powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 43-1999, 22 listopada 1999
43-1999 Computerworld nr 43-1999
Prezentacje firmowe

Rosnąć szybciej niż rynek

HPZ Arturem Wieretiło, dyrektorem generalnym Enterprise Services HP Polska rozmawiamy o racjonalizacji wydatków na informatykę, innowacyjnych projektach usługowych i polskim rynku usług IT.

Wiadomości

Biuro online

Microsoft udostępnił pakiet aplikacji biurowych Office 2000 jako serwis online. Czytaj więcej »

Duży potencjał

W Polsce jest 1,5 mln użytkowników Internetu, twierdzą analitycy IDC Czytaj więcej »

Kosmetyka procesów

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris SA wdroży system klasy ERP, który usprawni sferę logistyczną, obsługę 16 dystrybutorów i proces produkcji kosmetyków. Czytaj więcej »

Lider Informatyki 1999

W konkursie organizowanym przez nasz tygodnik po raz trzeci przyznaliśmy tytuły Lidera Informatyki 1999 przedsiębiorstwom, instytucjom finansowym i organizacjom użyteczności publicznej. Czytaj więcej »

Nowa wersja w nowym roku

Podczas BaanWorld '99 zaprezentowano nową, piątą wersję systemu Baan i zintegrowany pakiet aplikacji przeznaczony do prowadzenia handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Projekt czas skończyć

Lesław Gajek, nowy prezes ZUS, przedstawił raport na temat stanu informatyzacji zakładu. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Samochód prosto z sieci

Internet tylko wówczas pomaga w zakupie samochodu, gdy serwisy udostępniają informacje, których nie można znaleźć gdzie indziej. W polskim Internecie takiej oferty brakuje. Czytaj więcej »

Sieć kontaktów

Edipol rozwija własne oprogramowanie do elektronicznej wymiany danych (EDI) za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Szybciej i taniej

IBM zapowiada rozszerzenie linii komputerów RS/6000. Nowy procesor Power 4 pojawi się w tych serwerach w I połowie 2002 r. Czytaj więcej »

Własne serwisy

Na początku listopada br. powstał polski oddział Gartner Group. Firma tym samym zakończyła współpracę z warszawskim Hogartem, który reprezentował ją od 1996 r. Czytaj więcej »

Wyścig do Internetu

PKO bp na początku 2000 r. zamierza uruchomić oddział internetowy. Być może wcześniej podobną usługę uruchomi krakowski PPABank. Czytaj więcej »

Z aptekarską dokładnością

Infocon przygotowuje rozwiązania wspomagające pracę działów sprzedaży firm farmaceutycznych i zajmujących się sprzedażą towarów szybko zbywalnych. Czytaj więcej »

Zmiana systemu

Ster-Projekt rezygnuje ze sprzedaży systemu Baan IV. Firma podpisała umowę z SAP Polska. Czytaj więcej »

Zmierzch bogów

Zakończone w ubiegłym tygodniu 20. jubileuszowe targi Comdex '99 zostały zdominowane przez Windows 2000 i urządzenia pozwalające łączyć się z Internetem. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie dalej niż horyzont

W zarządzaniu przez cele - uważanym powszechnie za mądrą metodę - menedżerowie często ponoszą porażkę z powodu postawienia sobie i podwładnym celu zbyt łatwego lub zbyt ambitnego. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Szwejkowski Czytaj więcej »

Zmieniać na zimno i z wyrachowaniem

Zmianami, które nam się narzucają jako jedyna godna uwagi dyrektywa postępowania, trzeba sprawnie i bezwzględnie zarządzać po to, aby one nie rządziły nami. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Edukacja dla społeczeństwa informacyjnego

Przeciętny Polak, w tym chodzący teraz do szkoły i wraz z nim jego zaniepokojeni rodzice, chciałby wiedzieć, czy przyjdzie mu żyć w społeczeństwie informatycznym, czy też w społeczeństwie informacyjnym. A może to będzie to samo społeczeństwo? Prasa i inne media, zamiast właściwie przygotowywać do życia w społeczeństwie, które będzie posługiwać się "narzędziami... Czytaj więcej »

