiwaną - nową strategię rozwoju, ukierunkowaną na handel elektroniczny. Czytaj więcej »

Pierwsza deska pomocy

Wdrożenie modułu help desk systemu Vantive w Raiffeisen Centrobank pozwoliło odkryć strukturę powstających problemów i odciążyć specjalistów w dziale informatyki. Czytaj więcej »

Pokonać przeszłość

Internet ma do odegrania ważną rolę, która daleko wykracza poza funkcję biernego narzędzia. Stanowi bowiem idealną infrastrukturę dla nowego formowania wartości. Czytaj więcej »

Przylądek dobrej nadziei

Dzisiaj od Internetu - od technologii informatycznych w ogóle - oczekuje się cudu: wyeliminowania sprzeczności między budowaniem efektywnej, innowacyjnej gospodarki a zapewnieniem społeczeństwom w miarę sprawiedliwego i powszechnego dobrobytu. Czytaj więcej »

Sezon połowów

Lukas Bank - prawdopodobnie jeszcze w tym roku - uruchomi usługi bankowości internetowej. Czytaj więcej »

Szansa na sukces

Dofinansowanie w ramach 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej otrzyma ok. 25 polskich projektów. Czytaj więcej »

UE wstępuje do Internetu

Komisja Europejska stawia za cel podłączenie do Internetu każdego gospodarstwa domowego. Czytaj więcej »

Wielki selekcjoner czy wielki demokrata

Inwestorzy nadmiernie ekscytują się możliwościami firm zarządzających informacjami, za mało natomiast zwracają uwagę na to, kto tę informację tworzy. A tutaj rodzi się nowy model biznesu i powstają nowe źródła zysku. Czytaj więcej »

Za pięć dwunasta

Według NIK, żadna z kontrolowanych instytucji administracji publicznej nie ukończyła prac związanych z przygotowaniem sprzętu i oprogramowania do nadejścia roku 2000. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fotel dla inżyniera

Kwalifikacje menedżerskie są niezbędne w firmie nawet niedużej wielkości, ale nie znaczy to, że nie powinni zarządzać nią inżynierowie. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Książka ta ma już pięćdziesiąt lat. Gdy się ukazywała, była głosem w dyskusji o wyższości ustroju liberalnego nad biurokratycznym. W pewnym sensie była polemiką z realnym socjalizmem i jego intelektualnymi zwolennikami w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Miary dla ludzkiego intelektu

Szefowie firm przyglądają się pracownikom z mieszanymi uczuciami niechęci i podziwu: są podwładnymi, a tyle od nich zależy. Czytaj więcej »

Pieniądze zamiast upoważnienia

Ten, kto myśli, że wysokie zarobki urzędników czy innych przedstawicieli sfery budżetowej mogą przeciwdziałać korupcji, jest pewnym kandydatem na łapówkarza. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Życzenia Czytaj więcej »

Idee i Technologie

EuroPrix MultiMediaArt 1999

Czytaj więcej »

Rodzynki w multimedialnym cieście

Europejscy producenci multimediów zyskali w Ministerstwie Gospodarki Austrii i Komisji Europejskiej hojnych mecenasów. Instytucje te nie szczędzą wysiłków i pieniędzy, by dzięki konkursowi EuroPrix MultiMediaArt promować najlepsze europejskie dzieła multimedialne. Czytaj więcej »

Szpiegowanie w godzinach urzędowania

W zamierzchłych latach 80., kiedy żeglowanie po Internecie było jeszcze raczej powołaniem niż codzienną żmudną pracą, także elektroniczne szpiegostwo miało niesforny, indywidualistyczny charakter. Gdy astronom Clifford Stoll z Lawrence Berkeley Lab wpadł na trop grupy niemieckich hakerów, zdradzających podejrzane zainteresowanie amerykańskimi postępami w budowie antybalistycznego... Czytaj więcej »

