powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 45-1999, 6 grudnia 1999
45-1999 Computerworld nr 45-1999
Wiadomości

Inwestycja w system

3 NFI i XI NFI zainwestują w Altkom Matrix ok. 7 mln zł. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Do przetargu na świadczenie usług telefonii międzymiastowej stanęły tylko 3 konsorcja: Niezależny Operator Międzystrefowy (udziałowcami są Tel-Energo, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Polski Koncern Naftowy), NG Koleje Telekomunikacja (PKP, brytyjska National Grid i spółka Centrala zależna od Polish Telecom Operators) oraz Netia 1 (Grupa Netia, Telia, BRE Bank, PKO bp i STOEN); 23... Czytaj więcej »

Kamień milowy

Prokom Software SA oferuje klientom standardowe systemy wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Odpowiedź: Internet

Z Pier Carlo Falottim, wiceprezesem Oracle'a odpowiedzialnym m.in. za działalność firmy w Europie, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Paradoksy reformy

Reforma zdrowia nie przyniosła oczekiwanych efektów w zakresie informatyzacji jednostek podległych Ministerstwu Zdrowia. Spodziewano się, że po przejściu szpitali na własny rozrachunek wzrosną nakłady na technologię. Nic takiego na razie nie nastąpiło, a reforma tylko pogłębiła chaos organizacyjny. Prawdziwym paradoksem jest zaś to, że reforma, której podstawowym założeniem... Czytaj więcej »

Powrót do korzeni

Dwa lata temu większość przychodów HP Polska pochodziła ze sprzedaży drukarek, dzisiaj - z rozwiązań komputerowych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Zakładający licznie przedsięwzięcia internetowe młodzi ludzie wierzą, że wystarczy szybka decyzja, skłonność do ryzyka i eksperymentowania oraz zmysł ''wirtualnego biznesu'', aby odnieść sukces. Autorzy artykułu Getting Real About Virtual Commerce w najnowszym Harvard Business Review są jednak zdania, że świat internetowej ekonomii ulega stopniowym przeobrażeniom. O przyszłym... Czytaj więcej »

Siła inwestora

Wrocławska Teta SA - producent oprogramowania dla średnich i dużych przedsiębiorstw - zapowiada, że obroty firmy wyniosą w tym roku ok. 35 mln zł. Oznacza to ich podwojenie w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy wyniosły 17 mln zł. Czytaj więcej »

Słodkie procesy

Dla Cadbury Wedel wdrożenie systemu SAP R/3 było gwarancją niezależności i metodą przeprowadzenia zmian organizacyjnych. Czytaj więcej »

Spotkanie Asów

Po raz trzeci użytkownicy komputerów AS/400 spotkali się na konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Common Polska. W Polsce z tej platformy korzysta ok. 500 firm. Czytaj więcej »

Strach przed gotówką

Na projekty związane z rozwiązaniem problemu roku 2000 polskie banki i instytucje finansowe z nimi związane przeznaczyły 1-1,5 mld zł. Dla banków zagrożeniem nie jest rok 2000, ale panika klientów, którzy zechcą wycofać pieniądze z kont. Czytaj więcej »

Świeży powiew

Z Adamem Kozierkiewiczem, dyrektorem Departamentu ds. Informatyzacji Ministerstwa Zdrowia, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Vantive na dwóch

Noblestar Polska i 2Si Sieciowe Systemy Informacyjne SA podpisały umowę o współpracy w zakresie wdrażania systemu CRM - Vantive Enterprise. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Humanizacja ekonomii

Inflacja, deficyt budżetowy, stopy procentowe i inne pojęcia ''ciężkiej'' ekonomii mają ogromną wartość informacyjną dla sterników gospodarki, nie są natomiast mobilizującym komunikatem dla przedsiębiorców. Czytaj więcej »

W ferworze pasjonującej pracy

Grupa zapaleńców to nie nazwa rodzaju jednostki organizacyjnej. Nie powinna być mylona z zespołem, grupą ekspertów, radą czy komisją. To pewien stan umysłu członków grupy. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Skromność Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Książki nadesłane

Książki i multimedia nadesłane Czytaj więcej »