Jak przebić krzemowy sufit

W Stanach Zjednoczonych popularne jest powiedzenie - szczególnie w kręgach feministycznych - że ktoś (choć na ogół ten ktoś jest kobietą) uderzył głową w szklany sufit. Oznacza to, że magiczne - bądź całkiem przyziemne - siły sprzysięgły się nagle, by uniemożliwić owemu komuś dalsze wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery. Czytaj więcej »

Kopernik był kobietą

Zmniejszony udział kobiet w wielu grupach zawodowych jest faktem, podobnie jak mężczyzn w innych. Czy w pierwszym przypadku jest to wynik dyskryminacji, w drugim zaś niezdolności płci brzydkiej do wykonywania np. funkcji pielęgniarki? A może, jakby chciały feministki, oba przypadki dowodzą upodlenia kobiety. Lecz gdy kobiety kierowały traktorami, też było niedobrze. O co więc chodzi? Czytaj więcej »

Sklepy internetowe

Czytaj więcej »

Z przeglądarki pod choinkę

Internet pozwala kupić świąteczne prezenty bez odchodzenia od komputera. Na amatorów zakupów internetowych czeka jednak wiele niespodzianek, na które lepiej być przygotowanym. Czytaj więcej »

Internet

Billing kontra hakerzy

Do zespołu Abuse działającego w Centrum Systemów Teleinformatycznych TP SA miesięcznie wpływa 200-300 zgłoszeń dotyczących naruszenia bezpieczeństwa w Internecie. Czytaj więcej »

Kto da więcej

Internetowe aukcje zaczynają odgrywać coraz większą rolę w transakcjach biznesowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cyfrowy Canon

Czytaj więcej »

Czas na i820

Czytaj więcej »

Duże wydruki

Hewlett-Packard oferuje nowe modele wielkoformatowych drukarek DesignJet oraz drukarki biurowe do zastosowań graficznych. Czytaj więcej »

Dyski bez zahamowań

W perspektywie co najmniej kilku najbliższych lat, wzrost pojemności i gęstości zapisu na dyskach magnetycznych wydaje się nie mieć końca. Czytaj więcej »

Krążki na problem

Microsoft i HP są kolejnymi firmami, które udostępniły CD z poprawkami do obsługi roku 2000. Czytaj więcej »

Mniej plików, więcej ochrony

Zmniejszenie liczby zarejestrowanych typów plików oraz przywrócenie funkcji Outlook Express, chroniącej przed automatycznym otwieraniem załączników, może poprawić wydajność Windows. Czytaj więcej »

Recognita lepiej czyta

Największe zmiany wprowadzone do programu Recognita, niestety, nie dotyczą jęz. polskiego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

MVP zostaje

Nacisk społeczności MVP (Most Valuable Professional) i użytkowników spowodował, że Microsoft przywrócił wsparcie dla programu bezpłatnej pomocy realizowanej przez specjalistów ochotników. Czytaj więcej »

Szef z piekła rodem

Jedną z funkcji kierownika działu informatyki jest wspomaganie pracowników. Niektórzy szefowie robią jednak wszystko, żeby nie wspomagać, a uprzykrzać im życie. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kod bez kurzu

Metodyka Cleanroom umożliwia uzyskanie oprogramowania najwyższej jakości. Czytaj więcej »

Pomocne kontrolki

XControl firmy LGB zawiera kontrolki OCX dla Visual Basic 6.0, które pozwalają skrócić kod programu wykonującego niektóre standardowe operacje w aplikacji bazodanowej. Czytaj więcej »

Zintegrowana baza Informixa

Strategia Informixa nazwana Smart Data Foundation zmierza do realizacji zintegrowanych baz danych, o właściwościach zbliżonych do baz sfederowanych, wykorzystując znacznie prostsze i tańsze środki. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ekosystem informatyczny