Unia multimedialna

Z profesorem Peterem A. Bruckem, dyrektorem konkursu EuroPrix MultiMediaArt, organizowanego przez Komisję Europejską i austriackie Ministerstwo Gospodarki, wyróżniającego najlepsze europejskie projekty multimedialne, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Internet

Kult trójwymiaru

Szwedzka firma Cycore AB promuje w Polsce nową technologię wyświetlania obiektów przestrzennych na stronach WWW. Czytaj więcej »

Online w PolCardzie

W styczniu PolCard wprowadzi natychmiastową autoryzację kart kredytowych przez Internet. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Athlon znów najszybszy

AMD, najpoważniejszy konkurent Intela, ma szansę zapisać się jako producent najszybszego w tym stuleciu procesora dla komputerów PC. Na rynek firma wprowadziła układ Athlon 750 MHz. Czytaj więcej »

Cztery razy NAVO

Wrocławska firma zmodyfikowała i rozbudowała swoje pakiety przeznaczone do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Debiut Acera

W ofercie tajwańskiej firmy pojawiła się po raz pierwszy drukarka FotoPrisa 300P. Jej producentem jest Acer Peripherals. Czytaj więcej »

Mój Web za darmo

MyWebOS jest bezpłatnym systemem operacyjnym, przeznaczonym do uruchamiania aplikacji w Internecie. Czytaj więcej »

Pięć taniej

Microsoft wprowadził do sprzedaży specjalny pakiet zawierający BackOffice Small Business Server (SBS) i 5 licencji Office 2000 Professional PL. Jego cena wynosi ok. 12 tys. zł netto, a więc znacznie mniej niż podobnego zestawu programów kupowanego niezależnie (Office 2000 Pro kosztuje ok. 2350 zł, a SBS v. 4.5 - 5700 zł). Promocyjna cena będzie utrzymana do końca stycznia 2000 r. Czytaj więcej »

Połączenie na pamięć

Japońskie NEC i Hitachi wspólnie chcą obalić dominację koreańskich producentów pamięci półprzewodnikowych. Czytaj więcej »

Przenośne PC

Eurocom wprowadza nowe modele wydajnych notebooków z procesorami dla stacjonarnych PC. Czytaj więcej »

Szybki Brother

Na polskim rynku pojawiły się popularne tanie modele drukarek laserowych o szybkości druku 12 str./min. Czytaj więcej »

Wzorcowy Palm

Firma TRG Products jako pierwsza opracowała narzędzie dla przedsiębiorstw, które stosują jednakową konfigurację dla wielu komputerów Palm. Narzędzie ImagePro Deployment Manager umożliwia zapisywanie ''wzoru'' konfiguracji w stałej pamięci flash. Czytaj więcej »

Zdjęcie z Corelem

Corel wprowadził do sprzedaży program Custom Photo w wersjach dla Mac OS i Windows, przeznaczony do edycji fotografii cyfrowych i ich publikacji w Internecie. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Amatorom wstęp wzbroniony

Wśród pracodawców ścierają się dwa poglądy na temat kwalifikacji koniecznych na stanowiskach informatycznych. Jeden z nich mówi, że w informatyce liczy się przede wszystkim praktyka nabyta w konkretnych produktach i technologiach. W myśl tego poglądu lepszym pracownikiem będzie ten, kto np. od lat pracuje z konkretnym językiem programowania, niż ten, kto teorię języków formalnych... Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Przekazać wiedzę

Z Jarosławem Miszczykiem, pracownikiem IBM Rochester w USA, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dodatki do Smallworld

Oprogramowanie Realworld będzie oferowane na polskim rynku przez firmę Globema. W ofercie znalazł się zestaw narzędzi i aplikacji ROOS Tools opartych na Smallworld GIS i system Netplan. Czytaj więcej »

Kto i jak używa hurtowni?

