powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 42-1999, 15 listopada 1999
42-1999 Computerworld nr 42-1999
Wiadomości

0:1 do przerwy

Strona rządowa uzyskała przewagę w procesie przeciwko Microsoftowi. Sędzia orzekł, że firma kierowana przez Billa Gatesa jest monopolistą i szkodzi rozwojowi przemysłu komputerowego. Czytaj więcej »

Apostołowie strategii

Firma Softtutor proponuje przedsiębiorstwom pomoc w opracowywaniu długoterminowej strategii informatyzacji. Czytaj więcej »

Kłopoty z dystrybucją

Od kilku miesięcy europejskie oddziały CHS Electronics przeżywają kłopoty. Firma wycofała się z Anglii. Czytaj więcej »

Kompleksowość w cenie

Warszawska Lumena jest kolejną firmą, która będzie rozszerzać ofertę o rozwiązania z zakresu hurtowni danych i oprogramowanie typu CRM. Czytaj więcej »

Nie dopięty guzik

Na kilka tygodni przed 1 stycznia 2000 roku najważniejsze projekty milenijne nie zostały jeszcze zakończone. Zabraknie czasu m.in. na przetestowanie planów awaryjnych. Czytaj więcej »

Po nitkach do klienta

Lubelska Lubella, producent makaronów, wdrożyła system wspierający pracę działu sprzedaży. Czytaj więcej »

Poza stocznią

Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Przymykanie okien

Nowa wersja systemu operacyjnego Sun Microsystems - Solaris 8 - trafi na rynek w tym samym czasie co Windows 2000 Microsoftu. Jest już dostępny Solaris 8 Early Access. Czytaj więcej »

System czterech

Od listopada br. cztery firmy sprzedają w Polsce licencje na oprogramowanie Baana. Czytaj więcej »

Webowe inwestycje

Czytaj więcej »

Wewnętrzne porządki

Czytaj więcej »

Wsparcie z kraju

Wrocławska firma CIS otworzy na początku 2000 r. centrum wsparcia technicznego i wdrożeniowego dla klientów angielskiej Tetry. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ciągłość i zmiana w biznesie

Zmiana nie jest niczym szczególnym, nie pojawiła się nagle pod koniec XX wieku ani nie przyjęła apokaliptycznej formy, a jednak od pewnego czasu zmienność stała się demonem biznesu. Czytaj więcej »

Mistrz i procedury

Mistrzostwo w swoim zawodzie czy w danym przedsięwzięciu bierze się z osobistego zaangażowania wspartego kompetencją i umiejętnością uczenia się. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Komunikator Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Inteligentne maszyny: zderzenie filozofii z praktyką

W eseju zatytułowanym "Czy komputery pozbędą się ludzi", opublikowanym w Computerworld nr 5/99 przez Witolda Marciszewskiego w ramach cyklu "Drogi ku sztucznej inteligencji", punktem wyjścia do dalszych rozważań była wypowiedź Leszka Kołakowskiego, w której ten nazywa banialukami opinię rosyjskiego fizyka, że komputery niedługo osiągną i przewyższą poziom inteligencji człowieka... Czytaj więcej »

Ta męska szowinistyczna... technika

Męski punkt widzenia zdominował branżę teleinformatyczną. Widać to najlepiej w urządzeniach projektowanych przez mężczyzn. Gdyby zaś więcej kobiet przekonać do studiów informatycznych, być może powstałyby praktyczniejsze wynalazki dla domu i rodziny. Czytaj więcej »

Internet

Cyfrowe podpisy

Rozwiązania oparte na infrastrukturze klucza publicznego stanowiły główny temat konferencji Secure '99. Czytaj więcej »

Javą do danych

ThinAccess ułatwia budowanie aplikacji WWW wykorzystujących język Java do komunikacji z bazami danych. Czytaj więcej »

Maszyneria portalowa

Internetowy serwis Onet.pl będzie korzystał z coraz większej liczby komercyjnych narzędzi. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Minęły chude lata?

Przewidywana stabilizacja rynku półprzewodników może cieszyć producentów. Klienci nie mogą liczyć na spadek cen. Czytaj więcej »

Moc kolorów

Czytaj więcej »

Na wielu frontach

Czytaj więcej »

Powrót Tulipa

Po rocznej przerwie Tulip Computers wraca na polski rynek. W ofercie dystrybutorów STGroup i Dagma znów pojawiają się komputery PC i serwery. Czytaj więcej »

Waga superlekka

Nowe modele HP OmniBook wyposażono w najwydajniejsze procesory Intela i ulepszony system zasilania. Czytaj więcej »

Więcej możliwości ftp

W Internecie jest dostępnych wiele programów ułatwiających korzystanie z ftp. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nauka to klucz do sukcesu

Czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy okazują się kwalifikacje pracowników i ich umiejętność szybkiego przyswajania informacji. Już wkrótce światowe rynki zdominują "organizacje uczące się" - przedsiębiorstwa zdolne do błyskawicznej reakcji na zmiany, a także do szybkiego zdobywania i gromadzenia wiedzy. Czytaj więcej »

