powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 40-1999, 2 listopada 1999
40-1999 Computerworld nr 40-1999
Wiadomości

Cel - pierwsza piątka

W ciągu 2 lat Fujitsu Siemens Computers zamierza znaleźć się w pierwszej piątce producentów PC w Polsce. W tym roku sprzeda ok. 20 tys. komputerów. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kuszenie programistów

Tegoroczną konferencję DevDays zdominowały prezentacje Windows 2000 i innych produktów Microsoftu, mających wkrótce pojawić się na rynku. Czytaj więcej »

Liczą się usługi

Już niedługo na serwerach WWW będzie można oglądać nie tylko strony w formatach HTML i ASP, ale również w formacie WML - przeznaczonym do prezentacji informacji na urządzeniach przenośnych wyposażonych w obsługę protokołu WAP. Czytaj więcej »

Miniaturowy dostęp

Firmy zaangażowane w rozwój Wireless Application Protocol (WAP) roztaczają wizję dostępu do serwisów informacyjnych, danych korporacyjnych i poczty elektronicznej przy użyciu telefonów komórkowych, elektronicznych notatników i komputerów wielkości talii kart. Czytaj więcej »

Na kontrolowanym

W NIK trwają przygotowania do wdrożenia kompleksowego systemu informatycznego, który ma ułatwić kontrolę w jednostkach administracji i firmach państwowych. Czytaj więcej »

Na skrzydłach systemu

CSF Polska rozwija usługi programistyczne i konsultingowe dla systemu Concorde XAL wspomagającego zarządzanie średnią i dużą firmą. Czytaj więcej »

Połączenie na stałe

Już pod koniec listopada br. Telekomunikacja Polska SA wprowadzi do oferty ryczałtowy dostęp do Internetu. O planach dotyczących tej usługi pisaliśmy w CW 36/99. Czytaj więcej »

Próba samodzielności

Reorganizacja w Kolporter SA i Rafinerii Jasło SA wymusi wydzielenie działów informatyki w niezależne firmy. Czytaj więcej »

Spojrzenie w przyszłość

Na początku listopada br. Optimus SA zaprezentuje nową strategię rozwoju firmy. Kierownictwo nowosądeckiej spółki poszukuje partnera dla firmy internetowej - Optimus Pascal. Czytaj więcej »

Tylko dla opornych

Większość wydawanych w Polsce książek informatycznych stanowią rozszerzone "instrukcje obsługi" kolejnych wersji popularnych programów. Czytaj więcej »

Uwaga na kłody

W Polsce popularyzacja Wireless Application Protocol może napotkać wiele przeszkód Czytaj więcej »

Zarządzanie na czas

Wrocławski Time Management Consulting oferuje systemy wspomagające wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnie z ISO. Czytaj więcej »

Zjednoczone wersje

QAD Polska lokalizuje dziewiątą wersję systemu MFG/PRO. Będzie ona prawdopodobnie sprzedawana także przez TRW ISCS. Czytaj więcej »

ZUS-owe prace

Dotrzymanie terminu wdrożenia Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS, określonego w harmonogramie przyjętym w lipcu br., stoi pod znakiem zapytania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Janina Wermut Rachunkowość zarządcza. t. 1 Rachunek kosztów i wyników w podejmowaniu decyzji, t. 2 Zbiór przykładów z rachunkowości zarządczej z rozwiązaniami, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk 1997 Czytaj więcej »

W zasadzce lisa

Ponad połowa informacji uzyskiwanych w trakcie rozmowy nie pochodzi z wypowiadanych słów Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Każdy głupi ma szczęście - powiedzenie to przypomniało Lokalnemu Informatykowi czasy młodości, służyło bowiem do artykułowania wzgardy dla sukcesów rywala w środowisku dziecięco-młodzieżowych zabaw. Czytaj więcej »

Zamknięci na krytykę

Menedżerowie nie dowiadują się od podwładnych jak są przez nich postrzegani, bo zbyt nerwowo reagują na krytykę, aby ktokolwiek chciał się narażać. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Co mu strzeliło do głowy?