Między duchem a materią

Postępy bioinformatyki pozwalają na postrzeganie procesów życiowych w kategoriach informatycznych. Można zatem ponownie zadawać ważkie dla naszej cywilizacji pytanie: czym jest życie. I ponownie pytać o istotę samej informacji. Czytaj więcej »

Polityka sieciowa

Być może zbliżająca się kampania prezydencka w USA uświadomi wreszcie politykom europejskim siłę Internetu i zmusi ich do poważnego potraktowania Cyber Politics - tak politolodzy określają wykorzystywanie sieci do zdobywania poparcia wyborców i śledzenia nastrojów społecznych. Czytaj więcej »

Sklepy internetowe - część III

Opis sklepów internetowych Czytaj więcej »

Internet

Głosowanie online

Program ViewsFlash pozwala prowadzić głosowania i sondaże online. Czytaj więcej »

HiS - telefon 115 Kb/s

Home internet Solution już znajduje się w ofercie Telekomunikacji Polskiej SA. Usługą powinny być zainteresowane przede wszystkim małe firmy. Czytaj więcej »

Zmiana roli

Ernst & Young przewiduje ogromne zmiany w sektorze usług finansowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dokumenty online

Microsoft przygotowuje nową usługę polegającą na udostępnieniu przez Internet zestawu aplikacji Office 2000. Czytaj więcej »

Gdzie jest cienki klient?

W polskich przedsiębiorstwach działa kilkadziesiąt dużych instalacji opartych na tzw. chudych klientach. Najczęściej zastępują one stare terminale znakowe, rzadziej zaś wypierają komputery PC. Czytaj więcej »

Lepszy Project

Nowa wersja Microsoft Project - pakietu do zarządzania projektami, kontroli i planowania zadań - zostanie wyposażona w narzędzia do pracy grupowej i Internetu. Czytaj więcej »

Ocena ryzyka

Firma Palisade oferuje program @RISK for MS Project - zestaw narzędzi do analiz ryzyka prowadzonych projektów, określania prawdopodobieństwa przekroczenia założonych terminów i potencjalnych zagrożeń. Czytaj więcej »

Pentium III i puste półki

Przedstawiciele Intela przyznali, że firma nie jest w stanie sprostać popytowi na procesory Pentium III nowej generacji wytwarzane w technologii 0,18 µm. Czytaj więcej »

Projekt dla MS Project

Projekt+ to program rozszerzający możliwości Microsoft Project, który ma ułatwić planowanie w krajowych przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Wzmocnione notebooki

Toshiba wprowadza do sprzedaży notebooki serii Satellite 2600, standardowo wyposażone w czytniki DVD, i nowe modele Satellite Pro i Tecra z procesorami Pentium III. Czytaj więcej »

Z AVK na wirusy

G Data oferuje nowy program AntiVirenKit 9 Czytaj więcej »

Zasilacz z UPS

System zasilania firmy Amsdell łączy tradycyjny zasilacz sieciowy do PC z awaryjnym UPS. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Niezależni, nie zrzeszeni

Większość informatyków nie należy do żadnej organizacji zrzeszającej przedstawicieli tej grupy zawodowej. Nie czuje potrzeby takiej przynależności. Twierdzi, że na ich życie zawodowe działalność jakiejkolwiek istniejącej organizacji nie ma wpływu. Informatyk to z reguły obłożony pracą indywidualista, z niechęcią obserwujący postępującą biurokratyzację różnego rodzaju... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Broker łączy wszystko

Component Broker jest propozycją IBM dla przedsiębiorstw zamierzających połączyć dotychczasowe systemy z nowo powstającymi aplikacjami obiektowymi. Czytaj więcej »

Javlin - serwer danych

Firma Object Design znalazła kolejne zastosowanie dla obiektowej bazy danych ObjectStore. Czytaj więcej »

Klaster Sybase

Sybase oferuje program OpenSwitch 12.0 przeznaczony do zapewniania stałego dostępu klientom do aplikacji. OpenSwitch 12.0 działa podobnie jak typowe klastry sprzętowo-programowe, lecz nie wymaga połączenia komunikacyjnego między serwerami. Czytaj więcej »

