powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 46-1999, 13 grudnia 1999
46-1999 Computerworld nr 46-1999
Prezentacje firmowe

Silni międzynarodowo, silni sektorowo

IFSMarcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE o kluczowej roli polskiego oddziału w międzynarodowych strukturach korporacji, ożywieniu na rynku systemów biznesowych oraz silnej pozycji w energetyce, przemyśle i sektorze utilities.

Wiadomości

Bezcłowa transmisja

Moratorium na pobieranie opłat od międzynarodowych transmisji elektronicznych prawdopodobnie będzie przedłużone na dwa lata. Czytaj więcej »

Budowanie rynku

Business Consulting Center zamierza promować system SAP w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Oferuje także rozwiązania branżowe dla dużych firm. Czytaj więcej »

Dyplom na włosku

Inżynierowie MCSE firmy Microsoft utracą swój tytuł z końcem 2001 r., jeśli nie zdadzą dodatkowych egzaminów związanych z wprowadzeniem Windows 2000. Czytaj więcej »

Elektroniczny cyrograf

Na drodze do osiągnięcia dojrzałości gospodarki cyfrowej stoi problem wiarygodności danych przesyłanych w sieci, w tym uzgodnienia standardu podpisu elektronicznego. Czytaj więcej »

Informatyka nie dla wegetarian

W tworzącej się grupie sześciu polskich zakładów mięsnych zostanie wdrożony zintegrowany system informatyczny. JBA System 21 jest wdrażany już w dwóch z nich. Czytaj więcej »

Internet w ciemno

Kolejne biura maklerskie, fundusze inwestycyjne i banki zamierzają wprowadzać obsługę przez Internet. Ograniczona skala tych przedsięwzięć i brak rzetelnych badań rynkowych powodują, że na razie nie wiadomo czy Polacy w ogóle chcą w ten sposób korzystać z usług finansowych. Można odnieść wrażenie, że sektor finansowy wyczekuje aż pojawi się pierwszy odważny, który uruchomi... Czytaj więcej »

Internetowe marzenia

Warszawski Softbank rozpoczyna budowę grupy internetowej. Firma przejęła dostawcę Internetu - Polskę OnLine. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nie tylko język

W przyszłym roku Young Digital Poland zaoferuje klientom narzędzia ułatwiające szkolenia z zakresu socjotechniki (np. motywowania). Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

W ciągu pięciu lat wszystkie firmy staną się firmami internetowymi albo nie będzie ich wcale. To zdanie Andy'ego Grove'a jest już powszechnie znane. Wszyscy obserwują wzorce wypracowane przez Amazon.com i Yahoo! Tymczasem to jedynie czubek góry lodowej. Na nie doceniane obszary handlu elektronicznego w kontaktach typu business-to-business zwraca uwagę autor artykułu The dot.com... Czytaj więcej »

Szczęśliwej pracy

Niezależnie od profilu czy wielkości firmy komputerowej, część jej pracowników spędzi sylwestra i Nowy Rok w pracy. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na ustawę

Mimo braku ustawy o podpisie elektronicznym, powstają pierwsze rozwiązania infrastruktury klucza publicznego. Jedno z nich oferuje szczecińskie Unizeto. Czytaj więcej »

Wdowa po NT

Decyzja o wstrzymaniu rozwoju Windows NT na platformę Alpha będzie kosztować Compaq Computer aż 250 mln USD. Część kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie dla klientów. Czytaj więcej »

Więcej z aplikacji

W listopadzie br. obroty Oracle Polska przekroczyły 120 mln zł. Do końca roku mają być ponad dwukrotnie wyższe niż w 1998 r. (ok. 130 mln zł). W ubiegłym roku przychody firmy wyniosły ok. 64 mln zł i były o 68% większe niż w 1997 r. (34,5 mln zł). Czytaj więcej »

Wojskowe kontrakty

Wojskowe Zakłady Łączności podpisały ze Ster-Projektem umowę na realizację systemów łączności i informatyki dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisany kontrakt ma charakter ramowy i dopiero w tym tygodniu Ster-Projekt rozpocznie rozmowy na temat umów szczegółowych. Czytaj więcej »