Jedną z najbardziej inspirujących rzeczy jest wyprawa na łono przyrody. Ukwiecona łąka wiosną, las o poranku, górska dolina po deszczu, szuwary na brzegu jeziora - wszystkie te miejsca wprost kipią życiem. Wystarczy przysiąść na chwilę i w ciszy popatrzeć i posłuchać. Bogactwo i różnorodność form - traw, drzew, kwiatów, owadów, ptaków - są tak niesamowite, że aż zapiera... Czytaj więcej »

Listy

Zdziwiłem się smutnym tonem wypowiedzi kolegów informatyków na temat niechcianej konieczności spędzenia najbliższej sylwestrowej zabawy przed monitorem, zaprezentowanym w tekście Doroty Konowrockiej (Impreza za biurkiem, CW nr 41/99). Czytaj więcej »

Pływanie po firmie

Na basenie zawsze jest za dużo ludzi. Jeśli natomiast basen jest hotelowy, lepiej pójść do baru. Kusi jednak człowieka wodny żywioł i choć całe ciało podpowiada: nie, ten chwyta ręcznik, okulary i udaje się windą najczęściej na poziom minus jeden. Pierwsza przyjemność spotyka naszego pływaka już po otwarciu drzwi windy. Czytaj więcej »

Podglądani(e)

Nie wiem jak Państwo, ale ja tam utratą prywatności zupełnie się nie przejmuję. Może dlatego że nie mam nic do ukrycia, może z odwrotnego powodu. Otóż, jako administrator systemów informacyjnych mogę łatwo zaspokoić swoją ciekawość, obserwując z ukrycia wzorce zachowań współpracowników i natychmiast notując wszelkie zmiany.

To moje podglądactwo rozpoczęło się... Czytaj więcej »

Studia strategiczne

Inwestorzy zagraniczni ostatnio nie na żarty zaniepokoili się i przejęli prognozami szefa Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Osoby nieco bardziej oficjalne ze sfer rządowych negatywnie oceniły inicjatywę ministra. Nie jedyny raz zresztą czarnowidztwo ministra okazuje się bzdurzeniem. Na przykład w pierwszym kwartale tego roku, gdy zapowiadał recesję, mieliśmy... Czytaj więcej »

Zakrętka

W stajesz rano i nieprzytomny udajesz się do łazienki. Odkręcasz zakrętkę od tubki z pastą do zębów i zamiast zgrabnie przytrzymać ją lub odłożyć na bok, upuszczasz ją wprost do umywalki. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Ani minuty przerwy

Informatykom zatrudnionym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na giełdzie grać nie wolno. To cena, jaką płacą za możliwość czynnego uczestniczenia w utrzymaniu maszynerii jednego z centralnych punktów polskiej gospodarki. Czytaj więcej »

Blisko perfekcji

Jednym z ważniejszych, prowadzonych dzisiaj projektów w Wrigley Poland jest budowa aplikacji wspierającej codzienną działalność pracowników terenowych. Czytaj więcej »

Czas na... nowoczesność

Od początku 1998 roku w Elbrewery Company Ltd. sp. z o.o. jest stosowany nowy, scentralizowany system zarządzania oparty na oprogramowaniu klasy ERP. Największym utrudnieniem, w realizowanym od 1996 roku wdrożeniu, był dynamiczny rozwój firmy. Czytaj więcej »

Energia pod kontrolą

Wdrożenie systemu klasy ERP we wszystkich spółkach grupy, a także budowa systemu GIS wspomagającego zarządzanie siecią energetyczną to najbliższe plany Górnośląskiego Zakładu Energetycznego SA w Gliwicach. Czytaj więcej »

Informatyka od kuchni

W Fabrykach Mebli FORTE informatyka pojawiła się wraz z rozpoczęciem procesu restrukturyzacji. Oba procesy, restrukturyzację i informatyzację, prowadzono jednocześnie. Z bardzo dobrymi efektami. Czytaj więcej »