Wbrew pozorom nie cierpię na manię prześladowczą na punkcie telefonów komórkowych, chociaż trzymam się tego tematu jak pijany płotu. Zapewniam, że w mojej obsesji nie ma nic patologicznego. Są one po prostu tym tworem nowoczesnej technologii, który naprawdę ''trafił pod strzechy'' (czy może raczej eternity). Czytaj więcej »

Sieci w dużej pigułce

Nakładem wydawnictwa Robomatic ukazała się druga polska edycja Wielkiej Encyklopedii Sieci Komputerowych. Czytaj więcej »

Z komputerem w tornistrze

Reforma edukacji, która weszła w życie od września br., całkowicie przeorganizowała programy szkolne. Pojawiły się nowe przedmioty i nowe wymagania. Konieczne było więc przygotowanie nowych podręczników, wśród nich także do nauczania informatyki. Nie ma co ukrywać, że w większości przypadków młodzi ludzie będą postrzegać informatykę przede wszystkim przez pryzmat tego, co... Czytaj więcej »

Internet

Analizator dowiązań

Program Linkbot Enterprise pomaga w znalezieniu nieprawidłowych odwołań URL na stronach WWW. Czytaj więcej »

Giełda na bieżąco

Biuro maklerskie Wielkopolskiego Banku Kredytowego jest dopiero drugim w Polsce, które zaoferowało użytkownikom usługi przez Internet. Czytaj więcej »

NASK jest niewinny

Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oczyszczono z zarzutu stosowania praktyk monopolistycznych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Apollo przed 820

VIA wprowadziła do sprzedaży najnowocześniejszy obecnie chipset Apollo Pro 133A. Czytaj więcej »

Epson po zmianach

Epson wprowadza serię nowych drukarek atramentowych Stylus Color. Czytaj więcej »

Gwiezdny szlak

''StarPortal podobne, jak StarOffice będzie bezpłatny'' - zapowiedział podczas pobytu w Polsce Marco Boerries, założyciel firmy StarDivision, producenta pakietu aplikacji biurowych StarOffice. Marco Boerries, po przejęciu StarDivison przez Sun Microsystems, jest wiceprezesem amerykańskiego koncernu i dyrektorem działu Webtop & Application Software. Czytaj więcej »

Ostatni analogowy...

Firmy konkurujące na rynku monitorów oraz kart i procesorów graficznych wyjątkowo zgodnie i bez konfliktów zaaprobowały uniwersalną specyfikację cyfrowego interfejsu wideo. Czytaj więcej »

PlexWriter z ATAPI

Plextor oferuje pierwszy model nagrywarki CD-RW wyposażony w interfejs ATAPI - PlexWriter 8/4/32A (PX-W8432Ti). Dotychczas firma specjalizowała się w wytwarzaniu urządzeń zawierających wyłącznie interfejsy SCSI. Czytaj więcej »

Przenośne moduły

Firma ASUSTeK wprowadziła do oferty notebooki o budowie modułowej. Czytaj więcej »

Sekrety Windows

Wśród przydatnych funkcji Windows zainstalowanego z przeglądarką Internet Explorer jest m.in. ułatwiony dostęp do funkcji Historia. Czytaj więcej »

Szybszy Canon

Nowy model dwugłowicowej fotograficznej drukarki atramentowej Canon BJC-5100 oferuje nominalną szybkość druku monochromatycznego do 10 str./min (kolor - do 4 str./min). Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Anorektyczni liderzy

Z Cathy L. Walt i Alastairem G. Robertsonem, partnerami Andersen Consulting, współtwórcami raportu The Evolving Role of Executive Leadership, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Lider trzeciego tysiąclecia

Procesy zachodzące we współczesnej gospodarce wymuszą na dyrektorach i prezesach zmianę metod zarządzania. Już wkrótce dotychczasowych menedżerów zastąpią nowocześni liderzy, gotowi "pociągnąć" za sobą personel międzynarodowych korporacji. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Pracowałem dla cesarza, Krzysztof Czerkawski, Prószyński i S-ka, Warszawa 1998 Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

