powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 44-1999, 29 listopada 1999
44-1999 Computerworld nr 44-1999
Wiadomości

A znaczy doskonałość

ABB Alstom Power z Elbląga otrzymał certyfikat klasy A na wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Cenne dane

W mijającym roku finansowym polski oddział Informix Software odnotuje 40-proc. wzrost obrotów (68-proc. wzrost rok wcześniej), twierdzi Konrad Makomaski, prezes zarządu firmy. W roku 1999 przychody firmy osiągnęły wartość ok. 78 mln zł, a w 1998 r. wyniosły one - wg raportu Computerworld TOP 200 - 55,8 mln zł. Czytaj więcej »

Energetyczne dane

Firma Tel-Energo, poprzez łącza światłowodowe Polskich Sieci Elektroenergetycznych, będzie oferowała dostęp do międzynarodowych sieci transmisji danych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Karta dla lojalnych

Shell Polska połączył stacje benzynowe w Polsce z centralą za pośrednictwem terminali satelitarnych VSAT. Czytaj więcej »

Mediator w procesie

Sędzia Jackson powołał mediatora, który ma doprowadzić do ugody między Departamentem Sprawiedliwości a Microsoftem. Czytaj więcej »

Moc pod ręką

Hewlett-Packard i Sun Microsystems umożliwiają klientom płacenie tylko za rzeczywiście wykorzystywane zasoby serwerów. Czytaj więcej »

Oparcie w kliencie

Microtech Hardware planuje rozwijanie i wdrażanie systemów teletransmisji danych, handlu elektronicznego i obiegu dokumentów. Czytaj więcej »

Po raz trzeci

W zakończonym w październiku 1999 roku finansowym obroty Hewlett-Packard Polska wyniosły ok. 300 mln USD (1,26 mld zł). Tym samym Hewlett-Packard, po raz trzeci, osiągnie pierwszą pozycję wśród firm informatycznych, działających w Polsce. Czytaj więcej »

Powrót do macierzy

Krzysztof Musiał, prezes ABC Data, odkupił od CHS Electronics większościowy pakiet udziałów w kierowanej przez siebie firmie. Czytaj więcej »

Przeszczepieni z Ameryki

Wrocławski CIS zamierza promować oprogramowanie wspierające prowadzenie projektów i zarządzanie jakością (TQM). Czytaj więcej »

Równe szanse

Nie będziemy preferować żadnego z partnerów w Polsce, zapowiadają przedstawiciele Baana. Czytaj więcej »

Sprawny inaczej

Ponownie odłożono w czasie realizację kolejnych etapów budowy Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Brak systemu wpędza zakład w coraz poważniejsze kłopoty. Czytaj więcej »

Szybszy dostęp

Telekomunikacja Polska SA rozpoczęła sprzedaż usługi Szybki Dostęp do Internetu (SDI). Umożliwi ona zaoferowanie klientom stałego połączenia z Internetem. O planach TP SA pisaliśmy w CW 40/99 z 2 listopada br. Czytaj więcej »

Wielka Gala

Po raz trzeci, w pięciu kategoriach, przyznaliśmy tytuły Lidera Informatyki. Na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu do Teatru Narodowego w Warszawie przybyło kilkuset gości. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Klient na niepogodę

Troska o klienta nie jest sposobem na poprawienie funkcjonowania przedsiębiorstwa, lecz jego konsekwencją. Czytaj więcej »

Patrząc przez pryzmat wiedzy

Aby naprawdę czerpać korzyści z zarządzania wiedzą, trzeba przeanalizować struktury i procesy w całej organizacji. Czytaj więcej »

Pokonać granice firmy

Trzeba zobaczyć swój biznes jako jedną z części długiego łańcucha działań, w wyniku których klient otrzymuje produkt, aby znowu nadać mu nową, wyższą jakość. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Malowanko Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Informatyka i edukacja - razem czy osobno?