Źródło taniej mocy

Klaster maszyn linuxowych może być tanią alternatywą dla pojedynczych drogich serwerów. Rozwiązanie takie zastosowano w Katedrze Fizyki Teoretycznej UMCS w Lublinie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkwe

Al Ries, Jack Trout Marketing do góry nogami, tłum. Jolanta Pers, IFC Press, Kraków 1999 Czytaj więcej »

Odnalezione braterstwo

Solidarność szeregowych pracowników firmy z jej klientami zawsze miała charakter utajony, choć jej rodowód brał początek ze wspólnej niechęci wobec kierownictwa, które jednakowo lubiło i starało się wykorzystywać i podległy personel, i łatwowiernych klientów. Czytaj więcej »

Ostatni krzyk ekonomii

Tak jak usługi związane z produktem wieńczą wysiłek jego wytworzenia i sprzedania, tak zapadający w pamięć spektakl związany z ich świadczeniem stanowi najwyższy stopień skuteczności ekonomicznej na rynku. Czytaj więcej »

W imię wyższych celów

Bezwzględnie wymagamy od przedsiębiorstw, aby miały misję, aby wiedziały po co są w naszym otoczeniu. A czy my, jako społeczeństwo, mamy jakąś misję, dla której trwamy i organizujemy się w państwo? Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Krówka jest bardzo pożytecznym i miłym zwierzątkiem. Daje mleczko i ma łagodne usposobienie. Żywot swój przyjmuje dostojnie, pomimo małej jego rozmaitości. Życie krówek przebiega według ustalonego schematu i rozgrywa się pomiędzy oborą a pastwiskiem, pomiędzy skubaniem roślinności, przeżuwaniem i dojeniem. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Naśladowcy i maruderzy

Nie przeczę, że ślepa wiara w magię wskaźników prowadzi donikąd. Ale modernizacja procesów biznesowych i marketingowych, która - zdaniem Edwina Bendyka - pozwala określać biznes w Polsce jako innowacyjny, nie przyczyni się do dalszego wzrostu gospodarczego. Toteż przedsiębiorstwa powinny obrać strategię techniczną, w której będą dominować nakłady na prace badawczo-rozwojowe... Czytaj więcej »

Przydatność konwenansów

Oszołomieni wolnością cyberprzestrzeni odrzucamy tradycyjne dobre maniery, wszyscy jesteśmy ze sobą za pan brat i z obcymi ludźmi swobodnie rozmawiamy na najbardziej intymne tematy. Czytaj więcej »

Kolorowy biznes

80% sprzedawanych na świecie drukarek stanowią drukarki kolorowe (głównie atramentowe). Tymczasem liczba drukowanych w kolorze stron jest na poziomie zaledwie kilku procent. Czytaj więcej »

Mity wskaźników

Miarą rozwoju gospodarki są różnorodne wskaźniki. W latach 70. Polska miała być dziesiątą ekonomią świata. Tak bynajmniej chcieli czerwoni włodarze kraju, zliczający tony wydobytego węgla i wytopionej stali. W światowej czołówce plasowała się NRD, bo produkowała i zużywała niezwykle dużo PCV. W gospodarkach postindustrialnych wskaźniki produkcyjne straciły swe magiczne... Czytaj więcej »

Internet

Niedosyt sieci

80 procent kierowników działów IT w polskich przedsiębiorstwach uważa, że Internet zapewni ich firmom przewagę nad konkurencją. Czytaj więcej »

Papierowy sklep

Nitech działa na konkurencyjnym rynku, gdzie decydującego znaczenia nabierają sprawna logistyka i obsługa klienta. Dystrybutor papieru stworzył internetowy serwis na bazie aplikacji ColdFusion. Czytaj więcej »

Strona z e-forum

BuzzPower służy do budowania internetowego forum dyskusyjnego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Laserowy LED

Firma Oki poprawiła jakość i szybkość druku w nowych modelach drukarek Okipage. Czytaj więcej »