BizTalk - rozmówki w XML

XML jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań do wymiany danych w handlu elektronicznym. Microsoft dąży do ustanowienia standardu w dziedzinie obsługi dokumentów XML. Czytaj więcej »

Komunikacja w Javie

Progress Software oferuje środowisko SonicMQ do integracji rozproszonych aplikacji Java. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informacja dla wszystkich

Dodzwoniłem się do informacji telefonicznej w dużym, polskim mieście wojewódzkim. Poprosiłem o podanie numeru telefonu znajomego, podając jego imię, nazwisko i na wszelki wypadek tytuł naukowy. Czytaj więcej »

Listy

W Computerworld Raport ''Najlepsze miejsca pracy'' (październik 1999 r.) w artykule Doroty Konowrockiej zatytułowanym ''Informatyku, Ty nad poziomy wylatuj'' przeczytałem: ''Szefowie działów informatyki twierdzą zgodnie, że ich podwładni chcą się uczyć i rozwijać zawodowo. Niestety, nie zawsze w kierunku przez nich pożądanym''. Czytaj więcej »

Nosiła mysz, ponieśli ją tyż

Kiedy w felietonie Rok myszy, czyli rękoczyn (CW nr, 31/99) wychwalałem zalety manipulatora systemowego, nie przewidziałem, że za trzy miesiące będę miał rękę unieruchomioną w plastikowym ''gipsie'' na skutek zbyt czułego ściskania złowieszczego gryzonia. A odbyło się to tak, jak w złej powieści sensacyjnej. Czytaj więcej »

Personalizacja

W ostatni letni weekend siedzieliśmy w Szczyrku nad rzeką, przygotowując się do wieczornego grillowania. Zapasy mięsiwa różnego oczekiwały aż żar odpowiedni się zrobi, a my siedzieliśmy, prowadząc rozmowy w oczekiwaniu na potrawy. W pobliżu kilku górali beskidzkich raczyło się trunkami, a ich dialogi stawały się coraz głośniejsze. Po pewnym czasie zwabiony smakowitymi... Czytaj więcej »

Ruch ma sens, gdy coś jest stałe

Pracownik znanej firmy informatycznej podejmuje pracę w drugiej dużej firmie informatycznej i nic nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby wcześniej z prawdziwą nienawiścią w oczach nie opowiadał o swym nowym miejscu pracy rzeczy, których nie mówi się o największych wrogach. Czar dotychczasowej pracy prysł po popełnionych błędach, a przecież gdzieś trzeba pracować. Czytaj więcej »

Ten pierwszy raz

Podziemia poznańskiego EMPiK-u zajmuje dział poświęcony komputerom i multimediom. Na półkach stoją rzędy wydawnictw multimedialnych, książki o komputerach i informatyce oraz całe rzędy kolorowych czasopism, na ogół z CD-ROM-ami. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się wsiąknąć tam na kilkadziesiąt minut, bezwiednie przerzucając literaturę i podziwiając jakość wydawnictw... Czytaj więcej »

Sieci

L jak low-end

Nowa linia serwerów Hewlett-Packarda klasy L ma uzupełnić ofertę dla klientów zainteresowanych maszynami RISC z ''dolnej półki''. Czytaj więcej »

LOTna sieć gigabitowa

Budowa sieci metropolitarnej to pierwszy etap realizacji procesu modernizacji i centralizacji systemu informatycznego Polskich Linii Lotniczych LOT SA. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Skuteczne rozpoznanie

Firma Top Image Systems wprowadziła na rynek programy do zarządzania dokumentami, charakteryzujące się dużą trafnością rozpoznawania znaków. Czytaj więcej »

Wspólne informacje

Novell i Microsoft przygotowują rozwiązania do współpracy NDS i Active Directory. Czytaj więcej »

Zamiast Platinum

Exchange 2000 oferuje nowe możliwości multimedialne i będzie zintegrowany z Active Directory. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...