W latach 70. miałem okazję brać udział w ożywionych dyskusjach o celach i instrumentach ówczesnej reformy tzw. systemu edukacji. Oczekiwania wobec szkolnictwa ogólnego i zawodowego były wówczas ogromne, zróżnicowane, niejasne i sprzeczne jak zawsze. Uczeni chcieli, aby szkoły ''produkowały'' uczonych, kręgi gospodarcze zgłaszały zapotrzebowanie na wyszkoloną siłę roboczą,... Czytaj więcej »

Malowanie płotu

Z opowieści o Tomku Sawyerze najbardziej zapadła mi w pamięć historia o malowaniu płotu. Jak zapewne pamiętają wszyscy czytelnicy Marka Twaina, we wspomnianym epizodzie bohater wpadł na znakomity pomysł oszczędzający mu pracy: zabrał się do malowania owego płotu z tak widocznym entuzjazmem, że wszyscy chłopcy z całego sąsiedztwa zaczęli go prosić, by im odstąpił pędzla, co... Czytaj więcej »

Sklepy internetowe - część II

Opis sklepów internetowych Czytaj więcej »

W zaciszu gabinetów

Gdzie i w jakich okolicznościach zapadają decyzje o wyborze tej, a nie innej firmy, jako zwycięzcy przetargu? Czy podczas wytężonych prac komisji przetargowych? A jeśli nie, to gdzie i na jakich zasadach? Czytaj więcej »

Internet

Kabel dla wybranych

Abonenci telewizji kablowych są kuszeni obietnicą szybkiego dostępu do Internetu. Na razie oferta operatorów nie wykracza poza eksperymentalne instalacje dla ''wybrańców''. Czytaj więcej »

Porwana strona

Wśród poważnych naruszeń bezpieczeństwa w Internecie coraz groźniejszy staje się webjacking. Czytaj więcej »

Potrójna filozofia

Z Nimrodem J. Kovacsem, prezesem United Pan-Europe Communications w Europie Środkowej, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

XML do danych

Program eXcelon ułatwia integrację danych w aplikacjach WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Handel Symfonii

Handel 3.0 jest nową aplikacją wchodzącą w skład systemu zarządzania Symfonia firmy Altkom Matrix. Program może działać samodzielnie lub współpracować z innymi modułami zintegrowanego pakietu dla Windows. Czytaj więcej »

Koniec wojny?

Obecnie Internet Explorer jest najpopularniejszą przeglądarką internetową. Badania przeprowadziła firma Zona Research, która systematycznie od 1996 r. analizuje ten rynek. Najnowsza analiza będzie zarazem ostatnią, bo jak twierdzą przedstawiciele firmy, wartość rynku przeglądarek jest bliska zeru. Czytaj więcej »

Korporacyjny notatnik

Psion, producent elektronicznych notatników, oferuje rozwiązania dla użytkowników korporacyjnych. Czytaj więcej »

Nie Acrobat, nie Reader

Adobe wprowadzi do sprzedaży Acrobat Business Tools - nowy pakiet do edycji plików PDF. Czytaj więcej »

Nie tylko dla inżyniera

Według Bentley Systems, wzrost efektywności pracy w biurach projektowych zależy obecnie nie od większej wydajności aplikacji CAD/CAE, lecz od systemów zarządzania projektami. Czytaj więcej »

Poprzeczka wyżej

Sun wprowadza na rynek nowe, unixowe stacje robocze Ultra 80. Czytaj więcej »

Stacje z Rambusem

Compaq wprowadza do sprzedaży modele stacji roboczych wyposażone w najnowsze procesory Intela i pamięci Rambus. Są to komputery AP550 i SP750 oraz ulepszona wersja stacji AP400. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Mit podnoszonych kwalifikacji

Zainteresował mnie artykuł Doroty Konowrockiej Informatyku, Ty nad poziomy wylatuj! (Computerworld Raport, Najlepsze miejsca pracy, październik, 1999 r.). Niestety, spowodował, że odczułem głęboki dysonans poznawczy. Przedstawiona w nim rzeczywistość bowiem zupełnie nie przystaje do tego, z czym stykam się na co dzień. Czytaj więcej »

Punkt widzenia, miejsce siedzenia

Z czasem może się okazać, że stanowisko szefa działu informatyki nie jest szczytem marzeń specjalisty, a biznes oferuje znacznie większe możliwości rozwoju zawodowego niż praca nad systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Integracja według Oracle'a