Pamięć i światło

Firma C3D zaprezentowała prototypy nowego rodzaju pamięci optycznych FMD/C (Fluorescent Multi-layer Disks and Cards), które mają szansę wkrótce zastąpić obecne technologie CD i DVD. Czytaj więcej »

Seria inżynierska

Simple rozpoczyna sprzedaż zestawu inżynierskiego do tworzenia i zarządzania dokumentacją technologiczną oraz konstrukcyjną. Oprogramowanie współpracuje z bazami danych SQL InterBase lub Oracle i korzysta z edytora graficznego AutoCAD 14. Autorem wszystkich programów jest amerykańska firma Searcher LLC. Czytaj więcej »

Z szaraka w kameleona

Komputery o nowej konstrukcji i nowoczesnych kształtach pojawią się za kilka tygodni w amerykańskich sklepach. Sukces kolorowego iMaca chcą powtórzyć najwięksi producenci PC. Czytaj więcej »

Za ile tani notebook?

Ceny komputerów przenośnych wciąż są o połowę wyższe od modeli stacjonarnych. Notebook z procesorem Celeron w najsłabszej konfiguracji kosztuje ponad 5 tys. zł. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wydrążeni ludzie

Długie godziny pracy, zmęczenie, konflikty w dziale i pomiędzy personelem różnych departamentów, spory z kierownictwem firmy - wszystko to może być oznaką syndromu wypalenia, na który cierpią członkowie zespołu. Przypadłość ta, powszechna wśród pracowników działów handlowych i mediów, zagraża także informatykom. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kłopoty z definicją CRM

Producenci nie posługują się jednoznaczną definicją systemów CRM. Potencjalni klienci wahają się z decyzją o wdrożeniu, obawiając się niedostosowania systemu do własnych struktur. Czytaj więcej »

Logika wydzielona z aplikacji

Pakiet Business Rule Studio pozwala scentralizować zarządzanie zasadami logiki biznesowej w obrębie przedsiębiorstwa. Narzędzie wykorzystuje koncepcję Windows DNA Microsoftu. Czytaj więcej »

Serwery aplikacyjne Java

Wszystkie nowe witryny internetowe działają wykorzystując serwery aplikacyjne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Opinie wyrażone przez Iwonę D. Bartczak w artykule ''Nietwórcze uzależnienie technologiczne'' (CW nr 24/99) na temat potrzeby tworzenia systemów informatycznych przez użytkowników potwierdzają nasze doświadczenia związane z budową rozwiązań informatycznych dla ewidencji zasobów kopalin, jak również wdrożenie systemu wspomagania produkcji w kopalni węgla brunatnego ''Turów''. Czytaj więcej »

Na Marsie czy na Ziemi

Twarze naukowców z NASA były w ostatnich dniach bardziej czerwone niż powierzchnia czerwonej planety. Drugie z rzędu niepowodzenie w lądowaniu sondy na Marsie, choć ogromnie skomplikowane, nie nastraja radośnie. Czytaj więcej »

Pierwotny odkurzacz

Robiłem ostatnio porządki w domu, bo mnie żona samego zostawiła na rodzinnych śmieciach. Dosłownie - szczególnie pod stołem komputerowym, który ruszałem, aby poukładać kable, znalazłem ich sporą górkę. Pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego kurz i wszelkie farfocle zbierają się z taką lubością na kablach komputerowych. Czytaj więcej »

Ścieżki na świeżym śniegu

Nareszcie spadł pierwszy śnieg! Uwielbiam ten dzień, gdy budzę się rano, patrzę zza uchylonych zasłon przez okno i widzę biały kobierzec pokrywający cały świat. Znika brud, wyrównują się wertepy, gdzieś giną kałuże. Nawet samochody na parkingu przyodziewają odświętne, białe czapki i jakoś weselej wyglądają. Czytaj więcej »

Uwaga, niewłaściwa przeglądarka!