Oprogramowanie Pine Cone pozwala monitorować działania użytkowników hurtowni danych. Czytaj więcej »

Wszystko w pamięci

Przechowywanie całej bazy danych w pamięci ma sporo zalet; ma też poważne wady. Czytaj więcej »

XML ułatwia kontakty

Tamino jest serwerem i bazą dokumentów XML do obsługi kontaktów typu ''biznes-biznes''. Producent ma nadzieję, że znajdzie również zastosowanie przy integracji aplikacji wewnątrz przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Opis porównywanych produktów

Czytaj więcej »

Wszystko na sprzedaż

Wybór oprogramowania do obsługi działu handlowego firmy nie jest zadaniem łatwym: musi ono nie tylko zaspokoić potrzeby bieżącej działalności, ale powinno także umożliwiać zaspokojenie nadchodzących, wynikających z rozwoju firmy i zmieniającej się sytuacji na rynku. Przedstawiamy porównanie właściwości czterech popularnych, krajowych programów przeznaczonych do takich zadań.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Brak i

Mój ulubiony operator telewizji kablowej PTK w Katowicach znowu dał czadu. Znowu, bo już niegdyś wspominałem o ichniej wpadce, aczkolwiek innego rodzaju (Faktyczne fakty nr 22 CW z br.). Czytaj więcej »

Drogi Święty Mikołaju!

Proszę Cię, przynieś wszystkim w tym roku pod choinkę to, czego najbardziej pragną. Programistom daj szybkie procesory, dużo pamięci i dyski o nieograniczonej pojemności. Czytaj więcej »

Listy

W nr. 46/99 w artykule ''Źródło taniej mocy'' napisałem, że Katedra Fizyki UMCS w Lublinie wykorzystuje serwer Sun Enterprise 6000. Tę błędną informację otrzymałem od Pawła Skoneckiego, administratora sieci unixowej Katedry Fizyki. W rzeczywistości jest tam wykorzystywany znacznie starszy serwer Sun Enterprise 3000 i to z nim porównywano wydajność klastra Linux. Czytaj więcej »

Miłość w czasach Internetu

Na intelektualnych salonach jest moda na rozprawianie o współczesności w tonacji lamentu. Właściwie jeśli cokolwiek dziś nie przeżywa kryzysu, to jest to słowo ''kryzys''. Czytaj więcej »

(Nie)skuteczna oferta

Nie ma żadnych wątpliwości, że koniec XX wieku zapisał się w historii jako czas wielkiego przełomu. Tym razem, chyba po raz pierwszy w dziejach ludzkości, zmiana odbyła się w sposób pokojowy, niczego nie zniszczono. Dosłownie z dnia na dzień pojawiły się tysiące nowych sklepików sieciowych. Rosną eksponencjalnie sklepy tych, którzy zaczęli rewolucję - amazon.com jest tu... Czytaj więcej »

O cywilizowanym dutków wydawaniu

W naszym pięknym języku najwyżej cenię jego funkcję komunikacyjną. Język ma służyć ludziom. Ta funkcja języka była i być powinna najważniejsza. Lecz praktyka tego nie potwierdza. Najważniejsze w sferach elit władzy okazują się funkcje: ekspresywna i impresywna! Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Czar ''Arizony''

GIS w polityce regionalnej W ramach funduszy przedakcesyjnych Unia Europejska ma przekazywać Polsce około 650 mln euro rocznie, z czego znaczna część ma wspomóc rozwój regionalny. Gdy staniemy się członkiem Unii, fundusze strukturalne, szacowane na 5 mld euro, staną się fundamentem polityki regionalnej. Ta jednak nie obędzie się bez wsparcia ze strony Systemów Informacji... Czytaj więcej »

E-rząd

To nie tylko hasło urzędników Unii Europejskiej albo ideologów społeczeństwa informacyjnego. To spójna wizja poprawy jakości usług w sektorze publicznym dzięki technologii informacyjnej i komunikacyjnej. To również wyzwanie dla administracji publicznej i firm teleinformatycznych, aby wspólnie przekształcić urzędy w instytucje przyjazne i szybko reagujące na potrzeby obywateli,... Czytaj więcej »