Podczas konferencji Oracle OpenWorld zapowiedziano wprowadzenie nowego produktu Oracle Integration Server do komunikacji XML między aplikacjami, niezależnie od lokalizacji i platformy. Czytaj więcej »

OLAP w Excelu

Firma OLAP@Work oferuje dodatek do Excela do zaawansowanych operacji analitycznych OLAP. Czytaj więcej »

Pompa danych

Data Pump pobiera dane z wielu raportów i tworzy z nich spójny dokument. Czytaj więcej »

XML jako baza danych

Czy serwer XML może zastąpić tradycyjną bazę danych? Z czasem coraz więcej firm dokonujących niewielkiej liczby transakcji będzie posługiwać się wyłącznie dokumentami XML. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cmokanie ropuchy

Wszystkie dziewczynki wiedzą, że złe czarownice zaklinają królewskich synów w brzydkie ropuchy. Kiedy pocałuje się takiego płaza, z powrotem zamieni się on w pięknego królewicza i pojmie za żonę tę, która go odczarowała. Później wymierzą złej czarownicy sprawiedliwość i będą żyli długo i szczęśliwie. Na pewno ta i owa kilkulatka z dala od wścibskich oczu wycałowała... Czytaj więcej »

Fortunne pomyłki

Trudno znaleźć zależność pomiędzy brzmieniem nazwiska a karierą w życiu. Niemniej pewne symptomy zdają się wskazywać, że niektóre nazwiska potrafią ułatwić zdobycie stanowiska, zwłaszcza powiązanego z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych, a inne zupełnie do tego się nie nadają. Są nawet takie, które nie nadają się do noszenia przez szarych ludzi. Czytaj więcej »

Listy

Wczoraj miałem okazję, ku swojemu zdziwieniu, zastraszony niżej załączonymi (chodzi o treść wezwania - przyp. red.) groźbami (pomijając kwestię "kota" w przedostatnim wierszu pisma, która tylko nieco ulżyła jego tonowi), odwiedzić jeden z warszawskich urzędów skarbowych. Czytaj więcej »

Odpowiedzialność

Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie nie tylko Wielką Galą, ukoronowaniem konkursu Lider Informatyki 1999. Jest także - a może nawet przede wszystkim - spotkaniem z czytelnikami tygodnika informatyków i menedżerów Computerworld, tygodnika, który wraz z koleżankami i kolegami mam zaszczyt redagować. Czytaj więcej »

Społeczeństwo informacyjne a centrum informacyjne

Pojawiło się w obiegu modne pojęcie społeczeństwa informacyjnego. W erze informacji społeczeństwo informacyjne ma do czynienia z wolnym (nieograniczonym) przepływem informacji, możliwym dzięki sieciom komputerowym. Czytaj więcej »

Załzawione oczy monopolisty

Nie bardzo rozumiem, jak się to dzieje, ale za każdym razem, kiedy odwiedzam Polskę, udaje mi się być przytomnym w trakcie ważnych wydarzeń historycznych. W tym przypadku w listopadzie odbył się maraton podatkowy w Sejmie, w czasie którego zapomniano jednak przedyskutować podstawowy parametr finansowy, tj. wysokości progów. Jednakże od czasu, gdy kontraktowy jeszcze Sejm miał... Czytaj więcej »

Sieci

Nie do podsłuchania

Standard EAPOE uniemożliwi ''podsłuchiwanie'' elektronicznych informacji w sieciach lokalnych. Czytaj więcej »

Niepoprawne poprawki

Instalacja zestawu poprawek Service Pack 6 dla Windows NT 4.0 może spowodować poważne problemy w pracy systemu. Czytaj więcej »

Porządek w papierach

2Si wprowadza do oferty aplikację firmy Eastman Software do zarządzania obiegiem informacji i dokumentów. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Zapowiedź ofensywy

3Com zamierza się włączyć do rywalizacji na rynku użytkowników sieci przełączanych. Podczas konferencji Networks3 firma przedstawiła plany na przyszły rok. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...