Bank zapowiada, że jako nowoczesny bank przychodzi ''do domu''. Jako bank nowoczesny - najlepiej skomputeryzowana firma w Polsce, korzystająca z jednego z najnowocześniejszych systemów informatycznych - bank ten oto pozwoli mi posłużyć się systemem bankowości internetowej w celu: dokonania przelewu, regulowania płatności, sprawdzenia stanu mojego konta i bezpiecznego kupowania (z... Czytaj więcej »

Wampir na SR-a

Trudy braci informatycznej nie tylko w kontekście kontaktów z użytkownikami i prowadzenia projektów się przejawiają. Doskwierają im w dzień roboczy dziesiątki mniejszych i większych problemów, potrafiących niejednego do szewskiej pasji doprowadzić. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Aby serwer był serwerem

Rozproszony system plików, zaawansowane zarządzanie pamięciami masowymi, obsługa mechanizmu quota i udostępnianie drukarek w Internecie to tylko niektóre z nowości w usługach plików i drukowania w Windows 2000. Czytaj więcej »

Kosztowna migracja

Zastosowanie Windows 2000 Professional na stacjach roboczych daje wiele korzyści, ale wymaga znacznych inwestycji w modernizację komputerów. Czytaj więcej »

Kraina aktywnych katalogów

Płaską strukturę domenową Windows NT 4.0 zastąpią w Windows 2000 usługi katalogowe Active Directory. Będzie to podstawowe repozytorium informacji o użytkownikach i zasobach sieci korporacyjnych opartych na nowym systemie Microsoftu. Czytaj więcej »

Najkrótszą drogą do Internetu

Internet Information Server 5.0 wbudowany w Windows 2000 czyni z tego systemu solidną platformę do realizacji zarówno podstawowych serwisów internetowych, jak i zaawansowanych usług handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Pływa w każdej wodzie

Usługi sieciowe Windows 2000 umożliwią wszechstronne wykorzystanie tego systemu operacyjnego i jego dołączenie do różnego typu sieci. Czytaj więcej »

Spóźniony prezent

17 lutego przyszłego roku będzie wielkim dniem i to nie tylko z powodu kolejnej okrągłej rocznicy moich urodzin. Na ten dzień Microsoft przygotował dla mnie i dla wielu innych użytkowników technologii informatycznych na całym świecie prezent obiecywany już od kilku lat - premierę następcy systemu Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

System szczególnej troski

Każdą obietnicę i zapewnienie Microsoftu związane z Windows 2000 należy dokładnie sprawdzić w środowisku testowym, zanim system trafi do podstawowego systemu informatycznego firmy. Czytaj więcej »

Zmodyfikowane licencjonowanie

Wraz z wprowadzeniem Windows 2000 Microsoft zmienia sposób licencjonowania systemu, zwłaszcza w dziedzinie zastosowań internetowych. Czytaj więcej »

Sieci

Gigant w powietrzu

Cisco Systems włącza się do walki o dopiero powstający rynek bezprzewodowych sieci lokalnych. Ma temu służyć przejęcie firmy Aironet Wireless Connection, za którą Cisco zapłaci prawie 800 mln USD. Aironet jest jednym z nielicznych producentów sprzętu sieciowego, który ma pełną ofertę rozwiązań bezprzewodowej komunikacji radiowej z szybkością 11 Mb/s. Czytaj więcej »

Lustrzane odbicia

Zestaw rozwiązań IntelliMirror zawartych w Windows 2000 ma ułatwić zarządzanie konfiguracjami środowiska pracy użytkowników i dystrybucję aplikacji. Czytaj więcej »

SureStore na pamięć

HP wprowadza dziewięć nowych produktów SureStore. Są wśród nich nagrywarki CD-RW, DVD, streamery DAT i DLT, macierze taśmowe i pamięci masowe włączane bezpośrednio do sieci. Czytaj więcej »

Wchodzi Cobra

NetWare 5.1 wspiera wszystkie popularne standardy internetowe, w tym nawet specyficzne rozwiązania Microsoftu. Po zakończeniu testów system trafi do sprzedaży na początku 2000 r. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...