Informacje przeliczone na złotówki

By sprostać obsłudze inwestycji, coraz częściej finansowanych z emisji obligacji, pożyczek bankowych i funduszy przedakcesyjnych Unii Europejskiej, samorządy powinny wdrażać systemy monitoringu finansów publicznych i tworzyć hurtownie danych. W związku z tym informatycy muszą zacząć patrzeć na swoją dziedzinę wielowymiarowo: liczy się postrzeganie informatyki poprzez pryzmat... Czytaj więcej »

Miasto na BBB+

Jeśli samorząd myśli o finansowaniu inwestycji komunalnych poprzez emisję obligacji lub kredyt bankowy, powinien zadbać o ocenę wiarygodności kredytowej (tzw. rating), która m.in. informuje inwestorów, czy emitent lub pożyczkobiorca są w stanie terminowo spłacić zobowiązania. Czytaj więcej »

Mieszczanin@telemiasto

Miasta europejskie fundują swoim mieszkańcom bezpłatną pocztę elektroniczną i prowadzą otwartą politykę informacyjną poprzez WWW . W ten sposób telematyka próbuje zmienić relację władza-obywatel na wzór starożytnej agory, gdzie o losach polis decydowali wszyscy mieszkańcy. Wraca demokracja bezpośrednia? Czytaj więcej »

Samorząd na kredyt

Z Anthonym Levitasem, doradcą ds. finansów komunalnych Increasing Local Government Access to Capital Project, programu finansowanego ze środków USAID - Amerykańskiej Agencji na Rzecz Rozwoju Demokracji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje?

Racjonalne zarządzanie finansami samorządu, wsparte zdobywaniem pieniędzy na rynku kapitałowym i komercjalizacją spółek komunalnych, wpływa na wzrost gospodarczy i poprawia jakość świadczonych usług publicznych. Czytaj więcej »

Torba z narzędziami

Polityka finansowa, wspierana informatyką, jest jedynie instrumentem, który usprawnia zarządzanie miastem, wpływając na jego funkcjonowanie i rozwój. Jest to zadanie złożone, zwłaszcza że po reformie administracyjnej w 1999 r. Łódź ma status powiatu miejskiego, co bynajmniej nie jest równoznaczne ze zwolnieniem od gminnych obowiązków. Czytaj więcej »

W mojej gminie

Gdybym był właścicielem firmy teleinformatycznej, która chce zdobyć klientów w administracji rządowej i samorządowej, nie opuszczałbym żadnej konferencji poświęconej finansom publicznym, polityce regionalnej i społeczeństwu informacyjnemu. Czytaj więcej »

Sieci

Apetyt na zakupy

Cisco Systems zamierza w przyszłym roku przejąć 20-25 firm - poinformował John Chambers, prezes Cisco. Jego zdaniem, przejmowane będą nie tylko przedsiębiorstwa amerykańskie. Cisco zamierza również wykupywać mniejszościowe udziały w innych firmach. Czytaj więcej »

Dedykowana integracja

Zintegrowanie dedykowanego serwera plików Hewlett-Packarda z domeną Windows NT 4.0 nie jest tak proste, jak to deklaruje producent. Czytaj więcej »

Gigabity pod kontrolą

Cajun P880 to najsilniejszy koncentrator wyprodukowany przez Lucent Technologies, który ma pomóc firmie w walce o rynek korporacyjny z Cisco Systems i Nortel Networks. Czytaj więcej »

Instalacja bez administratora

Remote OS Installation - mechanizm zdalnej instalacji systemu - pozwoli uniknąć manualnej instalacji Windows 2000 Professional w sieciach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Router dla każdego

Licencjonując oprogramowanie routujące Open IP Environment Nortel Networks zamierza osłabić pozycję systemu Cisco IOS. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Z całym szacunkiem podchodząc do e-businessu, napisać muszę, że namawiałem doń swego szefa, ale ten skwitował moje przewidywania i wysiłki w te słowa: ''Superbiznes'' musimy robić, a nie jakiś tam e-biznes. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...