Kierunek: telemiasto

Informatyzacja Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest procesem, który trwa bez względu na opcję polityczną w Radzie i Zarządzie Miasta. W tej rewolucji bez rewolucji, zmieniającej wizerunek urzędu z mało wydajnej biurokratycznej machiny w sprawną firmę świadczącą specyficzne usługi, wygrywa lepiej obsłużony obywatel. Czytaj więcej »

Ludzie

Dyskusję o tym, kto powinien kierować działem informatyki, można porównać do udowadniania wyższości jajka nad kurą. Zarówno techniczne, jak i biznesowe podejście do zarządzania informatyką ma zalety i wady. Czytaj więcej »

Nadążyć z informacją

"Logistyka to informacja". To proste stwierdzenie opisuje znaczenie, jakie w codziennej działalności firmy Spedycja Polska SPEDPOL sp. z o.o. odgrywają systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Najlepsi

Czytaj więcej »

Nie tylko parlament

Dzięki Internetowi bazy danych Kancelarii Sejmu są otwarte dla wszystkich. Czytaj więcej »

Zintegrowana przyszłość

Po czterech latach prac, krakowski Bank Przemysłowo-Handlowy zakończył wdrożenie zintegrowanego systemu bankowego. Czytaj więcej »

Nowe horyzonty

Wielkopolski Bank Kredytowy dąży do jak najszybszego rozwoju bankowości elektronicznej. Już dziś kilka tysięcy klientów banku kontaktuje się z nim przez sieć. Czytaj więcej »

Opłacalny wysiłek

Zarząd Zakładów Mebli Giętych FAMEG nie spodziewał się, że wdrożenie zintegrowanego systemu klasy ERP wymaga takiego wysiłku i zaangażowania. Czytaj więcej »

Róbmy swoje

Gdy 120-tysięcznym miastem od 9 lat rządzi ta sama koalicja, informatyk może się tylko cieszyć. Czytaj więcej »

System z prądem

Gdy patrzy się na infrastrukturę techniczną Stołecznego Zakładu Energetycznego STOEN, wyraźnie widać, jak ściśle sieć energetyczna jest tam powiązana z informatyczną. Czytaj więcej »

Szpital na peryferiach

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest zaprzeczeniem potocznego wyobrażenia o polskim szpitalu. I to nie tylko, jeśli chodzi o nowoczesność. Czytaj więcej »

Technologie

Punkt ciężkości zadań kierownictwa działu informatyki w firmie będzie coraz bardziej przechodził z krótkoterminowego planowania technologicznego i implementacji w stronę planowania strategicznego. Czytaj więcej »

Tradycja i nowoczesność

Krakowski magistrat jest jednym z najlepiej zinformatyzowanych urzędów administracji publicznej. Ale krakowski przykład pokazuje także, jak organizacja i funkcjonowanie urzędów są czułe na zawirowania polityczne. Czytaj więcej »

Trzeźwa informatyka

W Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych POLMOS SA w Zielonej Górze jest produkowanych ponad 100 gatunków wyrobów alkoholowych. Całość produkcji, dystrybucji i rozliczeń finansowych przedsiębiorstwa pomaga ogarnąć oprogramowanie klasy ERP, które od 1994 roku jest konsekwentnie poszerzane o kolejne moduły. Czytaj więcej »

Sieci

Klonowanie sposobem

Narzędzie Norton Ghost firmy Symantec ułatwia powielanie wzorcowych konfiguracji systemu i aplikacji na dowolnej liczbie komputerów. Na rynku pojawiła się "korporacyjna" wersja 6.0. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Notes zamiast papieru

Wdrożenie systemu opartego na Lotus Notes 4.5/4.6 i Internecie pozwoliło firmie Wavin Metalplast-Buk kilkakrotnie obniżyć koszty związane z przyjmowaniem zamówień za pośrednictwem faksu. Czytaj więcej »

Odmłodzony DNS

Serwer nazw internetowych DNS, który będzie elementem systemu operacyjnego Windows 2000, może być w pełni zintegrowany z usługami katalogowymi Active Directory. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...