Postclipperyzm

CA-Visual Objects 2.5 jest obiektowym systemem do tworzenia aplikacji dla Windows. Stosowany w pakiecie język nadaje się niemal wyłącznie do programowania baz danych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Blinux

Dwadzieścia kilka lat temu moja świeżo poślubiona małżonka postanowiła zaprosić na herbatkę swego wieloletniego przyjaciela. Rozumie się, że sytuacja była mocno delikatna. Jednakże przyjaciel (serdeczne pozdrowienia, Maćku!) już za młodu był człowiekiem doskonale wychowanym, rozmowa więc potoczyła się gładko. Tym bardziej że do herbatki małżonka podała ciastka z firmy... Czytaj więcej »

Egzamin z komunikacji

Prowadziłem niedawno wykład dla uczestników Bardzo Prestiżowej Konferencji. Trema zżerała mnie już około dwóch tygodni wcześniej. Nie potrafię ocenić, czy wykład był dobry; dla mnie wielkim sukcesem jest już sam fakt, że stanąwszy przed uczestnikami, udało mi się wykrztusić choć słowo. Czytaj więcej »

Listy

Nawiązując do artykułu pt. ''Swing, tango i obiekty'', autorstwa pana Sławomira Kosielińskiego, zamieszczonego w numerze 39/99 Computerworld, chcielibyśmy wyrazić swoje zdanie na temat rzekomego ''wyręczania'' przez samorząd miasta Gliwice przedsiębiorstw branżowych w tworzeniu i utrzymaniu w mapie numerycznej warstw uzbrojenia terenu. Czytaj więcej »

Magiczne słowo koordynacja

O ile pamięć mnie nie myli, a nie myli mnie pamięć, poprzedni koordynator spraw informatycznych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który pożegnał się z ministerstwem przed paroma tygodniami, musiał się z nim pożegnać, ponieważ obecny minister, zapowiadający dobór kadry według klucza tzw. kompetencji (klucz ten różnie jest rozumiany), odwołał poprzedniego... Czytaj więcej »

Sen o banku

Znowu miałem sen i był to sen o banku. I to nie o jednym zresztą. Banki, tak między nami, mają bardzo oryginalne pomysły. Niewiele można zrobić, by ich pośrednictwo i im przynosiło korzyści, i klientom nie szkodziło. Ale wróćmy do snu. Ministerstwo Skarbu Państwa sprawiło nam miłą niespodziankę. Oto z okazji uwłaszczenia każdy obywatel może stać się współwłaścicielem... Czytaj więcej »

Zaplute karły reakcji

Nie miał człowiek kłopotu i poszedł ludziom służyć. A ponieważ łaska pańska na pstrym koniu jeździ, służba po pewnym czasie zaczęła nosić znamiona niewolnictwa. Zawsze na początku jest cacy, a potem zaczynają się schody. Jedyną kwestią względną jest długość trwania okresu miodowego. W niektórych firmach rozciąga się on przez lata, w innych zaś zaczynają po głowie... Czytaj więcej »

Sieci

Alternatywa dla ICA

Jeszcze kilka tygodni temu użytkownicy innych platform systemowych niż Windows musieli korzystać z klienta Citrix ICA, by móc łączyć się z serwerami Windows NT Server 4.0 Terminal Server Edition (TSE). Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Małe słoneczka

Nowe serwery Sun Enterprise 220R i 420R są konkurencyjne nie tylko ze względu na możliwości, ale i małą powierzchnię, jakiej potrzebują do pracy. Czytaj więcej »

Niby takie same, ale inne

Novell równolegle z wprowadzeniem NDS 8 do Windows NT i Solarisa zmienił nazwę produktu na NDS eDirectory. Rozdzielił też dotychczasowy NDS na dwa produkty. Czytaj więcej »

Niezależne zarządzanie

W cztery miesiące po wydzieleniu się Spectrum z firmy Cabletron Systems producent oprogramowania do zarządzania sieciami komputerowymi wprowadził na rynek kilka nowych modułów zarządzania przeznaczonych dla sprzętu Cisco Systems. Czytaj więcej »

Od lat niezmienny

Nowa wersja algorytmu Spanning Tree zagwarantuje czas rekonfiguracji sieci Ethernet poniżej 10 sekund, w przeciwieństwie do obecnych kilkudziesięciu. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...