Sztuka zarządzania

Z końcem naszego stulecia widać wyraźnie, że rola i znaczenie ludzi, którzy siedzą za sterami firm, nabrały dodatkowego wymiaru. Kim są, co robią, kiedy nie zarządzają? Czy można z nimi rozmawiać nie tylko o pieniądzach? Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Delphi 5 - zmiany ewolucyjne

Modyfikacje nowej wersji Delphi usprawniają pracę programistów - ulepszono debugger, wprowadzono obsługę ADO i nowe składniki VCL. Środowisko Delphi 5 jest bardziej stabilne. Czytaj więcej »

IBM dzieli się wiedzą

IBM udostępnił, drugi po AlphaWorks, serwis internetowy przeznaczony dla programistów DeveloperWorks. Według przedstawicieli firmy, obecnie w obu serwisach można znaleźć ponad 360 tys. próbek kodu Java, 160 tys. próbek kodu XML, 30 tys. apletów, 200 beanów, 280 tys. artykułów i komentarzy prasowych. Działający od dwóch lat serwis AlphaWorks niebawem zostanie połączony z... Czytaj więcej »

Przyspieszyć testy

Narzędzia firmy Mercury Interactive pozwalają na automatyzowanie procesu testowania aplikacji. Czytaj więcej »

Sun szuka narzędzi

Twórca Javy przejmuje kolejne firmy programistyczne, aby uniezależnić się od oferty innych producentów narzędzi dla Javy. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Polska oferta dla Linuxa

Na rynku dostępne są programy do obsługi firm, pracujące pod systemem Linux. Czytaj więcej »

Trzy razy Linux

Na rynku jest dostępnych co najmniej kilkanaście wersji systemu operacyjnego Linux. Poddaliśmy ocenie trzy - dystrybuowane przez firmy Red Hat, Caldera i SuSE. O kolejności w zestawieniu decydowały: łatwość instalacji, narzędzia do zarządzania systemem, interfejs użytkownika, dokumentacja i wsparcie techniczne. Czytaj więcej »

Trzy razy Linux - opis porównywanych produktów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jaki stworzyłbym świat

Mój przyjaciel humanista, nauczyciel w szkole podstawowej, przyniósł mi efekty swej pracy. Przyniósł, i sprawiał wrażenie człowieka zdruzgotanego. Nie były to bezpośrednio efekty jego pracy, lecz pośrednie efekty jego pracy, ponieważ przyniósł mi wypracowania dzieci, które uczy. Trzecioklasistów. Temat wypracowania brzmiał: "Jaki stworzyłbym świat, gdybym był stwórcą". Nie... Czytaj więcej »

Już było, że będą blokady

Nie może być spokoju w naszym umęczonym kraju. Dlaczego? Bo to jest kraj umęczony. Męczymy się tak w imię lepszego i godnego życia. Informatycy i inni frajerzy żyją godnie i wygodnie, więc ich losem zupełnie się nie przejmujemy. W centrum naszej uwagi znaleźli się najbardziej pokrzywdzeni przez los i rząd górnicy. Teraz wiemy, jak bardzo są oni niedoceniani i lekceważeni przez... Czytaj więcej »

Listy

Jako autor formatu SWING, chciałbym zwrócić uwagę na rozminięcie się autora artykułu z prawdą co do formatu SWING (Sławomir Kosieliński, "Swing, tango i obiekty, CW 25/99). Czytaj więcej »

Nie ma za co

W serialu obyczajowym Wieści z terenu autorstwa Piotra Schmidta jeden z odcinków zatytułowany był Podziękowanie. Niestety, nie podam numeru Computerworlda, w którym się on ukazał, albowiem zrobił mi się lekki galimatias w archiwum gazety i za żadne skarby nie potrafię dotrzeć do wiarygodnej informacji. Czytaj więcej »

Powiesić sobie

Panuje ogólne mniemanie, że Polak potrafił. A teraz przestał i dlatego źle się dzieje w naszym państwie. Miło mi więc donieść, że Polacy ciągle potrafią. Ba, potrafią na dużą skalę i bardzo skutecznie. Oto pocieszająca historia prosto z Hameryki. Jakiś czas temu, przeglądając niedzielny magazyn-dodatek do gazety The Boston Globe, zauważyłem kolorową reklamę,... Czytaj więcej »

Tajemnica niebieskich migdałów

Komputer, na którym pracuję, pozwala zobaczyć, ile czasu od momentu jego włączenia zostało zużyte na poszczególne procesy. W różnych dniach różnie to wygląda. Dzisiejszy dzień w całości poświęciłem na programowanie, rzuciłem więc na koniec dnia okiem na te statystyki. Choć bynajmniej nie obijałem się, zestawienie czasu procesora jest bezlitosne: ok. 40 minut zostało... Czytaj więcej »

Sieci

Elektroniczne środowisko

Współpraca między ICL i Microsoftem przyniosła powstanie koncepcji e.workplace. Czytaj więcej »

Lepiej dla plików

Windows 2000 oferuje ulepszony system dyskowy NTFS 5.0 oraz obsługę partycji z systemem FAT32. Czytaj więcej »

Lucent dzielony na cztery

Reorganizacja Lucent Technologies, jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego, ma pomóc firmie w konkurencji z Cisco Systems i Nortel Networks. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Więcej NT w AS/400

IBM zwiększy możliwość integracji systemów Windows NT i OS/400. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...